Skocz do zawartości

PC + mbp/laptop


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Hej, za jakiś czas chciałbym zmienić telefon na iphone X + watch serii 4. Wraz ze zmianą chciałbym też zmienić swoje narzędzia do pracy, czyli PC i zakup laptopa dla większej mobilności. I tutaj mam mnóstwo wątpliwości, a zarazem pytań do was. 

 

PC: 

- aktualnie mam pc opartego na intelu, ale jego zapewne będę sprzedawał, bo już w czerwcu mają pojawiać się nowe ryzeny, więc jak cenowo i wydajnościowo będzie to lepsze niż obecny intel to chętnie zmienię platformę. W PC chciałbym mieć 3 dyski. 2 SSD na systemy i 1 HDD na dane. Windows do gier głównie + pracy z plikami windowsowymi, a Mac OSx do codziennego użytku, pracy w photoshopie, illustratorze, after effects, kodowania itd. Chciałbym się dowiedzieć czy jest sens wtedy cokolwiek zmieniać na ryzeny i czy to w ogóle jest przyszłościowe jeśli chodzi o mac osx, moglibyście mi poradzić jaką platformę wybrać jeśli chodzi o najbliższe lata? Nie wiem również jak wygląda to z grafikami, bo z tego co czytałem to nvidia już nie działa na nowych wersjach. Fajnie gdyby były jakieś sprawdzone buildy i stabilne na kilka lat. 

 

Laptop: 

- myślę nad mbp 13 z 2017 i będę potrzebował go do przeglądania internetu, poprawek w photoshopie, illustratorze, after effects, kodowania, gdy nie będę miał dostępu do pc. Czytałem, że 8 GB ramu to za mało jak na dzisiejsze czasy, czy faktycznie przez kilka kolejnych lat będzie to problem przy 8 GB wykonując wyżej napisane czynności? Co byście polecali? 16 GB i 128GB SSD + SSD zewnętrzny, czy wystarczyłoby mi te 8 GB? A może lepiej zaoszczędzić trochę i kupić jakiegoś innego cienkiego laptopa 13 i na nim postawić mac OSx? 

 

Zastanawiam się jeszcze czy to gra warta świeczki, w sensie czy z telefonem i zegarkiem warto domykać ekosystem apple i zamienić też PC oraz dokupić laptopa. Jakie są plusy i minusy takiej zamiany? Bo oczywiście ip i watcha kupię na pewno, a PC i laptop mógłby zostać na Windows 10. 

 

Pozdrawiam serdecznie wszystkich i czekam na rady. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Altemirabelle, dzięki za odpowiedź :) 

1. Czyli polecałbyś iść w najnowsze komponenty w tym i w i7-9700k?

2. Masz może jakieś polecane mobo Z390, które obsłuży mi wifi i bluetooth na macOS? Czy pozostaje dokupić na USB?

3. RAM'u pewnie 32 GB bym włożył, bo większość Z390 ma 4x slot, oczywiście nie ma znaczenia jakiej marki RAM dla macOS? 

4. Czy ta karta nie będzie wąskim gardłem dla takiego CPU na Windowsie pod gry? 

 

Jeśli chodzi o MBP to jakiś dużych plików obrabiać nie będę, a przynajmniej póki co nie obrabiam, bo głównie zajmuje się web designem i ux/ui designem. Czasem max B1 mam do zrobienia, ale to raczej da radę poprawić w razie czego. Zastanawiam się tylko nad tym RAM'em czy biorąc 8 GB nie zajadę SSD 128 GB wykonując w.w czynności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli obrabiasz zdjęcia do web-u to w zasadzie te 8 GB RAM wystarczą. Za to ten SSD 128 GB, trochę skromnie.

 

Kiedy ostatnio sprawdzałeś ile faktycznie programy "wcinają" ramu? Poniżej przykład z mojego komputera z przed chwili - łącznie ~9h pracy w programach czysto narzędziowych, nic wymagającego jak konsole SSH, klienci SCP/FTP, jakieś edytory programistyczne jak np BBEdit, plus to każdy odpala: przeglądarki FF, Crome, Mail. Rezultat - zajęte ponad 14GB RAM, a ja nie korzystam w ogóle z programów do edycji Photo/Video. Tak więc w dzisiejszych czasach 16GB RAM to absolutne minimum do zwykłego przeglądania internetu. Jak myśli się o edycji grafiki to osobiście nie schodził bym już poniżej 32GB.

 

Zrzut ekranu 2019-02-07 o 02.53.48.png

 

SSD na system minimum 250GB, aczkolwiek to i tak będzie duszno, względny komfort zaczyna się od 500GB i to pod warunkiem że umiesz zachować higienę pracy na desktopie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się jeszcze czy warto teraz w 2019 inwestować tak bardzo w Intela, skoro za rok ma przejść na 10nm i skok wydajnościowy będzie duży, tak jak to wygląda w nadchodzących Ryzenach. Może oparłbym platformę na jakimś i5-8400 / i5-8600K lub coś w tym stylu i przeczekał rok spokojnie, a nóż się uda i cenowo intel się ogarnie. Jeśli chodzi o kartę to mówię o RX 590, w tej cenie miałbym lekko używaną z gwarancją 1070 Ti, a za niedługo premiery 1160, więc pewnie ceny też pójdą w dół. Problem jednak w tym, że AMD wydajnościowo jest słabsze no i GTX nie mają sterowników i raczej już nie będą mieć na nowe wersje systemu? Więc zostają mi Vegi później lub Navi, które też ma się pojawić za niedługo. Ciężko pogodzić teraz wydajność Windowsa z macOS. A jak wy myślicie? Warto zainwestować teraz czy lepiej poczekać kupując samą platformę, bo może okazać się tak, że wydajnościowo będzie lepiej i też poprzednia technologia straci na wartości? 

Chciałbym też zapytać jak wygląda sprawa z macOS jeśli np wymienię procesor lub kartę graficzną na inną, trzeba wtedy przeinstalowywać wszystko na nowo? 

 

Może coś takiego? 

MOBO: ASUS PRIME Z370-P
CPU: Intel Core i5-8600K
GPU: Sapphire Radeon RX 580 4G PULSE
RAM: Crucial Ballistix Sport LT 32GB [4x8GB 2400MHz DDR4 CL16 1.2V DIMM]
PSU: Corsair CX650M CP-9020103-EU
SSD M.2 1(macOS): Samsung 970 Evo M.2 250GB
SSD M.2 2 (Windows): Samsung 970 Evo M.2 250GB
HDD: Seagate BarraCuda 1TB
CPUC: SilentiumPC Spartan 3 PRO HE1024
CASE: SilentiumPC Brutus M10 Pure Black
 
WIFI z BT jakieś polecacie? Zastanawiam się jeszcze czy to wszystko pomieści mi ta kompaktowa obudowa. 

 

 

 

Jeśli chodzi o MBP to pracowałem z kilka lat temu na 2 rdzeniowym laptopie (windows) z 4GB ramu i spokojnie robiłem projekty webowe i czasem jakieś większe formaty. Wcześniej również mając PC z 8 GB RAMU i SSD 128 GB spokojnie mi starczało na pracę w dużych formatach i rendering na integrze, a CPU to uwaga G-4560, też 2 rdzeniowy. 128GB nie potrafiłem zapełnić mając podstawowe programy i pakiet Adobe, bo wszystkie dane mam na twardzielu, a w przypadku zakupu MBP to kupiłbym SSD zewnętrzny albo twardziela i byłoby podobnie + chmura. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się jeszcze czy warto teraz w 2019 inwestować tak bardzo w Intela, skoro za rok ma przejść na 10nm i skok wydajnościowy będzie duży, tak jak to wygląda w nadchodzących Ryzenach.

 

To samo mówił intel 5, 6 ? lat temu. Więc za bardzo bym nie wierzył w to co piszą. Jak tak będziesz czekał to zawsze znajdzie się wymówka bo coś nowego ma wyjść.

 

Może oparłbym platformę na jakimś i5-8400 / i5-8600K lub coś w tym stylu i przeczekał rok spokojnie, a nóż się uda i cenowo intel się ogarnie.

 

Teraz patrze na ceny i i5-8600K jest w cenie i5-9600k. Intel ma duże problemy nie tylko z AMD ale i produkcją własnych CPU. To chyba jeden z gorszych momentów na kupno procka.. ceny są masakryczne.

 

Jeśli chodzi o kartę to mówię o RX 590, w tej cenie miałbym lekko używaną z gwarancją 1070 Ti, a za niedługo premiery 1160, więc pewnie ceny też pójdą w dół. Problem jednak w tym, że AMD wydajnościowo jest słabsze no i GTX nie mają sterowników i raczej już nie będą mieć na nowe wersje systemu? Więc zostają mi Vegi później lub Navi, które też ma się pojawić za niedługo. Ciężko pogodzić teraz wydajność Windowsa z macOS.

 

Sterowniki "kiedyś" prawdopodobnie będą ale raczej przyzwyczaj się z czekaniem i ewentualnymi problemami jakie nawet teraz można spotkać z sterownikami Nvidii. Apple nie ułatwi im pracy w żaden sposób. RX 590 (jakby wiele osób myślało) to nie jest podrasowany 580X, (w sumie to jest ale nie do końca). Architektura została ta sama [Polaris] ale proces wykonania zmniejszył się do 12 nm.

 

A jak wy myślicie? Warto zainwestować teraz czy lepiej poczekać kupując samą platformę, bo może okazać się tak, że wydajnościowo będzie lepiej i też poprzednia technologia straci na wartości? 

Chciałbym też zapytać jak wygląda sprawa z macOS jeśli np wymienię procesor lub kartę graficzną na inną, trzeba wtedy przeinstalowywać wszystko na nowo?

 

W sumie.. jeżeli to byłbym ja to bym wziął sobie Ryzena i na nim postawił macOS. Jest to duży kompromis bo przy każdej aktualizacji musisz modyfikować kernel, ale jak działa to działa stabilnie (prawie :-P) . To ja i nie polecam w żadnym wypadku AMD dla normalnego użytkownika macOS. Jeśli chodzi o intela to ceny są kosmiczne i nadal mamy architekturę Skylake. W zasadzie ostatnio Intel brał procesor, zwiększał cache, dodawał rdzenie, HT, podkręcał je, dawał lut, zdejmował lut itp. Nic ciekawego się nie działo a ceny jak z kosmosu. :) Z amd w zasadzie to samo, jednego co można być pewnym to, że obsługa Navi pojawi się w macOS bardzo szybko, jeszcze przed oficjalnym wydaniem kart graficznych.

 

Nie trzeba przeinstalowywać systemu.

 

 

 

Może coś takiego? 

MOBO: ASUS PRIME Z370-P
CPU: Intel Core i5-8600K
GPU: Sapphire Radeon RX 580 4G PULSE
RAM: Crucial Ballistix Sport LT 32GB [4x8GB 2400MHz DDR4 CL16 1.2V DIMM]
PSU: Corsair CX650M CP-9020103-EU
SSD M.2 1(macOS): Samsung 970 Evo M.2 250GB
SSD M.2 2 (Windows): Samsung 970 Evo M.2 250GB
HDD: Seagate BarraCuda 1TB
CPUC: SilentiumPC Spartan 3 PRO HE1024
CASE: SilentiumPC Brutus M10 Pure Black

 

Te na pomarańczowo bym zmienił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, ciężko cokolwiek wybrać teraz. 9600 jest wydajnościowo o 2 fps lepsza niż 8600 pod Windowsem, więc nie wiem czy jest sens brać 9600. Znów Ryzeny bardzo kuszą cenowo i nadchodzą kolejne podobno bardzo dobrze wydajne, więc to bardzo przekonuje. Czy muszę wykonywać aktualizacje częste? Czy można je wyłączyć i działać na danej wersji systemu, aż mi się nie spodoba jakaś nowa i wtedy dopiero zaktualizuje?

 

Co do kart, to myślę, że RX 580 NITRO+by mi wystarczył do czasu Navi, pod Windowsem też nie ma dużej różnicy w fps przy RX 590 na i5-8600k. 

A jak wygląda sprawa z OC? Gdybym kiedyś tam np. kręcił i5 do 5GHz to macOS nie będzie świrował? 

 

Jaki model MOBO, GPU, HDD, CPUC i CASE polecacie w takim razie? Chciałbym by całość miała działające wszystkie usługi, porty, wifi+bt i była w wielkości podobna do tego CASE co podałem. 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znów Ryzeny bardzo kuszą cenowo i nadchodzą kolejne podobno bardzo dobrze wydajne, więc to bardzo przekonuje. Czy muszę wykonywać aktualizacje częste? Czy można je wyłączyć i działać na danej wersji systemu, aż mi się nie spodoba jakaś nowa i wtedy dopiero zaktualizuje?

 

To nie jest bezproblemowe wyjście. Radze poczytać najpierw wątki o AMD na insanelymac albo spytać kogoś kto ma Ryzena jak aktualnie sprawa wygląda.

 

Jaki model MOBO, GPU, HDD, CPUC i CASE polecacie w takim razie? Chciałbym by całość miała działające wszystkie usługi, porty, wifi+bt i była w wielkości podobna do tego CASE co podałem.

 

Cena ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm, może znajdzie się ktoś tutaj na forum, kto ma zna temat z Ryzenem i powie co i jak najlepiej by było zrobić. Mam jeszcze z kilka miesięcy nim zacznę składać wszystko i się przesiadać na macOS. 

 

Co do ceny części to nie chce raczej najnowszych rzeczy, bo one teraz mają cenę z kosmosu. Raczej celuję w średnią półkę na rok/dwa by przeczekać sytuację Intela. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grafika: Radeon RX470, nie ma sensu jest kupować nowej. Celować coś z allegro z gwarancją. ~ 600 zł

Pamięć: Nie ma większego znaczenia, różnica między A i B nie będzie zauważalna. 16GB np. CMK16GX4M2D3000C16 ~ 470 zł [ram teraz będzie leciał w dół więc będzie można go dołożyć, a 16 GB to Minimum]

Dysk: Tego nie będziesz zmieniał w najbliższej przyszłości więc możesz zainwestować w Samsunga.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszyscy wiemy, że macach nie ma procesorów AMD i trzeba podmieniać kernel. Z Ryzenami i całą rodziną procesorów AMD trzeba pokreślić wyraźnie jedną bardzo ważną rzecz: o ile uda się podmienić kernel i sprawić aby system pracował jako tako stabilnie, to zawsze będą jakieś nieoczekiwane niespodzianki stwarzające problemy z wybranymi aplikacjami. Niektóre programy mogą się czasem w ogóle nie uruchomić bo są uzależnione od architektury Intela, a inne potrafią się sypać, szczególnie pakiet Adobe. Niby działa, odpalamy jakiś plugin, filtr lub narzędzie a tu bęc: crash aplikacji albo czasem nawet uszkodzony projekt...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, każdy może dowodzić że 8GB ramu wystarcz do wszystkich profesjonalnych zastosowań... ktoś kiedyś takie samo coś powiedział o 640kB pamięci operacyjnej.

 

Praktyka pokazuje, że dziś 8GB Ram nie starcza aby już nie swapować po dysku nieużywanymi bibliotekami. Składając nowy komputer trzeba przewidywać i iść trochę na zapas. Dziś rozsądną wielkością to 16GB RAM. Za rok, dwa pewnie będzie to 32GB. Świat idzie do przodu. Na nowszych płytach 1151 v2 da radę już wkładać moduły 32GB co daje maksimum 128GB na małym gniazdku.

 

Ja natomiast wystrzegał bym się używanych radeonów, wszyscy wiemy że większość pochodzi z koparek, a obecność gwarancji wcale nie oznacza, że tą gwarancję wyegzekwujesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okej, dzięki chłopaki. Czyli Ryzen odpada, bo chce mieć coś stabilnego bez grzebania co chwilę. 

 

Teraz lepiej?

MOBO: ASUS PRIME Z370-P
CPU: Intel Core i5-8600K
GPU: XFX Radeon RX 580 GTS XXX OC+ 8GB GDDR5 lub Sapphire Radeon RX 590 Nitro+ 8GB GDDR5
RAM: Corsair Vengeance LPX 16GB Black [2x8GB 3000MHz DDR4 CL16 1.2V DIMM]
PSU: Corsair CX650M CP-9020103-EU
SSD M.2 1(macOS): Samsung 970 Evo M.2 250GB
SSD M.2 2 (Windows): Samsung 970 Evo M.2 250GB
SSD ((Zewnętrzny + obudowa z USB 3 i C) na dane oraz pliki)): Samsung 860 Qvo 1TB
HDD: Seagate BarraCuda 2TB
CPUC: be quiet! Shadow Rock Slim
CASE: SilentiumPC Brutus M10 Pure Black
 
Na 470 nie chciałbym schodzić, bo to jednak bije po wydajności już w grach na Windows. Poza tym ciężko z dostępnością nowych 470/480, a jak już są to w cenach nowych 580. Zastanawiam się nad 580 z allegro, gdybym poprosił gościa na zrobienie testów na tej karcie i były dobre + była gwarancja to warto taką brać? Bo różnica w cenie jednak jest znacząca. 
Ramy 16GB zmieniłem tak jak reyder doradził, a potem jak cena spadnie jeszcze to wezmę kolejne takie też 2x8GB by uzupełnić wszystkie sloty. Wybrałem 3000MHz, ale MOBO obsługuje tylko 2666MHz max w trybie normalnym, więc pewnie je zaniży do tego poziomu? CL się zmniejszy? W OC potem do ilu takie 3000MHz będę mógł kręcić optymalnie? Bo i5 z tego co wyczytałem to do 5GHz. 
MOBO nie chce zmieniać, bo to chyba najlepsza oferta w tej cenie (2x M.2). Pytanie tylko czy wszystkie usługi będą działać na tym (iMessage, iTunes, iCloud, itd)? 
Dysk twardy zostawię 2TB w PC, by było gdzie robić kopię z przenośnego (SSD Samusnga z obudową na którym będą projekty, dzięki czemu będę mógł swobodnie pracować na PC, jak i MacBooku), a tak to będzie też do przechowywania gier. 
CASE też bym zostawił, bo mam ją obecnie i jest idealna do transportu, wymiarowo też jest okej. No i jest bez zbędnych pierdół, solidna i ma czytnik kart. Nie widziałem nic podobnego do tej, jak macie coś takiego to podeślijcie. 
 
 

 

Znalazłem też na serwisie aukcyjnym (a) MBP 15 i7 2,6GHz/16/512/Radeon 560X za 7,5 tyś tylko, że wysyłka trwa ponad 60 dni. Jak to możliwe, że cena za te parametry jest niska? Kilka osób już u niego kupiło sprzęt Apple i ma pozytywy 100%. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Olx odpada, czytając pozytywy to zwrócił kilku osobom kasę jak rozwiązali umowę przed dojściem przesyłki. Dlatego pytam czy ktoś stąd nie kupił czasem i jak to możliwe, że cena jest niższa o kilka tyś? Sprzęt sprowadzany z jakiegoś kraju, gdzie nie ma podatku na tym i faktycznie się opłaca, czy może składanych z chińskich zamienników, tak jak to ostatnio było i możliwe, że nadal jest z iPhonami X? 

 

Co do PC to myślę jeszcze nad grafiką, bo Navi podobno w czerwcu albo do końca roku. Gdybym kupił np GTX 1070 i używał go tylko na Windowsie, a na macOS integra z i5? Da się tak zrobić by GTX był off na macOS? Jest to jakieś rozwiązanie? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystanie z tej witryny, wymaga zakceptowanie naszych warunków Warunki użytkowania.