Skocz do zawartości

Zmiana Mac Pro 3.1 na równorzędne iMac lub Mac Mini - pytania?


bogdanh
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Będę zmuszony zamienić Mac Pro 3.1 na równorzędny pod względem wydajności iMac lub Mac Mini.

No i rodzi się pytanie jaki model i rocznik (nie nówki za miliony) da mi wydajność podobną do Pro 3.1

Mój Pro:

- procesory standard

- RAM 12GB

- grafika: AMD Radeon HD 7950 3072 MB lub zamiennie NV GT 710 

- SSD Samsung 500GB + 1,5 TB HD + 2x1TB HD jako macierz

Potrzebuję gniazda FireWire, a nowsze modele chyba go już nie mają...

Z bardziej "ciężkich" programów używam Final Cut ProX i zamiennie DaVinci Resolve 14. Poza tym standard.

Obecny system (z racji braku w procesorach SSE 4.2) Sierra, choć wolał bym H. Sierra z powodu używania nowszych wersji obu programów.

Problem w tym, że przy kartach AMD procesor/y musza obsługiwać to cholerne SSE 4.2 żeby uzyskać wsparcie metal.

Jakieś podpowiedzi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli mowa o MacPro3,1 z dwoma Xeonami i 7950, chcąc dostać coś podobnego wydajnościowo, trzeba by było celować w aktualnego Mini z i3 8100B lub iMaca z roku 2013 na i5 4570 i dokładać podobnej klasy GPU via TB.

 

Nie myślałeś nad haMaczkiem zamiast iMaca? Dobre sztuki na Haswellu trzymają się tak samo dobrze (mimo, że powoli zaczynają wylatywać z obiegu) co iMac, a niektóre biznesówki z mobo Della (9020) czy HP (8300), i7 4770 i 16 GB RAM DDR3 idzie trafić w okolicach 1000 pln. Wydajnościowo pod względem CPU będzie nawet i ciut lepiej, a przy tym mają dość dobrą dostępność, więc z czasem można pomyśleć o upgrade RAMu do 32 GB.

 

Nowszy sprzęt też do dorwania, ale i odpowiednio droższy (tutaj, chcąc coś więcej, celowałbym minimum w i5 8400).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli mowa o MacPro3,1 z dwoma Xeonami i 7950, chcąc dostać coś podobnego wydajnościowo, trzeba by było celować w aktualnego Mini z i3 8100B lub iMaca z roku 2013 na i5 4570 i dokładać podobnej klasy GPU via TB.

 

Nie myślałeś nad haMaczkiem zamiast iMaca? Dobre sztuki na Haswellu trzymają się tak samo dobrze (mimo, że powoli zaczynają wylatywać z obiegu) co iMac, a niektóre biznesówki z mobo Della (9020) 

Mam: 2 x 2,8 GHz Quad-Core Intel Xeon

Niestety z przyczyn życiowych szukam małych gabarytów energooszczędnych i dlatego celuję w iMac lub Mini.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to pozostaje Mac Mini 2018 + eGPU na TB3, bądź iMac 27" Late 2013/Late 2014 z i5/i7 + eGPU (a z racji tego, że to TB2, to potrzebne będzie wrzucenie stosownych patchów by eGPU na TB2 znowu zaczęło działać). Tak czy tak wiąże się to z wydaniem około 6k pln na upgrade. haMac sumarycznie wyjdzie przynajmniej o połowę taniej, nawet biorąc pod uwagę Vega64.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to pozostaje Mac Mini 2018 + eGPU na TB3, bądź iMac 27" Late 2013/Late 2014 z i5/i7 + eGPU (a z racji tego, że to TB2, to potrzebne będzie wrzucenie stosownych patchów by eGPU na TB2 znowu zaczęło działać). Tak czy tak wiąże się to z wydaniem około 6k pln na upgrade. haMac sumarycznie wyjdzie przynajmniej o połowę taniej, nawet biorąc pod uwagę Vega64.

Hehehe - nie - to nie dla mnie. :) Wszystkie wersje wykraczają sporo poza budżet. :)

Czyżby wyglądało na to, że mam równoważnik współczesnych maszynek? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie tyle odpowiednik aktualnego sprzętu, co wręcz to, że przez ostatnie ~8 lat niewiele się na tym polu zmieniło pod względem samej wydajności zegar w zegar; aktualne CPU bardzo dużo czerpią z historycznego już Sandy Bridge, który pojawił się na początku 2011 roku. Od tego czasu skoki były nieznaczne, rzędu 6-8% rocznie (zegar w zegar, per rdzeń), przez co można powiedzieć, że aktualne CPU są ledwo dwukrotnie szybsze w stosunku do tego, co było te kilka lat temu. Aktualne 4 rdzenie z Coffee Lake przebijają te Twoje dwa Xeony (mające sumarycznie tych rdzeni 8) o jakieś 10-15%, ale i są przy tym znacznie bardziej energooszczędne. Doszło do tego wiele nowych instrukcji przez co wydajność nowych CPU jest znacząco wyższa.

 

Aby móc cokolwiek sugerować, warto byłoby poznać budżet, bo bez tego polecenie czegokolwiek będzie bardzo trudnym zadaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciężko będzie Ci znaleźć maczka który będzie zarazem mocny i tani.

 

Dla kontrastu - najmocniejszy seryjny Mac Pro 5,1 - 2 procki po 6C - w geekbenchu multicore: 19310

http://browser.geekbench.com/v4/cpu/10940446

Mój haMac na i7 4790K - 4C - w geekbenchu multicore: 19067

http://browser.geekbench.com/v4/cpu/11612813

 

Jak widzisz wyniki zbliżony, a bardzo dobrą płytę pod Z97 powinieneś znaleźć ~400PLN, 4790K za 950PLN. Pamięci 32GB najlepszej G.Skill Trident X 2400CL10 za 1000: https://allegro.pl/oferta/g-skill-trident-x-32gb-ddr3-2400mhz-4x8gb-cl10-waw-7852291135, 16GB powinno kosztować w granicy 500PLN.

 

Reasumując, poniżej 2000PLN, możesz mieć komputer o wydajności najmocniejszego cMP. Grafikę mocną masz, dyski poprzekładasz, ba nawet możesz pomyśleć o M.2 NVMe.

 

Jak trafisz np ASUSa Z97 Pro Gamer - to będziesz miał pancerny zestaw, bo ta płyta była wyjątkowo udana pod macOS. Nawet ostatnio zmodyfikowaliśmy BIOS do niej i odblokowaliśmy zapis NVRAM w najnowszej wersji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Reasumując, poniżej 2000PLN, możesz mieć komputer o wydajności najmocniejszego cMP. Grafikę mocną masz, dyski poprzekładasz, ba nawet możesz pomyśleć o M.2 NVMe.

Jak trafisz np ASUSa Z97 Pro Gamer - to będziesz miał pancerny zestaw, bo ta płyta była wyjątkowo udana pod macOS. Nawet ostatnio zmodyfikowaliśmy BIOS do niej i odblokowaliśmy zapis NVRAM w najnowszej wersji.

No to dałeś mi "zagrychę" do myślenia. :)

Używałem hamaczka przez chyba 3 lata po ostatnim iMacu. Dręczyły mnie i dalej nie dają spokoju problemy z Cloverem, DSTD, manipulacje z nimi i serialami, z icloud'em, z kextami... 

Jestem przecież neptykiem technicznym i często wykraczały poza moje granice pojmowania. :)

Tak czy inaczej muszę coś wymyślić... :)

P.s.

Gdybyś miał czas - napisz jak rozumieć: "Nawet ostatnio zmodyfikowaliśmy BIOS do niej i odblokowaliśmy zapis NVRAM w najnowszej wersji". Google milczą, albo nie umiem sformułować zapytania...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak trafisz np ASUSa Z97 Pro Gamer - to będziesz miał pancerny zestaw, bo ta płyta była wyjątkowo udana pod macOS. Nawet ostatnio zmodyfikowaliśmy BIOS do niej i odblokowaliśmy zapis NVRAM w najnowszej wersji.

Zacząłem myśleć. :)

Zauważyłem mały "kiks" na zdjęciu tej płyty - sloty dla grafiki przysłonią chyba sąsiednie PCI - czy tylko tak się wydaje?

Chyba na bank przy kartach "na dwa śledzie"(??)

Jak wygląda obecnie temat WiFi/Bluetooth - bo pamiętam, że jeszcze 2, 3 lata temu karty były dość drogie i z większością były problemy przy wyższych numerkach OSX...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jak Ci zależy na rozmiarze to rzuć okiem na Della lub HP w rozmiarze MFF, w najlepszym wypadku wystarczy wymienić kartę sieciową.

Można kupić kartę wifi/BT w okolicach 100 zł

 

Pod warunkiem, że będzie chiał przyjąć macOS bez strojenia fochów. Miałem niedawno możliwość przetestowania HP na Haswellu z HD4600 i niestety mimo czarowań nie dało się odpalić iGPU. A dokładane specjalnie VGA trochę mija się z celem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystanie z tej witryny, wymaga zakceptowanie naszych warunków Warunki użytkowania.