Skocz do zawartości

Jak odzyskać dane z dysku Mac Os


Rekomendowane odpowiedzi

Miałem taką sytuację. Próbuj naprawiać w trybie recovery albo jako dysk zewnętrzny, jak pisał @Altemirabelle. Nie twórz żadnej partycji. Możesz próbować w różnych obudowach jako dysk zewnętrzny, może w końcu zamontować go, choćby tylko do odczytu. Wówczas dane skopiuj a dysk przetestuj w Windows (tam są znacznie lepsze narzędzia), sformatuj i tyle. W moim przypadku udało się. Z tego co piszesz, sytuacja była identyczna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bakup Bakup........ jak bym wiedział że sie przewróce  to by se usiadł. Jade po dyski. Dzięki Panowie

 

No właśnie. I przed takim rozumowaniem przestrzegam. Ludzie! Backup to podstawa. Czy tak trudno to pojąć? Ciekawe, czy jeden z tych dysków, po które pojechałeś, przeznaczysz na backup... Czy też powiesz sobie: trochę szkoda... a dyski są nowe, więc nie padną prędko. No ale Twoja historia pomoże podjąć decyzję innym. Mam nadzieję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto też mieć system sklonowany.

Tak że komp będzie mógł z niego startować w przypadku kompletnej awarii dysku głównego.

Może być to partycja na zewnętrznym dysku 2,5". Dysk sformatowany w GUID, posiadający własne EFI, kopię aktualnego.

 

To święta prawda. Ja wprawdzie miałem na myśli ochronę najważniejszej rzeczy - DANYCH. A więc filmów, które nakręciliśmy naszemu raczkującemu dziecku, a które dziś ma 20 lat i filmu raczej już się nie powtórzy. A więc zdjęć z naszego pobytu w Yellowstone lub na Murze Chińskim. A więc projektu nad którym pracowaliśmy kilka ostatnich bezsennych nocy. itd. itp. Odpalenie systemu to pikuś w porównaniu z w/w. Jednak zgadzam się. Sam mam kilka zabezpieczeń na taki właśnie wypadek, choć jego zdarzenie jest mało prawdopodobne. Gdyby każdy zabezpieczył się na taką ewentualność, byłoby mniej głupich pytań, na tym i innych forach. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Macie rację Panowie. Backup to podstawa. Ja mam dwa identyczne dyski SSD, skonfigurowane EFI na obu z nich i po prostu co kilka tygodni robię kopię przez Carbon Copy Cloner. Cała operacja trwa niecałe 20 minut i daje duży spokój ducha. W dowolnej chwili każdy z dysków może niezależnie się uruchomić w przypadku całkowitej awarii drugiego. Dyski są teraz tak tanie, że grzechem byłoby nie mieć backupu. Nawet jak się nie jest dzieckiem we mgle a doświadczonym userem, to zawsze może się coś przydać. Szczególnie kiedy jest się np. posiadaczem GTX-a i nieopatrznie za szybko zaktualizuje system bez czekania na webdrivery, co może się zdarzyć każdemu w nocnej chwili słabości ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja jestem leniwy i nie chciało by mi się przywracać tak wszystkiego dlatego wszystkie istotne dane trzymam na NASie (nazwijmy go NASem A) w którym mam RAID5, dzięki temu mam dostęp do danych zawsze z każdego komputera, telefonu czy jak potrzebuję nawet przeglądarki. Na tego NASa robię kopię za pomocą Time Machine po sieci z wszystkich komputerów w domu, haMaca i macbooka mojego i żony. Następnie dane z NASa A są replikowane na NAS B który stoi w chronionej serwerowni w zupełnie innej lokalizacji. Dzięki takiemu podejściu mam mówiąc kolokwialnie "wywalone" i na awarię sprzętu i na np kradzież i na zdarzenia losowe jak np pożar (tfu tfu tfu).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To obraz tego, co masz do zbackupowania. Najprostsze założenie jest takie: Dysk do backupu powinien być nieco większy niż suma tego co chcesz zbackupować. Jeśli masz dane na 1TB to dysk do backupu powinien być większy niż 1TB. Jeśli będzie dużo większy, to zmieścisz większą "historię", jeśli niewiele większy, to historia będzie krótka. Wiele też zależy od "ruchu na Twoich dyskach". Jeśli dużo nowych rzeczy się pojawia, a jednocześnie sporo kasujesz i znów wgrywasz - lepiej mieć odpowiednio większy dysk na backup. Time Machine tworzy obraz dysków co godzinę, tj. uzupełnia w backupie to, co doszło, ale stare rzeczy pozostawia w historii. To takie tłumaczenie mało fachowe, ale za to, mam nadzieję, obrazowe. Jak duże masz dyski?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Time Machine - nie. Można takie operacje robić, ale jedynie w stosunku do całych dysków (partycji). Niektóre można wykluczyć z backupu, a niektóre (np. dyski zewnętrzne, które opcjonalnie nie są backupowane) - dodać. Do robienia backupu poszczególnych katalogów polecane są inne aplikacje, np. Sync Folders Pro. Też polecam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystanie z tej witryny, wymaga zakceptowanie naszych warunków Warunki użytkowania.