Skocz do zawartości

Start systemu bez wchodzenia w Bios; Clover


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

 

Coś musiałem przegapić albo jeszcze nie zrobiłem. 

 

Niedawno zainstalowałem Mojave z Olarila.com

Wszystko zasadniczo działa ale za każdym razem przy uruchamiania komputera muszę wchodzić w Bios (F1) i wybierać ręcznie start z partycji EFI na SSD. 

 

Co zrobić żeby system startował bez tego? 

 

 

Asus Z390-Plus Gaming

i7 7800

16GB

Sapphire Radeon RX 580 Nitro+ 4GB

 

 

 

I co to jest za opcja w Clowerze - Boot FileVault Prebooter from Preboot?

https://photos.app.goo.gl/47uJuLDBFJ6dsV8f8

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ustawić w BIOS dysk z EFI jako startowy.

 

Tak właśnie mam ustawione, spójrz:
https://photos.app.goo.gl/V8f8CD9sAjcmyZMh6

 


Jak się mylę to mnie poprawcie. Skoro system startuje po ręcznym wyborze partycji w Bios to z partycją wszystko jest OK.
Co jeszcze w Biosie może być źle skoro automatycznie nie startuje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Albo ma stary bios, albo śmieci w NVRAM albo i co innego. Ja bym nie przesadzał.

 

Płyta jest nowa - Asus Z390-Plus Gaming. Dopiero co nowy komputer złożyłem. 

 

Co prawda pytam na wyrost, bo wczoraj nawet nie miałem okazji włączyć komputera, ale jak ewentualnie usunąć wspomniane śmieci z NVRAM? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozszerzam "śledztwo" 

 

Dziś przygotowałem pendrive instalacyjny z Windows 10.

W Bios > Boot ustawiłem go jako pierwszy do rozruchu. Poza tym przywróciłem ustawienia domyślne. Zapisałem zmiany i restart.

I wg mnie komp teraz powinien ruszyć instalatora Windows z tego pendrive BEZ wchodzenia w Bios, prawda? Ale tak się nie stało. Sprawdziłem ustawienia w Bios > Boot ponownie i tam jest boot z Windows pendrive ustawiony. Czy to faktycznie może być uszkodzona płyta główna jak sugerowano?

Jak waszym zdaniem powinien startować instalator Windows w takim przypadku? To dość ważne pytanie bo to by oznaczało uszkodzoną płytę główną i konieczność rozmontowania całego nowego komputera. 

 

Gdy w Bios > Boot wcześniej ustawiałem pendrive z Mojave jako pierwszy także bez ręcznego wchodzenia w Bios nie startowało. Czy powinno?

 

Gdy w Bios > Boot ustawiałem EFI z Mojave (SSD) jako pierwsze także startu bez wejścia w Bios nie było cokolwiek byśmy tu nie kombinowali. 

 

Pamiętacie jak u was zachowywał się pendrive z instalatorem Windows? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Np ustawić? A potem zapisać zmiany... ;)

 

Przywróciłem ustawienia domyślne i zapisałem zmiany :) Potem ustawiałem wszystko.

 


Dziś zauważyłem coś jeszcze.
Uruchamiam komputer.
OS nie startuje jak zwykle więc F1 do Biosu.
Niczego nie ruszam w Bios.
Wybieram Exit and Discard Changes.
Komputer restartuje się i uruchamia się Clover już bez potrzeby ręcznego wskazania w Biosie.

 

Czy to może podsuwa jakiś pomysł na rozwiązanie?

 


Problem rozwiązany :)
To było aż zbyt proste - wyłączyć Press F1 if error w Biosie i po sprawie. A errorem było CPU Fan Error. Pomógł admin IT z firmy gdzie pracuję.
Tak czy inaczej dzięki za wszelkie próby pomocy!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo wiesz... przy tak oczywistych oczywistościach nikomu nawet nie przyjdzie do głowy, że może mieć ktoś z tym problem... Ten komunikat miałeś wyświetlony przy każdym starcie, wystarczyło się do niego zastosować, wejść do BIOSu, sprawdzić czy wentylator się kręci, a jak tak, to zmienić limit od jakiego ma być raportowany błąd, np z 600 rpm na 200rpm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystanie z tej witryny, wymaga zakceptowanie naszych warunków Warunki użytkowania.