Skocz do zawartości

Problem z płytą po wymianie ramu do 32 GB


piodes
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie co mam:

dyski SSD

Grafika RX580 Nitro+

płyta ASUS P8Z77-V LE PLUS

procek: i73773k

Ram świeżo dziś przyszedł lecz nie pasuje jak się okazuje z taktowaniem do płyty - kości Skil CL11 2x8GB x2 =32GB dały się najwyżej nastawić na 1600MHz.

te kości kupiłem https://www.morele.net/pamiec-g-skill-ripjawsx-ddr3-16-gb-2400mhz-cl11-f3-2400c11d-16gxm-587057/ 

 

Problem w tym że jak wchodzę w BIOS i w Windows 10 to mam dostępne tylko 16GB a OSX pokazuje 32GB taktowane na 1600MHz

Wgrywałem na nowo firmware BIOS'u i nie pomogło zresztą producent sam pisze że:

 

"Dual-Channel DDR3 2400(O.C.) / 2200(O.C.) / 2133(O.C.) / 1866(O.C.) / 1600 / 1333 / 1066 MHz 

Płyta główna obsługuje pamięć DDR3 z szybkością przesyłania danych 2400(O.C.)/ 2200(O.C.)/2133(O.C.)/1866(O.C.)/1600/1333/1066 MHz aby dostosować się do wymagań przepustowości najnowszych standardów grafiki 3D, multimediów i aplikacji internetowych. Dwukanałowa architektura DDR3 zwiększa przepustowość pamięci i przyspiesza działanie systemu."

 

 

Nie wiem co mogę ustawić w BIOS - jak ustawić XMP?
Prawdopodobnie czeka mnie zmiana płyty tylko jaką polecacie z podstawką 1155? Też ASUS tak by pasowały kości pamięci dwukanałowe?

Tu jest całe zestawienie płyt ASUSa dostępnych na allegro - co wybrać? 
https://allegro.pl/kategoria/podzespoly-komputerowe-plyty-glowne-4228?order=p&bmatch=baseline-n-dict-sort-sqm-ele-1-3-0304&producent=Asus&typ-gniazda-procesora=Intel%20Socket%201155&typ-obslugiwanej-pamieci=DDR3&stan=nowe 

 

Dzięki za pomoc

 

PS> Dodatkowa informacja z instrukcji płyty głównej - wynika że pamięć powinna pasować ale jak zwykleinaczej wyszło:

 

  1. P8Z77-V LE PLUS Motherboard Qualified Vendors Lists (QVL)DDR3 2400MHz capability

    * The 2400MHz memory modules above are supported on Intel® 3rd generation processors by this motherboard; however, the actual frequency support varied depending on the O.C. margin of the installed CPU.

    ** Due to Intel 2nd generation processors’ behavior, DDR3 2200 (and above)/2000/1800 MHz memory modules run at DDR3 2133/1866/1600 MHz frequency as default.

  2.  

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla P8Z77-V LE PLUS najnowszy BIOS to 0910. Masz go wgranego?

 

Jak nie to wgraj używając procedury USB Flashback (szukaj w instrukcji).

 

Po przeflashowaniu, przywróć ustawienia domyślne w BIOS, a następnie ustaw (włącz) profil XMP w AI Overclocker...

 

Natomiast jak nie wykrywa poprawnie 32GB a tylko 16GB, to albo pamięć, albo płyta zdupcona, albo zwyczajnie na tej konkretnej płycie, te konkretne pamięci nie polecą. Możesz też sprawdzić po jednej parze w memtest czy z pamięciami jest OK. Może są zwyczajnie walnięte.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki serdeczne za odpowiedź która dała dużo mi do myślenia i oddałem te kości pamięci i zakupiłem nowe zgodne z zaleceniami Asusa do tej płyty serii Z 77 według ostatniej aktualizacji biosa jaka wyszła.

Tak naprawdę od tego powinienem zacząć zakup nowych gości by nie mieć problemu a w szczególności gdy się kupuje pamięć starszą niż obecnie dostępna na rynku .

DDR3 pomału wychodzę z obiegu . Czas składać na nowy procesor płytę i pamięć w nowszej technologii .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystanie z tej witryny, wymaga zakceptowanie naszych warunków Warunki użytkowania.