Skocz do zawartości

Instalacja win10 efi na macbook pro 2008 a1260


roratoga
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Chciałem sobie zainstalować win10 obok os mojave. Niestety w momencie wybierania pendrive z systemem win10 mój Mac się wiesza.

Czy jest wogóle możliwość takowej instalacji czy tylko osobny dysk i tylko w mbr?

Jeśli komuś się udało zainstalować na tym macu win10 to prosiłbym o pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Apple zaprojektował tak Macintoshe, że za bardzo Windows nie chce w ogóle działać poprawnie w trybie UEFI. Przygotowując partycję poprzez asystenta Bootcamp, przygotowujesz ją pod tryb legacy. Macintoshe inaczej odpalają sprzęt i podstawiają inne tabele ACPI sprzętu w trybie legacy (dla Windows) i EFI dla macOS. Kiedyś próbowałem zmusić Windows do działania na maczkach w trybie EFI/UEFI i generalnie wynik był średni, tzn macbooki z dedykowaną kartą graficzną w ogóle nie chciały działać, ponieważ standardowo w Windows masz tylko działające dGPU, a po odpaleniu w UEFI Windows też widzi intela i próbuje go uruchomić łącznie z optimusem co oczywiście mu się NIE udaje i masz piękne bluescreeny. Sprzęty bez dGPU, albo samym dGPU jakoś się dawały postawić, ale zawsze był problem a to z niedziałającą kartą muzyczną (wykrzyknik w menadżerze urządzeń i niemożliwość instalacji sterowników) czy inne problemy.

 

Do tego Twój przypadek - MBP2008 na 100% nie wspiera oficjalnie W10, więc nawet sterowników nie będzie. Możesz oczywiście kombinować, tylko czort wie co z tego wyjdzie. Niestety czas leci, a Twój macbook ma już 11 lat na karku, w świecie komputerów to już jest niestety sprzęt któremu  należało by pozwolić odejść na emeryturę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swego czasu udalo mi sie zainstalowac W10 na sprzecie, ktory wg. komunikatow w bootcampie lapal sie tylko na maks.W7.

W bootcampie zrobilem tylko partycje pod windowsa i pobralem na pena sterowniki.

Reszta instalacji bez asystenta, typowo jak windows, odpalenie kompa z altem, masz wybor bootowalnych napedow/nosnikow i dalej tradycyjnie jak windows.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A pena zrobiłeś jak?

 

Polecam jak wspomniał wyżej JEDI_V - przygotować wpierw partycję bootcamp, a potem odpalić maczka z ALT i wybrać pendrive z instalacją Windows. W zależności od maczka i przygotowania klucza może pokazać 2 dodatkowe możliwości rozruchu - coś w style "EFI System" i "Windows" - próbuj raczej Windows, to start w trybie legcy z obsługą CSM pod właśnie systemy MS na Maczku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja instalowałem ma moim MacBooku Pro Windows 7 w UEFI i system się wywala sam z siebie. Sterowniki i owszem działają ale co z tego. Ponadto jak instalujesz w Legacy to odpala tylko dGPU integry nie widać wcale w systemie a w UEFI są widoczne obie. Podejrzewam, że może być to wina przełączania kart.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja instalowałem ma moim MacBooku Pro Windows 7 w UEFI i system się wywala sam z siebie. Sterowniki i owszem działają ale co z tego. Ponadto jak instalujesz w Legacy to odpala tylko dGPU integry nie widać wcale w systemie a w UEFI są widoczne obie. Podejrzewam, że może być to wina przełączania kart.

 

Dokładnie to opisałem w poście #2 tego wątku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja próbowałem. Da się to ogarnąć rEFInd’em. Tylko ja mam dwa dyski w MacBooku i był mały problem z uruchamianiem refinda i stwierdziłem, że po co mi ten linkus.

 

Uprzedzam odrazu, że Windows musi być na 4 partycji aby działał z BootCamp. Jak namieszasz Linuxem to jak usuniesz refinda to windowsa już pewnie też nie odpalisz bo go nie będzie widać przy bootowaniu z altem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystanie z tej witryny, wymaga zakceptowanie naszych warunków Warunki użytkowania.