Jump to content
Sign in to follow this  
roratoga

Instalacja win10 efi na macbook pro 2008 a1260

Recommended Posts

Witam

Chciałem sobie zainstalować win10 obok os mojave. Niestety w momencie wybierania pendrive z systemem win10 mój Mac się wiesza.

Czy jest wogóle możliwość takowej instalacji czy tylko osobny dysk i tylko w mbr?

Jeśli komuś się udało zainstalować na tym macu win10 to prosiłbym o pomoc.

Apple zaprojektował tak Macintoshe, że za bardzo Windows nie chce w ogóle działać poprawnie w trybie UEFI. Przygotowując partycję poprzez asystenta Bootcamp, przygotowujesz ją pod tryb legacy. Macintoshe inaczej odpalają sprzęt i podstawiają inne tabele ACPI sprzętu w trybie legacy (dla Windows) i EFI dla macOS. Kiedyś próbowałem zmusić Windows do działania na maczkach w trybie EFI/UEFI i generalnie wynik był średni, tzn macbooki z dedykowaną kartą graficzną w ogóle nie chciały działać, ponieważ standardowo w Windows masz tylko działające dGPU, a po odpaleniu w UEFI Windows też widzi intela i próbuje go uruchomić łącznie z optimusem co oczywiście mu się NIE udaje i masz piękne bluescreeny. Sprzęty bez dGPU, albo samym dGPU jakoś się dawały postawić, ale zawsze był problem a to z niedziałającą kartą muzyczną (wykrzyknik w menadżerze urządzeń i niemożliwość instalacji sterowników) czy inne problemy.

Do tego Twój przypadek - MBP2008 na 100% nie wspiera oficjalnie W10, więc nawet sterowników nie będzie. Możesz oczywiście kombinować, tylko czort wie co z tego wyjdzie. Niestety czas leci, a Twój macbook ma już 11 lat na karku, w świecie komputerów to już jest niestety sprzęt któremu  należało by pozwolić odejść na emeryturę.

Oficjalnie wiem że nie wspiera ale zainstalować się da i działa i to na sterownikach bootcampa dla win 7.

Jest jakiś sprawdzony sposób zmuszenia tego macbooka na zbootowanie pendrive z win10 ?

Czy jest to w ogóle możliwe po zdemontowaniu napędu superdrive dla drugiego dysku ?

Swego czasu udalo mi sie zainstalowac W10 na sprzecie, ktory wg. komunikatow w bootcampie lapal sie tylko na maks.W7.

W bootcampie zrobilem tylko partycje pod windowsa i pobralem na pena sterowniki.

Reszta instalacji bez asystenta, typowo jak windows, odpalenie kompa z altem, masz wybor bootowalnych napedow/nosnikow i dalej tradycyjnie jak windows.

A pena zrobiłeś jak?

Polecam jak wspomniał wyżej JEDI_V - przygotować wpierw partycję bootcamp, a potem odpalić maczka z ALT i wybrać pendrive z instalacją Windows. W zależności od maczka i przygotowania klucza może pokazać 2 dodatkowe możliwości rozruchu - coś w style "EFI System" i "Windows" - próbuj raczej Windows, to start w trybie legcy z obsługą CSM pod właśnie systemy MS na Maczku.

Tego nie sprawdzałem czy win7 ruszy.

Pamiętam że instalując 10ę ale z płyty DVD instalacja ruszyła bez problemu coś jest nie tak tylko z pendrive.

Jakie jest najbardziej aktualne firmware efi do tego macbooka i czy mogę je sam zaktualizować?

To jak napęd "żyje" to spróbuj wypalić płytę. ISO z W10 ściągniesz i wypalisz na płycie narzędziem od MS, wygooglujesz.

Jak masz najnowszy macOS to i firmware masz też najnowszy. Poza tym, możesz pogooglować.

No właśnie z płyty ruszyło bez problemu system się zainstalował.

Tylko pytanie dlaczego z pendrive nie chce się instalowac?

Dla testu zrobiłem też pena z Ubuntu i ta sama historia pen nie chce bootowac.

Pen tworzony pod OSX tak ma. Na emerytach z 2008 widać tylko partcję UEFI. Też tak miałem pod Mac Pro 3.1 2008. Prawidłowo bootuje sie pen zrobiony pod Windows, no i instalacja z DVD.

Ja instalowałem ma moim MacBooku Pro Windows 7 w UEFI i system się wywala sam z siebie. Sterowniki i owszem działają ale co z tego. Ponadto jak instalujesz w Legacy to odpala tylko dGPU integry nie widać wcale w systemie a w UEFI są widoczne obie. Podejrzewam, że może być to wina przełączania kart.

Ja instalowałem ma moim MacBooku Pro Windows 7 w UEFI i system się wywala sam z siebie. Sterowniki i owszem działają ale co z tego. Ponadto jak instalujesz w Legacy to odpala tylko dGPU integry nie widać wcale w systemie a w UEFI są widoczne obie. Podejrzewam, że może być to wina przełączania kart.

Dokładnie to opisałem w poście #2 tego wątku.

Ja próbowałem. Da się to ogarnąć rEFInd’em. Tylko ja mam dwa dyski w MacBooku i był mały problem z uruchamianiem refinda i stwierdziłem, że po co mi ten linkus.

Uprzedzam odrazu, że Windows musi być na 4 partycji aby działał z BootCamp. Jak namieszasz Linuxem to jak usuniesz refinda to windowsa już pewnie też nie odpalisz bo go nie będzie widać przy bootowaniu z altem.