Skocz do zawartości

Problem z dźwiekiem po podłączeniu Maca do telewizora


de luc
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Nie potrafię dojść do ładu z podłączeniem  Asusa (z mojej sygnatury - z systemem Mac OS X 10.9.5) do telewizora JVC. Połączenie dokonane 5 metrowym kabelem z DisplayPortu w Qudro FX 1800 do HDMI w telewizorze skutkuje tym, że obraz przesyłany jest prawidłowo tzn. telewizor działa jako dodatkowy monitor a także jako jedyny, kiedy startuje system z odłączonym Eizo! Problemem jest całkowity brak dźwięku w telewizorze (kabel sprawdzany na innym komputerze z Windowsem, wprawdzie z inną kartą graficzną, jest sprawny - przesyła obraz i dżwięk).

Co może być powodem, że poprawnie skonfigurowany i działający (AppleHDA (Niresh12495) dżwięk na Macu nie jest przenoszony kablem - Display Port ----> HDMI - na telewizor   ? Wina starego systemu? Nieodpowiednia konfiguracja ApleHDA? Jak to ewentualnie obejść?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie każdy przewód DP-HDMI przesyła dźwięk....

Kabel nie jest wprawdzie z tych wypasionych i drogich, kupiony na znanym portalu z opisem: "Wtyk męski - HDMI 19Pin , wtyk męski - DisplayPort 20Pin, zgodny Display Port V1.2, obsługa przesyłanie sygnału video do 10.8Gbps, obsługiwana rozdzielczość do 1080p - 1920x1200, wspiera nieskompresowane audio cyfrowe 7.1,5.1 lub dwu kanałowe" ...i na netbooku HP (który ma akurat wyjście na Displayport) po podłączeniu do TV działa jak należy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kabel może działa, ale czy dźwięk w ogóle masz na tej karcie graficznej? Kabel SPDIF podłączony?

Tu jestem "strzelony", tego nie brałem pod uwagę. Zresztą "udżwiękowienie" mojego Mavericksa było wyłącznie uzupełnieniem - wraz z działającym PM i usypianiem - Asusa do stanu "prawie prawdziwego" Maca Pro. Dżwięk działa na głośniczkach monitora Eizo S1921 i w zupełności mi to na codzień wystarcza, ...ale 15 kwietnia zaczyna się ostatni sezon ulubionego serialu małżonki, niestety telewizory JVC nie lubią się z HBO GO (lub odwrotnie), stąd kablowy problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tu już wiesz gdzie zacząć szukać. Dźwięk w głośnikach masz, bo są podpięte jackiem w płytę główną. A Twój model karty graficznej potrzebuje dostać dźwięk przez SPDIF żeby móc go dalej podać przez DispayPort. Podepnij kabelek z płyty głównej do karty graficznej i w panelu głośności ustaw wyjście dźwięku na SPDIF. Moim zdaniem jest to podstawa, żeby w ogóle szukać dalej. Bez tego Twoja karta graficzna po prostu nie ma dźwięku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tu już wiesz gdzie zacząć szukać. Dźwięk w głośnikach masz, bo są podpięte jackiem w płytę główną. A Twój model karty graficznej potrzebuje dostać dźwięk przez SPDIF żeby móc go dalej podać przez DispayPort. Podepnij kabelek z płyty głównej do karty graficznej i w panelu głośności ustaw wyjście dźwięku na SPDIF. Moim zdaniem jest to podstawa, żeby w ogóle szukać dalej. Bez tego Twoja karta graficzna po prostu nie ma dźwięku.

Takie "cóś" jak na zdjęciu? Więc muszę skonstruować!

post-3446-0-12403400-1554369516_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko jeśli chcesz odtworzyć kontent z DRM z np HBO Go, to nie jestem przekonany czy dźwięk poleci... :/

 

Te wszystkie platformy mają chore zabezpieczenia DRM i nie wiem czy to skleisz "do kupy". Do tego na 100% będziesz miał rozjazd między obrazem i dźwiękiem, tzw "lip sync".

 

 

Ja mając sprzęt jak Ty, bardzo mocno bym się zainteresował wymianą VGA. Ta którą masz to kompletne muzeum. Zmieniając np na Radeona 7770 uzyskał byś wiele profitów, jak np możliwość postawienia 10.13.6, obsługę Metal, dekodowania H264, audio wbudowane w VGA, bezproblemowe uruchamianie z 1/2 monitorami.

 

Zestaw do podobnej płyty niedawno uaktualniłem i odpali Ci kompa i zaktualizuje DSDT w locie bez jego dotykania w ogóle:

http://hamac.pl/topic/15529-instalacja-macos-high-sierra-na-asus-maximus-extreme/?p=138191

Ten zestaw na 99% ogarnie Ci w pełni kompa...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mając sprzęt jak Ty, bardzo mocno bym się zainteresował wymianą VGA. Ta którą masz to kompletne muzeum.

No tak, ale to muzeum jest satysfakcjonujące w tym do czego go potrzebuje na codzień - zresztą ja też już raczej muzealny jestem  :/

Właśnie siedzę z lutownicą nad kabelkiem, więc sprawdzę co z tego wyjdzie. Na żadnym (prócz Asusa z Mavericksem) z domowych komputerów, nie ma problemu z odbiorem HBO - bezpośrednio czy też przez TV JVC. A z Asusem to problem natury bardziej estetycznej - tylko jeden, już schowany kabel  =P~

Jak nic z tego nie wyniknie to pozostanie ...plątanina kabli lub brak rodzinnego oglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wnikam w motywację - dzielę się przemyśleniami ze względu że masz 10.9.5 które od dawna nie jest wspierane i ma pewnie dziur więcej niż durszlak. Nowsze przeglądarki mogą za chwilę wymagać czegoś czego już nie spełnia przeglądarka, więc staniesz przed dylematem i tak aktualizacji do nowszego systemu. W/w zestaw nawet w obecnym systemie może pomóc, ale musiałbyś przetestować i oczywiście dopasować pod siebie.

 

Natomiast zmiana VGA (to tylko zmiana VGA na taką za 100 parę PLN) otwiera możliwość posiadania najnowszej sensownej wersji systemu (10.13.6) oraz w pełni działającego toru Audio/video po HDMI, łącznie z przekazywanie AC3 i DTS. Nie wiem czy po tym kabelku (wyciągając SPDIF z mobo) dasz radę puścić sygnał skompresowany AC3/DTS, czy będziesz musiał robić down sampling do PCM2.0. Też pozostaje kwestia czy TV ogarnia AC3/DTS czy tylko np PCM2.0.

 

OK, potraktuj to jako opcję a nie konieczność. Daj znać z efektów, bo szczerze mówiąc nigdy nie robiłem takiego połączenia a jestem ciekawy czy zadziała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

"314TeR"

Daj znać z efektów, bo szczerze mówiąc nigdy nie robiłem takiego połączenia a jestem ciekawy czy zadziała.

Kabelek pdłączony, w biosie odpowiednie ustawienia, w ustawieniach dźwięku pojawiła się opcja cyfrowego wyjścia ...ale dźwięk na TV nie dociera :cry:   pogmeram (bez napinki) jeszcze w internecie, a nóż coś...

post-3446-0-72082600-1554576315_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jam mi się wydawało, sygnał Audio i Video to jedność zakodowana protokołem TMDS, nie masz osobnego "toru" video i audio:

 

https://en.wikipedia.org/wiki/HDMI

 

A możesz sprawdzić pod windows czy to działa? Być może jest konieczne wsparcie np w sterownikach nvidii do "sklejenia" tego razem, pod windows ogarnia pewnie to sterownik, a pod macOS widać nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jam mi się wydawało, sygnał Audio i Video to jedność zakodowana protokołem TMDS, nie masz osobnego "toru" video i audio:

 

https://en.wikipedia.org/wiki/HDMI

 

A możesz sprawdzić pod windows czy to działa? Być może jest konieczne wsparcie np w sterownikach nvidii do "sklejenia" tego razem, pod windows ogarnia pewnie to sterownik, a pod macOS widać nie.

 

Sprawdziłem - wprawdzie nie na moim Asusie, a na Gigabyte GA-EP45 z Win 10. Niestety dźwięk nie działa  :cry: Wgląda na to, że w sterownikach nVidi do tej karty, nawet w W10 czegoś brakuje! Nie będę się dalej tym katował, na dwa miesiące w miejsce Quadry wsadzę GT640 z wyjściem HDMI - wprawdzie będę musiał się pozbyć na ten czas z Maca karty USB 3,0 bo GT640 jest grubaśna - ale jakoś to wytrzymam  :/

post-3446-0-69857000-1554796904_thumb.jpg

post-3446-0-93850900-1554796931_thumb.jpg

post-3446-0-54774300-1554796963_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@de luc - bardzo fajnie, że udało Ci się sprawdzić. Sam byłem ciekawy efektu, bo osobiście nigdy nie miałem okazji tego przetestować. Widać teraz że musi w takim razie być jakieś wsparcie od strony sterownika, może starsze wersje z tamtego okresu to potrafiły, np w jakimś Win 7 czy wręcz jeszcze starszym.

 

Najważniejsza lekcja z tej walki, to szkoda czasu w przyszłości takiej walki, bo nie zadziała. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystanie z tej witryny, wymaga zakceptowanie naszych warunków Warunki użytkowania.