Jump to content
Najrad

Asus Prime Z390A+i9 9900k zestaw do FCPX

Recommended Posts

Zamówiłem Asus Prime Z390A+ i9 9900k+ 2x8 GB Gskill Aegis DDR4( 3000). Do tego dołożę posiadane na stanie SSD 120GB Crucial na system, MSI RX580 Armor 8GB. RAM dokupię/wymienię w późniejszym terminie jak wyliżę finansowe rany. Zestaw jeszcze w drodze, ale  zanim zacznę składać i labiedzić, może coś doradzicie. Docelowo ma to być oczywiście iMac2019, ale zanim wyjdzie Mojave 10.14.5 chciałbym testowo ( lub na stałe) pokusić się o postawienie iMaca Pro. Postawiłem sobie dziś nową kopię Mojave 10.14.4 ( bez zakładania konta w iCloud) i zacząłem kopać w necie jak to poukładać. Dzięki deklarowanej pomocy @Altemirabelle mam nadzieję na sukces przy instalacji. Oczywiście na finiszu podzielę się informacjami i stosownymi plikami/kextami, aby każdy chętny mógł sobie postawić taką maszynkę do pracy. Ma to być stacja do pracy z FCPX, która zastąpi mój najbardziej udany set na GryphonieZ87. Jeżeli wszystko pójdzie idealnie, zrobię filmik z instalacji, aczkolwiek tu mam mieszane uczucia, bo wolałbym taki film zrobić dopiero po ustawieniu tego jako iMac2019.

Jeżeli macie jakieś porady/sugestie śmiało piszcie. Może ktoś już poskładał taki set, a milczy z wrodzonej nieśmiałości?

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

obecne płyty Gigabyte mają często blokadę MSR (0xE2), oraz problemy z Sleep/USB Reject.

 

które ? Miałem je przez kilka dni i nie miałem żadnych problemów. Chce fakty a nie że przeczytałeś na jakimś forum.

Share this post


Link to post
Share on other sites

które ? Miałem je przez kilka dni i nie miałem żadnych problemów. Chce fakty a nie że przeczytałeś na jakimś forum.

 

Potwierdzam, od mniej więcej Z77 Gigabyte pod względem firmware UEFI  i działania pod macOS mocno wyciągnął się za uszy.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dobra. Komp złożony na samej grafice intela, BIOS w wersji 0903 ustawiony według fotek Altemirabelle poza: BOOT/SECURE BOOT/SECURE BOOT STATE według autora powinno być DISABLE, a ja mam ENABLED i nie mogę tego zmienić bo ta linia jest u mnie nieaktywna, podobnie jak następna w kolejności PLATFORM KEY/UNLOADED. Komp startuje z smbios Mac mini, ale po 2-3 minutach wyłącza się monitor ( po hdmi, jak i DPI) Ostatnie co widzę  to "bussy timeout [11] (60s): "AppleACPICPU" wyświetla się to 3 razy, a później jest jeszcze jedna linia z komunikatem i błyskawicznie gaśnie monitor.

@Altemirabelle Twój link z post 14 nie działa, wygasł.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sorry musiałem wyjść na pół godzinki... i znów nie zdążyłem. Znów ktoś był szybszy. Czy ten kto pobrał mógłby zamieścić tu na forum ten plik? W końcu miał służyć do budowy zestawu dla wszystkich.

 

 

To tylko 1 raz można pobrać, ktoś był szybszy, tu jeszcze raz:
(Jak by co to włóż RX)

 

https://send.firefox.com/download/cbf703d9c50ab09a/#4dhwU0PJJRFqs1hNs1roWA

 


Podaj numery tych fotek gdzie nie mogłaś ustawić BIOS!

 

bussy timeout [11] (60s): "AppleACPICPU występuje jak coś jest nie tak na dysku. Na przykład Clover na dysku i EFI.
Albo brakuje ApfsDriverLoader-64.efi na EFI.

 

fotka 38.

 

U mnie "Secure boot State" jest Enabled i nieaktywne - pewnie powiązane z jakąś inną opcją?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dopadłem wreszcie EFI Altemirabelle via DKnoto :) i zestaw odpalił. Skończyłem późno, bo chciałem jeszcze przenieść system z asystentem migracji.Poradziłem sobie z biosem taj jak w poście #22 napisał Altemirabelle.Następnie przeniosłem folder EFI z iMacaPro na partycję EFI dysku, zmieniłem serial w config.plist, dodałem RX5XXGVA.kext i wystartował. Później najżońsza z żon zarządziła koniec dnia :(  Net działa, audio działa,YT działa, iTunes się odpala, ale nie mogę się dostać do swoich audioboków bo biblioteka iT jest na dysku który pozostał w starym kompie, sleep/wake działa. Nie mam też za dużo miejsca na SSD po transferze systemu, więc chyba przeniosę go na SSD 480GB i wtedy potestuję FCPX. Oczywiście software sypie żądaniami aktywacji programów, ale na razie to ignoruje.

post-743-0-76759700-1555137950_thumb.jpg

post-743-0-49670600-1555138902_thumb.png

post-743-0-81745900-1555140896_thumb.png

post-743-0-17091400-1555140907_thumb.png

post-743-0-92585300-1555142104_thumb.png

Share this post


Link to post
Share on other sites

Żeby nie było tak różowo w temacie FCPX i pracy, to kodowanie do h264 powoduje glitche i pixelozę raz na jakiś czas. Czyli trzeba czekać na 10.14.5 i iMaca2019 a na dziś eksportować do prores, bo export przez Compressor też powoduje glitche..

post-743-0-40478800-1555141223_thumb.png

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dokładnie te same glitche co poprzednio. Niestety do poniedziałku muszę przerwać testy. Właściciel coolera przyszedł po sprzęt, więc czekam na Dark4pro - wczoraj wysłany. Jeśli chodzi o zawartość kextów, to jest dokładnie to, co przesłałeś w "EFI2", Lilu i WeG uaktualnione do ostatnich wersji Clover popchnięty do 4910, dodałem  RX5XXGVA.kext ( w wersji którą podałeś w innym wątku i to jest "lekko poprawiona" i to jest ta sama którą testowałem na Gryphonie ) i zmieniłem serial ( trza było inni jak widzę też pobierają) VidoProc nie zdążyłem odpalić - z głowy mi wyleciało.

Bardzo chętnie przetestuję iMac 18.x podeślij proszę link - ale tak, żebym zdążył pobrać :) Jak widzę są tu też chętni na ten konfig, więc może umieść folder na forum? Bardzo proszę o info jak odpalić iGPU z nieaktywnymi wyjściami ( żeby tylko kodował wideo) Być może glitche to kwestia MSI, nie wiem nie mam innej, ale przy kodowaniu z Intelem na Z87 działa jak marzenie i nie powoduje glitchy. VEGA to dopiero w planach i to na trzecim miejscu po pralce i lodówce :) więc chyba nie w tym roku. Spróbuję postawić w poniedziałek system od zera na iMacPro i drugi na iMac18.x , tylko bez przywrócenia danych Asystentem migracji, to z instalacją wszystkiego co mam wyrobię się po świętach i to Bożego narodzenia :) 

To migrowanie też nie jest tak OK jak przywracanie z TM. Wszystkie programy plują się o seriale, a tego nie chcę robić teraz, bo docelowo ma być iMac2019. Jakbym miał "piraty" było by prościej.Nie logowałem się do AS i iCloud, bo nie chcę żeby mi tego IMacaPro przypisywali do konta. Czekam na iMac 18.x

 

@314TeR

Mam pytanie o Clovera. Konkretnie czy moja płyta to: PRIME Z390-A jak pokazuje Clover? Chciałbym wpakować gotowy set do folderu OEM Clovera, żeby mieć uniwersalny boot dla Z87 i Z390, a nie mogę sobie przypomnieć gdzie było o tym pisane.

post-743-0-20605500-1555147621_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Ta pikseloza jest trochę dziwna. Bo nikt tego u nas nie miał.

 

Wałkowałem, że ciągle tej problem występuje i że samo dGPU nie nadaje się aktualnie do pracy jako encoder (AMDU6V3). Trzeba używać iGPU.

 

Nawet ostatnio pokazałem filmik, gdzie nagrałem dla kogoś działanie jakiegoś programu i można tam zobaczyć dokładnie ten sam efekt.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Altermirabelle

 

Czy ja też mogę pobrać tego kexta i konfigurację na iMaca18,3? Używam takiej konfiguracji na moim laptopie Dell Prec. 7730 a WX 7100 to praktycznie to samo co RX 580.

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

... powiem tak, wielu nie ma tych gliczy z tym RX5XXGVA.kext. Ja też tego nie mam.
Może @Najrad wytnij jakąś minutę z tego filmu i podeślij na priv z firefox send, taki fragment gdzie ci to występuje. I napisz co z tym filmem robisz aż do występowania problemu.
Jeszcze ten RX570GVA.kext wypróbuj. Nazwa nie ma znaczenia.
 
Posyłam też EFI na iMaca18.3 to wypróbowania na priv.

 

 

Nie ma tym glitchowaniu żadnych ukrytych tajemnic. Wziąłem po prostu gotowy film dla klienta zwykłe h264 25p 16Mbs wrzuciłem na timeline i jego fragment "kazałem" przekodować do h264 50p 19Mbs ( żeby miał co robić) i wyszło z glitchami. To było na GryphonieZ87 ( z tym patantem na odblokowanie HEVC). Te glitche występują dokładnie w tym samym momencie filmu, kodowałem kilka razy. Na Z390 wziąłem cokolwiek tam miałem i zrobiłem kodowanie do h264 25p 16Mbs i też były glitche. Natomiast HEVC przekodował bezbłędnie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zdajecie sobie sprawę, że przerzucanie się identyfikacjami to nie rzucanie ziemniakami? Działanie i ładowane/nie kextów i połowy systemu zależy od identyfikacji.
 
Dla tego konkretnego sprzętu wg mnie jedyna słuszna to iMac19.1 inne czasami mooooożna zastosować tylko w uzasadnionych wypadkach i tylko jak wiadomo dlaczego, po co jej potrzebuje, oraz co popsuję (co nie będzie działać).
 

@314TeR
Mam pytanie o Clovera. Konkretnie czy moja płyta to: PRIME Z390-A jak pokazuje Clover? Chciałbym wpakować gotowy set do folderu OEM Clovera, żeby mieć uniwersalny boot dla Z87 i Z390, a nie mogę sobie przypomnieć gdzie było o tym pisane.

Robisz dump w cloverze "F2" i z niego odczytujesz nazwę płyty, tu opisane w wątku o UniBootX, pkt 4.1:
http://hamac.pl/topic/11716-unibootx-clover-oficjalny-uniwersalny-bootloader-hamacpl/
 
Nie masz jakiegoś boxowego coolera 115x? wszystkie 1156/1155/1150/1151 będą pasować.
 

Szkoda. Na innym forum to wrzuciłem chyba z 50 ale GB a o limitach tam nikt nie słyszał.

Jesteś pierwszym użytkownikiem na przestrzeni już ~11 lat który ma taki problem? To nie jest forum warezowe, umiejętność przekazywania danych bez ładowania zbędnych dodatków pozwala zaoszczędzić mnóstwo miejsca. Do dziś nie ma tu użytkownika który by dobił do tej bariery i potrzebował aby mu go zwiększyć.

Share this post


Link to post
Share on other sites

To ci nie będzie raczej działać, potrzebny jest SMBIOS MacBookPro15,1, chyba. A działa już na MacOS?

 

Przygotowuję właśnie raport z instalacji, u mnie działa iMac18,3 a MacBookPro15,1 nie ;-)

 

…Do dziś nie ma tu użytkownika który by dobił do tej bariery i potrzebował aby mu go zwiększyć.

 

Wrzucanie screen shotów może to szybko wyczerpać, sam się na to naciąłem i zacząłem wklejać linki.

 

Z drugiej strony jeden skromny screenshot/zdjęcie może być bardziej przydatny niż obszerny opis.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@314TeR

Tak wiem, że zmiana identyfikacji, to cienki lód, Ale w oczekiwaniu na 10.14.5 można coś podłubać. Głównie zależało mi na sprawdzeniu czy działa :) no i działa. Teraz spokojniej mi się będzie czekało.

Dzięki za przypomnienie... F2 jasne.

Nie mam nic w odwodzie, nie chce mi się ściągać Mugena z i7 4790k, bo niedawno dostał swieżą pastę. Mam jeszcze jakąś popierdółkę załozoną na i72600k, ale też musiałbym wyciągać mobo odkręcać od spodu klamrę i tylko po to, żeby za dwa - trzy dni znowu na niego to zakładać? Zaczekam. Inaczej by było gdybyśmy testowali 19.1 wtedy Mugen już by siedział na i9.

A tak to i tak trzeba bedzie niedługo postawić system na identyfikacji iMac 19.1

Share this post


Link to post
Share on other sites

@314TeR

Tak wiem, że zmiana identyfikacji, to cienki lód, Ale w oczekiwaniu na 10.14.5 można coś podłubać. Głównie zależało mi na sprawdzeniu czy działa :) no i działa. Teraz spokojniej mi się będzie czekało.

Dzięki za przypomnienie... F2 jasne.

Nie mam nic w odwodzie, nie chce mi się ściągać Mugena z i7 4790k, bo niedawno dostał swieżą pastę. Mam jeszcze jakąś popierdółkę załozoną na i72600k, ale też musiałbym wyciągać mobo odkręcać od spodu klamrę i tylko po to, żeby za dwa - trzy dni znowu na niego to zakładać? Zaczekam. Inaczej by było gdybyśmy testowali 19.1 wtedy Mugen już by siedział na i9.

A tak to i tak trzeba bedzie niedługo postawić system na identyfikacji iMac 19.1

 

Poszukam jak "wyrwać" specjalną kompilację dla iMac 19.x - bo takowa już jest. Tak pobierałem specjalne kompilacje 10.13.2 i 10.13.3 dla iMacPro.

 

W sumie zestaw "ala UniBootX" możesz przygotować sobie sam. Wystarczy, że weźmiesz zestaw dla np Z270 i zmienisz w nim identyfikację za pomocą CloverConfiguratora na iMac19.1 - może to być sensowna baza do wyjścia do przodu z budową idealnego configu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poszukam jak "wyrwać" specjalną kompilację dla iMac 19.x - bo takowa już jest. Tak pobierałem specjalne kompilacje 10.13.2 i 10.13.3 dla iMacPro.

 

W sumie zestaw "ala UniBootX" możesz przygotować sobie sam. Wystarczy, że weźmiesz zestaw dla np Z270 i zmienisz w nim identyfikację za pomocą CloverConfiguratora na iMac19.1 - może to być sensowna baza do wyjścia do przodu z budową idealnego configu.

 

Chętnie pobiorę taką kompilację - słyszałem o niej.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@314TeR

Jak ewentualnie ustawiać iGPU UHD630 jakie ig_platform_id ?  Zależało by mi na " dyskretnym" uruchomieniu, no chyba, że w tej specjalnej wersji systemu już nie ma takiej potrzeby? Dotychczas jedynie takie odpalenie intela skutkowało pełnym obciążeniem RX580 + wsparcie intela podczas kodowania. Jak tylko iGPU pojawiał się w systemie, to obciążenie RX spadało do 25% i czasy renderu znacznie się wydłużały.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Chciałbym zapytać o modyfikację config.plist pod iMac 19.1 

W poście #17 DKnoto udostępnił dla ogółu folder EFI przygotowany przez Altemirabelle pod iMaca Pro. W tym configu jest sporo fixów zaznaczonych, ale mój zestaw uruchamia się błyskawicznie i działają: sleep/wake , audio, porty USB ( nie wiem czy wszystkie, ale te do których coś podpinałem działały. W poście #31 314TeR sugeruje:

W sumie zestaw "ala UniBootX" możesz przygotować sobie sam. Wystarczy, że weźmiesz zestaw dla np Z270 i zmienisz w nim identyfikację za pomocą CloverConfiguratora na iMac19.1 - może to być sensowna baza do wyjścia do przodu z budową idealnego configu.

Oba configi różnią się od siebie w kilku aspektach. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby testować po jednej opcji i sprawdzać przez cały dzień co się zmienia po dodaniu pojedynczego wpisu, ale chciałbym pobrać tą specjalną wersję 10.4.4 dla iMaców2019 - pobieranie skryptem @reyder skończyło się strzeleniem focha, po pobraniu w terminalu podałem hasło i dostałem serię komunikatów "cp: directory /Applications/Install MacOS Mojave.app/Contents/SharedSupport does not exist "  Może trzeba było pobierać na innym systemie niż 10.14.4? Nie wiem, bo reyder jest oszczędny w słowach :) dziś spróbuję na 10.13.6 - lub ewentualnie w ostateczności zainstalować betę 10.14.5, ale wolałbym tego uniknąć , bo to zbyt wczesna wersja. Czy ktoś mógłby rzucić okiem na oba configi i podpowiedzieć czy:

1. Dodawać jakieś wpisy do Z270config.plist?

2. Zmienić jedynie identyfikację SMBIOS na 19.1 w iMacPROconfig.plist ? 

iMacPRO config.plist.zip

Z270 config.plist.zip

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.