Skocz do zawartości

30 bitowy kolor (10 bit na kolor) w macOS


Rekomendowane odpowiedzi

Okazuje się że Apple po cichu wprowadziło razem z El Capitan obsługę 30 bitowego koloru (10 bit na kanał) zamiast standardowych 24 / 8 bit. Dla niezorientowanych rozszerza to paletę dostępnych kolorów z 256/kolor do 1024/kolor, co w rezultacie daje zamiast 16777216 = ~16 milionów aż 1073741824 = ~1 miliard kolorów.

Aby uzyskać pełny 30 bitowy kolor, matryca w monitorze też musi wspierać 10 bitowy kolor i lepiej aby to była prawdziwa 10 bitowa a nie 8 bit + FRC, oraz "chyba" musimy podłączyć monitor po DP.


Do przełączenia służy aplikacja ResXtreme: http://resxtreme.com/

Zrzut ekranu 2019-04-12 o 11.53.37.png


A tak wygląda informacja przed zmianą 24 bit (8 bit / kolor):

8bit - 24bit.png


A tak wygląda informacja po zmianie na 30 bit (10 bit / kolor):

10bit - 30bit.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elektronika monitora "może to łyknąć", ale to nie oznacza, że na ekranie zobaczysz ten 30 bitowy kolor. Tu by się przydała prawdziwa 10 bitowa matryca, a takie to raczej tylko w górnej półce jak EIZO NEC, etc... w popularnych matrycach jest często 6 bit + FRC, a uczciwe 8 bit już potrafi kosztować. Natomiast poprawa powinna być widoczna już przy 8 bit + FRC.

 

Np mój przykład z wymuszeniem 30 bitowego koloru na moim U2713HM nic nie wnosi, bo mam matrycę 8 bit bez FRC. Elektronika łyka i obrabia, ale to nic nie wnosi. Natomiast droższy brat U2713H z matrycą wide gamut ma już 8bit + FRC i tam powinno być widać różnicę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem, że to normalne bo mój duży monitor, LG 31MU97, bardzo ładnie wyświetla przejścia

tonalne, tak na oko widać, że mam więcej niż 256 poziomów. Natomiast na matrycy laptopa

przejścia tonalne są „schodkowe”. Niestety nie mam czym zrobić zdjęcia aby to pokazać.

 

Z ciekawości zajrzałem w konfigurację i się zdziwiłem:

 

post-349-0-68348000-1555079475_thumb.png

 

post-349-0-51476900-1555079512_thumb.png

 

Raport systemowy rozmija się z rzeczywistością, matryca laptopa nie pokazuje tylu poziomów

co duży monitor a duży monitor ma fizycznie rozdzielczość 4096x2160 ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam Neca PA271Q, czyli chyba obecnie jedną z lepszych produkowanych matryc Panasonica i po przełączeniu na 30 bit kolory migają, szczególnie przy ruszaniu myszą. Nie wiem o co chodzi.

 

Masz matrycę 8bit + FRC - więc powinieneś móc zobaczyć różnicę. A jaką masz VGA? Może tu jest problem.

 

 

LG 31MU97 - ma w pełni 10 bitową matrycę.

 

 

Natomiast czy ktoś widzi czy nie "schodki" w przejściach tonalnych to też sporo zależy od kontentu i samego "przejścia", np materiał źródłowy może już być zakodowany w 8-bit i wtedy z niego nie zrobisz 10 bitowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz matrycę 8bit + FRC - więc powinieneś móc zobaczyć różnicę. A jaką masz VGA? Może tu jest problem.

 

 

LG 31MU97 - ma w pełni 10 bitową matrycę.

 

 

Natomiast czy ktoś widzi czy nie "schodki" w przejściach tonalnych to też sporo zależy od kontentu i samego "przejścia", np materiał źródłowy może już być zakodowany w 8-bit i wtedy z niego nie zrobisz 10 bitowego.

 

 

VGA to stary HD6850 więc faktycznie tu może być problem, zresztą dlatego jestem na 10.13

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Mi na LG 25UB55 po Display Port też ustawiło 30 bit i dla monitora VGA podłączonego przez konwerter do HDMI też dziwne. Mojave 10.14.5 Beta

Zrzut ekranu 2019-04-24 o 13.07.30.png

Edit: znalazłem tylko na jednej stronie jakiegoś sklepu informację, że mój LG to 6bit + FRC

Edytowane przez MrVanosh
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystanie z tej witryny, wymaga zakceptowanie naszych warunków Warunki użytkowania.