Skocz do zawartości

Niewidoczność dysków (i pendrive z instalką macOS) pod Cloverem


Smartek
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie

Sprzęt:  core i3-4170 + asus hd7770 + Gigabyte GA-H81M-S1

CloverBootX wrzucony na pendrive, widoczny pod UEFI w BIOS-ie i startuje bez problemów, F2 dało zrzut z nazwą płyty: H81M-S1. Zmieniłem nazwę folderu Z87 na nazwę mojej płyty.

Drugi pendrive przygotowany za pomocą TransMaca - "format disc for Mac", a następnie skutecznie przeprowadzony "restore" z czystego obrazu dmg Mojave 10.14.3.

 

BootCamp startuje (w BIOSie priorytet boot ustawiony z dopiskiem ("UEFI:"), ale nie widzi żadnego dysku ani tym bardziej pendrive'a z instalką Mojave. 

W BIOSie widoczne oba dyski HDD i oba pendrive'y, jeden z Cloverem i drugi z Mojave, ale ten drugi bez dopisku UEFI. Też musi mieć? Jeśli tak to jak to zrobić, skoro TransMac nie sformatował go w ten sposób? Czy to jest przyczyna tego, że jest on niewidoczny? 

 

Ostatecznie próbowałem zmieniać różne opcje w BIOS UEFI/Legacy, ale nic nie pomaga.

Dodam, że dodałem w boot args parametr, o którym wspominał @314TeR, tj "radpg=15" oraz uaktywniłem "KernelPm" za radą kolegi @javazlaz, ale jak mniemam opcje te na obecnym etapie nie mają wpływu na (nie)widoczność dysków.

 

Co mogę zrobić? Config.plist nie był ręcznie ruszany, innych opcji nie ustawiałem i nie grzebałem. Transmac zakończył odtwarzanie obrazu poprawnie i nic nie wskazywało na problemy.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha, czyli kolega DKnoto specjalizuje się w instalacjach macOSów na maszynach wirtualnych? Narzędzia i obraz naszykowane i jutro będę działał. Czym najlepiej przygotować pendrive z instalką? Sprawdziłem dla pewności inny pendrive, zarówno z unibootx em i z instalacją, ale dało to zupełnie identyczny efekt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na wstępie witam na nowym, ładniejszym forum :-).

Piszę kolejnego posta, ponieważ zrobiłem sporo rzeczy za ostatnimi radami:

1. Zainstalowałem VMware,
2. Udało mi się odpalić wirtualną maszynę z Mojave,
3. Przygotowałem na macOS Mojave na pendrive

Ale niestety sytuacja wygląda tak samo. Czego próbowałem:

1. Sprawdziłem pendrive również na drugim PC, sytuacja jest identyczna, z tą różnicą, że Clover widzi Windowsowe dyski.
2. Sprawdzałem różne porty USB w obu PC, 
3. Grzebałem w BIOSie zmieniając na różne sposoby Legacy/UEFI oraz kombinując z wirtualizacjami Intela. 

Niestety, nie udało mi się w żaden sposób posunąć ani trochę do przodu. Jedyna różnica jest taka, że tym razem w BIOSie pendrive z instalką Mojave widoczny jest z przedrostkiem "UEFI: ". Nie dało to żadnego efektu.

 

Co jeszcze mogę sprawdzić, zrobić lub zmienić, żeby wreszcie Clover zobaczył pendrive z instalką? Pendrive'y są nowe, ponieważ kupiłem dwa do eksperymentów kilka dni temu, zamieniłem niedawno clovera z instalką (przed próbą z VMWare), żeby upewnić się, że nie jest to wina żadnego z nich, ale bezskutecznie. Proszę o pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, 314TeR napisał:

Jak przygotowałeś klucz? Użyłeś metody createinstallmedia?

Przygotowałem klucz przez Narzędzie Dyskowe robiąc wymaż, a następnie korzystając z opcji "Odtwórz". To była moja pierwsza styczność z macOSem, w jaki sposób inaczej mogę odtworzyć obraz na pendrive? Proszę o linka lub szersze wyjaśnienie :).

 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, to zrób tak:

1. Pendrive wymaż w narzędziu dyskowym do FAT** i jako schemat partycji wybierz Główny rekord rozruchowy. Jako nazwę dysku wybierz "Untitled"

2. Pobierz z Mac App Store instalator Mojave

3. wejdź do niego poprzez taką komendę (w terminalu):

cd /Applications/Install\ macOS\ Mojave.app/Contents/Resources/

a następnie zacznij tworzenie instalatora komendą:

sudo ./createinstallmedia --volume /Volumes/Untitled

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rada z przełączeniem widoku pomogła :-). Pendrive sformatował się.

Udało się również pobrać instalator Mojave, właśnie kopiuje się na USB za pośrednictwem terminala i polecenia createinstallmedia.

 

Dam znać czy tym razem wreszcie będzie widoczny :D. Pytanie na później: czy te wirtualizacje Intela powinny być w BIOS-ie wyłączone czy włączone? Są bodajże co najmniej dwie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystanie z tej witryny, wymaga zakceptowanie naszych warunków Warunki użytkowania.