Skocz do zawartości

Niewidoczność dysków (i pendrive z instalką macOS) pod Cloverem


Smartek
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Czy z LANem "Killer E2205 Gigabit LAN controller" + Z97 są jakieś problemy? Chodzi konkretnie o MSI Z97 Gaming 5. Przeglądam zestawy mobo+CPU.

 

-edit-

Oraz jak w chwili obecnej sprawują się układy dźwięku oparte na ALC892? Szukałem na forum, są tematy, są nowsze tematy, ale bez informacji czy udało się komuś odpalić.
Spodobała mi się płyta ASUS Gryphon Z87, do tego i7-4790k i byłoby super.

Edytowane przez Smartek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Smartek napisał:

Czy Ty przypadkiem nie jesteś po prostu fanem ASUSów? ;) Gryphon ma alc892 oraz LAN i217v. Nie byłoby problemów? 

Jestem fanek każdego rozwiązania które jest sensowne. Wbrew pozorom wybieram płyty nie ze względu na markę a na ich jakość wykonania, funkcjonalność i kompatybilność z macOS. W przypadku ASUSów i macOS też są dobre i gorsze strony. Niekiedy konkurencja nie ma problemów a ASUSy mają, choćby kwestia przyblokowania zapisu NVRAM na Z97 i whitelisty w module NVRAM SMI. ALC892 to też dobry układ. Czasami problemy są z ALC887 i jego wariacjami, ale to wynika z rożnego sposobu jego implementacji. O ile taki np 892 występuje praktycznie wyłącznie w wersji 5.1 lub 7.1 z którego pod macOS można opalić i tak maks 3 x 2.0 + SPDIF, to ALC887 występował i jako 2.0 i jako 5.1 i inne różne wariacje.

W tym konkretnym wypadku Gryphona cenię za brak świecidełek i świetne komponenty na płycie, np kondensatory 10k, których próżno szukać u konkurencji w tym segmencie cenowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...

Mam trochę czasu i chciałem powrócić do zabaw z macOS.
Całość leżała zainstalowana i skonfigurowana pod Gigabyte H61. Jedyne co zmieniłem to nowy pendrive z najnowszą wersją forumowego CloverBootX'a.

Problem jest taki, że prawdopodobnie nie działa mi żadne USB - kursor stoi w miejscu, kursor od pisania miga, ale nie mogę nic wpisać.
Klawiatura i myszka są pod jednym odbiornikiem USB Unifying od Logitecha - próbowałem też z drugim i drugą myszką, objaw ten sam.

Skoro zupełnie nic innego się nie zmieniło to wnioskuję, że winny jest Clover. Co mogło się zmienić, że USB przestały działać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Smartek napisał:

Skoro zupełnie nic innego się nie zmieniło to wnioskuję, że winny jest Clover.

Zmieniło się dużo więcej. Skoro podmieniłeś swój obecny konfig na formumowy UnibootX, to zmieniła się nie tylko wersja Clovera, ale też konfig Clovera i być może zestaw zainstalowanych kextów. Porównaj sobie twoją starą konfigurację oraz zestaw kextów z tym co masz teraz.

  • Której konfiguracji z UnibootX użyłeś jako bazy? Nie ma tam gotowca dla H61.
  • Czy na pewno masz wybraną odpowiednią identyfikację? W twoim przypadku powinieneś używać prawdopodobnie iMac12,1.
  • Czy masz załadowany UsbInjectAll?

Na forum jest gotowy konfig dla H61, ale post jest z 2016 więc nie traktowałbym go jako gotowca. Niemniej jednak może stanowić jakiś punkt wyjścia. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdybym mógł porównać to nie byłoby problemu, bo po prostu bym sobie podmienił na stary. Straciłem tę wersję, którą miałem na pendrive'ie, a nie zdążyłem jej przenieść na HDD, żeby tak macOS sobie startował...

 

1. Używałem zawsze konfiguracji od "4 Haswell Z87" i nigdy nie było problemów.

2. Nie wiem nawet gdzie to się patrzy, na poprzednim UniBootX jedyne parametry, które ustawiałem to: -v radpg=15 i KernelPM, działało wszystko - USB, ethernet, sleep.

3. "USBInjectAll.kext" jest taki folder z kextami w EFI\CLOVER\OEM\4 Haswell Z87\kexts\Other, więc raczej tak. Da się jakoś to potwierdzić mając zabootowanego UniBoota?

Zaraz zerknę z tym configiem, który podlinkowałeś. Jakieś pomysły do tego czasu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minut temu, Smartek napisał:

"USBInjectAll.kext" jest taki folder z kextami w EFI\CLOVER\OEM\4 Haswell Z87\kexts\Other, więc raczej tak. Da się jakoś to potwierdzić mając zabootowanego UniBoota?

Rozumiem, że zmieniłeś nazwę tego katalogu na odpowiadającego nazwie twojej płyty głównej. Tak?

52 minuty temu, Smartek napisał:

Nie wiem nawet gdzie to się patrzy, na poprzednim UniBootX jedyne parametry, które ustawiałem to: -v radpg=15 i KernelPM, działało wszystko - USB, ethernet, sleep.

Nie rozumiem twojego pytania. Pytasz gdzie się ustawia parametry bootowania? Jeśli tak to jest to sekcja Boot/Arguments w konfigu. Możesz też ręcznie dopisać te parametry, dla testu, podczas bootowania. 

53 minuty temu, Smartek napisał:

Używałem zawsze konfiguracji od "4 Haswell Z87" i nigdy nie było problemów.

Haswell to identyfikacja 14,2, dla Sandy Bridge prawidłową identyfikacją jest 12,2. Do poprawnego działania PM powinieneś też wygenerować SSDT.aml

Lepszym bazowym konfigiem będzie w twoim przypadku 2 Sandy Bridge Z68

58 minut temu, Smartek napisał:

Zaraz zerknę z tym configiem, który podlinkowałeś. Jakieś pomysły do tego czasu?

W obecnym konfigu dla Z87 są 2 dodatkowe patche ACPI: SSDT-EC.aml oraz SSDT-EHCx_OFF.aml, znajdziesz je w ACPI/patched. Podejrzewam, że ten drugi może ubijać w twoim przypadku USB. Ten pierwszy raczej też nie jest potrzebny dla twojej platformy. Jeśli bazujesz na tym konfigu (czego nie powinieneś robić, tak jak pisałem wyżej), to masz te 2 patche załadowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i niestety, przy zmianie bazowego konfigu od Z68 otrzymuję komunikat: "This version of Mac OS X is not supported in this platform!".
Przy ręcznej zmianie na 13,1 otrzymuję coś takiego jak na zrzucie.

 

Kurczę, co się stało?

Dodatkowo mam pytanie: ISCT, XHCI, EHCI, VTd, Port 60/64 Emulation w BIOS-ie mają być włączone czy wyłączone?

 

466.jpg

40.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Smartek napisał:

No i niestety, przy zmianie bazowego konfigu od Z68 otrzymuję komunikat: "This version of Mac OS X is not supported in this platform!".

dodaj do boot args: -no_compat_check

6 minut temu, Smartek napisał:

Dodatkowo mam pytanie: ISCT, XHCI, EHCI, VTd, Port 60/64 Emulation w BIOS-ie mają być włączone czy wyłączone?

XHCI/EHCI Hand-off: Enabled
VT-d: Disabled
Serial port: Disabled
ISCT: nie mam pojęcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zauważyłem właśnie, że masz tam typowy błąd: "Still waiting for root device". To bardzo powszechny problem (google zwraca mnóstwo wyników).
Ten komunikat oznacza, że system albo nie jest w stanie rozpoznać kontrolera dysku, albo nie jest w stanie odczytać plików z dysku ze względu na brak sterownika do systemu plików. 

  • Sprawdź czy w BIOS-ie kontroler dysku masz ustawiony w tryb AHCI. 
  • Sprawdź czy masz sterowniki do systemu plików w /EFI/CLOVER/drivers/UEFI
    • Jeśli system plików to apfs, to musisz mieć sterownik ApfsDriverLoader.efi
    • Jeśli system plików to hfs+ to musisz mieć sterownik HFSPlus.efi (to dotyczy systemów przed Mojave. W późniejszych wersjach system konwertuje system plików do apfs)
    • Sprawdź w konfigu czy sterownik systemu plików nie znajduje się przypadkiem w sekcji DisableDrivers. Jeśli tam jest to usuń go.
Edytowane przez wujek_bogdan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za Twoje starania. Już sam nie wiem co jest grane - zajrzałem do BIOS-u i miałem IDE. Po zmianie na AHCI, w momencie gdy powinien zniknąć tryb "verbose" i zacząć wyświetlać się logo Apple z paskiem postępu, komputer się RESTARTOWAŁ. W akcie desperacji przywróciłem jakiś starszy profil z BIOS-u, który kiedyś sobie stworzyłem. Jedyne co w nim zmieniłem to przestawiłem VD-t z powrotem na Disable i zamiast Windows 8 wybrałem Other OS upewniając się, że SecureBoot pozostało na Disable.

Ponownie sprawdziłem na konfiguracji od Z87. I co? Wystartował za pierwszym razem tylko z radpg=15 i zaznaczonym KernelPM.
Ethernet śmiga (piszę właśnie spod maca), dźwięku nie sprawdzałem, ale USB 3.0 działa i drugi monitor też.

Jakieś przemyślenia na ten temat, bo zgłupiałem zupełnie? Fajnie, że działa, ale to trochę chore...

 

Btw. Preferencjach systemowych w Uaktualnieniach widnieje Catalina 10.15.4 i przycisk "Konwertuj teraz". Czy aktualizacja w taki sposób zadziała czy nie warto ryzykować?

No i skoro wszystko działa to czy mam jeszcze grzebać w tych konfigach? Nie wiem czy to normalne, ale zauważyłem, że raz na kilka minut zmienia się kursor na "ładuję" i trwa to do minuty czasu, przez ten czas nic nie odpowiada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Smartek napisał:

Dziękuję za Twoje starania. Już sam nie wiem co jest grane - zajrzałem do BIOS-u i miałem IDE. Po zmianie na AHCI,

Wygląda na to, że z jakiegoś powodu CMOS ci się resetuje. Możliwe, że pomoże ustawienie KernelAndKextPatches/AppleRTC na True.

Godzinę temu, Smartek napisał:

Ponownie sprawdziłem na konfiguracji od Z87. I co? Wystartował za pierwszym razem tylko z radpg=15 i zaznaczonym KernelPM.

Dla formalności sprawdziłbym jeszcze raz konfig dla Z68 z włączonym patchem wspomnianym wyżej.

Godzinę temu, Smartek napisał:

No i skoro wszystko działa to czy mam jeszcze grzebać w tych konfigach?

Zweryfikowałbym czy na pewno wszystko działa poprawnie. Przede wszystkim power management, w tym speed-step. Pisałem na ten temat tutaj kilka dni temu.

Godzinę temu, Smartek napisał:

Btw. Preferencjach systemowych w Uaktualnieniach widnieje Catalina 10.15.4 i przycisk "Konwertuj teraz". Czy aktualizacja w taki sposób zadziała czy nie warto ryzykować?

Kiedyś będziesz musiał zrobić update, więc skoro i tak walczysz teraz z systemem to może to być dobry test czy twój konfig jest stabilny. Ja bym aktualizował :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzę wszystkie rady dzisiaj. W pierwszej kolejności wrócę do Z68 i sprawdzę czy wszystko działa jak powinno.
Wtedy spróbuję walnąć aktualizację - jak nie przejdzie to pobiorę instalkę i przygotuję pendrive Cataliny, coby zrobić to na macOS, bo te Windowsowe z TransMac mi nie działały.

Jeżeli przejdzie to przeniosę clovera na HDD - czy mógłbym Cię prosić o linka do poradnika jak to zrobić? Sam go używałem jakiś czas temu, a teraz nie mogę na forum namierzyć.

 

Aha, Windows mi przestał działać (restart), gdy nie przestawię z AHCI na IDE...

Edytowane przez Smartek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, Smartek napisał:

Aha, Windows mi przestał działać (restart), gdy nie przestawię z AHCI na IDE

Widocznie zainstalowałeś Windowsa będąc w  trybie IDE. Tutaj masz poradnik jak problem naprawić pod Win10: https://www.bleepingcomputer.com/forums/t/650771/ide-to-ahci-windows-10/

30 minut temu, Smartek napisał:

Jeżeli przejdzie to przeniosę clovera na HDD - czy mógłbym Cię prosić o linka do poradnika jak to zrobić? Sam go używałem jakiś czas temu, a teraz nie mogę na forum namierzyć.

  • Montujesz partycję EFI (albo za pomocą terminala, albo przez jakieś graficzne narzędzie np. Clover Configurator czy Hackintool), tak żeby była widoczna w Finderze
  • Przenosisz dane z pendrajwa na partycję EFI, tak, żeby struktura katalogów była następująca: /EFI/CLOVER/
  • Ustawiasz w BIOS-ie, żeby system bootował z partycji EFI

1325126166_Zrzutekranu2020-04-27o10_07_59.thumb.png.cc393917632de5bfe2b4f2d811de5c89.png

Edytowane przez wujek_bogdan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, więc na razie odpaliłem na konfigu od Z86 raz z parametrami jak na zdjęciu oraz oczywiście dopisałem jeszcze -no_compat_check.

macOS uruchomił się, ale bardzo wolno chodził, w efekcie jak chciałem opróżnić kosz to zawisł na dłużej, najpierw zniknął dolny "pasek zadań", totalne przycięcie - mogłem poruszać wyłącznie kursorem, później zginęła górna belka, a na samym końcu tapeta i nastała ciemność. Poczekałem parę minut, kursor nadal "chodził", ale komputer generalnie do zamknięcia siłą.

Dlaczego tak? Jakiś pomysł? Może któryś bootargs coś takiego powoduje? 

A zaraz będę walczył ze zmianą Windowsa na AHCI.

41.jpg

Edytowane przez Smartek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, na razie siedzę na nim około 20 minut i wszystko jest okej - działa sleep i wake, ethernet, dźwięk. Za wyjątkiem chwilowych freezów losowych aplikacji. Ma takie momenty, że "aplikacja nie odpowiada", trwa to dosłownie maksymalnie minutę, jak się odmraża to system po kolei "klika" te rzeczy, które próbowałem robić w trakcie freeza i zaczyna normalnie chodzić. Przed chwilą miałem tak z apką Telegrama (w trakcie), później po uruchomieniu Chrome'a zajęło mu trzydzieści sekund... To chyba nie tak powinno działać. 

1. Są jakieś logi aplikacji albo jakoś inaczej dałoby się to sprawdzić? Przyznam, że na tyle irytujące, że ogólnie używanie haca mija się z celem.

2. Czy da się ustawić, żeby więcej wyjść dźwięku było aktywnych jednocześnie? Pod jedno wyjście mam jackiem głośniki 2.1, pod drugie bazę od bezprzewodowych słuchawek. Pod Windowsem bez "grzebania" dźwięk podawany jest na oba, a jak tutaj?

3. Czy wszystkie bootargsy z poprzedniego zdjęcia są potrzebne i co każde z nich oznacza? Znam tylko -v, radpg=15 oraz -no_compat_check. Czy jest gdzieś spis pozostałych? Czy na pewno muszę zaznaczać w binaries patch ACPI oraz Kernel PM?

4. Jak usunąć niepotrzebne wpisy przy bootowaniu? Mam "windows boot manager" jako drugie UEFI ze starego dysku HDD podpiętego jako magazyn na pliki. Próbowałem pod windowsem przez linię komend (bcdedit), z tego miejsca zniknęły i bcdedit już ich nie widział, ale mimo wszystko uparcie w BIOS-ie widnieją :-(.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Smartek napisał:

Są jakieś logi aplikacji albo jakoś inaczej dałoby się to sprawdzić? Przyznam, że na tyle irytujące, że ogólnie używanie haca mija się z celem.

  • Sprawdź czy PM masz w pełni odpalony. Gdzieś wyżej w tym wpisie podawałem linka.
  • Logi systemowe masz w /var/log/system.log zapisz sobie czas, w którym wystąpił freez i sprawdź so cię w tym czasie dzieje w logach
15 godzin temu, Smartek napisał:

Czy da się ustawić, żeby więcej wyjść dźwięku było aktywnych jednocześnie? Pod jedno wyjście mam jackiem głośniki 2.1, pod drugie bazę od bezprzewodowych słuchawek. Pod Windowsem bez "grzebania" dźwięk podawany jest na oba, a jak tutaj?

Nie mam pojęcia. @314TeR jest specem w tym temacie, może on się wypowie.

// Edycja: wpisując w google "macos multiple audio output" znalazłem taki wpis: https://www.macrumors.com/how-to/output-mac-audio-two-pairs-headphones/

16 godzin temu, Smartek napisał:

Czy wszystkie bootargsy z poprzedniego zdjęcia są potrzebne i co każde z nich oznacza? Znam tylko -v, radpg=15 oraz -no_compat_check. Czy jest gdzieś spis pozostałych? Czy na pewno muszę zaznaczać w binaries patch ACPI oraz Kernel PM?

Musisz to sam zweryfikować. Zacznij bez żadnych dodatkowych wpisów i sprawdź czy system działa (sprawdzając też PM, tak jak pisałem wyżej), jeśli nie działa to po jednym dodawaj wpisy i weryfikuj, który jest konieczny do działania systemu.

Według tego co piszą tutaj: https://sourceforge.net/p/cloverefiboot/wiki/KernelAndKextPatches/#kernelpm KernelPM wydaje się zbędny, bo jeśli wierzyć dokumentacji, to patch PM dla Haswella. Swoją drogą widzę, że w konfigu dla Z68 ten patch jest wyłączony. 

Nie wiem, natomiast który patch masz na myśli mówiąc ACPI.

16 godzin temu, Smartek napisał:

4. Jak usunąć niepotrzebne wpisy przy bootowaniu? 

Edytując wpisy w /GUI/Hide/ https://www.tonymacx86.com/threads/guide-how-to-hide-unwanted-volumes-on-clover-boot-menu.246532/

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ahhhh, póki co rozwaliłem całą partycję z Maciem, bo kliknąłem FileVaulta, który zawisł w trakcie, a nie dysponuję żadnym pendrivem z instalką Mojave.

Pobrałem Mojave i zamontowałem go w VirtualBoxie pod Windowsem. Właśnie pobieram Catalinę i będę próbował przygotować z nią instalacyjny pendrive i zainstalować na tamtej partycji...
Dam znać za jakiś czas jak moja dalsza walka z konfiguracją, zgodnie z Twoimi radami z ostatniego posta :-).

 

-edit-

Ahh, kłody pod nogi wciąż, wywalił się ten Software Update - pasek nie doszedł do końca, mimo, że ściągnięto 8,26GB z 8,26 ;).

Edytowane przez Smartek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzie macOS pobierał instalacje z AppStore? Muszę odnaleźć Catalinę, za trzecim razem pobrało ?

 

Gdyby ktoś szukał i trafił z wyszukiwarki:
Pobrane instalatory znajdują się w \Applications\, wystarczy wejść w terminalu przy użyciu komendy: "cd \Applications\". 
Poleceniem "ls" możemy wyświetlić w terminalu zawartość folderu. Pobrana w ten sposób instalacja ma rozszerzenie .app.
Reszta z wykorzystaniem poradnika dotyczącego odtwarzania pendrive'a bootowalnego drugą metodą (nie przy użyciu Disk Makera).

Edytowane przez Smartek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystanie z tej witryny, wymaga zakceptowanie naszych warunków Warunki użytkowania.