Jump to content
danielosx86

OpenCore - minimalistyczny bootloader twórcy Lilu

Recommended Posts

Przypomnę, że przed Cloverem był bootloader Chameleon. I pojawienie się Clovera (ok 2012) miało sens, bo posiadał więcej możliwości niż Chamelon, i to z czasem większość społeczności deweloperów przerzuciła siły na dalszy rozwój Clovera. Teraz Open Core sytuacja jest inna trochę, bo obecnie Clover ma bardzo dużo funkcji. Bootloader, który będzie oferował możliwości, które nie ma drugi wygra i będą wprowadzane nowości znaczące usprawnienia. Widzę teraz OpenCore wprowadza możliwość uruchamiania/instalacji z obrazu dmg a tego Clover chyba nie ma.

Instalacja z DMG to rzecz świetna, bardzo mi się podoba. Taką funkcję miał już kiedyś niemiecki bootloader XPC, niestety słabo tam było z rozwojem bo tworzyła go jedna osoba, było tam jednak kilka opcji niedostępnych w innych bootloaderach.

Fajnie by było jakby wydali bootloader do integracji z BIOSem jak Ozmosis, bardziej skomplikowane dla początkujących ale mi osobiście się podoba.

@music mylisz powody (sens) wydania clovera. Chameloen a wcześniej PC_EFI, a wcześniej Boot132 to grupa bootloaderów emulujących EFI dla macOS aby ten mógł wystartować z komputera z tylko BIOSem. Natomiast Clover to już bootloader UEFI, wykorzystujący UEFI płyty głównej. Owszem ma jeszcze tryb wstecznej kompatybilności, ale to wciąż ładuje biblioteki EFI (Duet) a nie emuluje jak jak chameleon.

Obecnie jest wg mnie delikatna stagnacja z rozwojem clovera. Stał się on też dość wielką kobyłą. Ostatnio vit9696 pokazał, że zna się na wielu aspektach OSx86 i dzięki niemu zawdzięczamy wiele komponentów sceny bez których wydaje się, że juz nie możemy żyć, a są to Lilu, wraz z całą rodziną pluginów jak AppleALC, WeG, czy np znalezienie problemu z zapisem do NVRAM i wydaniem AptioMemoryFix. Wg mnie to obecnie chyba najprężniej działający developer na scenie. Ja osobiście kibicuję takim projektom.

5 godzin temu, oswaldini napisał:

Fajnie by było jakby wydali bootloader do integracji z BIOSem jak Ozmosis, bardziej skomplikowane dla początkujących ale mi osobiście się podoba.

Co taka integracja "daje" w praktyce? 

Instalację i start systemu jak na prawdziwym maku - po prostu wkładasz pendrive z instalką macOS i leci. Niestety, wraz z każdą aktualizacją bootloadera trzeba przygotowywać od nowa zmodowany wsad biosu.

Warto też dodać, że w OpenCore proces tworzenia oprogramowania jest bliższy duchowi open source niż w przupadku Clovera. Co prawda źródła Clovera też są dostępne, ale vit9696 robi to w dużo bardziej transparentny sposób. Bierze czynny udział w życiu społeczności, ma normalny bugtracker, wydaje changelogi, no i najważniejsze - udostępnia porządną dokumentację.

Używam od wersji 0.0.1 i działa stabilnie, tak samo jak Clover. Przy instalacji i każdym update musisz czytać .doc. Nie jest to Clover, gdzie klikniesz update i gotowe, tutaj trzeba czytać z zrozumieniem.

Z mojej strony również mogę polecić OpenCore- używam go już od dłuższego czasu i nie doświadczyłem żadnych problemów (a należy pamiętać o tym, że jest to jeszcze dosyć wczesna wersja rozwojowa). Czysty, minimalistyczny, szybki (sytem ładuje się nieco szybciej niż na Cloverze) i stabilny. Z racji tego, myślę, że w niedługim czasie stanie się preferowanym bootloaderem, a inne opcje odejdą do lamusa. Sama instalacja jest dosyć łatwa, natomiast znalezienie optymalnych parametrów w configu może okazać sie dla niektórych już nieco trudniejsze, dlatego polecam przejrzeć uważnie manual https://github.com/acidanthera/OpenCorePkg/blob/master/Docs/Configuration.pdf , w którym wszystkie opcje są szczegółowo opisane oraz te poradniki: https://github.com/khronokernel/Getting-Started-With-OpenCore https://khronokernel-2.gitbook.io/opencore-vanilla-desktop-guide/

W dniu 13.07.2019 o 16:55, Najrad napisał:

Przetestowałem, wszystko działa jak trzeba poza audio, którego kompletny brak. 

nie da rady zrobić jak np w cloverze? poprzez Devices > Properties + lilu i applealc?

294370303_Screenshot2019-07-15at15_42_52.thumb.png.0bd4b9c574e03f409ceefde8551d8830.png

Edited by AdamiPL

5 godzin temu, reyder napisał:

Dokładnie tak trzeba zrobic. Tylko config wygląda trochę inaczej.

przeglądam właśnie powyższe poradniki.. będę musiał kiedyś przysiąść i potestować.. 

68747470733a2f2f692e696d6775722e636f6d2f3867756a71684a2e706e67.thumb.png.5ed6e00905f1d0eb8fb46427010123ec.png

swoją drogą, OC dobiera sobie sam SMBIOS?

edit.. dobra doczytałem.. to znajduje się w sekcji Platforminfo

Edited by AdamiPL

Sprawdziłem layouty posiłkując sie hackintool z Clovera. Na 1 na którym w Cloverze dźwięk jest OK w OC jest cisza. Na dwóch innych - już nie pamietam które numerki testowałem - pojawia się dźwięk Soundflower po HDMI, ale mój monitor nie ma głośników. Natomiast wbudowanej karty nie wykrywa i już. Teraz muszę nadgonić robotę, ale do OC jeszcze wrócę.

Robił ktoś może config na Z97 i podeśle? Nie chce mi się na razie szukać i sprawdzać dalej a stanąłem na tym, że po wybraniu OS'a po chwili restartuje.
Edit: Ogarnięte jakoś w docsach mi uskoczyło Required for almost all pre-skylake based systems.

Edited by MrVanosh

W dniu 24.06.2019 o 07:44, HIDEE napisał:

A działa na starych płytach głównych bez EFI?

Chyba tak, wspiera też komputery tylko z bios-em, które są bez uefi, a nie wiem jak jest naprawdę obecnie

• Cytat

Current status as of April 2019:

• Support for UEFI and DuetPkg (legacy) booting
    • APFS and HFS+ compatibility
    • ACPI patcher (adding, dropping, binary patching, relocation)
    • Apple-compatible bless implementation
    • DeviceProperties injection
    • DataHub and SMBIOS generation
    • Symbolic kext and kernel patcher
    • Direct kext injection/patching/blocking within prelinkedkernel
    • Installation/Recovery/FileVault 2 support 
    • Configuration in config.plist with open documentation
    • Simple boot picker for quick launch
    • Direct boot from dmg images

--------------

https://khronokernel-2.gitbook.io/opencore-vanilla-desktop-guide/extras/legacy

Cytat

Legacy Install

Wanna try OpenCore but can't boot UEFI based sources? Well don't fret, there's hope for you! OpenCore supports DuetPkg which emulates a UEFI environment for legacy systems.
OpenCore supports both UEFI and Legacy boot options

Edited by music