Jump to content
Sign in to follow this  
mosquito

Wybór monitora

Recommended Posts

Witam,

Planuję wymianę monitora. Potrzebuję czegoś 27-28 cali. Nie jestem grafikiem, więc wierne odwzorowanie kolorów mi nie potrzebne. Raczej czasami robię mały DAW. Ogólnie praca biurowa i trochę programowania. Czasami jakaś gierka dla rozrywki. Odpada matryca błyszcząca z racji umiejscowienia sprzętu.

Największy dylemat jaki mam to czy brać 4k, czy przy tej przekątnej lepiej 2k. Planuję wydać coś w granicach 1500 - 1800zł.  Macie jakieś porady co do wyboru? Może jakieś sprawdzone modele?

Miałem podobny dylemat do Twojego, jednak brałem pod uwagę jedynie 32". Zdecydowałem się na 1440p, przy 32" otrzymuje się niemal identyczne zagęszczenie pikseli jak przy 24" i 1080p co przy dłuższej pracy z tekstem jest po prostu wygodniejsze, mniej się oczy męczą. Oczywiście można kupić i 4k 25", jednak co z tego jeśli trzeba będzie się posiłkować trybem HiDPI lub zwyczajnym skalowaniem? Tak więc w mojej opinii jeśli decydujesz się na 27" to weź pod uwagę "2k".

W dniu 10.05.2019 o 10:20, mosquito napisał:

Nie jestem grafikiem, więc wierne odwzorowanie kolorów mi nie potrzebne.

Nie wiem czy dobrze to interpretujesz. Każdy korzysta z poprawnie odwzorowanych kolorów. To co powinno wyświetlić się na monitorze powiedzmy jest "zakodowane" w standardzie sRGB. Monitor powinien móc wyświetlić całą przestrzeń barwną sRGB z maksymalnym błędem odwzorowania nie większym niż dE2-3. Inaczej ten obraz po prostu wygląda jak kupa i co byś nie zrobił, np twarze wyglądają trupio, lub są np buraczane i przykładów można mnożyć. Graficzne monitory do monitory często z przestrzenią DCI P3, Adobe RGB i tamte faktycznie mogą kosztować po 5 - 7 tyś PLN, ale oprócz przestrzeni barw mają też liniowe matryce i dają się skalibrować do poziomu np dE1.

Z tanich starszych monitorów mogę polecić np Dell U2412M - jest to popularny monitor 24" 1920x1200 z matrycą IPS, 6bit + FRC, sporo tego można kupić z tzw sprzętu po-leasingowego w przyzwoitym stanie w cenie 350-450PLN - możesz pomyśleć nawet o 2 takich sztukach zamiast 1szt 32" i w praktyce może lepiej Ci się pracować na 2 monitorach niż 1-dnym.

Masz rację 314eR. Zbyt ogólnie ująłem to stwierdzenie. Chodziło mi raczej o to, że nie potrzebuję bardzo wyśrubowanych parametrów w kwestii odwzorowania kolorów. Aktualnie mam LG 24MP55  FullHD. Nie sprawuje się dobrze pod OSX, zresztą pod Windows też nie bardzo. Szczególnie wygląd czcionek mnie razi, a ostatnio pracuję dużo z tekstem. Wolę nawet czasem na laptopie popracować, gdyż mniej mi męczy oczy.  Dlatego zastanawiam się na większym zagęszczeniem pikseli. Wszelkie próby ustawień wygładzania czcionek pod Mojave - nie dają zadowalających rezultatów. profil Override mam zrobiony. Co ciekawe pokazuje mi kolor 30bit, a na to raczej nie ma szans przy tym monitorze i podłączeniu HDMI.

Jeśli więc priorytetem jest wygląd fontów, to musisz iść w monitor 4k+ i odpalić tryb HiDPI (Retina). Szukaj monitorów na IPS, w ostateczności VA, ale np TN omijaj szerokim łukiem. Poszukaj też recenzji - najważniejsze jest aby monitor miał złącze DP oraz miał przynajmniej 99% pokrycia palety barw sRGB, bo tylko wtedy ten obraz będzie do czegokolwiek się w ogóle nadawał.

3 godziny temu, DKnoto napisał:

Ja używam LG 31MU97, nie jest to może idealny wybór ale czcionki wyglądają bardzo dobrze.

Fajny, ale poza moim budżetem :). Aktualnie rozważam LG 27UD59 - wydaje mi się, że specyfikacja spełnia moje wymagania. Przynajmniej według opisu https://www.displayspecifications.com/en/model/52d0f1e

Podstawa trochę niestabilnie wygląda, ale raczej pójdzie na uchwyt. Ewentualnie LG 27UD68 https://www.displayspecifications.com/en/model/03ec620 - ma lepsza jasność. Może ktoś z was miał z nimi do czynienia. Jakieś opinie?