Skocz do zawartości

Przyszłość forum haMac.pl


314TeR
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Długo się z tym biłem aby to napisać, ale szczerze mówiąc, nie mam już siły dłużej samemu prowadzić forum.

 

Fakty są takie, że nie ma już obecnie nikogo kto chciałby mi pomóc w prowadzeniu forum. Skrobnąć od czasu do czasu jakiś fajny poradnik, napisać o nowym rozwiązaniu jakie się pojawiło, opisać np nowe funkcje w cloverze, albo np chociażby pomóc przygotować wsady do UniBootX pod nowe platformy.

 

Odnoszę wrażenie też, że jedyną obecność niektórych użytkowników tutaj, to jest szukanie "potencjalnych klientów" do zarobku na nich, zamiast udzielenia im wsparcia poprzez forum, niestety kłóci się to z jego formułą. Ja osobiście nigdy nie miałem nic przeciwko takim osobom, które udzielaniu płatnej pomocy komuś kto i tak nie potrafi czegoś zrobić, ale jestem przeciw oferowaniu jedynie płatnej pomocy bez nawet próby podzielenia się własną wiedzą na forum.

 

Wybaczcie te gorzkie słowa, ale ja osobiście nie widzę dalszego sensu utrzymywania i prowadzenia samemu naszej społeczności. Są grupy Facebookowe na których nic nie znajdziesz, albo odsyłające Cię do poradników z karygodnymi błędami, inni groźni i gniewni co Ci powiedzą kłamstwa aby sprzedać swoje usługi.

 

Uważam, że obecna formuła tego forum uległa wyczerpaniu. Jeśli nic się nie zmieni, to forum będę wygaszać w najbliższych miesiącach.

 

Pozdrawiam

314TeR

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo przykro to czytać i mam nadzieję, że taka myśl/decyzja jest podyktowana chwilowym nastrojem. Każdy przecież ma słabszy dzień. Forum jest znakomite i, moim skromnym zdaniem, powinno być kontynuowane. Są tu ludzie o ogromnej wiedzy i ich pomoc bywa nieoceniona i często bezcenna. Ludzie tacy jak @314Ter, @reyder, @Estrax..., żeby wymienić tylko te trzy osoby, są wartością samą w sobie. Mi również nie podobają się ogłoszenia o sprzedaży sprzętu czy "zlecenia" budowy hamacka. Ale przecież można zwyczajnie tego zabronić a dział kupno-sprzedaż zlikwidować. Są sklepy, jest eBay, Amazon, jest Allegro itd. Można przecież wyznaczyć moderatorów, z uprawnieniami kasowania postów, można w sposób bardziej rygorystyczny poprowadzić Forum. Dlaczego zaraz "wygaszać" ? Apeluję do Admina o przemyślenie tej decyzji. To Forum jest potrzebne

Edytowane przez Ian
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja niestety też nie mam czasu aby pomóc w prowadzeniu forum, ostatnio natłok spraw na mojej głowie doprowadza nawet do kilku nieprzespanych nocy. Jedyne co mogę zaoferować z mojej strony to hosting i pomoc przy ewentualnych błędach itp. Na sprawy czysto moderatorskie, czy pisanie poradników nie mam zwyczajnie czasu.

Dobrym przykładem będzie tutaj ostatnio wydany nowy bootloader UEFI OperCore. Większość osób prawdopodobnie nie będzie miała pojęcia jak się do niego zabrać i przygotowanie jakieś bazowego gotowca byłoby dobrym pomysłem. Z drugiej strony bootloader ma świetnego developera, który udokumentował dosłownie wszystko. Każda drobna zmiana jest aktualizowana razem z wyjaśnieniami. Więc jeżeli ktoś włoży odrobinę chęci powinien bez problemu albo z małymi sobie poradzić.

Prawie zawsze jeżeli ktoś wrzuci posta, że przygotował swój config i widać że włożył chociaż trochę swojego czasu żeby to działało to staram się wytłumaczyć co jest źle. W wielu przypadkach tak się nie zdarza i widać 0 włożonej pracy więc ja rewanżuję się tym samym.

Nie jest fanem UniBootX-a, nie lubię jak ktoś przygotowuje Bootloadera pod jednego kompa, używa do tego OEM i jest tam dużo niepotrzebnych rzeczy. Jest to tylko moja opinia. Rozumiem, że jest to przydatne dla początkujących i w żaden sposób tego nie krytykuje tylko pisze swoje odczucia. Zdaje sobie sprawę jakie jest jego zadanie.

Jest sporo osób z laptopami, które pytają na forum. Ja nie mam niestety na nie czasu i je ignoruje. Tak samo platformy starsze niż Z77.

Sporo osób też pisze ogłoszenia na forum, że zlecą instalacje systemu. Nie widzę w tym nic złego, wiele osób nie ma czasu zajmować się tym tematem i woli aby ktoś wszystko mu przygotował, doradził, wyjaśnił jak wygląda sytuacja z tym i tamtym. Wiele osób pisze do mnie, z tego forum albo z polecenia od kogoś innego. Ostatnio pisało sporo osób, którym nie miałem czasu pomóc, czekały tydzień i chciały pomocy w ogarnięciu im nowego sprzętu odpłatnie. Niektórzy nadal czekają. Jest sporo osób, którym pomagam zdalnie i konwersacje idą w tysiące wiadomości czasami. Pisanie na forum było by ciężkie.

Staram się zawsze pomóc z wyborem sprzętu jeżeli ktoś się boryka z jakimś problemem. Modyfikacjami biosu asusa Z87? Raz pisał ktoś z zagranicy o pomoc z obejściem biosu, nie byłem w stanie pomóc i vit z OpenCore musiał spojrzeć na kod dissasemblera. Zdarzało się, że ktoś oddawał mi do zrobienia kompa i musiałem specjalnie debugować sterownik karty sieciowej bo miał jakąś egzotyczną wersje, którą modyfikowałem binarnie aby to działało. Była to osoba która ogarniała temat, ale nie było żadnego rozwiązania w internecie związanego z jego problemem.

Prawdopodobnie wiele osób skorzystało by z nie polecanych przez nas a nawet znienawidzonych opcji gdyby nie to forum. Rozpisałem się, nie wiem czy napisałem o wszystkim. Koniec.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem na tym forum od początku jego istnienia chyba ok. 2009 roku, jak było jeszcze pod adresem osx86.org.pl - kopia jest na archive.org http://web.archive.org/web/20091216155410/http://forum.osx86.org.pl/index.htm Pamiętam, jak 314TeR założył to forum jak istniało jeszcze inne forum http://forum.osx86.pl   Widzę, że admin trochę jest zmęczony, bo przez wiele lat czuwał nad forum.

Ja jestem za utrzymaniem tego naszego forum dalej mimo wszystko. Tu jest chociaż gdzie podyskutować na naszej polskiej scenie hackintosh-owej. Lubię to forum. Ostatnio była nawet aktualizacja silnika forum. Tu zawsze czegoś się można było dowiedzieć ciekawego, czego się nie wiedziało od osób której się dobrze znają. Jakoś ta forma jako forum mi bardziej odpowiada niż facebookowe grupy. Na forum jest wyszukiwarka, duża baza tematów, problemów z rozwiązaniami do których można wracać. Na facebooku tak nie jest przejrzyście. Jest potrzebne miejsce, forum w polskim internecie do dyskusji dla społeczności interesującej się instalacją coraz to większej ilości hackintoszów. To nie te czasy co 10 lat temu. Za nami keynote WWDC z prezentacją kolejnego macOS 10.15 Catalina, więc czas testów :) a i na scenie hackintosha robi się ciekawie, bo pojawił się ostatnio nowy bootloader Open Core.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież to forum to ostatnia zatoka sensownych odpowiedzi od ogarniętych ludzi. Ja bym nie wygaszał. Co najwyżej po prostu puścił stery i zobaczył w którym kierunku ta łajba popłynie. Jak się roztrzaska - trudno, widać społeczność nie dorosła, żeby rodzic zostawił dzieci bez opieki ;-)

Może to spowoduje, że osoby które teraz siedzą cicho, będą bardziej skłonne się udzielać, skoro nie będzie nikogo innego. Pilnowałbym tylko, żeby forum nie stało się tylko tablicą ogłoszeniową, ale dopóki będzie trwała jakaś dyskusja na rzeczowym poziomie, to niech sobie będzie.

Nie ma co wygaszać dopóki są tu jeszcze ludzie.

Edytowane przez Maidenman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakkolwiek moja aktywność w ostatnim czasie mocno zmalała, nie ukrywam, że forum odwiedzam dość często. Ciężko o równie dobre źródło rzetelnej wiedzy z tej dziedziny, bez względu na to czy mowa o materiałach w języku polskim, czy o forach zagranicznych.

Podobnie jak pozostali, liczę że jednak nie zdecydujesz się na zamknięcie forum, gdyż nawet bez regularnie dodawanych nowych materiałów, nadal zawiera masę przydatnych informacji, które szkoda byłoby stracić.

Swoją drogą - może warto podpiąć ten temat w formie "ogłoszenia", na stronie głównej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po prostu jestem zmęczony pchaniem tego wózka samemu. O ile na początku i przez pierwsze parę lat, kręciło się forum dla tego, że ludzie chcieli pisać, zaglądać i coś tworzyć, to niestety od paru już lat spada systematycznie ilość publikacji przez użytkowników. Ja sam zwyczajnie nie mam siły już tego pchać. Tak samo nie chcę aby świecił pustką taki "trup". Jeszcze niedawno siedzieliśmy wszyscy razem na IRCu w dniu WWDC z oczekiwaniem na link do nowego macOS i co nowego pokażą. Po czym pamiętam to jak dziś, jak nam się udało jako pierwszym w necie wrzucić screen z odpalonym macOS na hackintoshu, zaledwie parę godzin po WWDC. Dziś nie ma nawet komu napisać informacji, że takie WWDC będzie było i co przyniosło, a jak w końcu informacja się pojawia to z poślizgiem lub niepełna.

Być może powinienem zrobić sobie dłuższą przerwę od forum, ale jedno jest pewne, jak się nic nie zmieni, to sam nie będę dłużej pchał tego wózka.

 

PS Nie chodzi o żadne kwestie finansowe, czy hostingowe. To mam zapewnione i chyba w technicznej jakości działania forum, nic mu nie brakuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@314TeR

Wydaje mi się, że obecnie wcale nie ma mniej osób zainteresowanych tematem tylko po prostu formuła forum jest już dosyć stara. W ciągy ostatnich lat pojawiło się dużo więcej różnych form komunikacji i budowania społeczności. Jest Twitter, Slack, jest Reddit, czy redditopodobne strony jak Wykop.pl, są grupy facebookowe, etc. Sądzę, że nadal można budować aktywną społeczność, ale metyody angażowania społeczności są inne a przede wszystkim bardziej zdywersyfikowane.

Forum jest bardzo dobrym sposobem zbierania treści, utrzymywania ich w zorganizowany sposób (chociaż wiki nadaje się tutaj dużo lepiej), ale nie jest już tak dobrym sposobem wymiany informacji jak kiedyś. Formuła forum jest niestety już nieco zdziadziała.

A być może moja diagnoza nie jest trafna? Być może po prostu spada zainteresowanie tą tematyką? Może się bogacimy i kupno Maka nie jest już takim wydatkiej jak było w przeszłości? A może nasza znajomość angielskiego jest lepsza niż lata temu i polscy użytkownicy po prostu korzystają z insanelymac? A może wszystko to po trochu.

W każdym razie myślę, że można by było spróbować zaktywizować społeczność innymi kanałami. Wielu ludzi, nawet związanych jakoś ze światem informatyki, nie ma w ogóle pojęcia o tym, że coś takiego jak hackintosh istnieje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Moim zdaniem ludzi przyciąga przede wszystkim takie miejsce gdzie znajdą rozwiązanie swoich problemów lub zostanie udzielona pomoc w ich rozwiązaniu. Jeśli w takim miejscu znajdą takowe to zaczynają zaglądać w takie miejsce a tym samym skoro oni znaleźli rozwiązanie/pomoc to w miarę przyswojonej wiedzy zaczynają pomagać innym/nowym mniej doświadczonym. Jeśli niczego z w/w rzeczy w danym miejscu nie znaleźli to idą dalej i nie zaglądają w takie miejsca już.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Moim zdaniem facebookowe grupy na temat hackintosha nie mają większego sensu. Dlaczego? Spróbujcie coś tam znaleźć archiwalnego albo przewinąć z 20 stron facebooka w dół. Poprostu przeglądarka zaczyna się wieszać. Funkcja wyszukiwania na grupie facebookowej tez wam nic nie znajdzie. Facebook jest tak stworzony że liczy się tu i teraz a to co było idzie w zapomnienie. Dlatego użytkownicy grup facebookowych są zmuszeni odpowiadać ciągle na te same pytania nowych userów z tymi samymi problemami. Dlatego żę do sensowengo archiwum poprostu nie ma dostępu. Dlatego moim zdaniem "forum" to jedyne sensowne źródło wiedzy na temat hackintosha. Mówię zarówno na temat tego forum jak i odpowidnikach anglojęzycznych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Ja zaglądam średnio raz na jakiś czas.

Czasem jak widzę problem podobny do tego co mam juz ogarnięte to staram się podpowiedzieć.

 

Nie wygaszaj tego forum, zacznijmy od porządku. Zastanówmy się co zmienić.

Ktoś chce zarabiać?

Ok - niech płaci donate 

Ja chętnie pomogę w utrzymaniu strony jeśli chodzi o zaplecze finansowe - gdzie mogę dać donate? 

To musi być jasno określone.

 

Sam mam życie jak wy i coraz to mniej wolnego czasu.

Sam nawet nie mam wiedzy, bo musiał bym spedzisz jeszcze N godzin z którymś z Was

 

Mogę za to zamieszczać tu newsy ze świata apple nowe softy, relacje z konferencji i tak zawsze je oglądam

Czemu jestem tu teraz? Bo to jedyne Polskie miejsce gdzie znajdę pomoc jak postawić hacka, w postaci wiedzy jaka już jest zgromadzona i użytkowników.

Jestem w świecie apple i od tej strony pomogę, pomóżcie mi zrozumieć hacka - napiszmy przy tym tutorial dla zielonych w ktorym bedzie mowa o wszystkim wtedy urośniemy!

 

Może dołożymy do tego forum rozmowy o po prostu sprzęcie apple? - Tu też mogę pomagać 

Sam chętnie zrezygnuje z innego forum na rzecz takiego, tamto dawno umarło

Edytowane przez alladyn21
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Spędziłem na tym forum dość sporo czasu i tak naprawdę w dużej mierze to ono zaszczepiło we mnie pasję do hackintoshy, za co jestem naprawdę wdzięczny. Do dziś zaglądam tu regularnie, ale prawdę mówiąc robię to głównie z sentymentu - niestety nie mam już czasu udzielać się tu tak często jak to robiłem kiedyś. Jestem w stanie zrozumieć, co czuje @314TeR; każdy, kto należy do tego forum trochę dłużej z pewnością widzi, że aktywność tu nie jest taka jak była kiedyś. Mimo wszystko, jak już ktoś powiedział: ciężko o drugie takie rzetelne źródło informacji o hackintoshah. Forum jest naprawdę świetne i mogłoby zaszczepić pasję jeszcze w niejednej osobie. Wygaszenie forum byłoby dla mnie bardzo smutną wiadomością, ale uszanuję każdą decyzję admina ;)

Edytowane przez arnon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Brutalna prawda jest taka - ja straciłem w dużej mierze zapał do ciągnięcia forum samemu. Jeśli zebrało by się parę osób, które chciały by pomóc w prowadzeniu jego, np zamieścić jakiś news o nowym rozwiązaniu, napisać jakiś poradnik, etc, to ma sens dalsze utrzymywanie tego forum. W innym wypadku nie widzę sensu.

Także czy to forum będzie czy nie zależy wyłącznie od Was. Zaplecze jest, miejsce i zasoby są, tego mi nie brakuje. Brakuje osób zaangażowanych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystanie z tej witryny, wymaga zakceptowanie naszych warunków Warunki użytkowania.