Skocz do zawartości

MacOS 10.15 Catalina


Rekomendowane odpowiedzi

 
 
0
 Advanced issues found
 
 
 
1 godzinę temu, Ian napisał:

Jesień nadchodzi "prędkimi kroki" a postępy niewielkie...

Nie spodziewałbym się wielkich zmian. Nie wiem jaką Apple ma politykę jeśli chodzi o nazewnictwo, ale raczej standardem w tworzeniu oprogramowania jest to, że w wersjach beta nie wprowadza się już istotnych zmian, a jedynie szlifuje to co już zostało wprowadzone, aby ustabilizować projekt. To raczej w alfach, czy dev preview dodaje się nowe rzeczy i wprowadza tzw. "breaking changes". 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak może powinno być, ale na pewno nie jest. Gołym okiem widać, że to, co trzeba poprawić, to ogrom pracy. Szlifować można coś, co już jest i jakoś działa, choć niepewnie. Trudno szlifować coś, czego brak. Obserwuję te bety od początku i postępu nie widzę. Ja porównuję bety do siebie, nie do Mojave czy HS. I te porównania wypadają bardzo źle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

W październiku Apple wyda finalną wersję w Mac App Store. Ale są pewne ale jak co roku. W Catalinie w stosunku do Mojave jest dużo zmian tych widocznych i pod spodem systemowych. Powoduje to, że wiele osób wstrzyma się z instalacją odrazu po wydaniu. Licząc na to, że np.  Programiści stworzą wersje aplikacji dostosowanych do Cataliny i 64 bitowe. Catalina wydaje się nie dopracowana i należy czekać na aktualizacje błędów 10.15.1...3 Safari niestety nie obsługuje już starych rozszerzeń, tylko nowe których nie ma wiele. 

Najlepiej zostać jeszcze jakiś czas z mojave i oszczędzić sobie dodatkowych problemów.

Mam pytanie czy ostatnie wersje  Catalina nadal tworzą dwie partycje na system i dane użytkownika, czy zrezygnowali z tego?

Jak wam się sprawuje Catalina na hackintoshach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, music napisał:

W październiku Apple wyda finalną wersję w Mac App Store. Ale są pewne ale jak co roku. W Catalinie w stosunku do Mojave jest dużo zmian tych widocznych i pod spodem systemowych. Powoduje to, że wiele osób wstrzyma się z instalacją odrazu po wydaniu. Licząc na to, że np.  Programiści stworzą wersje aplikacji dostosowanych do Cataliny i 64 bitowe. Catalina wydaje się nie dopracowana i należy czekać na aktualizacje błędów 10.15.1...3 Safari niestety nie obsługuje już starych rozszerzeń, tylko nowe których nie ma wiele. 

Najlepiej zostać jeszcze jakiś czas z mojave i oszczędzić sobie dodatkowych problemów.

Mam pytanie czy ostatnie wersje  Catalina nadal tworzą dwie partycje na system i dane użytkownika, czy zrezygnowali z tego?

Jak wam się sprawuje Catalina na hackintoshach?

Sporo poprawiono, ale nie wszystko. System pracuje dość stabilnie, choć błędy wciąż są. Nie będę ich wymieniał, gdyż to dość długa lista, a ja nie skupiam się na jakimś precyzyjnym testowaniu, jedynie na ogólnych odczuciach z naciskiem na to, czego używam. Tak, Catalina nadal tworzy dwie partycje, choć dla użytkownika jest to z grubsza ukryte - widzimy już jeden dysk, drugi jest w tle, również widziany przez inne systemy, np. Mojave. Każdy zdecyduje czy przejść na nowy system, czy pozostać przy starym. Ja oczywiście przejdę natychmiast, jak zawsze. Nie używam tylko "bet",  z wyjątkiem testów, oczywiście. Dbałość o backup danych pozwala mi na to "ryzyko". A ryzyko jest, jak się obserwuje ostatnie poczynania firmy Apple pod wodzą Tima. Za Steve'a nie do pomyślenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sa to partycje wirtualne. Widać je, ale każda z nich ma rozmiar całego dysku, choc miejsce użyte jest rożne, miejsce wolne juz jest takie samo. Nie wpływałem na ich rozmiar, z obawy ze rozwale cały system. "Partycje" sa tworzone podczas instalacji i bez wpływu użytkownika. Myślę, ze w finalnej wersji one znikną. W ostatniej becie partycja - Data nie jest juz widoczna na pulpicie i w Finderze, można ja zaobserwować w DiskUtility i innych narzędziach dyskowych, choc w poprzednich betach widać ja było wszędzie. Jednak jak wcześniej pisałem, w innych systemach dysk ten jest widziany jako dwie partycje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Ian napisał:

Jednak jak wcześniej pisałem, w innych systemach dysk ten jest widziany jako dwie partycje.

Nie bardzo rozumiem co masz na myśli pisząc "partycje wietualne. Z tego co piszesz wynika, że nie są to są normalne partycje, z tym że system maskuje ten fakt, zapewne tworząc zwykłe dowiązania/dowiązania symboliczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, wujek_bogdan napisał:

Nie bardzo rozumiem co masz na myśli pisząc "partycje wietualne. Z tego co piszesz wynika, że nie są to są normalne partycje, z tym że system maskuje ten fakt, zapewne tworząc zwykłe dowiązania/dowiązania symboliczne.

Bo tez nie specjalnie wiem, jak Ci to wyjaśnić... Zamieszczę wiec fragment zwrotu "diskutil list":

2141678259_ScreenShot2019-09-30at12_41_49PM.thumb.png.6ae16f65352f2c7093d9539bce8ce094.png

Gdzie Liteonit to nazwa jaka nadałem dyskowi. Wszystko rozgrywa sie wewnątrz Kontenera APFS.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wprowadzenie przez Apple nowego systemu plików APFS  (i kontenerów) daje bardzo wiele możliwości niż stary HFS. Do tego dochodzi wybór między dyskami SSD, HDD i ich obsługą przez APFS. Oczywiście wiąże się to z kosztami, szybkością, bezpieczeństwem i ilością danych GB...TB. Sprawa z kopią zapasową dysku i partycji z system Catalina  też się zmieniła w stosunku do Mojave. Aplikacje do backapu musza to uwzględnić np. Superduper lub Carbon Copy Cloner - więcej info na blogu https://bombich.com/blog

Jest jeszcze TimeMachine jako funkcja systemowa lub jako urządzenie, ale te chyba nie używają systemu plików APFS do zapisu kopii tylko HFS. Powinien być od Apple backup TimeMachnine w ich chmurze iCloud. Płatny oczywiście, ale to wymagałoby przesłania upload wielu danych GB.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 30.09.2019 o 13:08, Ian napisał:

Sa to partycje wirtualne. Widać je, ale każda z nich ma rozmiar całego dysku, choc miejsce użyte jest rożne, miejsce wolne juz jest takie samo. Nie wpływałem na ich rozmiar, z obawy ze rozwale cały system. "Partycje" sa tworzone podczas instalacji i bez wpływu użytkownika. Myślę, ze w finalnej wersji one znikną. W ostatniej becie partycja - Data nie jest juz widoczna na pulpicie i w Finderze, można ja zaobserwować w DiskUtility i innych narzędziach dyskowych, choc w poprzednich betach widać ja było wszędzie. Jednak jak wcześniej pisałem, w innych systemach dysk ten jest widziany jako dwie partycje.

Podział partycji systemowej na dwie wirtualne z pewnością nie zniknie w wersji finalnej, bo to „ficzer”… Apple ze względów „bezpieczeństwa” blokuje dostęp do plików systemowych, umieszczając je na partycji wirtualnej „tylko do odczytu”, uniemożliwiając aplikacjom firm trzecich, a także samemu użytkownikowi ingerencję w system. Druga z partycji wirtualnych nie ma takich zastrzeżeń i pozostaje oczywiście do dyspozycji użytkownika. Mam tylko nadzieje, ze ta zmiana, a w przyszłości wprowadzenie Driverkit i innych rozwiązań nie będą oznaczały powolnego wymierania Hack’ów…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Apple zdecydowanie bardziej utrudnia robienie jailbrejka iOS niż możliwość instalacji hackintoshów. Na szczeście :) Bo jak by było odwrotnie to byśmy tak łatwo nie instalowali hakintoshy, jak to jest teraz (widać to gdy się chce robić jailbreak). Choć coraz bardziej bezpieczeństwo i zmiany jakie zachodzą w macOS odbijają się w hackintoshe. W systemie Catalina jest bardzo dużo zmian w stosunku do Mojave (nie mówię to w kontekście haków).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwila zrobiłem sobie backup w Time Machine mojej testowej Cataliny. Co ciekawego: Backup robi sie bezproblemowo, tak, jak do tej pory, ale w backupie sa teraz trzy volumeny (jak słusznie poprawia nomenklaturę @reyder): volumen systemowy 'NN' z podkatalogami: System i EFI-Backups, volumen z danymi 'NN - Data' z podkatalogami: Users, System, Applications i Library oraz volumen 'Recovery' z podkatalogiem zawierającym pliki potrzebne do odzyskiwania systemu, m.in. BaseSystem.dmg. Dysk do backupu formatuje sie, jak poprzednio, w macOS Extended (Journaled).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Ian napisał:

w backupie sa teraz trzy volumeny (jak słusznie poprawia nomenklaturę @reyder):

Taki mały offtopic. W Ubuntu (gdzieś w okolicach wersji 6.x) była kiedyś śmieszna wtopa w polskim tłumaczeniu. Dyski w menadżerze plików były podpisane "Głośność". Ktoś musiał przeoczyć kontekst tłumacząc słowo "Volume" :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, wujek_bogdan napisał:

Taki mały offtopic. W Ubuntu (gdzieś w okolicach wersji 6.x) była kiedyś śmieszna wtopa w polskim tłumaczeniu. Dyski w menadżerze plików były podpisane "Głośność". Ktoś musiał przeoczyć kontekst tłumacząc słowo "Volume" :)

Dlatego użyłem spolszczonego słowa "volumen", nie chcąc, jak @reyder, pisać "wolumin". Ktoś mógłby pomyśleć, że mówimy o książkach... ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Od czasu do czasu sprawdzam czy Catalina już wspiera nowe karty AMD i tu niespodzianka :) 

"Apple has added support for AMD's Radeon RX 5700 to macOS Catalina with the release of 10.15.1 beta 2. According to AppleInsider"

https://www.imore.com/apple-extends-gpu-support-amd-rx-5700-latest-macos-catalina-beta

Tak więc dobre wieści :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Owszem, zarówno RX5700 jak i RX5700XT działają, niestety jest to dalekie od oczekiwań - co jakiś czas występują freezy systemu. Sytuację ratuje na ten moment korzystanie z iGPU jako z głównego układu, zaś dGPU jest tu wyłącznie akceleratorem. Pewnie poprawią to w 10.15.2 lub 10.15.3.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, danielosx86 napisał:

Ważne dla posiadaczy Radeonów - przed aktualizacją do 10.15.1 zaopatrzcie się w Whatevergreen w wersji 1.3.4 - bez tego nie odpali grafika w trakcie aktualizacji! Release nie jest jeszcze oficjalnie dostępny, więc załączam.

WhateverGreen134.kext.zip 193 kB · 1 pobranie

??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj w nocy "zapodałem" aktualizację 10.14.6 do 10.15, jakie było moje zdźiwienie gdy rano okazało się, że monitory są ciemne :) Myślałem, że cos poszło nie tak, ale że pobrała sie wersja 10.15.1 nie wiedziałem. Dzieki za info, z tym nowym WEG wszystko jest OK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Ważne info przed aktualizacją do 10.15.4 - należy zaktualizować Clovera do wersji 5107. Inaczej posiadacze procesorów Skylake i nowszych, używający patcha KernelPM mogą mieć problem z podniesieniem systemu po aktualizacji. Najnowszy Clover naprawia ten problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 24.03.2020 o 20:10, danielosx86 napisał:

Ważne info przed aktualizacją do 10.15.4 - należy zaktualizować Clovera do wersji 5107. Inaczej posiadacze procesorów Skylake i nowszych, używający patcha KernelPM mogą mieć problem z podniesieniem systemu po aktualizacji. Najnowszy Clover naprawia ten problem.

A jak jest z OpenCore? 0.5.6 wystarczy?

Sprawdzone - działa.

Edytowane przez Najrad
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystanie z tej witryny, wymaga zakceptowanie naszych warunków Warunki użytkowania.