Skocz do zawartości

MacOS 10.15 Catalina


Rekomendowane odpowiedzi

Jak co roku w czerwcu na konferencji dla programistów WWDC pojawiaja się pierwsza testowa beta nowego systemu dla komputerów - Catalina 10.15. Rozpoczyna się również próba instalacji na hackintoshu. Chcę rozpocząć dyskusję na ten temat. Po to jest nasze forum.

Nie działają aplikacje 32 bitowe, tylko 64. Podobnie frameworki systemu macOS są teraz dla architektury x86-64. Aplikacje, które wykonują kod i386 teraz kończą się niepowodzeniem z błędem. Pozostałe pod frameworki są niefunkcjonalne i istnieje tylko dla celów zgodności. 

Inne usunięte komponenty  to: Dashboard i wbudowana obsługa Perl, Python 2,7 i Ruby. Nie wiem jak jest z OpenGL.

Teraz mamy 10.15 beta 1 (19A471t) dla deweloperów, zaś publiczna wersja testowa dostępna za miesiąc, a finalna na jesień - pewnie pod koniec września.


Systemu chyba nie da się zainstalować w systemie HFS. Zmiany w systemie plików APFS - są tworzone dodatkowe 2 partycje na system i dane. Ciekawe jak będzie z backupem, kopią zapasową Cataliny i aplikacjami do tego SuperDuper, Carbon Copy Cloner itp. Narzędzia. macOS Catalina działa w swoim własnym woluminie tylko do odczytu, więc jest oddzielona od wszystkich innych danych na komputerze Mac i nic nie może przypadkowo zastąpić pliki systemowe. Funkcja Gatekeeper zapewnia, że nowe aplikacje, które zainstalujesz, zostały sprawdzone pod kątem znanych problemów z zabezpieczeniami przed ich uruchomieniem, więc poprawić ma to bezpieczeństwo korzystania z dobrego oprogramowania.
Aplikacje dla Mac, pakiety instalacyjne i rozszerzenia jądra kexty, są podpisane przy użyciu identyfikatora programisty, muszą teraz zostać potwierdzone notarialnie przez Apple w celu uruchomienia go w systemie macOS Catalina. Moduł sprzętowy T2 w który są wyposażone większość nowych Maków  może ograniczać pewne funkcje na hackintoshu, wprowadza więcej restrykcji dla poprawy bezpieczeństwa. Zainstalowanie nowych innych zewnętrznych rozszerzeń jądra kextów wymaga teraz ponownego uruchomienia komputera Mac przed zezwoleniem na ich załadowanie.

 

Cytat

wymagania oficjalne są podobne do tych dla Mojave:

Установка macOS Mojave возможна на следующих мак-моделях:

  • MacBook8,1 или новее
  • MacBookAir5,1 или новее
  • MacBookPro9,1 или новее
  • Macmini6,1 или новее
  • iMac13,1 или новее
  • iMacPro1,1
  • MacPro6,1
  •  

 

projekt Catalist czyli uruchamianie aplikacji z iPad OS na Macu. Dodano nowy framework SwiftUI, który spowoduje łatwiejsze programowanie bez użycia języka objectiveC. Nowy Xcode 11.

Aplikacja iTunes jaką znamy zostala rozdzielona na 3 inne : Apple Music, TV i podcasty.

Piszcie jakie aplikacje działają, a jakie nie pod nowym systemem.

Nowe Safari nie obsługuje niektórych starszych rozszerzeń.

macOS 10.15 Beta Release Notes https://developer.apple.com/documentation/macos_release_notes/macos_10_15_beta_release_notes

 

 

Edytowane przez music
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, widzę, że muszę odpowiedzieć sobie sam...

Przed chwilą zainstalowałem Catalinę i sprawdziłem to, co mnie interesuje. Audiobooki obsługiwane są przez aplikację Books, jak można było się domyśleć (choć niekoniecznie). Jest to zrobione bardzo porządnie, nie tak jak w iTunes, gdzie audiobooki musiałem trzymać razem z muzyką, gdyż w przeciwnym razie wychodziła jedna wielka sieczka. Kto próbował umieścić przynajmniej kilkanaście audiobooków w sekcji Audiobooks, a nie w Music - wie, o czym mówię. Teraz wszystkie mogą być już w Books i robi się to naprawdę bardzo ładnie i czysto. Najważniejsze, że działa, więc jest progress. Innych rzeczy nie testowałem, bo mi się chce spać. Zobaczę jutro. Napiszę tylko, że nowy system jako całość sprawia bardzo dobre wrażenie i jest szansa, że będziemy mieli z niego pociechę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, music napisał:

Nie instalowałem Cataliny. 

Jakie sprawdzone karty graficzne wspierają metal? Chodzi o najtańsze modele. Lepiej z makami współpracują karty AMD niż nvidia?

Nie instalowales? A to szkoda... Jaka wiec dyskusja? ;)

Nie od dzis wiadomo, ze lepiej wspolpracuja karty AMD. 

Edytowane przez Ian
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Catalina się ściąga. 

Na iPhone XS mam iOS 13 i muszę powiedzieć, że jestem miło zaskoczony. Bałem się, że pierwsza beta będzie tragiczna ale działa (chyba) wszystko. 

Nie działa klawiatura swipe jak ustawiona jest polska klawiatura. 

Ciemny motyw spoko ale gdzieniegdzie niedopracowany jeszcze. Pliki można pobierać przez safari i zapisywać na telefonie. Ciekawie wyglada apka do automatyzacji i skrótów. 

WatchOS 6 bez większych bajerów. Dodali sklep apek, audiobooki i zmienili trochę aplikacje do odtwarzania muzyki. 

Edytowane przez BrT
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za info. Właśnie sprawdzałem i mam jedną wersję do tyłu Lilu i AppleALC więc możliwe, że jest ok ale chwilowo nie mam już czasu na zabawę.

EDIT:

Jednak u mnie dźwięk nie bangla :/ 

EDIT2:

Dźwięk działa ale musiałem odpalić z flagą: -lilubetaall. A podobno nie trzeba...

Edytowane przez BrT
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na Dellu E7240 śmiga od początku elegancko, z najnowszym Cloverem i kextami.

Jm7ekiT.png

 

@BrT spróbuj tą wersję Lilu: https://www63.zippyshare.com/v/CIGT2eEI/file.html

u mnie na tej wersji działa bez -lilubetaall (dźwięk oczywiście po AppleALC).

Ponadto - zauważyłem, że uruchamia się nieco szybciej niż Mojave, ale za to Finder trochę dłużej się wczytuje.

Edytowane przez razor1995
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
1 godzinę temu, m8kbv napisał:

No I namówiliście..
Aktualizacja przeszła bez problemu, jednak HD530 nie chce wstać. Po zainicjowaniu konfiguracji pokazuje się czarny ekran.  
Czy ktoś próbował uruchamiać taką integrę?:)

Masz WhateverGreen? Sprawdź czy jest nowsza wersja Lilu + WEG i spróbuj z nią wystartować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, javazlaz napisał:

Masz WhateverGreen? Sprawdź czy jest nowsza wersja Lilu + WEG i spróbuj z nią wystartować.

Aktualizacja pomogla, 10.15 wjechało:)

---

https://github.com/headkaze/OS-X-BrcmPatchRAM/releases Gdyby ktoś potrzebował kextów do bluetooth w DW1560/1830 do 10.15.

Edytowane przez m8kbv
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś pojawiła się już kolejna, 5-ta beta systemu. Nie jest to, jak poprzednio, upgrade, ale zupełnie nowa instalka, aranżująca na nowo wszystkie dane na dysku. Z rzeczy mnie interesujących: Music jest nadal jakąś szczątkową pozostałością po iTunes z poprzednich systemów a Books wprawdzie gromadzi audiobooki, ale brak na razie możliwości ich wgrywania na przukład do iPhone'a. Photos wzbogacony o parę mało przydatnych dupereli. Jesień nadchodzi "prędkimi kroki" a postępy niewielkie...

Screen_Shot_2019-07-16_at_1_57.00_PM.png

Edytowane przez Ian
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystanie z tej witryny, wymaga zakceptowanie naszych warunków Warunki użytkowania.