Skocz do zawartości

Jaka płyta główna Hackintosha do zaawansowanego montażu filmowego?


Rekomendowane odpowiedzi

Buduję Hackintosha do zaawansowanego montażu filmowego. Pliki z kamer 8k.

Zastanawiam się nad wyborem płyty między:

1. Gigabyte X299 DESIGNARE EX

2. Gigabyte X299-WU8

3. ASUS PRIME X299-DELUXE II

4. Asus workstation WS C422 PRO

5. Asus WS X299 PRO

Która najlepiej współpracuje sprzętowo? Na której praca będzie najbardziej stabilna?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawdopodobnie najlepszym wyborem będzie Gigabyte X299 DESIGNARE EX. Nie oznacza to jednak, że inne nie będą działały stabilnie. Na DESIGNARE łatwo będziesz mieć odpalić nawet HotSwap TB3 bo są gotowce pod tą płytę. MSR Gigabate ma zawsze domyślnie odblokowany więc nie musisz się martwić o opcje w BIOS. Płyta posiada tylko 2x Gbit Lan, nie ma 10 Gbit.

 

Najlepiej napisz oprogramowanie z którego będziesz korzystał i jakie niezbędne porty/funkcje będziesz potrzebował.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, radek97 napisał:

może pomyśl nad ryzenem . ryzen  1950x mozna tanio kupic oraz nowy ryzen 9 3950x tez bedzie mial fajną wydajność.
tutaj masz patche do clovera do instalacji na vanilla kernelu 

https://github.com/AMD-OSX/AMD_Vanilla

Ale nawet jak uda się zainstalować vanilla kernal na AMD to i tak nie masz pewności, czy system będzie działał stabilnie. Niektórzy deweloperzy piszą swoje aplikacje pod macOS w taki sposób, że używają instrukcji procesora Intel, których nie ma w AMD. Takie programy się wówczas nie uruchomią, mogą powodować zawieszenie lub restart komputera z uszkodzeniem systemu włącznie. Co prawda najczęściej jest to pierwszy przypadek, jednak stanowczo odradzałbym taką partyzantkę osobom poważnie zainteresowanym w zaawansowany montaż filmów. Nawet jak odpalisz program do edycji filmów to nie wiesz, który filtr lub plugin Ci go wysypie. Hackintosh na AMD to życie na krawędzi dla osób lubiących dreszczyk emocji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Maidenman napisał:

Ale nawet jak uda się zainstalować vanilla kernal na AMD to i tak nie masz pewności, czy system będzie działał stabilnie. ....

Sam mam Ryzna 7 1700 hackintosha i system działa stabilnie. Nie ma takich instrukcji które posiada intel a których nie posiada ryzen od amd.  Ryzen posiada te same instrukcje które procesory od amd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, reyder napisał:

Prawdopodobnie najlepszym wyborem będzie Gigabyte X299 DESIGNARE EX. Nie oznacza to jednak, że inne nie będą działały stabilnie. Na DESIGNARE łatwo będziesz mieć odpalić nawet HotSwap TB3 bo są gotowce pod tą płytę. MSR Gigabate ma zawsze domyślnie odblokowany więc nie musisz się martwić o opcje w BIOS. Płyta posiada tylko 2x Gbit Lan, nie ma 10 Gbit.

 

Najlepiej napisz oprogramowanie z którego będziesz korzystał i jakie niezbędne porty/funkcje będziesz potrzebował.

Dziękuję za odpowiedź. Płyta Gigabyte X299 DESIGNARE EX sprawia też wrażenie solidnie wykonanej, biorę ją pod uwagę jako pierwszą. Co do Lan-u, to komputer nie będzie pracował w zaawansowanej sieci. To będzie autonomiczne stanowisko dla pracujących zamiennie dwóch osób. Jedna woli używać A. Premiere do montażu, a druga Avida. Kolor korekcja materiałów będzie w DaVinciResolve. Do tego elementy graficzne dodawane w AfterEffects. W związku z tym chciałbym, żeby wymienione programy mogły tam stabilnie pracować.

Czy chipset Intela x299 w jakiś sposób odstaje możliwościami od nowszych jeśli chodzi o użytkowanie go na płycie pod OSem? Czy warto myśleć o płycie z innym chipsetem niż x299?

Czy płyta Gigabyte X299 DESIGNARE EX ma jakieś "preferencje" jeśli chodzi o współpracę z konkretnymi dyskami M2 pod OSem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, radek97 napisał:

Sam mam Ryzna 7 1700 hackintosha i system działa stabilnie. Nie ma takich instrukcji które posiada intel a których nie posiada ryzen od amd.  Ryzen posiada te same instrukcje które procesory od amd

Dzięki za odpowiedzi. Parę ładnych lat temu pracowałem na komputerach z AMD. W raz z przesiadką na Intela przesiadłem się na Maca i na pierwszego Hackintosha. Tego Hackintosha mam do dzisiaj i działa po prostu wyśmienicie, nic i to naprawdę nic w nim się nie wiesza - miałem na nim 3 systemy i do tej pory jest tam Mavericks. Komputer jest zapełniony do granic możliwości kontrolerami sata, dyskami, kartami sieciowymi itd. Zbudowałem go na płycie Gigabyte ep45-ud3lr i ten komputer spowodował, że już nigdy nie wracałem ani do windowsa ani do AMD. W związku z tym ni wiem, czy jestem gotów na "eksperymentowanie" z AMD - oczywiście nie chcę, żeby to zabrzmiało obraźliwie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do portów potrzebny będzie TB i usb C, bo w takich obudowach mamy dyski do pracy i w takich dostaje materiał do montażu, no i do tego dyski ssd bezpośrednio z kamer wkładane do szuflady obudowy komputera. W środku komputera chciałbym mieć zamontowane 3 dyski M2 - tu zastanawiam się czy wd czy Samsung 970 pro? Najprawdopodobniej włożę jeszcze dodatkowy kontroler sata, bo mam kilka obudów-magazynów z dyskami magazynowymi-bekapowymi. Co do karty graficznej to zastanawiam się nad: MSI Radeon RX Vega 56 Air Boost 8GB HBM2 2048bitOC i nad SAPPHIRE RX VEGA 64 NITRO+ 8GB HBM2 2048BIT, nie wiem czy jakieś inne brać pod uwagę. Procesora i pamięci jeszcze nie typowałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W X299 mamy rzeczywiście więcej bezpośrednich linii do CPU, jednak sloty M2 na płycie głównej idą przez chipset. Przez co maksymalnie uzyskamy prędkość (984,6 MB * 4  = 3938.4 ) połączenie Chipset --- CPU to x4. Pod uwagę weź też Sata i USB także idą przez chipset. Masz w sumie 3 linie x16 (w zależności od CPU) pod jedną będzie działała grafika a reszta będzie niewykorzystana.

Można wykorzystać coś takiego: LINK Dzięki temu wykorzystasz te dodatkowe linie bezpośrednio idące do CPU. Teraz musisz sam zrobić sobie kalkulacje czy będziesz miał jakąś korzyść z tych dodatkowych linii PCI, czyli dokładnie mówiąc czy będziesz robił odczyt z dysków przekraczających te połączenie x4 pomiędzy chipsetem a CPU. Jeśli tak to X299 ma sens, jeśli nie to bym szedł w Z370.

Samsung PRO będzie lepszym wyborem jeśli chodzi o wydajność.

Vega 56 w zasadzie nie rożni się zbyt wiele od Vega 64 i wydajnościowo wyjdzie na to samo z tego co mi się wydaje. SAPPHIRE RX VEGA 64 NITRO+ 8GB oraz  Vega 56 NITRO+ są sprawdzone i działają bez "problemu" (da się ustawić przez PP wszystko). Niektóre Vegi mają osobny kontroler do sterownia wiatrakami i nie reagują na zmiany w PP.

Bierz też pod uwagę to, że ta karta nie jest cicha oraz cewki też słuchać dość wyraźnie pod obciążeniem. Da się to oczywiście zminimalizować poprzez PP.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, reyder napisał:

W X299 mamy rzeczywiście więcej bezpośrednich linii do CPU, jednak sloty M2 na płycie głównej idą przez chipset. Przez co maksymalnie uzyskamy prędkość (984,6 MB * 4  = 3938.4 ) połączenie Chipset --- CPU to x4. Pod uwagę weź też Sata i USB także idą przez chipset. Masz w sumie 3 linie x16 (w zależności od CPU) pod jedną będzie działała grafika a reszta będzie niewykorzystana.

Można wykorzystać coś takiego: LINK Dzięki temu wykorzystasz te dodatkowe linie bezpośrednio idące do CPU. Teraz musisz sam zrobić sobie kalkulacje czy będziesz miał jakąś korzyść z tych dodatkowych linii PCI, czyli dokładnie mówiąc czy będziesz robił odczyt z dysków przekraczających te połączenie x4 pomiędzy chipsetem a CPU. Jeśli tak to X299 ma sens, jeśli nie to bym szedł w Z370.

Samsung PRO będzie lepszym wyborem jeśli chodzi o wydajność.

Vega 56 w zasadzie nie rożni się zbyt wiele od Vega 64 i wydajnościowo wyjdzie na to samo z tego co mi się wydaje. SAPPHIRE RX VEGA 64 NITRO+ 8GB oraz  Vega 56 NITRO+ są sprawdzone i działają bez "problemu" (da się ustawić przez PP wszystko). Niektóre Vegi mają osobny kontroler do sterownia wiatrakami i nie reagują na zmiany w PP.

Bierz też pod uwagę to, że ta karta nie jest cicha oraz cewki też słuchać dość wyraźnie pod obciążeniem. Da się to oczywiście zminimalizować poprzez PP.

 

 

Dzięki za podpowiedzi!

Co do dysku Samsunga w wersji "pro", to czy on pod Mojave będzie pracował natywnie?

Co do karty graficznej, to nie napisałem że chcę pracować na sparowanych. Jeśli chodzi o hałas dobiegający z obudowy komputera, to jestem na tym punkcie dość przewrażliwiony - przy montażu przeszkadza szczególnie i zawsze staram się wyciszać maksymalnie komputery montażowe. Kiedy ostatnim razem składałem komputer, to szukałem kart graficznych z pasywnym chłodzeniem. Czy obecnie można jeszcze takie znaleźć, czy to już jest kłopot przy takich procesorach graficznych? Może istnieją jakieś patenty na montaż dodatkowych radiatorów? Może jakby dobrze zarządzać strumieniem powietrza w obudowie, to dałoby się zrezygnować z wentylatorów zamontowanych na karcie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, reyder napisał:

Evo Plus już działa bez problemu, wyszła aktualizacja FV.

 

Owszem, wyszła aktualizacja firmware i sporo problemów zostało wyeliminowanych, ale nie wszystkie. Wciąż 970 Evo Plus nie są stabilne pod długotrwałym (72h+) obciążeniem z intensywnym R/W z tegoż dysku. Problem z firmware - stąd też występuje on niezależnie od systemu. Te same maszyny z 970 Evo lub 970 Pro działają bez problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 6.07.2019 o 12:49, reyder napisał:

Najlepiej napisz jaką resztę sprzętu masz w planach, bo tak to ciężko powiedzieć czy warto pchać się w X299 czy wystarczy Z370. W inne chipsety bym się nie pchał. Najbardziej istotne jest co będziesz wkładał do PCI-E oraz portów M2, czyli dyski i grafika.

Witam,

zdecydowałem się na płytę Gigabyte X299 DESIGNARE EX. Teraz dobieram do niej procesor na Socket 2066. Myślę o Intel Core i7-7820X. Jakie są wasze opinie? Zastosowanie tak jak wspomniałem wyżej. Czy warto w tej chwili dokładać do I9? W sumie, to nie będę obciążał komputera wieloma zadaniami jednocześnie - albo montaż i renderowanie efektów na timeline, albo praca w Afterze. Mam wrażenie, że to najlepsze połączenie wydajności i ekonomiki zakupu. Czy podzielacie taką opinię?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładać do 10 rdzeni chyba się nie opłaca. Jak jeszcze podkręcisz sobie procka i dobierzesz dobre timingi do pamięci zyskasz parę %.

7820X ma tylko 28 linii PCI-E, 9800X ma już 44

Według mnie 9900k z bustem 5Ghz nadal da lepsze wyniki jeśli idziesz tylko w jedno gpu. Jestem nawet pewien.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja na twoim miejscy bym zrobił przesiadkę na i9-9900k. Wydajność będzie lepsza czyli stock i9-9900k 37000 punktow w geekbench i7-7820x ok 30000 punktow w geekbench. Zalety tańsza płyta do i9-9900k. Lutowany IHS . Mniejsze TDP . a wiec troche lepsze mozliwosci OC. Wady mniej lini pci-e chociaz do dyskow nvme i tak masz tylko 4xpci 3.0 na x299 czyli to samo co na z370 z390
A wogle to pomyśl nad hackiem na ryzen 9 3900x(12 rdzeni) (juz mozna zamawiac dostepny raczej pod koniec miesiaca) lub ryzen 9 3950x(16 rdzeni)- dostepny we wrześniu.
Już znalazłem info że hack juz działa na nowych procesorach ryzena
i Ktoś wykręcił 37000 punktow  w geekbench na hackitoshyu na procesorze ryzen 7 3700x(cena 1500zł za procesor), a wiec taki sam wynik jak masz na i9-9900k oraz na
https://browser.geekbench.com/v4/cpu/13816192
a ryzen 9 3900x i ryzen 9 3950x bedzie jeszcze mocniejszy :).

wogle masz jakies sample tego 8k? moglym sprawdzic jak to dziala na i9-9900k i vega64. 

 

Edytowane przez radek97
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, reyder napisał:

Dokładać do 10 rdzeni chyba się nie opłaca. Jak jeszcze podkręcisz sobie procka i dobierzesz dobre timingi do pamięci zyskasz parę %.

7820X ma tylko 28 linii PCI-E, 9800X ma już 44

Według mnie 9900k z bustem 5Ghz nadal da lepsze wyniki jeśli idziesz tylko w jedno gpu. Jestem nawet pewien.

Czyli gdyby jednak pójść  w i9-9900k, czyli w Socket 1151, to wtedy płyta GIGABYTE Z390 DESIGNARE?

A gdyby pozostać przy płycie Gigabyte X299 DESIGNARE, to wtedy i7-9800X i wtedy do tego RAM DDR4 2666 MHz?

Czy tak można by to zestawić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, radek97 napisał:

Ja na twoim miejscy bym zrobił przesiadkę na i9-9900k. Wydajność będzie lepsza czyli stock i9-9900k 37000 punktow w geekbench i7-7820x ok 30000 punktow w geekbench. Zalety tańsza płyta do i9-9900k. Lutowany IHS . Mniejsze TDP . a wiec troche lepsze mozliwosci OC. Wady mniej lini pci-e chociaz do dyskow nvme i tak masz tylko 4xpci 3.0 na x299 czyli to samo co na z370 z390
A wogle to pomyśl nad hackiem na ryzen 9 3900x(12 rdzeni) (juz mozna zamawiac dostepny raczej pod koniec miesiaca) lub ryzen 9 3950x(16 rdzeni)- dostepny we wrześniu.
Już znalazłem info że hack juz działa na nowych procesorach ryzena
i Ktoś wykręcił 37000 punktow  w geekbench na hackitoshyu na procesorze ryzen 7 3700x(cena 1500zł za procesor), a wiec taki sam wynik jak masz na i9-9900k oraz na
https://browser.geekbench.com/v4/cpu/13816192
a ryzen 9 3900x i ryzen 9 3950x bedzie jeszcze mocniejszy :).

wogle masz jakies sample tego 8k? moglym sprawdzic jak to dziala na i9-9900k i vega64. 

 

To co przedstawiłeś wygląda bardzo interesująco i atrakcyjnie finansowo. Jednak czy na pewno instalacja osa pójdzie bez kłopotów i późniejsza praca będzie stabilna?, bez niespodzianek?, bez komunikatów typu: instrukcja nie jest obsługiwana - przecież "obracanie" grafiki w Afterze, to czasami niezła zabawa - i jak ze sprawnością renderowania? Naprawdę nie będzie żadnych niespodzianek?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam mam hackintosha na ryzenie 7 1700 po oc na 3.8ghz. wynik  w geekbench 27300 punktow około. I cały hackintosh chodzi całkiem spoko. Nie zauważyłem jakiś problemów. Zwiech , czy problemów z zarządzaniem energią. Chodzi bardzo szybko cały system. Jak na intelu. Wentylator gdy nie ma obciazenia nie wariuje wbrew pozorom :). Miałem tylko problem z mniejsza wydajnoscia karty graficznej w benchmarku. 3000 punktow w luxmarku zamiast 15000 (na rx 580). Ale instalowałem starą metodą na zmienionym kernelu na amd. Teraz jest juz nowa metoda instalacji na vanilla kernel (oryginalny) + patche do clovera. Jutro sobie sprobuje to zainstalowac i zobacze czy problem z wydajnoscia karty sie rozwiazał .:)
Na takim zestawie. w fcpx moglem zrobic multicam z 3 do 4 sciezek 4k30. h264

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystanie z tej witryny, wymaga zakceptowanie naszych warunków Warunki użytkowania.