Skocz do zawartości

Jaka płyta główna Hackintosha do zaawansowanego montażu filmowego?


Rekomendowane odpowiedzi

9 minut temu, radek97 napisał:

Może udostępnisz jakieś sample materiałów 8k lub dasz namiary skąd ściągnać? to mają być pliki z kodekiem RED? i w jakim sofcie chcesz to obrabiać?> Trzeba sprawdzić czy 8 rdzeniowy procesor to nie za mało na 8k video.

Materiał 8k to z Reda. Tutaj są przykładowe różnej długości do pobrania: https://www.red.com/sample-r3d-files.

8k i tak będzie conwertowane do 4k.

Jeśli z Alexy, to 4,5k i tu są do ściągnięcia przykłady: https://arriwebgate.com/en/directlink/6584bcda6574c0d9

Premiere, Avid i DaVinci

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy AMD jest taki problem, że przy każdej aktualizacji musisz czekać na nowe patche do kernela. Nowa metoda tzw. patche w Clover nie są w żaden sposób lepsze od kompilowanego kernela. Mogą być jedynie gorsze, gdyż jesteśmy bardziej ograniczeni.

Wydajnościowo AMD będzie wypadać prawdopodobnie lepiej i cenowo też lecz musisz mieć na uwadze, że Apple nie stosuje żadnych procesorów AMD i liczysz tutaj na wsparcie od innych developerów. Przy nowych głównych wydaniach trzeba było sporo czekać aż apple udostępni source code aby zbudować kenel pod AMD i tak nawet po tym występowały spory problemy z dostosowaniem kernela. Z Intelem takich problemów mieć nie będziesz. Do tej pory AMD nie działa dobrze z kartami NVidia i nie ma rozwiązania.

Dla siebie sam bym składał kompa z procesorem AMD lecz nie polecałbym bym go nikomu kto pracuje na nim codziennie, gdyż nie jest on bez problemowy i wymaga więcej pracy/zrozumienia aby wszystko działało.

Jak popatrzysz wcześniej na moje posty w innych wątkach to pisał sporo o płytach Z390 i które warto brać pod uwagę.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, możesz iść nawet jeszcze niżej bo vcore w Gigabyte jest bardzo dobry i nie będzie miał problemu z 9900k.

Jeszcze Cię skołuje, że najlepiej byłoby brać Z370 w której działa natywny NVRAM, tylko z dobrym Vcore bo np moja płyta główna na pełnym obciążeniu 9900k z AVX w prime95 miała by problem na dłuższą metę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeanalizuj sobie te 2 testy. Zwlaszcza popatrz tam na tabele ile fps osiaga na danym kodeku
https://www.pugetsystems.com/labs/articles/Premiere-Pro-CC-2019-AMD-Radeon-VII-vs-NVIDIA-GeForce-RTX-1395/
https://www.pugetsystems.com/labs/articles/DaVinci-Resolve-15-CPU-Roundup-Intel-vs-AMD-vs-Mac-1310/
Z tego co widzę to wydajność Premiere pro na kodeku RED z kartami od AMD jest gorsza niż karta nvidii. Max co wyciągniesz to 4k z REDA. z 8k beda problemy.
Znacznie lepiej sprawuje się resolve. CHociaż test pokazuje ze aby utrzymac half resolution z 8k z REDA przy 25fps potrzebujesz procesora 12 rdzeniowego. Na 8 Rdzeniach jest spadek do 22 klatek.
Dlateego ja bym wział ryzena 9 3900x 12 rdzeni za 2300zł za 12 rdzeni od intela musisz dac powyzej 5 tys zlotych :). I przebolał to żę update systemu na amd hacka przyjdzie troche pozniej niz na intela :). 

 

Edytowane przez radek97
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 10.07.2019 o 23:33, reyder napisał:

Tak, możesz iść nawet jeszcze niżej bo vcore w Gigabyte jest bardzo dobry i nie będzie miał problemu z 9900k.

Jeszcze Cię skołuje, że najlepiej byłoby brać Z370 w której działa natywny NVRAM, tylko z dobrym Vcore bo np moja płyta główna na pełnym obciążeniu 9900k z AVX w prime95 miała by problem na dłuższą metę.

Rzeczywiście odrobinę jestem skołowany:) A co z pamięcią RAM? Myślałem, że dobrym pomysłem będzie dobranie płyty, która będzie miała 8 slotów. Jestem z tych, co nie demontują komputerów po kilku latach, tylko przesuwają ich zastosowanie w inne rejony. Zawsze to jakąś możliwość upgrade po dłuższym czasie daje. Czy obecny limit pamięci RAM wynika tylko z wielkości dostępnych kości, czy nawet gdyby były większe, to obecne chipsety i procesory dałyby rade alokować i zarządzać danymi w RAMie o wielkości na przykład 512GB? Kolejna sprawa, to jednak złącze TB i USB C - w przypadku "przerzucania się" materiałami video w branży filmowej, to jest jednak ważne - o ile macierze na lanie 10GB mogę sobie darować, to jednak TB i C nie bardzo. Jeśli jednak za Twoją radą wybrać 9900k, to czy jakaś płyta Gigabyt'a spełniałaby te warunki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 10.07.2019 o 23:33, reyder napisał:

Tak, możesz iść nawet jeszcze niżej bo vcore w Gigabyte jest bardzo dobry i nie będzie miał problemu z 9900k.

Jeszcze Cię skołuje, że najlepiej byłoby brać Z370 w której działa natywny NVRAM, tylko z dobrym Vcore bo np moja płyta główna na pełnym obciążeniu 9900k z AVX w prime95 miała by problem na dłuższą metę.

Rzeczywiście odrobinę jestem skołowany:) A co z pamięcią RAM? Myślałem, że dobrym pomysłem będzie dobranie płyty, która będzie miała 8 slotów. Jestem z tych, co nie demontują komputerów po kilku latach, tylko przesuwają ich zastosowanie w inne rejony. Zawsze to jakąś możliwość upgrade po dłuższym czasie daje. Czy obecny limit pamięci RAM wynika tylko z wielkości dostępnych kości, czy nawet gdyby były większe, to obecne chipsety i procesory dałyby rade alokować i zarządzać danymi w RAMie o wielkości na przykład 512GB? Kolejna sprawa, to jednak złącze TB i USB C - w przypadku "przerzucania się" materiałami video w branży filmowej, to jest jednak ważne - o ile macierze na lanie 10GB mogę sobie darować, to jednak TB i C nie bardzo. Jeśli jednak za Twoją radą wybrać 9900k, to czy jakaś płyta Gigabyt'a spełniałaby te warunki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 11.07.2019 o 03:38, radek97 napisał:

Przeanalizuj sobie te 2 testy. Zwlaszcza popatrz tam na tabele ile fps osiaga na danym kodeku
https://www.pugetsystems.com/labs/articles/Premiere-Pro-CC-2019-AMD-Radeon-VII-vs-NVIDIA-GeForce-RTX-1395/
https://www.pugetsystems.com/labs/articles/DaVinci-Resolve-15-CPU-Roundup-Intel-vs-AMD-vs-Mac-1310/
Z tego co widzę to wydajność Premiere pro na kodeku RED z kartami od AMD jest gorsza niż karta nvidii. Max co wyciągniesz to 4k z REDA. z 8k beda problemy.
Znacznie lepiej sprawuje się resolve. CHociaż test pokazuje ze aby utrzymac half resolution z 8k z REDA przy 25fps potrzebujesz procesora 12 rdzeniowego. Na 8 Rdzeniach jest spadek do 22 klatek.
Dlateego ja bym wział ryzena 9 3900x 12 rdzeni za 2300zł za 12 rdzeni od intela musisz dac powyzej 5 tys zlotych :). I przebolał to żę update systemu na amd hacka przyjdzie troche pozniej niz na intela :). 

 

Dzięki za testy. Wygląda rzeczywiście atrakcyjnie! Kurcze, no jest różnica w wydajności. Update systemu nie jest jakimś priorytetem, bo w komputerze do zadań obróbki video przyznam szczerze nie wykonuję za często - jeśli wszystko działa bez kłopotu i maszyna spełnia swoje zadania na danym stanowisku, to nie ma po co grzebać. Pytanie tylko czy w codziennej pracy nie będzie kłopotów, na pojawi się jakaś wtyczka video czy do obróbki grafiki i maszyna wykrzyczy, że nie może działać, bo to nie Intel?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wynik 50000 punktow w geekbench na ryzen ryzen 9 3900x . podkrecony i9-9000k wykreca 40000 punktow

https://www.reddit.com/r/hackintosh/comments/cc1uvx/amd_ryzen_3900x_with_mojave_10145/
Ja mam ryzena ale problem jest z wydajnoscia w tescie karty graficznej. ze jakby uruchomi się komputer i test luxmark jest na 100% wydajnosc a jak komputer pochodzi z 5 minut zrobie ponowny test to cos mam tylko 20% wydajnosci.. Musze jeszcze raz postawic tego ryzena i zobaczyc czy problem sie powtarza ale czytalem na forum osx amd ze ktos miał ten sam problem. Chociaz w fcpx wydawalo mi sie ze wydajnosc jest ok. moze to byc problem z niewlasciwym smbios
Jezeli chodzi o oprogramowanie czy wtyczki no to nie moze byc zadnej wtyczki czy zadnego oprogramowania ktore amd nie obsluzy. bo przeciez instrukcji do procesora przekazywane sa uniwersalne i amd i intel maja takie same :) . Jedyny problem jest taki ze nie masz ipgu ale apple stosuje tez procesory ktore igpu nie maja. np imacki pro czy nowe macki pro ktore maja wejsc. tam są procki bez igpu .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Camerimage Z390 ma 2 kanały pamięci. Problemem większej ilości slotów pamięci jest ich nierówny dystans do CPU, przez co trudniej osiągnąć lepsze parametry dla kości. Poza tym nie ma miejsca na więcej slotów w większości przypadków (tak jest zaprojektowana płyta). Aktualnie możesz wepchać na slot nawet kości 32GB, co da w sumie 128GB.

Jeżeli chcesz korzystać z TB3 to AMD tutaj odpada. Nie spotkałem się z przypadkiem gdzie ktoś uruchomił na nich TB3. Będzie on zaimplementowany jako USB 4 w przyszłości.

Tylko jeden SMBios używa decodera/encodera x264/HEVC karty graficznej i jest to MacPro, reszta wykorzystuje iGPU. Próbowanie przestawienia encodera/decodera na dGPU kończy się obecnie artefaktami oraz zwiechami komputera.

 

Poszukam wieczorem jakiejś sensownej płyty, jak coś znajdę to napiszę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, reyder napisał:

Tylko jeden SMBios używa decodera/encodera x264/HEVC karty graficznej i jest to MacPro

Ja mam oznaczenie imac 18.1 na ryzenie i wydaje mi sie ze jednak korzysta z dGPU na rx580. Gdy puszcze 1 ścieżkę z plikiem  4k30p h264 fcpx jest używany tylko 1% procesora , podczas gdy w innych programach do edycji video. np resolve, premiere pro , vegas zdekodowanie 1 sciezki 4k30p h264 na zywo zabiera ok 35% proceosora. To oznacza żę jest stosowany chip do dekodowania h264 ktory jest w rx 580.(UVD) 

Edytowane przez radek97
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, reyder napisał:

@Camerimage Ile złączy TB potrzebujesz ? Jeśli nie więcej niż 2 to bierz Gigabyte Z390 DESIGNARE, nie będziesz się męczył z uruchomieniem TB3. Jeżeli chcesz mieć dodatkowo Wifi+BT (Intel nie jest obsługiwany) to robisz tak jak kolega tutaj:

 

Wystarczy mi nawet jedno złącze TB. Dzięki za wskazanie płyty i pomoc!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystanie z tej witryny, wymaga zakceptowanie naszych warunków Warunki użytkowania.