Jump to content

Lenovo L460 problem z IGPU


Marecki_
 Share

Recommended Posts

Witam,  mam problem z uruchomieniem Igpu hd520 w laptopie Lenovo L460, próbowałem już chyba wszystkiego. Korzystam z konfigu do T460 praktycznie identyczny sprzętowo https://github.com/tluck/Lenovo-T460-Clover

Po wielu próbach udało mi się zainstalować 10.13.6 ale juz z uruchomieniem systemu mam problem.Tryb graficzny nie zawsze startuje poprawnie tzn. czasami zawiesza się na logo a czasami widoczne są tak jakby dwa obrazy logo i pulpit nałożone na siebie. Załączam dwa pliki config jeden wyłączający akceleracje. W gotowcu do T460 są dodane poprawki w ACPI zdaje sobie sprawę że mogą być nieodpowiednie pod L460 ale próbowałem startować bez poprawek i efekt jest ten sam. Mógłby ktoś rzucić okiem czy coś jest do poprawy?

Dodałem również dump DSDT z Clovera

EDIT: podejrzewam że może to mieć związek z rozmiarem DVMT, nie mam niestety w biosie opcji zmiany ale patch do configu dodany jest. Już nie mam pomysłu, pomóżcie chłopaki :-/

config.noSKL.plist

config.plist

DSDT origin.zip

Zrzut ekranu 2019-07-15 o 14.02.54.png

Edited by Marecki_
Link to comment
Share on other sites

Bez patchy zwiększających dvmt w sekcji decices restartuje. Z patchami pojawia się ekran logowania ale też nie zawsze. Gdy próbuję zalogować ścina się grafika nakładają się na siebie pulpit i ekran logowania mysz działa klawiatura działa ale system nie reaguje jak klikam na ikony czy menu.

EDIT: Obraz wygląda w ten sposób, system nie wisi bo reaguje na zmiany głośności przyciskami na klawiaturze. Ekran logowania nakłada się na pulpit raz udało mi się przejść dalej i grafikę wykrywa poprawnie ale strasznie przycina przy próbie uruchomienia czegokolwiek. 

 

IMG_0469.JPG

Edited by Marecki_
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Wygląda to tak jakby system myślał że wyświetla obraz na dwóch monitorach a wyświetla na jednym i dwa obrazy się nakładają na siebie. Podłączałem też monitor zewnętrzny pod DisplayPort i jest to samo. Próbowałem z High Sierra i Mojave klonowałem też system ze stacjonarki więc to nie wina uszkodzonego obrazu instalki.

Link to comment
Share on other sites

Próbowałem różnych configów i różnych ig-platform-id bez skutku. Podejrzewam że może patche dvmt nie do końca działają, być może bios coś blokuje. Niestety downgrade biosu nie jest taki prosty, najnowsza wersja 1.38 i najniżej mogę zejść do 1.29 dalej nie puszcza i raczej bez programatora nie da rady.

 

 

Link to comment
Share on other sites

@314TeR mógłbyś jeszcze zerknąć na zrzut z windy z programu Monitor asset menager bo chyba może mieć to związek z moim problemem. Wydaje mi się że laptop mógł być fabrycznie składany z różnymi matrycami stąd widoczne rodzaje paneli na załączonym screenie. Nie wiem czy jest to możliwe ale może bios wstrzykuje te dane w trakcie uruchamiania i macos nie wykrywa poprawnie który panel jest fizycznie aktywny.

Tak jak wcześniej pisałem obrazy tak jakby nakładają się na siebie, czasami pokaże się ekran logowania a czasami wisi na logo apple ale po wciśnięciu kombinacji klawiszy command+tab+1 lub option+tab+1 dokładnie nie pamiętam pokazuje się pulpit ale po kliknięciu gdziekolwiek znowu pojawia się czarny ekran z logo apple. Tak jakby system próbował wyświetlić obraz na monitorze który nie jest fizycznie podpięty. Może trochę zamieszałem ale starałem się opisać jak to wygląda. 

Czytałem że apka FixEdid może naprawić tego typu problemy ale potrzeba chociaż po części działającego systemu na sprzęcie na którym chce się poprawkę zastosować. 

 

monitor info.jpg

Edited by Marecki_
Link to comment
Share on other sites

19 godzin temu, 314TeR napisał:

Może próbować wyciągnąć EDID matrycy pod Windows i próbować go wstrzyknąć cloverem.

Ja naprawdę mam słabe doświadczenie z notebookami. Zawsze potrzeba na nie cierpliwości i samozaparcia.

Próbowałem wstrzyknąć EDID ale nic to nie daje i w sekcji "graphics"i w "devices". Ale jest progres i wydaje mi się że rozwiązanie jest proste ale niezbyt się znam na tych patchach.

A więc tak uruchamia się system pasek przechodzi prawie do końca i zatrzymuje się ale wystarczy podłączyć zewnętrzny monitor pod displayport i obraz wyświetla poprawnie zarówno na zewnętrznym jak wbudowanym, po odłączeniu zewnętrznego wbudowany też już sam działa bez zastrzeżeń jest akceleracja poprawna rozdzielczość i wszystko działa płynnie. Wklejam screen z hackintool i tak się zastanawiam czy lvds nie powinno być podświetlone na zielono? Jakaś poprawka pewnie jest potrzebna ale nie bardzo rozumiem co i jak zrobić w tym hackintoolu bo w tym wypadku trzeba za każdym uruchomienie podłączać zewnętrzny monitor.  Zerknijcie chłopaki bo już nie mam siły ☹️

IMG_0538.jpg

Edited by Marecki_
Link to comment
Share on other sites

Szkoda że nikt nie chciał lub nie potrafił pomóc☹️ Miałem możliwość i zamieniłem się na sprzęt teraz walczę z dell 7440 chyba będzie łatwiej. Laptop trochę starszy ma kilka rys tu i tam ale jakościowo wykonanie itp. Jestem pod wrażeniem, matryca dużo lepsza mimo że tam też był ips dźwięk bajka, Bateria słabsza niestety do wymiany, właśnie instaluję high sierra . Mojave coś nie chciało zaskoczyć. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.