Skocz do zawartości

UWAGA! Clover v2.5, r5018+ - aktualizacja


Rekomendowane odpowiedzi

Hej, dla potomnych - bo jestem pewien że lada chwila pojawią się pytania :)

Clover od wersji 2.5 czyli release 5018 i wyższe zmienia strukturę folderów i nie jest kompatybilny z automatycznym aktualizowaniem ze starszych wersji!

Próba zaktualizowania Clovera w klasyczny sposób zakończy się czarnym ekranem przy próbie bootowania systemu, przed chwilą mnie to spotkało ;) Trzeba ręcznie przenieść drivery do nowej struktury katalogów. 

Nowa struktura to:

/drivers/BIOS (zamiast /drivers64)
/drivers/UEFI (zamiast /drivers64UEFI)
/drivers/off (wyłączane drivery na potrzeby testów, nie będą ładowane)

Co zrobić:

1. Przed aktualizacją klasycznie backup EFI na jakiegoś pena, żeby uniknąć niespodzianek i problemów - a tym razem ryzyko podwójne! ;) 

2. Ręcznie przenieść dotychczasowe foldery do nowej struktury - czyli całą zawartość /drivers64UEFI do /drivers/UEFI i tak dalej

3. Zainstalować nowego Clovera z pliku .pkg i zaktualizować potrzebne drivery

4. Upewnić się że nie brakuje niczego potrzebnego i że mamy komplet jaki mieliśmy 

5. Reboot i test czy system wstanie na nowym Cloverze

 

CloverConfigurator czy inne Updatery nie podołają, trzeba zrobić to ręcznie. W załączniku screen ze strukturą folderów która u mnie działa po aktualizacji do 5018.

Zrzut ekranu 2019-07-21 o 14.31.49.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda, że tego wczoraj nie widziałem ? Ale przynajmniej nauczyłem się korzystać z EFI Shell i przywróciłem sobie poprzednią wersję. Teraz już wiem, że warto mieć backup na EFI i w bardzo łatwy sposób można z niego skorzystać. Dodatkowo wersja clovera 5018 gryzła się z AppleALC 1.3.9, więc jak coś to warto zaciągnąć najnowsza wersję 5027 tutaj wszystko działa od strzała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Rev 5030

espfinder. new way to mount the ESP using this new command line. Is Beta so for now is only activated if /useespfinder is present in the root : sudo touch /useespfinder

 espfinder should work with APFS, CoreStorage, Fusion, RAID and with a mix of the mentioned.

 

 

Rev 5051

 

In a multi-GPU system, Clover will now detect to which GPU the monitor is connected, and put it first on the GPU list.

 

It is also now possible to use in config.plist at Devices/Properties, instead of the DevicePath where we want to inject properties, the string "PrimaryGPU" or "SecondaryGPU".
This can be used for injecting some properties always to active or inactive GPU.
An example for a case where this can come handy, and more information on how to use it, is detailed here.

 

Also, when using the config.plist option GUI/ShowOptimus, it will now show correctly at the bottom of GUI if monitor is currently connected to Intel or Discrete.

 

 

Rev 5060

Implemented patch to no kext dump at panic which is useful to diagnose.

The patch is a copy from same patch in OpenCore.

 

 

Rev 5064

Implemented a possibility to Clear CMOS from Clover.

If you forgot a password for BIOS you need no more to take a screwdriver. You may boot into Clover and then type SPACE key on reset button in second row.

I am not sure if the method will work for every hardware and hope we can find methods for different computers.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, 314TeR napisał:

No to jak widzę koniec przygody vit9696 z Cloverem... pora przesiąść się na OpenCore.
 

 

Mam już setup pod OpenCore gotowy, tylko, że to wszystko jest wczesna beta. W moim przypadku, po powrocie z OC do Clovera bardzo często "pada" macierz RAID0, może nie tyle pada, co wyświetla komunikat o błędach i trzeba Disk Wariorem naprawiać. Podobno "coś" ma się ukazać we wrześniu...

Edytowane przez Najrad
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 5.09.2019 o 15:34, Najrad napisał:

Mam już setup pod OpenCore gotowy, tylko, że to wszystko jest wczesna beta.

"beta" to w dużej mierze nazewnictwo. Są programy stabilne, które nie powinny otrzymać statusu alfy i są bety, które śmiało można nazwać wersjami stabilnymi. Np. Clover w wersji stabilnej wprowadza tzw. "breaking changes" - takie coś nie powinno mieć miejsca. Zgodnie z semver takie zmiany mogą być wprowadzane tylko w przypadku wypuszczania wersji MAJOR. Problem w tym, że nie wszyscy twórcy oprogramowania stosują się do semver.

To tyle teorii. A jak wygląda praktyka? Na ile stabilny jest OpenCore?

Bardzo podoba mi się transparentny sposób w jaki rozwijany jest ten bootloader, podoba mi się elegancka dokumentacja, podoba mi się fakt, że mamy podane na tacy gotowe konfigi dla różnych platform. Zastanawiam się więc nad zmianą. Z drugiej strony nie widzę na razie żadnej realnej korzyści w przejściu z Clover na OpenCore. OpenCore nie jest taką rewolucją jaką był Clover w czasach Chameleona.

---
Wracając do tematu - aktualizowałem kilka dni temu system z 10.13.6 do 10.14.6 a wraz z nim Clovera. Mój poprzedni Clover miał co najmniej pół roku, jeśli nie więcej. Nie miałem żadnych problemów z aktualizacją. System po aktualizacji wstał. Widzę, że struktura katalogów na partycji EFI jest OK. Dopiero teraz dowiedziałem się, że powinienem był mieć problem :) Czyżby jednak instalator potrafił przeprowadzić migrację?

Edytowane przez wujek_bogdan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z Cloverem jest problem, że ostatnio skupiają się w większości na nowych ikonkach, ozdobnikach czy funkcjach prezentacyjnych skórek niż faktycznie istotnych ulepszeniach. Do tego nieprzemyślane kluczowe zmiany jak np rozlokowanie sterowników DOS/UEFI czy instalator co niby miał przenosić je same, ale tego nie robił dobrze. Z tymi sterownikami w ogóle uważam, że dali mega ciała, bo przy okazji zmiany lokalizacji wywalony został po cichu AptioMemoryFix - był kasowany z starego folderu a w nowym już nie był instalowany nowy, bo nowego nie ma w instalatorach 5xxx. Jeśli ktoś korzystał w configu z DisableDrivers i wyłączał niepotrzebne sterowniki w tym domyślne Cloverowe OsxAptioFix*Drv - to pięknie ubijany był start systemu.

Ogólnie odnoszę wrażenie, że na linii OpenCore <-> Clover jest jakaś niechęć i chyba bardziej z strony developerów Clovera niż vit9696. Być może vit9696 nie mógł się przebić z pomysłem poprawienia kluczowych elementów jak np prawidłowa obsługa Bless, czy zwyczajnie obsługi skrótów klawiszowych jak CMD+R, CMD+V (Verbose), etc, więc postanowił stworzyć alternatywę. Jak się popatrzy obecnie przy jak wielu projektach i to najbardziej kluczowych obecnie macza palce, to dziwię się, że Developerzy Clovera byli tak niechętnie do niego nastawieni. Sam pamiętam sprawę zapisu do NVRAM na platwformach Z87/Z97 i nowszych z którym był problem jakiś czas temu, na które lekarstwo znalazł właśnie vit9696, oraz jak zaciekle apianti zarzucał mu, że nie ma racji... a fakty? AprioMemoryFix i jakoś ten zapis do NVRAM magicznie działo się uruchomić. Potem kod z AptioMemoryFix został przeniesiony do OsxAptioFix3Drv.

vit9696 jest obecnie odpowiedzialny za takie projekty jak LILU, AppleALC, WhateverGreen, VirtualSMC, Shiki czy wspomniany w wątku OpenCore. Jak się spojrzy, to bez jego rozwiązań scena OSx86 byłaby wciąż mocno upośledzona? Wyobrażacie sobie, że aby odpalić dźwięk trzeba byłoby znów podkładać zmodyfikowane AppleHDA, czy aby odpalić nvidię modyfikować AppleGraphicsPolicy...

Moim zdaniem trzeba przyjrzeć się poważnie OpenCore i być może opuścić statek stagnacji o nazwie Clover.

O OpenCore możemy dyskutować w dedykowanym dziale: https://hamac.pl/forum/121-opencore-efilagacy-bootloader-osx86/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Do tego co napisałeś wyżej warto dodać jeszcze jedną informację. Nasz forumowy Bootloader UnibootX Clover ma OsxAptioFix3Drv w sekcji DisableDrivers. Tak więc po aktualizacji Clovera, który zastępuje AptioMemoryFix driverem OsxAptioFix3Drv mamy problem ponieważ żaden AptioFix nie zostanie załadowany. Trzeba albo ten wpis usunąć, albo przywrócić AptioMemoryFix.

AptioMemoryFix można pobrać ze zarchiwizowanego repozytorium: https://github.com/acidanthera/AptioFixPkg/releases
Driver co prawda nie jest już rozwijany ale i tak jest nowszy niż OsxAptioFix3Drv, więc nie widzę powodu żeby używać OsxAptioFix3Drv.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Nie w tym rzecz - to, że ktoś od kilku lat kompiluje Clovera i wrzuca na Git to nic nowego, ale repozytorium, do którego podałem link prowadzi Slice. Teraz to będzie główne i oficjalne źródło Clovera.

Edytowane przez danielosx86
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

AptioMemoryFix został wchłonięty przez OpenCore, jednak ktoś postanowił wyodrębnić jego nowe wcielenie z OC, by móc z niego korzystać w Cloverze: https://github.com/ReddestDream/OcQuirks

Podaję jako ciekawostę, bo prędzej czy później i tak wszyscy skończymy na OC ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 30.10.2019 o 15:18, danielosx86 napisał:

Podaję jako ciekawostę, bo prędzej czy później i tak wszyscy skończymy na OC

Śledzę rozwój OpenCore i uważam, że jeszcze jest trochę za wcześnie na migrację, zbyt dużo się tam dzieje jak na razie. Sam autor nie zaleca migracji podkreślając, że OC jest obecnie w fazie rozwoju. Nie jest to nawet wersja alpha.

Z drugiej strony OC jest już w pełni funkcjonalny, więc jeśli komuś nie przeszkadza, że podczas apdejtów mogą się pojawić niespodzianki, to jak najbardziej można tego bootloadera używać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystanie z tej witryny, wymaga zakceptowanie naszych warunków Warunki użytkowania.