Jump to content
Specter

UWAGA! Clover v2.5, r5018+ - aktualizacja

Recommended Posts

Hej, dla potomnych - bo jestem pewien że lada chwila pojawią się pytania :)

Clover od wersji 2.5 czyli release 5018 i wyższe zmienia strukturę folderów i nie jest kompatybilny z automatycznym aktualizowaniem ze starszych wersji!

Próba zaktualizowania Clovera w klasyczny sposób zakończy się czarnym ekranem przy próbie bootowania systemu, przed chwilą mnie to spotkało ;) Trzeba ręcznie przenieść drivery do nowej struktury katalogów. 

Nowa struktura to:

/drivers/BIOS (zamiast /drivers64)
/drivers/UEFI (zamiast /drivers64UEFI)
/drivers/off (wyłączane drivery na potrzeby testów, nie będą ładowane)

Co zrobić:

1. Przed aktualizacją klasycznie backup EFI na jakiegoś pena, żeby uniknąć niespodzianek i problemów - a tym razem ryzyko podwójne! ;) 

2. Ręcznie przenieść dotychczasowe foldery do nowej struktury - czyli całą zawartość /drivers64UEFI do /drivers/UEFI i tak dalej

3. Zainstalować nowego Clovera z pliku .pkg i zaktualizować potrzebne drivery

4. Upewnić się że nie brakuje niczego potrzebnego i że mamy komplet jaki mieliśmy 

5. Reboot i test czy system wstanie na nowym Cloverze

CloverConfigurator czy inne Updatery nie podołają, trzeba zrobić to ręcznie. W załączniku screen ze strukturą folderów która u mnie działa po aktualizacji do 5018.

Zrzut ekranu 2019-07-21 o 14.31.49.png

Szkoda, że tego wczoraj nie widziałem 😂 Ale przynajmniej nauczyłem się korzystać z EFI Shell i przywróciłem sobie poprzednią wersję. Teraz już wiem, że warto mieć backup na EFI i w bardzo łatwy sposób można z niego skorzystać. Dodatkowo wersja clovera 5018 gryzła się z AppleALC 1.3.9, więc jak coś to warto zaciągnąć najnowsza wersję 5027 tutaj wszystko działa od strzała.