Skocz do zawartości

Instalacja macOS na iMacu


darnok
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry,

to mój pierwszy post wiec serdecznie witam wszystkich.

Trafiłem tutaj, bo borykam się z problemem przeinstalowania/odświeżenia systemu na starym Macu. 

Znajoma przekazała mi komputer iMaca (core2duo, 1gb RAM, 250 HDD, 20'' -ram już dodałem aktualnie 4GB a dysk wymienię na SSD 250). Jako stary Windowsowiec pomyślałem, że instalacja nowego systemu to zabawa przy popijaniu herbatki

ale po lekturze tematu troszkę mój entuzjazm przygasł i powiem szczerze nie wiem jak to ogarnąć...

Sprzęt to oryginalny iMac, system zainstalowany w wersji 10.5.8 - przy próbie upgrade informacja, że nie ma nic do pobrania. Jako, że planuję wymianę dysku będę potrzebował zainstalować system na czysto. Gdy włączałem opcję wyboru rozruchu, bootowania, żeby wejść w menu instalacji systemu, to takie na początku, to jest do wyboru tylko rozruch z jednej partycji OS. Zakładam więc, że nie ma tam recovery (czy jak to się tam nazywa w OSX).

Już wyszukałem w sieci obraz OS Mountain Lion (z tego co czytałem to bardzo dobra wersja i co do wymagań będzie odpowiednia do mojego sprzętu).

Wiem, to jest forum gdzie instaluje się OSX na PC a nie iMacach ale... gdzie szukać pomocy jak nie u specjalistów, którzy instalują system na wszystkim co ma wiatrak i port USB... ;)

Zatem Szanowni Forumowicze, od czego zacząć i jakie kroki poczynić by ten, bądź co bądź ładny mebelek, zaczął być użyteczny?

Dzięki i pozdrawiam.

Edytowane przez darnok
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry,

to mój pierwszy post wiec serdecznie witam wszystkich.

Trafiłem tutaj, bo borykam się z problemem przeinstalowania/odświeżenia systemu na starym Macu. 

Znajoma przekazała mi komputer iMaca (core2duo, 1gb RAM, 250 HDD, 20'' -ram już dodałem aktualnie 4GB a dysk wymienię na SSD 250). Jako stary Windowsowiec pomyślałem, że instalacja nowego systemu to zabawa przy popijaniu herbatki

ale po lekturze tematu troszkę mój entuzjazm przygasł i powiem szczerze nie wiem jak to ogarnąć...

Sprzęt to oryginalny iMac, system zainstalowany w wersji 10.5.8 - przy próbie upgrade informacja, że nie ma nic do pobrania. Jako, że planuję wymianę dysku będę potrzebował zainstalować system na czysto. Gdy włączałem opcję wyboru rozruchu, bootowania, żeby wejść w menu instalacji systemu, to takie na początku, to jest do wyboru tylko rozruch z jednej partycji OS. Zakładam więc, że nie ma tam recovery (czy jak to się tam nazywa w OSX).

Już wyszukałem w sieci obraz OS Mountain Lion (z tego co czytałem to bardzo dobra wersja i co do wymagań będzie odpowiednia do mojego sprzętu).

Wiem, to jest forum gdzie instaluje się OSX na PC a nie iMacach ale... gdzie szukać pomocy jak nie u specjalistów, którzy instalują system na wszystkim co ma wiatrak i port USB... ;)

Zatem Szanowni Forumowicze, od czego zacząć i jakie kroki poczynić by ten, bądź co bądź ładny mebelek, zaczął być użyteczny?

Dzięki i pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za pomoc,

za Waszą radą pobrałem, nie jak planowałem stare 10.6 tylko wersję OS Yosemite 10.10.3 (poszedł up do 10.10.5)

Utworzyłem bootowalny dysk USB, odpaliłem instalator, potem format dysku na odpowiedni system plików (dzięki @selphy), (cóż za radość jak zobaczyłem odpowiednie narzędzie w instalatorze, tu info dla osób z moją, niewielką znajomością OSX - to jest zrobione dla maksymalnej prostoty, serio, tylko trzeba zmienić trochę podejście i sposób myślenia). Kilkanaście minut instalowania i BOOM. DZIAŁA! 

teraz zastanawiam się czy nie spróbować z wyższą wersją systemu, tylko pytanie: czy zmiany i dodatkowe opcje są tego warte? Proszę kogoś o radę/informację jakie zasadnicze różnice i odczucia przy pracy z Yosemite a nowszymi wersjami.

@JEDI_V zrobię to wieczorem i sprawdzę, teraz korzystałem z info na wiki. dzięki za rade.

HA! fajnie jak się coś udaje! :)

 

pozdrowienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@JEDI_V

Nazwa modelu:    iMac

Identyfikator modelu:    iMac8,1

Nazwa procesora:    Intel Core 2 Duo

Szybkość procesora:    2,4 GHz

Liczba procesorów:    1

Łączna liczba rdzeni:    2

Pamięć podręczna L2:    6  MB

Pamięć:    4  GB

Szybkość magistrali:    1,07 GHz

Wersja Boot ROM:    IM81.00C1.B00

Wersja SMC (system):    1.29f1

 

dwóch ostatnich pozycji nie podałem, chyba dobrze…?

 

ps. wydaje się, że konieczne będzie zainstalowanie wyższej wersji. Już dwie aplikacje nie mogłem zainstalować przez wymagania systemowe (konieczna wersja 10.12 a nawet 10.13), kiepski temat bo np office365 nie ruszy a jest mi potrzebny, myślałem nad Applową alternatywą ale też nie bo wymagane 10.12) -_- 

Edytowane przez darnok
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://dosdude1.com/mojave/   Wiec do boju przyjacielu powinien Mojave ruszac, mam w Mac Pro 3.1 karte grafiki radeon HD 2600XT i smiga bez lagow. Tylko te 4GB ramu to traci myszka.

To twoj model https://everymac.com/systems/apple/imac/specs/imac-core-2-duo-2.4-20-inch-aluminum-early-2008-penryn-specs.html   maks ramu dla ciebie to 6GB.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety sytuacja wygląda źle.

Jestem już za instalacją osx 10.14;13;12 i za każdym razem pojawia się przekreślone kółko :/ (znalazłem info co to oznacza).

Teraz leci kapitan... potem już tylko zostaje powrót do 10.10, które zainstalowałem jako pierwsze i poszło bez problemu.

Coś chyba źle kombinuje, może gdzieś robię błąd? Oni mają takie restrykcje co do sprzętu?

Tak czy inaczej zakończy się ta potyczka to wyjdę z niej bogatszy o bezcenną wiedzę. 

 

 

ps. z 10.11 to samo :( wygląda na to, że najwyżej co można zainstalować u mnie to 10.10

Edytowane przez darnok
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystanie z tej witryny, wymaga zakceptowanie naszych warunków Warunki użytkowania.