Skocz do zawartości

Budżetowy hamac na procesorze i3-8100


jaco1771
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.

Skłaniam się do wymiany swojego wysłużonego laptopa - Asusa K73SV na nowy sprzęt. Jako, że czasy, kiedy mobilność była kwestią decydującą minęły, chcę złożyć komputer stacjonarny. Przeżyłem jedną, małą przygodę z hackintoshem na moim starym asusie z miernym skutkiem. System działał jako tako, jednak glitche grafiki, problemy z shutdown i sleep były mocno frustrujące. Mimo wszystko, trochę na OS-X podziałałem :)

Główne cele, jakie sobie obrałem, to: rozsądna cena (2000-2500zł), sprzęt z dedykowaną kartą graficzną by móc pograć od święta w świeże tytuły (Windows 10), kompatybilność z hackintoshem.

Po co mi ten hackintosh - już odpowiadam. Użytek wyłącznie domowy - muzyka, filmy, przeglądanie internetów, netflix (podpinany do TV po HDMI), youtube, spotify, onedrive on demand + pakiet biurowy, itd. Żadnych specjalistycznych, profesjonalnych programów twórczych, dedykowanych głównie apple.

Ktoś zapyta, po co marnować czas na instalację macOSa na PC, kiedy wystarczy Windows 10? Po co koniecznie Intel Core, skoro Ryzeny są na tą chwilę takie super udane, szczególnie w działce budżetowej? Jedyny mój argument to UI w macOS. Ergonomia, dopracowanie szczegółów i prostota to jedyne kwestie. Bardzo nie lubię tego kartofla Windowsa 10 w zadaniach innych, niż gry na full screen. W pracy korzystam z CentOSa, jednak na domowym PC nie mogę się przekonać do żadnego z linuxów, a bardziej do linuxowych interfejsów graficznych. Jednocześnie nie chcę kupować iMaca, czy czego tam. MacBook / MacMini / iMac + konsola do gier > 4500zł. Nie widzę sensu (w mojej sytuacji), kiedy mogę mieć PC za 2-3k, na którym pogram w GTA V, Wiedźmina itd. (może nie w 4k na max settingach ale... >JanuszChytrus<) i posiedzę na macOS.

Mam nadzieję, że mocno nie przynudziłem i nakreśliłem moje oczekiwania. Oto sprzęt, nad jakim w tej chwili rozmyślam:

Procesor: i3-8100 lub tańszy i3-9100f - czy ten drugi jest ok pod hamaca?

Płyta główna: MSI H310M Pro-VDH.

Grafika: MSI Radeon RX 570 ARMOR OC 4GB.

RAM: Crucial DDR4 2x8GB 2400MHz (lub 1 w zależności, jak wyrobię się z budżetem).

Dysk: GoodRam CL100 240GB na macOS + PLEXTOR z obecnego lapka na Windows 10.

Zasilacz: Corsair VS 450W Builder CP-9020170-EU.

Obudowa: SilentiumPC Regnum RG1 Pure Black

Sieć: TP-Link TL-WN881ND

Wychodzi niecałe 2400zl za samą skrzynkę (trochę mniej przy i3-9100f). Proszę o korekty, propozycje lub odwiedzenie mnie od hackintosha, jeśli uważacie, że nie powinienem tego robić :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Troche bieda, bo wszystkie porty PCI będziesz miał zajęte, ale jak nic nie planujesz podłączać i nie jest to dla ciebie problemem to ok.

Do wifi + BT najlepiej taki adapter:

ADAPTER

oraz karta:

KARTA

To co podałeś też jest do zrobienia i nie jest to wcale trudne, jest do tego aplikacja gdzie klikasz tylko dalej i po restarcie będzie działać. Jedyny chyba problem to że nie działa na niej 5Ghz z tego co czytam. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bieda bo ma być budżetowo. To nie jest sprzęt, na którym będę zarabiał. Zmieniłem część komponentów. Prezentuje się to teraz tak:

+ WIFI + Bluetooth - tak jak poleciłeś chociaż nadal rozważam TP-Linka (ze względu na cenę). Zastanawiam się, czy 5GHz będzie mi niezbędne.

+ Procesor: i3-8100.

+ Płyta główna - to największa zmiana: MSI B360M PRO-VD - czy będzie ok (audio, USB...)? Zmiana ze względu na obecność gniazda pod SSD m.2 na płycie. Poprzednia nie miała.

+ RAM: Crucial 2x8GB (2666GHz, DDR4, CL19).

+ Dysk SSD: Samsung 860 EVO m.2 250GB + wspomniany wcześniej Plextor m.2.

+ Zasilacz SilentiumPC Vero L2 500W.

 

Cena skoczyła z ~2400zł na ~2500zł. Wybierając zaproponowane przez Ciebie WIFI, jest o kolejną stówę więcej ~2600zł.

@reyder, dzięki za dotychczasową pomoc. Jeżeli wg ciebie jest OK pod kątem macOSa, jutro zamawiam powyższy zestaw.

Edytowane przez jaco1771
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...
W dniu 5.08.2019 o 22:28, jaco1771 napisał:

Zastanawiam się, czy 5GHz będzie mi niezbędne.

5GHz to w dzisiejszym czasie obowiązek, nawet nie standard. Pod macOS na 2,4GHz osiągniesz w najlepszym wypadku transfery rzędu ~80Mb/s, jakbyś nie czarował więcej nie uzyskasz. Przy 5GHz i N,ce 3-pasowej realny maks to ~220Mb/s a przy 5GHz i AC 3 pasowym widywałem i 480Mb/s.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystanie z tej witryny, wymaga zakceptowanie naszych warunków Warunki użytkowania.