Jump to content
Sign in to follow this  
wujek_bogdan

RX 580 - Brak obrazu podczas bootowania. W systemie operacyjnym OK.

Recommended Posts

Zamontowałem nową kartę graficzną - MSI RX 580 Gaming X 8GB. Przed instalacją wszystko było OK. Obecnie mam taki problem, że na etapie bootowania mam czarny ekran - no signal na monitorze. Po załadowaniu się systemu pojawia się obraz na ekranie i wszystko działa OK - zarówno na macOS jak i pod Windowsem. W przypadku Windowsa obraz pojawia się już na etapie wczytywania systemu (po ekranie Clovera). W przypadku macOS w momencie gdy znika pasek postępu i pojawia się ekran logowania.

Na zintegrowanej grafice wszystko jest OK (nawet gdy RX 580 jest podłączona). Na starej grafice - GTX 960 też wszystko OK.

Próbowałem:

• Aktualizować BIOS płyty głównej (ASUS Z87-PLUS) do najnowszej wersji.
  • Resetować BIOS płyty głównej do ustawień domyślnych
  • Ustawiać różną kolejność inicjowania karty graficznej w BIOS-ie (Auto/PCI-E/Onboard)
  • Zmieniać tryb CSM na enabled/disabled
  • Podpinać monitor do HDMI oraz DP.
  • Aktualizować BIOS karty graficznej przez MSI Live Update 6 - program pokazuje, że mam najnowszy BIOS.

Wygląda to tak jakby karta graficzna nie chciała pracować w tej rozdzielczości, która jest na etapie bootowania. Zastanawiam się czy karta jest uszkodzona, czy to jakiś problem związany z konfiguracją.

---

Wiem, że temat nie jest związany z macOS, dlatego zakładam go w dziale Hydepark.

Edited by wujek_bogdan

Monitor włączasz przed komputerem czy po? Miałem kiedyś monitor LG, który gryzł się z kartami AMD. Gdy włączyłem najpierw komputer, a potem monitor, objawy były takie jak opisałeś. Włączając najpierw monitor potem komputer, wszytko było ok.

iGPU mam włączone, nie próbowałem za to jej wyłączać, może powinienem :). Jeśli chodzi o kolejność inicjowania grafiki próbowałem wszystkich opcji: auto, PCI-E, iGPU - w każdym przypadku było tak samo. Dopiero po aktualizacji BIOS-u grafiki do najnowszej wersji (dostałem ją na polskim forum MSI, firmowy updater od MSI nie pokazywał tej aktualizacji!) i po ustawieniu inicjowania grafiki na PCI-E jako pierwszej problem zniknął. Testowałem tę kartę graficzną u znajomego - tam ten problem nie występował. Mam wrażenie, że to jest problem specyficzny dla mojej płyty głównej, albo monitora. Stawiam raczej na to drugie, bo mój Dell P2715Q słynie z takich akcji.