Skocz do zawartości

Na co patrzeć kupując MacBook Pro?


Maidenman
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, przymierzam się do zakupu jakiegoś używanego MacBooka Pro. Moje dwa wymagania to ekran 15" i dysk SSD 256MB. Będę na nim sporadycznie programował strony www, pisał bloga, montował krótkie poradniki video i docinał obrazki do postów. Generalnie praca z pakietem Adobe, PHP Storm oraz WordPress. Zasadniczo 90% czasu pracowałbym na haMacu ze stopki, a te kilka godzin tygodniowo wygodnie byłoby na MacBooku gdzieś na mieście, w knajpie czy jakimś cichym biurze.

Mam budżet ok 4000-4500zł ale nie wiem na co zwracać uwagę przy wyborze a potem oglądaniu i odbieraniu MacBooka. Wstępnie celowałem w jakiś rocznik 2015.

  • Macie jakieś podpowiedzi lub doświadczenia?
  • W niektórych modelach wymieniane były klawiatury. Można kupować MacBooki po takich naprawach? Czy są jakieś efekty uboczne po takich naprawach?
  • Jakie modele są polecane a jakich unikać?

Gdyby ktoś się czuł w temacie, to proszę o podpowiedzi ?

Edytowane przez Maidenman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednym z ciekawszych dla Ciebie może być model mid 2015 - ten przed touchbarem - srebrny unibody. Jego klepali jeszcze do zeszłego roku i można było kupić jako nówki.

Uwagi co do MID 2015 15"

  • 15" wszystkie miały minimum 4C+HT, więc każdy Ci właściwie starczy
  • 16GB RAM - RAM jest zlutowany z płytą i nic nie zrobisz.
  • SSD w tym modelu daje się zastąpić pecetowym dyskiem M.2 po dokupieniu taniego prostego adaptera na parę $$ - najlepiej z Aliexpress - SSD w razie czego możesz zmienić a obecnie SSD staniały do rozsądnego poziomu i paradoksalnie np sprzedając maczkowy wolny dysk SSD możesz uzyskać kasę na pecetowy szybki i do tego może nawet 2 razy większy.
  • Sprawdź baterię - odpal program coconutBattery i sprawdź nim kondycję akumulatora, ilość cyklów itp itd.
  • Sprawdź też w programie serwisowym Apple czy dana sztuka - po numerze seryjnym - nie kwalifikuje się do programu wymiany akumulatorów - mógłbyś dostać za free całkowicie nowy akumulator.
  • Masz w nim jeszcze klasyczne porty USB A, czytnik kart SD, DP.
  • WIFI jest już AC - netto nawet pod 500Mb/s widywałem transfery na tym modelu
  • Ważny jest rocznik - jak kojarzę były 2 rewizje tego modelu - wczesne nie miały np touchpada z force feedbackiem.

Minusy tego modelu

  • CPU - to niestety tylko Haswell a co za tym idzie jedynie ma iGPU które z 4k może sobie średnio radzić. Więc płynność może być nie najlepsza na zewnętrzny monitorze 4k.
  • Tylko iGPU
  • Retina dość przeciętna - około 90% pokrycia sRGB, a przynajmniej tak widywałem w egzemplarzach jakie testowałem/kalibrowałem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za szczegółowe opisanie, utwierdziłeś mnie w wyborze :)

Czyli jeśli nie znajdę wersji z pasującym mi dyskiem, to mogę od biedy brać z 128GB i ewentualnie wymienić na inny? Rewelacja. 4k mnie na razie nie interesuje - nie oglądam, nie montuję, nie mam nawet takich monitorów.

EDIT: czy np taki Samsung byłby dobry? https://www.komputronik.pl/product/600896/samsung-970-evo-plus-m-2-500gb.html

Edytowane przez Maidenman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, 314TeR napisał:

Ważny jest rocznik - jak kojarzę były 2 rewizje tego modelu - wczesne nie miały np touchpada z force feedbackiem.

Modele mid 2014 i mid 2015, niemalże identyczne. Mid 2014 nie miał trackpada force touch, pojawił się on w modelu mid 2015. Różniły się też dGPU, oczywiście w modelach z dGPU - mid 2014 miał GT750M, a mid 2015 miał R9 M370X. Ponadto, w modelu mid 2014 do dysku podciągnięte jest jedynie PCIe 2.0 x2 (co daje transfery na poziomie do 1 GB/s w obie strony, w praktyce nie widziałem większych niż 850-900 MB/s; fabryczny dysk ma 700-750 MB/s w obie strony), zaś w modelu mid 2015 jest tam PCIe 2.0 x4 (co daje transfery do 2 GB/s w obie strony, fabryczny dysk ma 1.5 GB/s odczyt i zapis).

 

W modelach 2014 i 2015 powłoka antyrefleksyjna też schodzi. Sytuacja poprawiła się dopiero w modelu 2016, czyli pierwszym z touchbarem, jednakże on ma inne problemy, w szczególności związane z klawiaturą i kontrolerem touchbara. Mid 2015 jest wciąż jednym z najlepszych maczków, które są do tej pory wspierane.

Odnośnie dysków - nie ma modeli 15" z dyskiem 128 GB, od wejścia MBP15" retina, najmniejsze dyski w nich to były 256 GB (128 GB pojawiały się wyłącznie w 13"). Jeśli trafisz na rMBP15 z dyskiem 128, to możesz być pewny, że nie jest to dysk, z którym oryginalnie komputer został wypuszczony.

 

Co do dysku, 970 Evo Plus po patchach firmware sobie już radzi, na starym firmware są z nim cyrki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Estrax napisał:

Co do dysku, 970 Evo Plus po patchach firmware sobie już radzi, na starym firmware są z nim cyrki.

No tak, ale skoro w mid 2015 jest PCIe 2.0 x4 to Evo Plus chyba nie rozwinie skrzydeł - dobrze myślę?

Bardzo fajna wypowiedź - dużo mi wyjaśnia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Owszem, pełni możliwości nie pokaże (bo dysk ten spokojnie przekracza 3 GB/s w obie strony, jeśli tylko zostanie podpięty do PCIe 3.0 x4), ale dobije do 1.8-1.9 GB/s zarówno przy odczycie jak i zapisie - jest to wciąż 20-30% więcej, niż oferuje fabryczny dysk. Samsungi z serii 970 to jedne z najlepszych dysków na rynku, szczególnie ze względu na bardzo udany kontroler - nie zwalniają po zapchaniu, ponadto mają dość dobrą żywotność komórek. Te samsungowe TLC bardzo często mają dłuższą żywotność niż tanie MLC.

Ciekawostka: na oryginalnym firmware, z którym te dyski były dostarczane, bywały egzemplarze, które osiągały 1.8 GB/s odczyt, ale miały gorszy zapis - około 1.2 GB/s. Aktualizacja firmware, która pojawiła się w czasach jednej z aktualizacji El Capitana (10.11) zbiła nieco odczyt, zaś poprawiła zapis (oba do poziomu 1.5 GB/s).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za porady, stałem się posiadaczem MacBook Pro 15" Mid 2015 z procesorem 2,5 GHz i dyskiem 250GB (podobno wykupiony z leasingu bez dysku więc sklep włożył nowy). Bateria ma 625 cykli ale wg numeru seryjnego nie kwalifikuje się do wymiany. CoconutBattery pokazuje jednak, że kondycja jest dobra. Czy można wierzyć dacie produkcji komputera i baterii którą pokazuje program (1 sierpnia 2016)?

macbook_info.thumb.png.78b5f2cf1203b6f3c9f57f00aa561b49.png

macbook_bateria.thumb.png.027a5df6084412ddb3f33b3f13822344.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Odkopuję temat bo przymierzam się do wymiany dysku i mam trzy pytania:

  1. Czy możecie polecić jakiś konkretny model adaptera M.2 z Aliexpress? Nie chcę wtopić kasy, a tym bardziej stracić czasu na wysyłkę
  2. Co do aktualizacji firmware: to jest już w w nowym macOS czy trzeba jakoś ręcznie wgrywać?
  3. Lepiej  Samsung 970 Pro M.2 512GB czy Samsung 970 Evo Plus M.2 500GB ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1) Nie łatwiej zamówić na alledrogo? Jest tego od groma, np. https://allegro.pl/oferta/adapter-m-2-nvme-macbook-air-pro-2013-2014-2015-7909596277 - interesuje Cię po prostu zwykły adapter 12+16 pin na M.2.

2) Nie wiem co masz na myśli pisząc "aktualizacje firmware" - jeśli mowa o UEFI w macbooku to tak, są one dystrybuowane przez kanał apple update, a jeśli mowa o firmware dysku, to trzeba go przeflashować samodzielnie. Wszystko jest dostępne na stronie Samsunga

3) Porównując te dwa modele, to wiadomo, że lepszy jest 970 Pro, bo jest na kościach MLC i w przypadku uśrednionym wypada nieco lepiej pod względem transferów od konkurenta. Z drugiej strony, warto też docenić konkurenta: 970 Evo Plus to wprawdzie TLC, ale i z tej racji jest stosownie tańszy, a i szczytowy zapis jest ciut lepszy niż na 970 Pro. Wybór jest prosty: jeśli budżet nie gra roli to 970 Pro, jeśli szukasz przyzwoitego dysku w rozsądnej cenie, to 970 Evo Plus jest jak najbardziej dobrym wyborem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystko jasne :)

Z pkt 2) Liczyłem na zakup dysku, włożenie i koniec. Flashowanie dysku to jednak nie problem, szkoda tylko że pod Windows. Widzę firmware na stronie Samsunga więc dalej sobie poradzę :)

Edytowane przez Maidenman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystanie z tej witryny, wymaga zakceptowanie naszych warunków Warunki użytkowania.