Jump to content
tomekprzestan

HaMac - 6000zł - Programowanie

Recommended Posts

Witam,

Chciałbym złożyć Hackintosha, który głównie będzie służył do programowania.
Forum polecił mi man_of_the_oak, jako najlepsze źródło wiedzy, stąd ten post.
Nie posiadam żadnych elementów, więc maszynkę chcę złożyć od podstaw.

Budżet: 6k zł
Procesor: i7
Kostki: 16-32GB 

Pozdrawiam

W cenę wchodzi monitor/y ? Do programowania nie potrzeba jakiegoś potwora. Dobrze jakbyś się jeszcze określił jakbyś chciał to wszytko rozmieścić na dyskach, ile ich potrzebujesz itp.

Dzięki za szybką odpowiedź.

Prosiłbym o nie uwzględnianie w wycenie monitorów.

2 dyski SSD - Chciałbym postawić 2 systemy, MacOSX i Windows'a na osobnych dyskach SSD - bez dual boot.
Jestem świadom tego, że za każdym razem przed boot'owaniem Windy będę musiał odcinać dysk z MacOSX w BIOS lub fizycznie odłączać.

Przykładowo: https://www.x-kom.pl/lista/xplwcfi8u

Dla mnie 6k to stanowczo za dużo jeśli chodzi o sprzęt do programowania. Kilka słów do zestawu powyżej:

• 32GB ramu które podałem bym nie zmieniał, są one tanie i bardzo dobre pod OC
  • karta grafiki jeśli jest Ci nie potrzebna to możesz ją wywalić, możesz wybrać też tańsze opcje 570 albo używane, bo jest ich masa i nie warto według mnie dawać 800zł za nową. Jeśli będzie chciał podpiąć więcej niż 2 monitory to jednak warto brać.
  • obudowa, to kwestia gustu, zobacz sobie co Ci odpowiada. Fractal ma bardzo dobre produkty
  • płyta główna : Najlepsza możliwa kombinacja to płyta główna Z370 oraz procesor 9 generacji. Problem jest w tym, że obecnie jest Z390 i z370 trudno jest dostać oraz musisz liczyć się z tym, że będziesz musiał zaktualizować BIOS aby uruchomić procesor 9 generacji. W jakimś sklepie bez problemu powinni to zrobić. Jeśli wybierzesz Z390 to nie będziesz miał natywnego NVRAM oraz możliwe problemy z alokacją pamięci podczas uruchamiania.
  • procesor: Nie wiem czy będziesz robił Oc czy nie
  • Z dyskami tak samo można sporo zjechać z ceny. Najlepiej brać 2 dyski na system osobno oraz jakiś SSD SATA na Dane.

Mówiąc krótko można sporo zjechać cenowo z zestawu powyżej. Płyta główna ma tylko jedno wyjście HDMI.

5 godzin temu, tomekprzestan napisał:

Dzięki za szybką odpowiedź.

Prosiłbym o nie uwzględnianie w wycenie monitorów.

2 dyski SSD - Chciałbym postawić 2 systemy, MacOSX i Windows'a na osobnych dyskach SSD - bez dual boot.
Jestem świadom tego, że za każdym razem przed boot'owaniem Windy będę musiał odcinać dysk z MacOSX w BIOS lub fizycznie odłączać.

Nie ma potrzeby odpisać dysku, Clover da ci wybór 

4 godziny temu, reyder napisał:

Przykładowo: https://www.x-kom.pl/lista/xplwcfi8u

Dla mnie 6k to stanowczo za dużo jeśli chodzi o sprzęt do programowania. Kilka słów do zestawu powyżej:

• 32GB ramu które podałem bym nie zmieniał, są one tanie i bardzo dobre pod OC
  • karta grafiki jeśli jest Ci nie potrzebna to możesz ją wywalić, możesz wybrać też tańsze opcje 570 albo używane, bo jest ich masa i nie warto według mnie dawać 800zł za nową. Jeśli będzie chciał podpiąć więcej niż 2 monitory to jednak warto brać.
  • obudowa, to kwestia gustu, zobacz sobie co Ci odpowiada. Fractal ma bardzo dobre produkty
  • płyta główna : Najlepsza możliwa kombinacja to płyta główna Z370 oraz procesor 9 generacji. Problem jest w tym, że obecnie jest Z390 i z370 trudno jest dostać oraz musisz liczyć się z tym, że będziesz musiał zaktualizować BIOS aby uruchomić procesor 9 generacji. W jakimś sklepie bez problemu powinni to zrobić. Jeśli wybierzesz Z390 to nie będziesz miał natywnego NVRAM oraz możliwe problemy z alokacją pamięci podczas uruchamiania.
  • procesor: Nie wiem czy będziesz robił Oc czy nie
  • Z dyskami tak samo można sporo zjechać z ceny. Najlepiej brać 2 dyski na system osobno oraz jakiś SSD SATA na Dane.

Mówiąc krótko można sporo zjechać cenowo z zestawu powyżej. Płyta główna ma tylko jedno wyjście HDMI.

Dzięki za przykładowy zestaw.

• RAM ✔️
  • taki mam plan, 2 monitory 4k także grafikę zostawię, GRAFIKA ✔️ 
  • obudowa ✔️
  • jaką polecisz alternatywę z natywnym NVRAM ?   
  • procesora - celowałem w i7-9700K, nie planuję OC 
  • Dyski SSD -  tutaj zacytuję 314TeR  
    4 godziny temu, 314TeR napisał:

A co z SSD? Proponowane 970 EVO Plus - miały problemy pod macOS, już działają OK?

4 godziny temu, bartulasdtv napisał:

Nie ma potrzeby odpisać dysku, Clover da ci wybór 

Update Windy nie rozsypie Clovera ? 
Słyszałem, że to dobra praktyka.

@314TeR Tak, wyszedł już update kilka miesięcy temu (sprawdzało kilku użytkowników osobiście).

Płytę główną musisz zobaczyć jakie są dostępne. Każda z370 będzie ok, nie wiem w jakim sklepie będziesz kupował. Dla pewności spytaj się przed kupnem.

Procesor bierz bez K w takim razie, będzie tańszy.

Cytat

Update Windy nie rozsypie Clovera ? 
Słyszałem, że to dobra praktyka.

Jedno drugiego nie ruszy.

Dzięki jeszcze raz za tak szybki progres w temacie :) 

• RAM - Crucial 16GBx2 ✔️
  • GRAFIKA - Gigabyte Radeon RX 580✔️ 
  • OBUDOWA  - Fractal Design Meshify C Blackout ✔️
  • PROCESOR - Intel Core i7-9700K ✔️
  • DYSKI SSD -  Samsung 970 EVO Plus x2 ✔️
  • PŁYTA - ASUS ROG MAXIMUS X Hero Gaming ✔️
  • WiFi & BT - fenvi T919 BCM94360CD ✔️

Chciałbym jeszcze prosić o doradzenie w 2 kwestiach:

• zasilanie  
  • chłodzenie  

Chłodzenie:

https://www.morele.net/chlodzenie-cpu-scythe-mugen-5-scmg-5pcgh-1211485/

https://www.morele.net/chlodzenie-cpu-thermalright-le-grand-macho-rt-100700733-1002209/

albo jeżeli masz dużo kasy to bierz Noctua, tylko nie ma sensu jeśli nie będziesz robił OC.

Zasilacz:

https://www.x-kom.pl/p/472753-zasilacz-do-komputera-corsair-rmx-550w-80-plus-gold.html

możesz brać wersje 650 jeśli uważasz że 550 to mało, ale 550 na pewno wystarczy z zapasem.

Fajna alternatywa dla SSD Samsunga: https://www.x-kom.pl/p/465067-dysk-ssd-corsair-480gb-m2-pcie-nvme-force-series-mp510.html

Wi-Fi Fenvi sprawdza się dobrze, gdybyś miał problem z zasięgiem lub przerywaniem BT, wkręć dłuższą antenkę. Karta jest wykrywana jako Apple, więc pod Windowsem musisz zainstalować sterowniki z BootCampa.

@javazlaz dzięki również za wskazówki.

W końcu skompletowałem zestaw.

• RAM - Crucial 16GBx2 
  • GRAFIKA - Gigabyte Radeon RX 580 
  • OBUDOWA  - Fractal Design Meshify C Blackout 
  • PROCESOR - Intel Core i7-9700K 
  • DYSKI SSD -  Samsung 970 EVO Plus x2 
  • PŁYTA - ASUS ROG MAXIMUS X Hero Gaming 
  • WiFi & BT - fenvi T919 BCM94360CD 
  • CHŁODZENIE - Noctua NH-D15S
  • ZASILANIE - Corsair RMx 550W 

Prosiłbym jeszcze o doradzenie w jaki sposób zainstalować PSU ?
Wiatrakiem do góry czy do dołu przy default'owym setup'ie ( 1 Fun Fornt + 1 Fun Back + Master) ? 
Hakmac bedzie stał na biurku.