Skocz do zawartości

OpenCore - dyskusja ogólna


Rekomendowane odpowiedzi

14 godzin temu, AlPaczino napisał:

Nie mogę wyłączyć tego, bo nie mam w biosie:

CFG Lock(MSR 0xE2 write protection)
If this can't be turned off in the BIOS(or even found) please consider patching it out. See Fixing CFG Lock for more info.

Myślicie, że to może restartować komputer?

Restarty z MSR to restarty zaraz na początku wczytywania kernela. Czy masz zablokowane rejestry MSR łatwo sprawdzić robiąc np preboot.log cloverem - tam w logu masz napisane czy jest blokada MSR czy nie.

14 godzin temu, AlPaczino napisał:

Jak mogę wyłączyć serial port? Jest jakiś patch?

Ustawienie w BIOS - musisz mieć na 100%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opcja wyłączenia serial portu została usunięta z GUI w najnowszych biosach. Przejrzałem wzdłuż i wszerz i nie ma jej. Na forum na "T" też jest ten wątek poruszony:

https://www.tonymacx86.com/threads/ssdt-or-clover-patch-to-disable-super-i-o-serial-port-on-gigabyte-z390-m-gaming.287471/

U mnie serial port nie powoduje problemów, wyłączyłem go w ustawieniach macOS i tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na F4 były te opcje, zrobiłem upgrade do F8 i faktycznie wszytko jest inaczej. Przekopałem cały bios i nie ma.

Clover też się restartuje. Masakra!

 

Nie da się pracować. Mam wrażenie, że nie da się już dobrze zrobić Hakintosha.

 

Pierwszego, dawno temu zrobiłem tony-makiem i używałem 4 lata i nic, a teraz co chwila problemy.

Wiem co napiszecie, że to złe narzędzia itd. Ale działało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, AlPaczino napisał:

A tak się da? Myślałem, że to jest niemożliwe.

Nawet jeśli producent na to nie pozwala to zawsze pozostaje własnoręczne zaprogramowanie EPROM. Każdy szanujący się serwis komputerowy ci to zrobi.

Edytowane przez wujek_bogdan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie ustawienia biosu  https://khronokernel-2.gitbook.io/opencore-vanilla-desktop-guide/creating-the-usb są polecane na tej stronie pod OC.

Może komuś się to przyda, ja pod Cloverem niektóre rzeczy miałem inaczej.
 
Większość ustawiłem, zobaczcie co warto jeszcze zmienić.
 
PROFIL 1 -TAK

Disable:
Fast Boot -TAK
VT-d(can be enabled if you set DisableIoMapper to YES, AMD users will need to disable SVM in the BIOS) -TAK 
CSM -TAK
Thunderbolt -NIE MAM
Intel SGX -TAK
Intel Platform Trust -TAK
CFG Lock(MSR 0xE2 write protection)If this can't be turned off in the BIOS(or even found) please consider patching it out. See Fixing CFG Lockfor more info. -NIE MAM, Czy to jest istotne?

Full Screen LOGO SHOW -TAK

------------------------------------------------------------------------------ 

Enable
 
INTEL Graphics -TAK
DVMT PRE-Alloc - 32M -TAK   (Inni maja 64M)
DVMT Total Gfx Mem - 128M -TAK (Inni maja 256M)

VT-x  -NIE MAM, Czy to jest istotne?
Above 4G decoding -TAK
Hyper-Threading -TAK
Execute Disable Bit  -NIE MAM, Czy to jest istotne?
EHCI/XHCI Hand-off -TAK
Legacy USB Support -TAK
OS type: Windows 8.1/10 -TAK
 
------------------------------------------------------------------------------ 
 
Czy te ustawienia są istotne:
 
Parallel Port - Disable  -NIE MAM, Czy to jest istotne?
Serial Port - Disable  -NIE MAM, Czy to jest istotne?
 
Aggressive LPM SUPPORT - Enebled -TAK było? To potrzebne?
 
Security Davice Support - Enebled -TAK było? To potrzebne?
 
Tak mają inni na tej płycie:
Network Stack - Disable -TAK, Czy to jest istotne?
 
Pawer:
Erp - Disable -TAK
RC6 (Render Standby) - Enebled -TAK
Port 60/64 Emulation - Enebled -TAK
 
Czy te ustawienia są istotne:
USB Mass Storage Driver Support - Enable -TAK

W Z170 mam TH:
TBT Vt-d Base Securite - Disable -TAK, to jest OK?
Th Boot Supportet - Disable -TAK, to jest OK?
Security Level - No security -TAK, to jest OK?
 
Dzięki za pomoc.
 
Edytowane przez AlPaczino
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy od producenta płyty (rodzaju BIOS), platformy, procesora, vga itd...

Jest parę zasad "żelaznych" - ustawienie tych opcji inaczej niż poniższe ZAWSZE będzie powodowało problemy:

  • Execute Disable Bit - Enable
  • VT-d - Disable
  • CFG Lock (MSR 0xE2 write protection) - Disable

Poniższe są mocno rekomendowane, chyba że ustawienie ich w sposób jak niżej będzie powodować błędnie działanie macOS.

  • CSM - Disable
  • Fast Boot lub Ultra Fast Boot - Disable
  • Above 4G decoding - Enable

Reszta ZAWSZE w zależności od płyty, tego jak USB jest zaimplementowane - czasami XHCI Handoff trzeba włączyć, niekiedy nie trzeba, podobnie jak zmiana ustawień dla iGPU czy portów szeregowych. Niektóre płyty poprawnie działają dopiero z wyłączonym portem RS232, a inne śmigają OK. Kluczowe zawsze są tylko 3 z pierwszego akapitu, reszta zależy jaka płyta, jaki kontekst. W niektórych płytach NIE należy włączać Above 4G decoding, w innych np wyłączenie CSM uwala część wyjść obrazu z dGPU i trzeba zostawić włączone CSM. Ja np na mojej płycie mogę korzystać z Fast Boota - ale widziałem wypadki, że na na podobnej płycie lub z odrobinkę innym sprzętem nie chciał on działać OK... W każdej płycie należy też samemu odnaleźć jak pod jaką nazwą kryje się dana funkcja - niekiedy może to być pod innymi nazwami niż wyżej. Sztandarowym przykładem jest ustawianie CSM, w ASUSach jest po prostu CSM Enable/Disable, w Gigabyte, dopiero jak włączysz coś w stylu OS type: Windows 8.1/10 na Enable powinna pojawić się podobna opcja, w innych płytach np DELL, ma się sekcje ładowania ROMów Legacy i Uefi - odznaczając Legacy przełączasz płytę w czyste UEFI (czyli wyłączasz CSM). Tak czy siak nie ma jeden recepty, trzeba wiedzieć i umieć odnaleźć daną opcję w BIOS i ustawić ją tak aby odniosło to oczekiwany skutek.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@314TeR  DZIĘKI.

 

@danielosx86 gdzie wyłączyłeś serial port w ustawieniach macOS?

 

@314TeR Czy CFG jest na disable? Znalazłem takie wpisy:

0:110  0:000  MSR 0xE2 before patch 1E008000
0:110  0:000  MSR 0xE2 is locked, PM patches will be turned on

55:055  0:000  CSR_CFG: CSR_ALLOW_UNTRUSTED_KEXTS | CSR_ALLOW_UNRESTRICTED_FS | CSR_ALLOW_TASK_FOR_PID | CSR_ALLOW_UNRESTRICTED_DTRACE | CSR_ALLOW_UNRESTRICTED_NVRAM
55:055  0:000  Will not patch boot.efi
55:055  0:000  EmuVariable InstallEmulation: orig vars copied, emu.var.services installed, CreateEvent VirtualAddressChange = Success, CreateEvent ExitBootServices = Success, set Status=Success

 

Co z Execute Disable Bit? Mogę to jakoś sprawdzić?

 

Dzięki za pomoc.

Edytowane przez AlPaczino
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Cześć,

Nie wiem czy zakładać nowy watek, bo może odpowiedź jest prosta.

Przy uruchomianiu, zawsze wyskakuje mi taki błąd:
No Arguments are initialised for method [_STA]
ACPI Error: Method parse/execution failed [\_TZ.TZ10._STA] (Node ffffff804f171090)), AE_AML_UINITIALIZED_LOCAL (20160938/psparse-632)
ACPI Error: Method execution failed [\_TZ.TZ10._STA] (Node ffffff804f171090)), AE_AML_UINITIALIZED_LOCAL (20160938/uteval-183)

Ktoś ma tu podobny problem, niestety nie udało mi się znaleśc, by ktoś rozwiązał ten problem.

https://github.com/tspng/gigabyte-z390-m-gaming-clover


Spotkał się ktoś z tym? Co muszę dodać?
Dzięki za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te błędy są związane z monitorowaniem temperatur (TZ=Thermal Zone). Chyba większość ma ten błąd, czytałem gdzieś, że może mieć to związek z VirtualSMC albo iStat Menus, ale nigdy nie chciało mi się sprawdzać czy po zmianie na FakeSMC lub usunięciu iStat Menus też występuje. W skrócie - nie ma się czym przejmować.

Edytowane przez danielosx86
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 9.02.2020 o 12:01, danielosx86 napisał:

Te błędy są związane z monitorowaniem temperatur (TZ=Thermal Zone). Chyba większość ma ten błąd, czytałem gdzieś, że może mieć to związek z VirtualSMC albo iStat Menus, ale nigdy nie chciało mi się sprawdzać czy po zmianie na FakeSMC lub usunięciu iStat Menus też występuje. W skrócie - nie ma się czym przejmować.

Dzięki.

Z tego co pamiętam nie miałem tego na Clover. Na OC mam.

Do kompa wracam za kilka tygodni, to sprawdzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...

Muszę przyznać, że OpenCore to rewolucja w świecie Hackintosha. Postawiłem testowo na ASrocku Z87 Pro3 i, przy włączonym fastboocie, od włączenia komputera do ekranu logowania mija może z 8 sekund! Żadnego POST, ekranu bootloadera (nie mam dual-boota). Przyciskam włącznik i od razu widzę jabłko jak na prawdziwym Maku. Prosty, przejrzysty config. Rewelacja.

 

Edytowane przez piker
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@piker nie przesadzaj, żadna rewolucja. W Cloverze również możesz wyłączyć wybór systemu, jeśli nie masz dual-boot. W ostatnich miesiącach developerzy Clovera stawiają na optymalizację, przejście na C++, co też cieszy bo nie jesteśmy skazani na jeden słuszny bootloader i można wybierać między dwoma bardzo dobrymi i rozwijającymi się produktami.

Poczekam na oficjalny release 0.5.7 i sprawdzę co nowego w OC, bo brakowało mi w nim GUI, a nie chciałem wchodzić w rozwijający się swoim torem fork N-D-K.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, danielosx86 napisał:

fork N-D-K.

Nie wiedziałem, że taki fork istnieje. Fork ma kilka rzeczy, na których brak narzekał jakiś czas temu @314TeR

Cytat

     - ACPI patches are optional for non macOS with setting ACPI->Quirks->EnableForAll to yes (default is no).
     - Booter Quirtks, SMBIOS and Device Properties patches will only applied to macOS.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, danielosx86 napisał:

Przestawiłem się na OC 0.5.7 z OpenCanopy, zobaczymy czy będzie chemia. Póki co nie sprawia problemów, czas uruchamiania podobny jak na Cloverze.

Nie wiesz przypadkiem gdzie w tej nowej wersji jest schowana opcja a'la fixRTC??? Po restarcie zdarza mi się, że komputer botuje się z "the system has posted in safe mode" i muszę wejść do biosu i wyjść z niego, żeby można było wczytać system. Wiem oczywiście, że można to wyłączyć w samym bios, ale nie chcę tego robić. Czy "Fix RTC _STA bug" to jest to czego szukam? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystanie z tej witryny, wymaga zakceptowanie naszych warunków Warunki użytkowania.