Skocz do zawartości

Problem z Cloverem na GA-P67A-UD3 (Rev. 1.0)


littleprince17
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

46 minut temu, 314TeR napisał:

A to pech. A jak się objawia? Nie odpala się w ogóle, czy startuje a nie bootuje dalej?

Gigabyte cierpi często na problemy z BIOSem - wylatuje zawartość kości i potem trzeba stosować różne triki aby ją odratować.

Jeśli myślisz o zmianie/modernizacji to na dziś minimalny sprzęt jaki bym rekomendował to Haswell/Broadwell + chipset Z97 z jego ewentualnymi wariacjami. Dla Ciebie jeszcze o tyle istotne, że wystarczyło by kupić samą płytę i cpu mógłbyś i naprawić i zmodernizować przy okazji nieco komputer.

Uruchamia się dosłownie na sekundę (świecą się ledy w obudowie, kręcą się wentylatory...) po czym się wyłącza i włącza od nowa kontynuując pętlę. Płyta od początku zakupu (była kupiona jako używana) miała problemy z BIOSEM (był wysypany), czasem system się nie bootował, czasem w ogóle się komputer nie włączał a więc mam 99% pewności że padła płyta.

Co do procków z serii Haswell/Broadwell, jakie polecasz do gdzieś 400 złotych? Nie chcę pchać się w te najnowsze platformy jak na razie, nie mam aż tak dużych wymagań. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ten Gigabyte ma podwójny BIOS?

Co do procesora - to co Ci pasuje pod względem wydajności - nie mniej polecam nie mniej niż i3 oraz najlepiej modele które mają iGPU w postaci HD4600. Z i3 HD4600 mahą tylko 2 modele, i5-tek jest więcej i raczej do jakiejś i-5-tki bym Cię namawiał. i7 jak np 4790K niestety są dość drogie i trzeba dać za nie ~750 PLN.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, 314TeR napisał:

A ten Gigabyte ma podwójny BIOS?

Co do procesora - to co Ci pasuje pod względem wydajności - nie mniej polecam nie mniej niż i3 oraz najlepiej modele które mają iGPU w postaci HD4600. Z i3 HD4600 mahą tylko 2 modele, i5-tek jest więcej i raczej do jakiejś i-5-tki bym Cię namawiał. i7 jak np 4790K niestety są dość drogie i trzeba dać za nie ~750 PLN.

O cie panie, to sądzę że zdecyduję się na jakąś i5, bo to chyba w ogóle nieopłacalne moim zdaniem. Jakie polecasz więc?

Co do wydajności tych procków, będą lepsze niż i7 2600k? Bo miałam w planach zakup tego procesora w celu modernizacji mojego peceta, ale może są lepsze opcje. 

Edytowane przez littleprince17
ortografia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, 314TeR napisał:

Gigabyte cierpi często na problemy z BIOSem - wylatuje zawartość kości i potem trzeba stosować różne triki aby ją odratować.

Ja z kolei, na moim Asusie, gdy kombinowałem ze Cloverem, miałem taki problem, że płyta przestała startować. Nie pamiętam z czym to było związane, ale objawiało się to tak, że tryb graficzny przestał startować: nie działał ani ba wbudowanej GPU ani na PCI-E. Pomogło wyciągnięcie bateryjki BIOS-u. 

23 minuty temu, littleprince17 napisał:

Uruchamia się dosłownie na sekundę (świecą się ledy w obudowie, kręcą się wentylatory...) po czym się wyłącza i włącza od nowa kontynuując pętlę. Płyta od początku zakupu (była kupiona jako używana) miała problemy z BIOSEM (był wysypany), czasem system się nie bootował, czasem w ogóle się komputer nie włączał a więc mam 99% pewności że padła płyta

Jest procedura awaryjnego przywracania BIOS-u. Trzeba przygotować pendrive sformatowany w FAT, wrzucić tam odpowiednio nazwany obraz BIOS-u i przytrzymać przy starcie jakiś klawisz. Poszukaj, na pewno znajdziesz dokładną instrukcję w sieci. Wgrywałem tak BIOS do jakiegoś Gigabajta. Miałem dokładnie te same objawy co ty.

23 minuty temu, littleprince17 napisał:

Co do procków z serii Haswell/Broadwell, jakie polecasz do gdzieś 400 złotych? Nie chcę pchać się w te najnowsze platformy jak na razie, nie mam aż tak dużych wymagań. 

Podoby temat założony wczoraj: https://hamac.pl/topic/16051-mobo-pod-lga1150/

Edytowane przez wujek_bogdan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, wujek_bogdan napisał:

Ja z kolei, na moim Asusie, gdy kombinowałem ze Cloverem, miałem taki problem, że płyta przestała startować. Nie pamiętam z czym to było związane, ale objawiało się to tak, że tryb graficzny przestał startować: nie działał ani ba wbudowanej GPU ani na PCI-E. Pomogło wyciągnięcie bateryjki BIOS-u. 

Jest procedura awaryjnego przywracania BIOS-u. Trzeba przygotować pendrive sformatowany w FAT, wrzucić tam odpowiednio nazwany obraz BIOS-u i przytrzymać przy starcie jakiś klawisz. Poszukaj, na pewno znajdziesz dokładną instrukcję w sieci. Wgrywałem tak BIOS do jakiegoś Gigabajta. Miałem dokładnie te same objawy co ty.

Podoby temat założony wczoraj: https://hamac.pl/topic/16051-mobo-pod-lga1150/

Nie no, nie będę się pchać w to LGA 1150, bo mi z 1000 zł wyjdzie za płytę i procek xD Ale w sumie jeszcze pomyślę, bo wydaje mi się że OS X będzie miał mniej problemów na Z97.

Znalazłam tego typu poradnik, spróbuję coś ogarnąć, może płyta jeszcze niekoniecznie nadaje się do śmietnika. Dzięki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

58 minut temu, littleprince17 napisał:

I tak, ma podwójny BIOS. W manualu jest tak mało napisane na ten temat że szok.

Poszukaj czy masz jumperek na płycie do pzestawienia kości BIOS.

17 minut temu, littleprince17 napisał:

Nie no, nie będę się pchać w to LGA 1150, bo mi z 1000 zł wyjdzie za płytę i procek xD Ale w sumie jeszcze pomyślę, bo wydaje mi się że OS X będzie miał mniej problemów na Z97.

Platforma jaką masz to już rozdział zamknięty z macOS - ostatni oficjalnie wspierany system to 10.13.6 - będzie wspierany (łatany pod względem dziur) do jesieni 2020. Z97 przyszedł mi do głowy dla tego, że nie musiałbyś kupować/zmieniać RAMu (DDR3). Wszystkie nowsze płyty już DDR4.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, 314TeR napisał:

Poszukaj czy masz jumperek na płycie do pzestawienia kości BIOS.

Platforma jaką masz to już rozdział zamknięty z macOS - ostatni oficjalnie wspierany system to 10.13.6 - będzie wspierany (łatany pod względem dziur) do jesieni 2020. Z97 przyszedł mi do głowy dla tego, że nie musiałbyś kupować/zmieniać RAMu (DDR3). Wszystkie nowsze płyty już DDR4

Rozumiem. A płyty na Z97 są wciąż wspierane? 

Bo mam dylemat czy wybrać płytę na Z97 i i5 4690K czy kupić nową (najwyżej starą odratować) płytę na P67 i i7 2600k. Cenowo wyjdzie dość podobnie, więc no.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twoja obecna mobo to płyta bez UEFI - więc z nią nawet po odratowaniu będą problemy. Win 10 nie zainstalujesz w czystym UEFI. macOS i tak max 10.13.6. Bootloadery macOS pozbywają się obsługi legacy, możliwe że za rok/dwa w ogóle nie odpalisz nowszej wersji Clovera/OpenCore. Jak na mój gust - to wpierw pokombinuj z obecną płytą, czy nie da się jej postawić na nogi, bo to chyba najrozsądniejsze działanie. Haswell i Z97 to też już platforma co ma swoje lata, owszem jest bezproblemowa pod macOS, ale lata u niej też lecą i jest tylko 2 generacje do przodu względem twojej. Sandy Bridge to 2-ga generacja, Haswell 4-ta generacja, a obecnie mamy już 9-tą. Inna kwestia to wydajność - 4C haswella są niewiele wolniejsze od 4C z 9-tej generacji. Ciężko coś doradzić z czystym sumieniem. Każda droga ma jakieś wady. SB stare, Haswell już nie młody, obecne generacje drogie i niewiele wnoszą względem Haswella, a do tego świadomość, że się grzeją, są dziurawe, a płyty na Z390 problematyczne w macOS.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, 314TeR napisał:

Twoja obecna mobo to płyta bez UEFI - więc z nią nawet po odratowaniu będą problemy. Win 10 nie zainstalujesz w czystym UEFI. macOS i tak max 10.13.6. Bootloadery macOS pozbywają się obsługi legacy, możliwe że za rok/dwa w ogóle nie odpalisz nowszej wersji Clovera/OpenCore. Jak na mój gust - to wpierw pokombinuj z obecną płytą, czy nie da się jej postawić na nogi, bo to chyba najrozsądniejsze działanie. Haswell i Z97 to też już platforma co ma swoje lata, owszem jest bezproblemowa pod macOS, ale lata u niej też lecą i jest tylko 2 generacje do przodu względem twojej. Sandy Bridge to 2-ga generacja, Haswell 4-ta generacja, a obecnie mamy już 9-tą. Inna kwestia to wydajność - 4C haswella są niewiele wolniejsze od 4C z 9-tej generacji. Ciężko coś doradzić z czystym sumieniem. Każda droga ma jakieś wady. SB stare, Haswell już nie młody, obecne generacje drogie i niewiele wnoszą względem Haswella, a do tego świadomość, że się grzeją, są dziurawe, a płyty na Z390 problematyczne w macOS.

Rozumiem. Spróbuję więc odratować mojego mobasa, a w grudniu pod choinkę sprawię sobie płytę na Z97 i i5 4 generacji ze względu na bezproblemowość z OS X.

Masz rację że Haswell ma już swoje lata, lecz ja nie planuję siedzieć na nim przez nie wiadomo ile. Zapewne za rok lub troszeczkę więcej zainwestuję w coś nowszego i lepszego, więc sądzę że przesiadka na Haswella będzie dobrą decyzją.

Dziękuję za wszystkie rady i odpowiedzi! 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystanie z tej witryny, wymaga zakceptowanie naszych warunków Warunki użytkowania.