Skocz do zawartości

MOBO pod LGA1150


TheDelavor
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, trochę przeglądałem jednakże nie znalazłem odpowiedzi, które mnie by satysfakcjonowały dlatego napisałem tego posta.

Interesuje mnie złożenie zestawu na LGA1150, wypatrzyłem sobie kilka płyt, proszę o opinie która będzie najmniej problemowa i w której będzie jak najmniej do zrobienia

  1. MSI Z87-G45 GAMING
  2. Asus Z97-PRO
  3. MSI Z97 Gaming 5
  4. Asus Maximus VI Hero

Do tego chcę złożyć i5-4690k i jakieś 16GB RAM.

Z góry dziękuję za pomoc

Edytowane przez TheDelavor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z87 uchodzi za bardziej kompatybilną platformę niż z97. Rzuć okiem na ten wątek gdzie zadawałem podobne pytanie: https://hamac.pl/topic/11735-płyta-główna-dla-i7-4790k-do-500zł/

Warto też rzucić okiem na gotowe konfiguracje: https://hamac.pl/forum/86-unibootx-clover-oficjalny-bootloader-hamacpl/
Będziesz miał mniej pracy jeśli wybierzesz płytę, do której ktoś już konfig przygotował.

Niemniej jednak na każdej z powyższych płyt postawisz w pełni funkcjonalnego hackintosha nie stosując żadnych brzydkich sztuczek.

Edytowane przez wujek_bogdan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, TheDelavor napisał:

Asus Z87M-Plus to będzie dobry wybór? Z tego co widzę @wujek_bogdan używasz aktualnie, jesteś zadowolony? Dużo musiałeś grzebać?

Płyta jest bezproblemowa. Wszystko śmiga: sleep, autosleep, power management, porty USB, audio. Płyta nie wymagała żadnych specjalnych hacków, jeśli dobrze pamiętam to po prostu dostosowałem konfig dla Haswella z UnibootX.

Jeśli chcesz to mogę udostępnić swój konfig.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Późnie BIOSy do ASUSów na Z87/Z97 często mają tzw white listę na module nvram blokującą zapis pod macOS. Reyder opracował patch do modułu NVRAM i jak potrafię "odblokować" takowy BIOS. Problem jest z jego wgraniem, ponieważ płyty sprawdzają podpisy cyfrowe i taki zmodyfikowany BIOS ma ten podpis uszkodzony, przez co go nie wgramy oficjalnymi metodami. Obejścia są 3:

  1. Programowanie specjalnym narzędziem auflash z parametrem /GAN - ale ono uszkadza na np Z97-A mac address karty sieciowej (i być może inne indywidualne dane do płyty) - generalnie NIE polecam.
  2. Wyciągniecie zawartości kości BIOS przy pomocy programatora, modyfikacja i wgranie ponowne programatorem - programatory to umożliwiające są dość tanie i można je kupić za dosłownie niskie kilkadziesiąt PLN - stosować jak nie ma opcji #3.
  3. Kupienie płyty która posiada USB Flash Back - to taki programator BIOSów wbudowany w płycie - on nie sprawdza podpisów i można nim wgrać BIOS do kości - resumując najlepiej szukać płyty która ma USB Flash Back.

Reszta to pikuś, jest wiele wdzięcznych i spoko działających płyt w macOS - spoko tzn dających się odpalić w 100%, działa audio, LAN, USB nie strzela fochów, działa sleep, restart, shutdown. Takimi pewniakami niemal na 100% są praktycznie wszystkie ASUSy na Z87/Z97. Płytami które przewinęły się przez moje ręce i mogę potwierdzić 100% działanie to: Maximus Impact VII, Z97-A, Z97-C, Gryphon Z87, Z87M-Plus i inne których nie pamiętam. Z Z87 jest tylko jeden minus, bo raczej nie uświadczysz na nich modułów do M.2 NVMe, one zostały dodane późniejszych BIOSach dla Z97. W Z97 jedynie trzeba popchnąć LPC, ale to jest tylko jeden legacy kext więcej względem Z87.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz sprawdzić QVL. Ja na mojej Z87M-Plus używam G.SKILL 2x4GB 2400 CL10 - to sprzęt na testy, więc więcej nie potrzebuję.

Gdzieś powinienem też mieć zmodowany BIOS pod Z87M-Plus z dodaną obsługą NVMe - nawet nie wiem czy go nie wrzucałem na forum. Jak będziesz potrzebował to poszukaj a jak nie znajdziesz, to przypomnij się na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrzucam paczkę dla Z87M-PLUS.

Rzeczy które musisz wyedytować:

  • Boot/DefaultVolume - wpisz tutaj UUID twojego dysku, z którego chcesz domyślnie bootować w przypadku multiboot
  • Graphics/Inject - Jeśli używasz karty od AMD, to zostaw tak jak jest. Jeśli używasz integry, to ustaw Graphics/Inject/Intel na true.
  • GUI/Screen resolution - usuń, albo ustaw własną rozdzielczość ekranu
  • SMBIOS - Uzupełni numery seryjne, na forum znajdziesz opis jak wygenerować poprawną sekcję SMBIOS. Nie zmieniaj wartości wpisu ProductName.

Rzeczy, które musisz zmienić w BIOS-ie:

  • Secure Boot / OS Type -> Other OS
  • CSM -> Disabled
  • Sata Mode -> AHCI (to jest chyba domyślnie na AHCI, ale nie jestem pewien)
  • EHCI Hand-off - U mnie ta opcja jest na Disabled, ale większość poradników w sieci mówi, żeby ją włączyć.
  • DRAM Frequency - Być może to specyfika moich pamięci, ale gdy ustawię tę opcję na auto, to pamięci ustawiają się na 1333Mhz zamiast na 1600MHz.

Inne uwagi:

  • Clover jest w wersji 5070.
  • Konfig jest dla macOS 10.14.x. Nie aktualizowałem jeszcze do 10.15.x, więc jeśli masz zamiar aktualizować to prawdopodobnie będziesz musiał zaktualizować Clovera oraz kexty i być może coś w konfigu. Nie interesowałem się jeszcze tym co trzeba zmienić, żeby przeprowadzić aktualizację.
  • Używam VirtualSMC.kext zamiast FakeSMC.kext oraz pluginów do niego SMCProcessor.kextSMCSuperIO.kext. Jeśli nie chcesz monitorować sensorów temperatury i prędkości wiatraków, to możesz te pluginy wyrzucić, ewentualnie możesz użyć starego dobrego FakeSMC.kext z zestawem pluginów jeśli brakuje ci odczytu, któregoś z sensorów.
  • Używam stworzonego dla tej płyty USBPorts.kext zamiast patcha w Cloverze na limit portów oraz USBInjectAll.kext.
  • Kexty są w miarę aktualne, ale nie najnowsze. Ostatnio aktualizowałem je około miesiąc / 2 miesiące temu.

Najlepiej zresetuj wcześniej BIOS do ustawień domyślnych.

 

Z87M-PLUS.zip

Edytowane przez wujek_bogdan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@314TeR

Mógłbyś podrzucić swój konfig Clovera dla Z87M-PLUS oraz USBMap.kext / patch DSDT dla USB, jeśli takie robiłeś dla tej płyty? Podłączyłem właśnie dysk USB3 i okazuje się, że system go nie wykrywa. Musiałem coś skopać robiąc USBMap.kext dla tej płyty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@wujek_bogdan Powiem tak, generalnie do pewnego momentu zaczytuje już OSX'a, a potem widzę krzyżyk w kółku, tak jakby wystąpił gdzieś błąd.

Karta graficzna jakiej używam obecnie to Asus HD7790 (nie wiem czy jest to problematyczna karta).

 

Jeśli chodzi o to jak to przygotowałem.

Dwa pendrive, na jednym Bootloader UnibootX z Twoją konfiguracją MOBO wgraną, a drugi to oczywiście już sam system Catalina (chyba, że to jest problemem i będę musiał spróbować Mojave).

Gdzie mogłem popełnić błąd?

 

// EDIT:

Wprowadziłem tryb verbose i sprawdziłem też z Mojave, dzieje się to samo więc to nie kwestia systemu.

Wrzucam screena jak to wygląda w przypadku trybu verbose, bo ciężko jest rozczytać cokolwiek...

74484069_1124909111209931_5916496593325916160_n.jpg

 

// EDIT 2:

Trochę poczytałem i może to być kwestia dysku, mam dwa

SSD Crucial CT480BX500SSD1

WD Black WDC1002FAEX-00Z3A0

Czy któreś z nich może powodować owy problem?

Edytowane przez TheDelavor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie sądzę, żeby to była kwestia dysku, ale możesz to łatwo wykluczyć odłączając dyski. Do uruchomienia instalatora dysk nie jest potrzebny. Rozumiem, że problem pojawia się przy bootowaniu instalatora?

Na screenie nic nie widać, więc ciężko się do niego odnieść. Głównym podejrzanym jest raczej karta graficzna. W kodzie WhateverGreen widzę wzmiankę o tej karcie - więc sądzę, żę powinna być wspierana, albo przynajmniej była w poprzednich wersjach systemu. Trzeba by było sprawdzić czy kext ATI7000Controller.kext, odpowiedzialny za obsługę tej karty, nadal istnieje w 10.14.x i 10.15.x. Być może został już usunięty, bo to dosyć stary model.

Spróbuj wyciągnąć kartę, włączyć tymczasowo zintegrowaną kartę graficzną edytując Graphics/Inject/intel. Jeśli nadal będziesz widział te same błędy, to znaczy, że problem nie jest powodowany przez kartę, tylko przez coś innego.

PS
BIOS ustawiłeś tak jak pisałem wyżej?

Edytowane przez wujek_bogdan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, TheDelavor napisał:

Wszystko jasne, po prostu instalować należy na porcie USB2.0, na porcie 3.0 niestety nie działa. Ponadto niestety nawet po zaktualizowaniu kextów Catalina nie rusza, zostanę na razie przy Mojave i najwyżej jak dojdę co do czego albo ktoś inny do tego dojdzie to się zupgraduje ;)

To moja wina. Najprawdopodobniej przygotowany przeze mnie USBMap.kext zawiera błąd. Musiałem źle zmapować porty USB 3.0. Pisałem o tym w moim poprzednim komentarzu. Tymczasowo polecam ci go usunąć i zastosować uniwersalne rozwiązanie, czyli dodać USBInjectAll.kext oraz patch na limit portów, który znajdziesz w przykładowych konfigach w UnibootX. Nie jest to idealne rozwiązanie, ale powinno działać. 

Wiecej na ten temat znajdzesz tu:

Być może @314TeR poratuje nas swoim USBMap.kext albo patchem DSDT dla tej płyty?

Edytowane przez wujek_bogdan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@TheDelavor - obskakujesz klasyczny Still Waiting for root Device - mapowanie portów USB jest źle zrobione, @wujek_bogdan prawidłowo rozpoznał. Najlepiej zacznij z kasycznego configu dla Z87 z UniBootX - na tej płycie powinen zadziałać od strzału. Poprawienie portów to kosmetyka - robi się to po zainstalowaniu systemu.

Przy HD7790 musisz dodać do BootArgsów parametr radpg=15 inaczej karta nie odpali.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@314TeR Zgadza się, z USBInjectAll wszystko bangla.

Próbuję tą konfigurację zaktualizować do Cataliny, zaktualizowałem już kexty wszystkie i działają poprawnie. Nie mogę sobie poradzić z aktualizacją Clovera, postanowiłem dmuchać na zimne i najpierw przygotowałem pendrive'a z Cloverem i aktualizacją. Wyczytałem w którymś z tematów o tym, że należy usunąć AptioMemoryFix natomiast ja już go nie miałem.

Clover w wersji r5096 nie chce w ogóle bootować, wrzucam screena jak to wygląda, dalej nie idzie.

Załączam też config, może coś robię źle

Spoiler

<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?>
<!DOCTYPE plist PUBLIC "-//Apple//DTD PLIST 1.0//EN" "http://www.apple.com/DTDs/PropertyList-1.0.dtd">
<plist version="1.0">
<dict>
	<key>ACPI</key>
	<dict>
		<key>DSDT</key>
		<dict>
			<key>Patches</key>
			<array>
				<dict>
					<key>Comment</key>
					<string>change EHC1 to EH01</string>
					<key>Disabled</key>
					<false/>
					<key>Find</key>
					<data>
					RUhDMQ==
					</data>
					<key>Replace</key>
					<data>
					RUgwMQ==
					</data>
				</dict>
				<dict>
					<key>Comment</key>
					<string>change EHC2 to EH02</string>
					<key>Disabled</key>
					<false/>
					<key>Find</key>
					<data>
					RUhDMg==
					</data>
					<key>Replace</key>
					<data>
					RUgwMg==
					</data>
				</dict>
			</array>
			<key>ReuseFFFF</key>
			<false/>
		</dict>
		<key>DropTables</key>
		<array>
			<dict>
				<key>Signature</key>
				<string>DMAR</string>
			</dict>
		</array>
		<key>SSDT</key>
		<dict>
			<key>DropOem</key>
			<false/>
			<key>Generate</key>
			<dict>
				<key>APLF</key>
				<false/>
				<key>APSN</key>
				<false/>
				<key>CStates</key>
				<false/>
				<key>PStates</key>
				<false/>
				<key>PluginType</key>
				<true/>
			</dict>
		</dict>
	</dict>
	<key>Boot</key>
	<dict>
		<key>Arguments</key>
		<string>kext-dev-mode=1 radpg=15</string>
		<key>Debug</key>
		<false/>
		<key>DefaultVolume</key>
		<string>Mac HD</string>
		<key>Legacy</key>
		<false/>
		<key>NeverHibernate</key>
		<true/>
		<key>Secure</key>
		<false/>
		<key>Timeout</key>
		<integer>3</integer>
		<key>XMPDetection</key>
		<integer>1</integer>
	</dict>
	<key>CPU</key>
	<dict>
		<key>UseARTFrequency</key>
		<false/>
	</dict>
	<key>Devices</key>
	<dict>
		<key>Audio</key>
		<dict>
			<key>Inject</key>
			<integer>7</integer>
		</dict>
		<key>USB</key>
		<dict>
			<key>FixOwnership</key>
			<false/>
			<key>Inject</key>
			<false/>
		</dict>
	</dict>
	<key>DisableDrivers</key>
	<array>
		<string>DataHubDxe</string>
		<string>OsxLowMemFixDrv</string>
		<string>FSInject</string>
		<string>OsxAptioFix2Drv</string>
		<string>DumpUefiCalls</string>
		<string>CsmVideoDxe</string>
		<string>EmuVariableUefi</string>
		<string>VBoxHfs</string>
		<string>OsxAptioFix3Drv</string>
		<string>PartitionDxe</string>
		<string>OsxAptioFixDrv</string>
	</array>
	<key>GUI</key>
	<dict>
		<key>CustomIcons</key>
		<true/>
		<key>Hide</key>
		<array>
			<string>preboot</string>
		</array>
		<key>Language</key>
		<string>pl:30788:0</string>
		<key>Mouse</key>
		<dict>
			<key>DoubleClick</key>
			<integer>500</integer>
			<key>Enabled</key>
			<true/>
			<key>Mirror</key>
			<false/>
			<key>Speed</key>
			<integer>2</integer>
		</dict>
		<key>Scan</key>
		<dict>
			<key>Entries</key>
			<true/>
			<key>Legacy</key>
			<false/>
			<key>Linux</key>
			<false/>
			<key>Tool</key>
			<true/>
		</dict>
		<key>ScreenResolution</key>
		<string>1920x1200</string>
		<key>Theme</key>
		<string>bootcamp</string>
	</dict>
	<key>Graphics</key>
	<dict>
		<key>Inject</key>
		<dict>
			<key>ATI</key>
			<false/>
			<key>Intel</key>
			<false/>
			<key>NVidia</key>
			<false/>
		</dict>
	</dict>
	<key>KernelAndKextPatches</key>
	<dict>
		<key>AppleIntelCPUPM</key>
		<false/>
		<key>AppleRTC</key>
		<false/>
		<key>Debug</key>
		<false/>
		<key>ForceKextsToLoad</key>
		<array>
			<string>\System\Library\Extensions\IONetworkingFamily.kext</string>
		</array>
		<key>KernelCpu</key>
		<false/>
		<key>KernelLapic</key>
		<false/>
		<key>KernelXCPM</key>
		<false/>
		<key>KextPatchesAllowed</key>
		<true/>
		<key>KextsToPatch</key>
		<array>
			<dict>
				<key>Comment</key>
				<string>TRIMM Enabler</string>
				<key>Disabled</key>
				<false/>
				<key>Find</key>
				<data>
				QVBQTEUgU1NEAA==
				</data>
				<key>InfoPlistPatch</key>
				<false/>
				<key>Name</key>
				<string>IOAHCIBlockStorage</string>
				<key>Replace</key>
				<data>
				AAAAAAAAAAAAAA==
				</data>
			</dict>
		</array>
	</dict>
	<key>RtVariables</key>
	<dict>
		<key>ROM</key>
		<string>UseMacAddr0</string>
	</dict>
	<key>SMBIOS</key>
	<dict>
		<key>BiosReleaseDate</key>
		<string>07/24/2019</string>
		<key>BiosVendor</key>
		<string>Apple Inc.</string>
		<key>BiosVersion</key>
		<string>IM142.88Z.F000.B00.1907241133</string>
		<key>Board-ID</key>
		<string>Mac-27ADBB7B4CEE8E61</string>
		<key>BoardManufacturer</key>
		<string>Apple Inc.</string>
		<key>BoardSerialNumber</key>
		<string>##USUNĄŁEM TUTAJ SPECJALNIE##</string>
		<key>BoardType</key>
		<integer>10</integer>
		<key>BoardVersion</key>
		<string>1.0</string>
		<key>ChassisAssetTag</key>
		<string>iMac-Aluminum</string>
		<key>ChassisManufacturer</key>
		<string>Apple Inc.</string>
		<key>ChassisType</key>
		<string>0x0D</string>
		<key>EfiVersion</key>
		<string>140.0.0.0.0</string>
		<key>Family</key>
		<string>iMac</string>
		<key>FirmwareFeatures</key>
		<string>0xE00FE137</string>
		<key>FirmwareFeaturesMask</key>
		<string>0xFF1FFF3F</string>
		<key>LocationInChassis</key>
		<string>Part Component</string>
		<key>Manufacturer</key>
		<string>Apple Inc.</string>
		<key>Mobile</key>
		<false/>
		<key>PlatformFeature</key>
		<string>0x01</string>
		<key>ProductName</key>
		<string>iMac14,2</string>
		<key>SerialNumber</key>
		<string>##USUNĄŁEM TUTAJ SPECJALNIE##</string>
		<key>SmUUID</key>
		<string>##USUNĄŁEM TUTAJ SPECJALNIE##</string>
		<key>Trust</key>
		<true/>
		<key>Version</key>
		<string>1.0</string>
	</dict>
	<key>SystemParameters</key>
	<dict>
		<key>InjectKexts</key>
		<string>Yes</string>
	</dict>
</dict>
</plist>

 

Myślę, że jak zbiorę wszystko w kupę to zrobię jeszcze jeden temat z poradnikiem dla innych, żeby było w jednym miejscu.

75456635_2407622996026743_2157454423167598592_n.jpg

Edytowane przez TheDelavor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystanie z tej witryny, wymaga zakceptowanie naszych warunków Warunki użytkowania.