Skocz do zawartości

MacBook Pro nowa wersja 16"


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Na plus zdecydowanie:
- powrót klawisza Escape,
- oddzielony od reszty touchbara touchID,
- możliwość konfiguracji z 64 GB RAMu,
- rozmiary SSD w standardzie i możliwość konfiguracji z 8 TB SSD.

 

Na minus:
- ceny za większe pojemności SSD wciąż kosmiczne,
- szkoda, że nie ma OLEDa, za to wciąż siedzimy na tym samym IPSie co w 15" z skalowanym 1920x1200,
- wciąż wyłącznie 4x TB3,
- kamera wciąż tylko 720p,

 

Generalnie, mam mieszane uczucia. Szkoda, że model 13" nie doczekał się podobnego odświeżenia i nie wskoczył do oferty jako 14". Zastanawia mnie wydajność tych nowych GPU - zarówno Radeona 5300M, jak i obu wariantów Radeona 5500M (model z 8 GB VRAM ma ponoć też ciut wyższe zegary). Szkoda, że wrócił wyłącznie escape, chętnie przywitałbym znów cały pasek przycisków funkcyjnych - touchbar mógłby być nad nimi. Liczę, że zarówno klawiatura, jak i chłodzenie ulegną znaczącej poprawie. Przekonam się na własnej skórze za tydzień.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paradoksalnie najważniejszą zmianą będzie powrót klawiatury nożycowej. Znając życie i tak pierwsza generacja będzie obarczona pewnie jakimiś wadami które usuną w następnej albo 3-ciej generacji MBP 16".

Dla mnie minusem jest matryca - mogli by już się pokusić o ekwiwalent 4k - przynajmniej by to ładnie wyglądało na papierze a i jak mam tworzyć kontent video 4k to czemu nie ma matrycy 4k?

Wciąż uważam sporym minusem brak możliwości Upgrade RAM - przecież można by było spokojnie posadzić 2 sloty SODIMM, tak samo nie widzę powodu aby nie dało się zmieścić w 16" dwóch normalnych slotów M.2 na nośniki NVMe. W casach unibody A1286 kiedy można było zdjąć dolną pokrywę i sobie samemu zmienić HDD na SSD czy wymienić standardowe 4GB RAM na 16GB pozwalało się cieszyć macbookiem za względnie rozsądną cenę z świadomością, że jak kolejne wersje systemu/programów będą potrzebować więcej to się zwyczajnie dołoży/wymieni ram. A teraz? Wręcz uważam głupotą będzie wywalić 12-14 tyś PLN na sprzęt i wziąć go z tylko 16GB RAM - zapewne starczy to na rok, dwa a potem zacznie się kiszenie. Więc co? trzeba na starcie wybulić i brać od razu wersję z 64GB RAM aby mieć święty spokój.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś czuję, że nie jest to powrót, tylko odkrycie klawiatury na nowo autorstwa Apple. ;) A co do RAMu, myślę, że spokojnie wystarczy 32 GB - ten sprzęt i tak pewnie nie posłuży dłużej niż przez 3-4 lata (patrząc na to, co dzieje się z MBP od 2016 roku), wprost do kolejnego upgrade, który zapewni odczuwalny skok wydajnościowy - Sapphire Rapids.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z RAMem wszystko zależy do czego używasz komputera. Ja np mocnej grafiki nie potrzebuję - siedzę wciąż na pancernym MBP MID 2012 który fabrycznie miał 4GB RAM, ale z biegiem lat upgrade'y systemów i nowe aplikacje wymusiły konieczność posiadania 16GB a i tak mam już mało. Obecnie SWAP zajmuje mi średnio 4GB w pikach do 8GB. Więc dla mnie dziś minimum to 32GB. Znając życie za 2-3 lata te 32GB będzie już spokojnie przekraczane.

Tak czy siak to pierwszy macbook od ~2015 który na papierze wygląda na tyle sensownie, że kusi mimo swojej zaporowej ceny. Osobiście liczę, że może wejdą np w przyszłym roku 14" które by zastąpiły obecne 13", wtedy taka 14" byłaby idealnym kompromisem między mobilnością a zapewne zawartością w postaci CPU/RAM/SSD/VGA.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystanie z tej witryny, wymaga zakceptowanie naszych warunków Warunki użytkowania.