Jump to content

MacBook Pro nowa wersja 16"


Recommended Posts

Na plus zdecydowanie:
- powrót klawisza Escape,
- oddzielony od reszty touchbara touchID,
- możliwość konfiguracji z 64 GB RAMu,
- rozmiary SSD w standardzie i możliwość konfiguracji z 8 TB SSD.

 

Na minus:
- ceny za większe pojemności SSD wciąż kosmiczne,
- szkoda, że nie ma OLEDa, za to wciąż siedzimy na tym samym IPSie co w 15" z skalowanym 1920x1200,
- wciąż wyłącznie 4x TB3,
- kamera wciąż tylko 720p,

 

Generalnie, mam mieszane uczucia. Szkoda, że model 13" nie doczekał się podobnego odświeżenia i nie wskoczył do oferty jako 14". Zastanawia mnie wydajność tych nowych GPU - zarówno Radeona 5300M, jak i obu wariantów Radeona 5500M (model z 8 GB VRAM ma ponoć też ciut wyższe zegary). Szkoda, że wrócił wyłącznie escape, chętnie przywitałbym znów cały pasek przycisków funkcyjnych - touchbar mógłby być nad nimi. Liczę, że zarówno klawiatura, jak i chłodzenie ulegną znaczącej poprawie. Przekonam się na własnej skórze za tydzień.

Link to comment
Share on other sites

Paradoksalnie najważniejszą zmianą będzie powrót klawiatury nożycowej. Znając życie i tak pierwsza generacja będzie obarczona pewnie jakimiś wadami które usuną w następnej albo 3-ciej generacji MBP 16".

Dla mnie minusem jest matryca - mogli by już się pokusić o ekwiwalent 4k - przynajmniej by to ładnie wyglądało na papierze a i jak mam tworzyć kontent video 4k to czemu nie ma matrycy 4k?

Wciąż uważam sporym minusem brak możliwości Upgrade RAM - przecież można by było spokojnie posadzić 2 sloty SODIMM, tak samo nie widzę powodu aby nie dało się zmieścić w 16" dwóch normalnych slotów M.2 na nośniki NVMe. W casach unibody A1286 kiedy można było zdjąć dolną pokrywę i sobie samemu zmienić HDD na SSD czy wymienić standardowe 4GB RAM na 16GB pozwalało się cieszyć macbookiem za względnie rozsądną cenę z świadomością, że jak kolejne wersje systemu/programów będą potrzebować więcej to się zwyczajnie dołoży/wymieni ram. A teraz? Wręcz uważam głupotą będzie wywalić 12-14 tyś PLN na sprzęt i wziąć go z tylko 16GB RAM - zapewne starczy to na rok, dwa a potem zacznie się kiszenie. Więc co? trzeba na starcie wybulić i brać od razu wersję z 64GB RAM aby mieć święty spokój.

Link to comment
Share on other sites

Coś czuję, że nie jest to powrót, tylko odkrycie klawiatury na nowo autorstwa Apple. ;) A co do RAMu, myślę, że spokojnie wystarczy 32 GB - ten sprzęt i tak pewnie nie posłuży dłużej niż przez 3-4 lata (patrząc na to, co dzieje się z MBP od 2016 roku), wprost do kolejnego upgrade, który zapewni odczuwalny skok wydajnościowy - Sapphire Rapids.

Link to comment
Share on other sites

Z RAMem wszystko zależy do czego używasz komputera. Ja np mocnej grafiki nie potrzebuję - siedzę wciąż na pancernym MBP MID 2012 który fabrycznie miał 4GB RAM, ale z biegiem lat upgrade'y systemów i nowe aplikacje wymusiły konieczność posiadania 16GB a i tak mam już mało. Obecnie SWAP zajmuje mi średnio 4GB w pikach do 8GB. Więc dla mnie dziś minimum to 32GB. Znając życie za 2-3 lata te 32GB będzie już spokojnie przekraczane.

Tak czy siak to pierwszy macbook od ~2015 który na papierze wygląda na tyle sensownie, że kusi mimo swojej zaporowej ceny. Osobiście liczę, że może wejdą np w przyszłym roku 14" które by zastąpiły obecne 13", wtedy taka 14" byłaby idealnym kompromisem między mobilnością a zapewne zawartością w postaci CPU/RAM/SSD/VGA.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.