Jump to content
Gregor

Kabel HDMI z metra

Recommended Posts

Chciałbym pociągnąć sobie w ścianie kabel HDMI. Około 20m.

 

O ile z kupnem kable na metry nie ma większego problemu o tyle nie bardzo wiem jak ugryźć temat jago zakończeń.

Nie mam pojęcia jak go zacisnąć i czy lepszym rozwiązaniem jest wypuścić ze ściany np 2m kabla z zarobioną wtyczką czy też zakończyć kabel gniazdem HDMI.

 

Jakieś sugestie?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Przy 20m potrzebny już będzie aktywny kabel HDMI, lub jakieś inne rozwiązania. Czytałem też o kablach światłowodowych.

Jak domniemywam, chcesz posadzić projektor, lub np TV w kuchni. Im nowszy standard HDMI, tym większa wymagana przepustowość transmisji, a co za tym idzie wyższa jakość kabla.

Share this post


Link to post
Share on other sites
12 godzin temu, javazlaz napisał:

https://www.dipol.com.pl/konwerter_hdmi_na_jedna_skretke_kat_6_60m_z_ir_signal_H3612.htm

Coś tego rodzaju możesz zastosować. Mieliśmy u nas w firmie tak podłączone TV (niektóre po HDMI, inne po D-Sub) i sprawdzało się nieźle.

Albo się walnęli w opisie, albo ten konwerter obniżał jakość przesyłanego sygnału. W opisie masz:

  • Transmisja danych z prędkością do 1,65Gb/s

HDMI w zależności od wersji potrzebuje coraz większej przepustowości a co za tym idzie stawia wyższe wymagania względem materiałów.

  • HDMI 1.0 - 1.2b - 4,95 Gb/s
  • HDMI 1.3 - 1.4b - 8,16 Gb/s
  • HDMI 2.0 - 2.0b - 14,40 Gb/s
  • HDMI 2.1 - 42,6 Gb/s

Każda wyższa specyfikacja HDMI aby przesłać obraz wysokiej rozdzielczości wymaga wyższej przepływności = lepszej jakości materiałów (lepszej miedzi, ekranowania, etc). Im dłuższy kabel, tym większe zakłócenia, degradacja sygnału itp itd. Jak się zastanowić to z w/w danych już widać, że obecna technologia skrętki KAT5/5e nie bardzo ma jak przenieść 42,6Gb/s informacji po przewodzie zaprojektowanym do 1Gb/s. Na dodatek HDMI 2.1 dopiero wchodzi na rynek, rozwiązań jak na lekarstwo, ale warto wziąć pod uwagę go, ponieważ zapewne zostanie z nami na wiele lat.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wątpię aby którykolwiek z w/w konwerterów z alliexpress wspierało coś więcej niż podstawowe 1080p/24p. W #1 i #2 nie podają wspieranych wersji HDMI - w #3 kłamią - jak sobie popatrzysz to są same sprzeczności, że wspiera to HDMI 1.4 a zaraz obok podany maksymalny transfer 1.65 gb/s co powinno zapalić lampkę, bo to nawet nie będzie wspierać w pełni wszystkich trybów 1080p, nie wspominając o 4k.

Napisz dokładnie co chcesz podłączyć na końcach - skoro szukasz rozwiązania które "zamkniesz" w ścianie to takie rozwiązanie powinno być przyszłościowe. Dziś już wiadomo, że HDMI 2.0/a/b odchodzi do lamusa i zastępuję je HDMI 2.1, które udostępnia tak istotne funkcje jak Variable Refresh Rate (do 120Hz - taki Free Sync), dynamiczny HDR, czy wsparcie dla nowych rozdzielczości i przepływności. Więc albo połóż w ścianie coś co faktycznie będzie to wspierać. Następna kwestia to wsparcia przez te urządzenia HDCP 2.2 - bez niego nie odpalisz żadnego kontentu 4k.

Polecam lekturę:

Temat sprowadza się do prostego przełożenia - im wyższa rozdzielczość i im wyższe wymagania co do funkcji, tym potrzebne urządzenia wspierające wyższe częstotliwości przesyłu sygnału i wyższe specyfikacje HDCP.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kabel HDMI to nie "skrętka". Nie kojarzę aby w ogóle były na rynku dostępne rozwiązania do "zaciskania" kabli HDMI.

Tak jak pisałem wyżej - w kablu HDMI aby uzyskać właściwy transfer, wymagana jest coraz wyższa częstotliwość przesyłanego sygnału, to stawia wyzwanie przed jakością przewodów, ekranowania itp. O ile na odcinku 1,5-3m to zjawisko jest mało odczuwalne, ale na 10-15m kończy się w praktyce w ogóle przesył pasywny sygnału HDMI - w ogóle nie prześlesz, bo po 15m sygnał będzie tak zdegradowany, że nawet korekcja błędów nic nie da.

Przy żądanym przez Ciebie odcinku 20m raczej musisz szukać aktywnych rozwiązań. Może paradoksalnie trzeba poszukać rozwiązań bezprzewodowych które pracują na częstotliwościach 60GHz.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.