Skocz do zawartości

Aktualizacja Z97 do Cataliny


BestPlay
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć Wam,

Wymieniłem w swoim buildzie dopiero co grafikę z Nvidia GTX 970 na Sapphire AMD Radeon 5700 XT Nitro+. W związku z tą zmianą liczyłem mocno że uda się łatwo i bezproblemowo (w końcu) uaktualnić z High Sierry 10.13.6 na Catalinę 10.15.1.

Build:

  • Mobo: MSI Z97 Gaming 5
  • Grafika: Sapphire AMD Radeon 5700 XT Nitro+
  • Procek: Intel i7 4790K (Haswell)

Generalnie na Mac OS 10.13 bardzo mocno opierałem się na configach pod chipset Z97 z UniBootX'a.

Jedyne co zrobiłem przy próbie update'u to uaktualnienie Clover'a do wersji r5098, update kextów AppleAPC, Lilu, WhateverGreen, VirtualSMC, USBInjectAll do najnowszej wersji. Sam Clover włącza się, grafika też "załącza", ale z boot flagą agdpmod=pikera. Przy odpaleniu instalatora cały proces (przy włączonym verbosie) zatrzymuje się na 

IOConsoleUsers: gIOScreenLockState 3, hs 0, bs 0, now 0, sm 0x0

W związku z brakiem aktualizacji do Mac OS Mojave 10.14 podejrzewam ze sporo mnie ominęło... :/ Ktoś z Was ma może pomysł co może być powodem w.w problemów? Może ktoś z Was ma podobny build i podzieliłby się wskazówkami dot. aktualizacji? Czytałem gdzieś, że podobno zmieniło się coś z nazewnictwem urządzeń EC, podobno też Catalina jakoś inaczej ogarnia mapowanie portów USB (USBInjectAll.kext wymaga jakiejś innej konfiguracji?)... jednak dokładnie nie wiem i niezbyt rozumiem jakie wnioski z tego wyciągnąć :/ 

Z góry serdeczne dzięki za okazaną pomoc!

Pozdrawiam!

Edytowane przez BestPlay
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wyczytałem w internetach - tak, od 10.15.1b7 było wsparcie dla 5700 i 5700 XT, ludzie na insanelymac.com czy tonymacx86.com śmiało piszą że im ta karta działa od tej bety 7 po oficjalną wersje 10.15.1 :) Zakładam więc że działa :) Doczytałem tylko że ta flaga agdpmod=pikera jest wymagana (dla kext WG) i faktycznie bez niej instalator restartuje komputer mi krótkiej chwili ładowania.

Edytowane przez BestPlay
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie nie, jestem w tym momencie bez systemu. Żadnego. Wszystkie dyski czyste, puściutkie. Mam pendrive z instalką Mac OS 10.15.1 oraz na jego partycji EFI clover r5098 z tym co miałem pod high sierrą, tylko uaktualniłem kexty o których tam wyżej pisałem, nic więcej. Mogę udostępnić to co mam w EFI jeśli to pomoże :) Dzięki za odzew! :)

Edytowane przez BestPlay
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@314TeR przypominam się :) jak narazie spróbowałem odpiąć zasilanie od grafiki i przepiąłem kabel HDMI na wyjście z Mobo - w takiej sytuacji na monitorze nic sie nie dzieje (monitor nie widzi kompletnie żadnego sygnału z komputera) jakby iGPU w ogóle nie działało. Zastanawiam się czy to może nie przez to że grafika jest wciąż wpięta w PCI-E, po prostu zabrałem jej zasilanie od PSU. Może trzeba wypiąć całą kartę z portu PCI-E. Może to też jakaś kwestia ustawień w BIOS? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz w biosie ustawić w jakiej kolejności inicjowane są karty graficzne. Najprawdopodobniej masz obecnie ustawione na: "auto". Możesz przestawić tę opcję na iGPU, żeby wymusić inicjowanie iGPU. Ja bym jednak na wszelki wypadek. dla pewności, wyciągnął zupełnie kartę graficzną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@wujek_bogdan dzięki za pomoc :) w takim razie wyciągam grafike z PCI-E dla pewności. Doszukałem się w BIOSie ustawień Integrated Graphics Configuration i tu Initiate Graphic Adapter mam wybrane PEG, druga z opcji to IGD, podejrzewam że o to ustawienie chodzi. IGD i powinno lecieć z iGPU.

 

// EDIT: @wujek_bogdan działa :) instalator sie załadował :)

Edytowane przez BestPlay
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@314TeR @wujek_bogdan dziekuję wam za pomoc! :) Udało mi się wszystko ruszyć. instalacja już za mną, wszystko działa mi bez najmniejszych zmian w configu Clovera z High Sierry :).

Okazało się, ze faktycznie Mac OS Catalina 10.15.1 ma wsparcie dla Radeona 5700 i 5700 XT jednak TYLKO W SYSTEMIE. Instalator się z tą kartą nie odpala. Instalacje przeprowadziłem więc na iGPU (wystarczyło Initiate Graphic Adapter = IGD) zgodnie z waszymi poradami, wszystko załadowało się pięknie automatycznie. Na czas instalacji odpiąłem też zasilanie dla 5700 XT. Instalacja bezproblemowa, zero artefaktów na integrze. Po instalacji przegrany clover z EFI USB na EFI dysku twardego, flaga agdpmod=pikera i system odpalił bez najmniejszych problemów :) 

Serdecznie dzieki za okazaną pomoc,

Pozdrawiam! :)

Edytowane przez BestPlay
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@314TeR 

W dniu 19.11.2019 o 10:19, 314TeR napisał:

Na szybko dodać tylko i jest intel. Lepiej, jest podać właściwy igplatform przez wpis w device. Przypomnij się wieczorem to Ci podeśle obie wersje to odpalenia poprawnie iGPU w trybie domyślnym i bez wyjść do QuickSync. 

W takim razie podeślij, zobaczę czy coś sie uda więcej ugrać :)

Dzięki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla konfiguracji z WYŁĄCZNIE igpu HD4600

    <key>Devices</key>
    <dict>
        <key>Properties</key>
        <dict>
            <key>PciRoot(0x0)/Pci(0x2,0x0)</key>
            <dict>
                <key>AAPL,ig-platform-id</key>
                <data>
                AwAiDQ==
                </data>
            </dict>
        </dict>
    </dict>

Dla konfiguracji iGPU (bez wyjść) + dGPU - w BIOS trzeba włączyć iGPU, ale jako podstawową ustawić vga z złącza PCI-E.

    <key>Devices</key>
    <dict>
        <key>Properties</key>
        <dict>
            <key>PciRoot(0x0)/Pci(0x2,0x0)</key>
            <dict>
                <key>AAPL,ig-platform-id</key>
                <data>
                BAASBA==
                </data>
            </dict>
        </dict>
    </dict>

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli w przypadku przeprowadzania instalacji (bo na samym iGPU) w configu powinno znaleźć się to pierwsze, a juz przy normalnym działającym systemie drugie.

Kwestia czy wiesz może jak ustawić "w BIOS trzeba włączyć iGPU, ale jako podstawową ustawić vga z złącza PCI-E". Da się w BIOSie włączyć iGPU ale korzystać z dGPU? 

"Doszukałem się w BIOSie ustawień Integrated Graphics Configuration i tu Initiate Graphic Adapter mam wybrane PEG, druga z opcji to IGD, podejrzewam że o to ustawienie chodzi. IGD i powinno lecieć z iGPU." tylko te opcję widziałem + IGD Multi-Monitor Enabled/Disabled. W zasadzie tyle jeśli chodzi o ustawienia grafiki w moim BIOSie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda jak problem z załadowaniem sterownika APFS jak dla mnie. Upewnij sie że w EFI/CLOVER/drivers/UEFI masz najnowsze apfs.efi. Moze też sprawdź czy na pewno nie potrzebujesz ApfsDriverLoader-64.efi i AptioMemoryFix-64.efi (te automatycznie zainstalował mi clover jak uaktualniałem)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak wspomniał @BestPlay - upewnij się że masz ApfsDriverLoader oraz NIE masz żadnego apfs.efi. Sterownik APFS zmienia się co aktualizacja/wersja systemu, NIE jest zalecane posiadanie starego sterownika apfs. Zamiast niego używaj  ApfsDriverLoader, który sam wyciąga aktualną wersję z systemu. AptioMemoryFix lub ekwiwalent masz, bo inaczej nie doszedł byś do tego momentu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
W dniu 20.11.2019 o 20:22, 314TeR napisał:

Dla konfiguracji z WYŁĄCZNIE igpu HD4600


    <key>Devices</key>
    <dict>
        <key>Properties</key>
        <dict>
            <key>PciRoot(0x0)/Pci(0x2,0x0)</key>
            <dict>
                <key>AAPL,ig-platform-id</key>
                <data>
                AwAiDQ==
                </data>
            </dict>
        </dict>
    </dict>

Dla konfiguracji iGPU (bez wyjść) + dGPU - w BIOS trzeba włączyć iGPU, ale jako podstawową ustawić vga z złącza PCI-E.


    <key>Devices</key>
    <dict>
        <key>Properties</key>
        <dict>
            <key>PciRoot(0x0)/Pci(0x2,0x0)</key>
            <dict>
                <key>AAPL,ig-platform-id</key>
                <data>
                BAASBA==
                </data>
            </dict>
        </dict>
    </dict>

 

Mam pytanie.

Wkleiłem Dla konfiguracji iGPU (bez wyjść) + dGPU - w BIOS trzeba włączyć iGPU, ale jako podstawową ustawić vga z złącza PCI-E. W biosie mam ustawioną kartę PCI czyli moją Gt 640 ale podglądu jpg i tak nie mam.

Dodam że mam mojave i że na karcie zintegrowanej w moją płytę system się zatrzymuje. Co robie nie tak ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystanie z tej witryny, wymaga zakceptowanie naszych warunków Warunki użytkowania.