Skocz do zawartości

Hackintosh - Aftereffects + 3D


Gość
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć Wszystkim 

Piszę ponieważ potrzebuję pomocy przy ocenie konfiguracji lub rad na temat doboru komponentów do hackintosha. 
Zajmuję się profesjonalnie projektowaniem graficznym działam głównie w pakiecie Adobe a szczególnie dużo w After Effecie. 
Dodatkowo renderuję i modeluję w Cinema 4D oraz Blenderze. 

Niestety brakuje mi już mocy obliczeniowej przy bardziej wymagających projektach a niechciałbym rezygnować z środowiska IOS.
Do tej pory pracowałem na Macu z Nvidia GT750M i nie miałem problemu z akceleracją renderowania (CUDA).
Z tego co wiadomo to apple nie wspiera natywnie już NVIDI... Jednak na przeczytałem, że są webdrivery dla karty z serii 1080. 

Konfiguracja o której myślę to: 

Płyta główna ASRock Z390 PHANTOM GAMING-ITX/AC
Procesor Intel Core i9-9900K, 3.6GHz, 16MB, BOX (BX80684I99900K)
Dysk SSD ADATA XPG SX8200 PRO 1TB PCIe x4 NVMe (ASX8200PNP-1TT-C)
Pamięć Corsair Vengeance, DDR4, 64 GB,2666MHz, CL16 (CMK64GX4M2A2666C16)
Zasilacz Corsair SF750 750W (CP-9020186-EU)
Chłodzenie wodne Nzxt Kraken X62 v.2 (RL-KRX62-02)

No i kwestia karty: 
Z racji tego, że zarówno after jaki i blender nie wpsierają kart AMD (nie ma CUDA) przy swoich silnikach renderujących wolałbym jednak zainwestować w :
Geforca 1080 ti 11GB 
Ew. jeżeli naprawdę to będzie super karkołomne to zastanowię się opcjonalnie nad Radeonem. 

Proszę po pomoc w ocenie konfiguracji lub ewentualne rady. 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z Z390 są problemy pod macOS - jak już to Z370.

Coffe Lake wymaga też 10.14.5/6 do działania - a w 10.14.x nie ma CUDA, nie ma sterowników webowych, nie ma opcji na uruchomienie NVIDII która wymagała sterowników.

Najmocniejsza nvidia działająca w macOS to 1080 Ti, a ostatni system w jakim zadziała to 10.13.6, co też ogranicza bazę sprzętu do maks Z270 i Kaby Lake.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
47 minut temu, reyder napisał:

Z370 ma dużo słabszy vcore i nawet jedne z najlepszych płyt będą mogły mieć problem z 9900k nawet po lekkim OC. Z370 są słabo dostępne i musisz dodatkowo brać taką która wytrzyma 9900k.

Jedna z takich płyt którą ostatnio wyszukałem: GIGABYTE Z370 AORUS GAMING 7

no spoko ale z390 podobno nie działają w ogóle, więc... :)
I mówisz że ten gigabyte powinien ogarnąć temat?
Drogie te zabawki :/;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 20.11.2019 o 23:00, 314TeR napisał:

Z Z390 są problemy pod macOS - jak już to Z370.

@314TeR jakie problemy są?

I przy okazji ponawiam pytanie o zgodność. Czy ma jakieś znaczenie czy wstawę Radeona 5700 xt czy Radeona VII (bo ten drugi chyba gdzieś był montowany już w Maczkach)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

problemy są takie, że nie działa natywnie nvram i trzeba użyć EmuVariableUefi, poza tym nie stwierdziłem problemów ani na 10.14.6 ani na 10.15.2. Działa to zarówno z iGPU ( iMac 19.1) jak i na samym RX580 (iMacPro) bez problemowo. Osobiście mam jeden jedyny problem pod 10.15.2... pliki z Canona C100 25p są dziwnie interpretowane przez FCPX i podczas edycji z użyciem iGPU+dGPU występują zakłócenia. Wyjscia są dwa.. albo uzywać iMacPro- czyli bez iGPU, albo konwertować pliki do ProRes lub h264. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Występują także problemy z alokacją pamięci, pozbycie się ich wymaga manualnego sprawdzenie gdzie jest wolna pamięć podczas sekwencji BOOT aby OC mógł ją wykorzystać. Z390 będzie działać, dla kogoś kto ma na odzień styczność nie będzie problemem, ale aby zrobić to porządnie trzeba pogrzebać "trochę" więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problemy z alokacją pamięci na Z390 w większości przypadków rozwiązują 2 sposoby. Pierwszy to wyłączenie iGPU w biosie, drugi to AptioMemoryFix + EmuVariableUEFI + flaga slide=0. Co do natywnego NVRAM, podobno MaLd0n z Olarilla rozwiązał problem modyfikacją DSDT (np. na Aorus Pro i  GA Z390M Gaming), tyle że raczej niechętnie dzieli się swoimi metodami, woli własnoręcznie patchować podsyłane mu DSDT.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Emulacja NVRAM nie rozwiązuje wszystkich problemów. Emulacja jest dostępna dopiero po wystartowaniu już zainstalowanego systemu, wymagane są do tego dodatkowe skrypty i gdzieś zawartość tego nvram musi być zapisana (dysk, najczęściej partycja efi). Emulacja NIE jest dostępna na etapie instalacji, może być też niedostępna na etapie instalacji aktualizacji.

Dlaczego o tym wspominam, ponieważ macOS opiera swoje działanie na parametrach (wartościach) zawartych w NVRAM - jak ich nie ma to przyjmuje często błędnie założenia. Jednym z sztandarowych przykładów jest ustawienia języka, klawiatury, find my mac, etc. Przy braku NVRAM jak ustawimy inny język niż EN to i tak część instalacji będzie wykonywana w EN co powoduje bardzo często do miksu systemu i języka np EN + PL. Pragnę też zwrócić uwagę, że np Open Core praktycznie w ogóle nie chce działać jak nie ma działającego NVRAM, a w przypadku braku staje się wręcz konieczne używanie emulacji. Owszem wiele osób NIE widzi czego brakuje im i co nie działa, bo albo tego nie potrzebują, albo zwyczajnie potrafią to obejść w inny sposób. Nie mniej w dzisiejszych czasach coraz większych zabezpieczeń w macOS i sprzęcie, ta zgodność sprzętowa z macOS jest niezmiernie ważna.

Z390 NIE ma i nie będzie już użyte przez Apple, najprawdopodobniej następna aktualizacja będzie już o chipset z serii 4xx i procesory ix-10xxx. Zresztą czas pokaże.

22 godziny temu, danielosx86 napisał:

podobno MaLd0n z Olarilla rozwiązał problem modyfikacją DSDT

Zdrowo przesadza on z modyfikacji - W 99% przypadków nowoczesne płyty już NIE wymagają modyfikacji DSDT. jak pamiętam @Najrad miał "zestaw" przygotowany przez niego i finalnie 99% tego bałaganu trzeba było wyrzucić aby komputer zaczął działać prawidłowo. Najlepiej niech sam opowie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak to prawda. Miałem i mam przygotowane przez MaLd0na DSDT, a na samym poczatku podesłał mi też config.plist clovera. Nie umiem sobie przypomnieć od jakiej wersji Mojave zaczynałem ( chyba 10.14.1) z jego configiem i istotnie było w nim FakeID dla UHD630, oraz kilka innych niepotrzebnych przy 10.14.6 i Catalinie rzeczy. Nie pamietam jedynie czy były niepotrzebne już przy 10.14.1 czy też zdezaktualizowały się w czasie update systemów. Natomiast jego DSDT działa do dziś i rzeczywiście "jakoś" ten NVRAM funkcjonuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz jego DSDT do Z390 czy Z87?

btw może ktoś mądrzejszy spojrzy na DSDT w tej paczce: https://github.com/tspng/gigabyte-z390-m-gaming-clover

DSDT zostało w niej przygotowane przez MaLd0na, na liście jego poprawek widnieje fix "NVRAM / REAL TIME CLOCK". Skoro kiedyś brak poprawki do RTC potrafił wywalić ustawienia do biosu, to może teraz brak innej poprawki wywala NVRAM? Strzelam, bo na DSDT średnio się znam.

Edytowane przez danielosx86
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu mam jeszcze jeden przykład, gdzie wg relacji użytkownika po modyfikacji DSDT został odblokowany NVRAM. Porównywałem pliki, jest sporo zmian, kilka dodanych urządzeń np. DMAC. Niestety, nie potrafię ustalić co jest istotną zmianą, a co nie.

DSDT Z390 Designare.zip

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrzucone przez @danielosx86 DSDT jest/wygląda mi na produkt MaLd0n - ma masę kosmetycznych poprawek, ale nie jestem w stanie go przeanalizować. Do poprawnej dekompilacji potrzebne są wszystkie tabele DSDT, ponieważ odwołuje się do zewnętrznych tabel. Oryginał po dekompilacji ma 2MB kodu, zmodyfikowana wersja 1,1MB kodu. To już powinno zapalić lampkę czy z zmodyfikowanym DSDT jest aby na 100% wszystko OK.

Zgaduję - to DSDT to pewnie część zestawu od MaLd0n wraz z configiem w którym zapewne jest włączona emulacja NVRAM...

Osobiście NIE sądzę aby jakaś poprawka do DSDT spowodowała naprawienie zapisu do NVRAM. Śledziłem na bieżąco jak postępowała dyskusja i prace z znalezieniem problemu braku zapisu do NVRAM w czasie jego przyblokowania w okresie Haswella i Z87/Z97 - winny był firmware UEFI a nie DSDT. Tu zapewne jest podobnie - są jakieś zabezpieczenia albo procedury których nie potrzebują maczki, ponieważ nie używają sprzętu nowszego niż Q370.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, to produkt MaLd0na, można poznać choćby po urządzeniu o nazwie MALD. MaLd0n pisał, że usuwa ok 22 000 niepotrzebnych linii, stąd mniejszy plik. Według "zeznań świadków" NVRAM nie jest emulowany, nie ma drivera do emulacji, nie ma skryptów, tylko zmodowane DSDT. Gdzieś mi też mignęło na jego forum, że komuś NVRAM działał na identyfikacji iMac18,1, czasem na iMacPro1,1, na iMac19,1 już tylko emulacja. Nie wiem jak zachowywały się Z97, ale z moich obserwacji wynika, że na Z390 zapis działa, tylko resetuje się po wyłączeniu kompa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Jeśli chodzi o karty graficzne, to Radeon VII niestety trochę droższy ale wspierany jest od Mojave, zaś 5700 wspierany jest dopiero od Cataliny 10.15.1. Napaliłem się na tą kartę, kupiłem chyba w październiku i niestety musiałem chwilę poczekać aż zacznie działać. Teraz śmiga jak złoto :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystanie z tej witryny, wymaga zakceptowanie naszych warunków Warunki użytkowania.