Skocz do zawartości

Rozbudowa komputera aby działał MacOS


kzez1986
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Chciałbym zmodernizować swój komputer aby zbudować Hackintosha. Obecnie mam już 10-letni sprzęt oparty o AMD (próbowałem na nim instalować Hackintosha, ale efekty marne) i przyszedł czas na zmianę architektury na Intela. Kiedyś używałem Hackintosha jeszcze w wersji Tiger i Leopard na Pentium 4, ale teraz widzę, że bardzo dużo się zmieniło w kwestii chociażby Clovera, który wtedy chyba nie istniał. Komputer chciałbym używać przede wszystkim w celach edukacyjnych: do nauki programowania (hobbystyczne i rozwój umiejętności do pracy programisty), zamierzam uczyć się tworzenia aplikacji mobilnych na Androida i IPhona oraz uczyć się języka C# i środowiska Xamarin, a pewnie i spróbuję Swifta, też mnie to intryguje. Zależy mi aby dobrze działało, bez zacięć, środowisko Visual Studio (dostępne też na MacOSa, też chciałbym poznać właśnie MacOSową wersję), które generalnie jest wymagające. Nie planuję wykorzystywać komputera do montowania filmów, gier, czy jakiejś zaawansowanej obróbki grafiki.

Prosiłbym o ocenę zestawu, który wyjściowo stworzyłem pod kątem instalacji i używania OS Xa do nauki programowania:

Płyta główna: GIGABYTE Z370P D3 (znalazłem w bazie sprzętu strony Hackintosh Polska). Czy jest coś na to trzeba szczególnie uważać przy wyborze płyty głównej, bo czytałem na forum, że płyty główne mogą mieć jakieś ukryte wady i na dwóch komputerach z takim samym sprzętem na jednym może działać lepiej, na innym mogą być problemy.

Procesor: zastanawiam się czy spokojnie wystarczy solidna i5 Intel Core i5 9600K, czy warto zainwestować w i7 Intel Core i7 8700K. Czy różnica będzie odczuwalna? Czy któryś z tych procesorów jest mniej kłopotliwy od drugiego na hackintoshu? Czy może inne komponenty są ważniejsze, np. lepiej wybrać i5 i jakąś lepszą płytę główną? Też zastanawiam się czy lepiej procesor ze zintegrowaną grafiką, cze bez.

RAM: CORSAIR VENGEANCE LPX 16GB (2X8GB) DDR4 3200MHZ CL16 (CMK16GX4M2B3200C16)

Dysk SSD: ADATA 512GB M.2 PCIe NVMe XPG SX8200 Pro, jako data storage mam zewnętrzny HDD 3TB więc tu nie potrzebuję nic więcej

Karta graficzna: tutaj mam największe wątpliwości. Generalnie nie zajmuje się grami i grafiką więc nie jest mi potrzebna jakaś świetna karta graficzna. Jedyne czego oczekuję od karty graficznej to obsługi dual screena. Moja obecna karta graficzna to NVIDIA GeForce GT 730 i mam ją tylko ze względu na dual screena, wtedy miałem archaicznego dzisiaj GeForce 6200 TurboCache i mi wystarczał tylko nie obsługiwał właśnie dual screena. Jednak czytałem, że na OSXie przyszłość NVIDII jest bardzo niepewna, a sterowniki od społeczności potrafią być niestabilne i bywają z nimi problemy. Zastanawiam się więc nad tym aby kupić procesor ze zintegrowaną kartą graficzną i mieć obie i jeśli NVIDIA będzie źle działać (lub np straci wsparcie w jakiejś przyszłej wersji OS Xa) to zawsze będę mógł wyłączyć NVIDię na zintegrowaną, która z tego co wiem jest obsługiwana natywnie. Co w tej kwestii doradzilibyście? Już trochę się orientowałem i pytałem społeczność i dostałem sugestię Radeona rx560. Z którą kartą będzie mniej problemów: czy ze zintegrowaną, czy z Radeinem, czy może jakimś cudem moja NVIDIa zadziała, bo czytam, że niektóre działają.

Z góry dzięki za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, kzez1986 napisał:

GIGABYTE Z370P D3

Jeśli składasz nowy komputer, to raczej bierz takie podzespoły, które występują w makach (interesują nas oczywiście iMaki). Widziałem, że ludzie stawiają hacki na Z370, ale raczej brałbym taką płytę, której chipset był w makach montowany. Popularnym wyborem są płyty oparte na Z170 - ale to niestety starsza generacja.

10 godzin temu, kzez1986 napisał:

Procesor: zastanawiam się czy spokojnie wystarczy solidna i5 Intel Core i5 9600K, czy warto zainwestować w i7 Intel Core i7 8700K. Czy różnica będzie odczuwalna? Czy któryś z tych procesorów jest mniej kłopotliwy od drugiego na hackintoshu? Czy może inne komponenty są ważniejsze, np. lepiej wybrać i5 i jakąś lepszą płytę główną?

Jeśli nie robisz rzeczy, które mocno obciążają CPU (kompresja multimediów, kompilacja, rendering) to w codziennej pracy nie poczujesz różnicy. Poczujesz natomiast różnicę w cenie :) Zaoszczędzone pieniądze zainwestowałbym w szybszy/większy RAM albo szybszy/większy SSD.

10 godzin temu, kzez1986 napisał:

Też zastanawiam się czy lepiej procesor ze zintegrowaną grafiką, cze bez.

Każdy procesor od Intela ma zintegrowaną GPU, którą odpalisz bez problemu. Jeśli nie interesuje cię monitor 4K i nie grasz w gry ani nie używasz GPU do renderingu, to spokojnie możesz sobie odpuścić dedykowaną grafikę. Z resztą grafikę można w każdym momencie dołożyć (jeśli zasilacz kupiłeś z odpowiednim zapasem).

10 godzin temu, kzez1986 napisał:

RAM: CORSAIR VENGEANCE LPX 16GB (2X8GB) DDR4 3200MHZ CL16 (CMK16GX4M2B3200C16)

Każdy ram będzie działać. 16GB to rozsądne minimum. IDE potrafią go trochę zjeść, więc się przyda. Przyda się też do wirtualizacji, gdy będziesz odpalał emulator iPhona w xcode.

10 godzin temu, kzez1986 napisał:

Dysk SSD: ADATA 512GB M.2 PCIe NVMe XPG SX8200 Pro, jako data storage mam zewnętrzny HDD 3TB więc tu nie potrzebuję nic więcej

Weź coś lepszego, np. popularnego Samsunga 960 EVO. To dobra i sprawdzona konstrukcja, w dodatku dają 5 lat gwarancji. Stosunek jakości do ceny też jest OK.

10 godzin temu, kzez1986 napisał:

Karta graficzna: tutaj mam największe wątpliwości. Generalnie nie zajmuje się grami i grafiką więc nie jest mi potrzebna jakaś świetna karta graficzna. Jedyne czego oczekuję od karty graficznej to obsługi dual screena. Moja obecna karta graficzna to NVIDIA GeForce GT 730 i mam ją tylko ze względu na dual screena, wtedy miałem archaicznego dzisiaj GeForce 6200 TurboCache i mi wystarczał tylko nie obsługiwał właśnie dual screena. Jednak czytałem, że na OSXie przyszłość NVIDII jest bardzo niepewna, a sterowniki od społeczności potrafią być niestabilne i bywają z nimi problemy. Zastanawiam się więc nad tym aby kupić procesor ze zintegrowaną kartą graficzną i mieć obie i jeśli NVIDIA będzie źle działać (lub np straci wsparcie w jakiejś przyszłej wersji OS Xa) to zawsze będę mógł wyłączyć NVIDię na zintegrowaną, która z tego co wiem jest obsługiwana natywnie. Co w tej kwestii doradzilibyście? Już trochę się orientowałem i pytałem społeczność i dostałem sugestię Radeona rx560. Z którą kartą będzie mniej problemów: czy ze zintegrowaną, czy z Radeinem, czy może jakimś cudem moja NVIDIa zadziała, bo czytam, że niektóre działają.

Od 10.14.x wzwyż nie ma sterowników do nowszych kart Nvidia. W systemie jest tylko Applowy sterownik, który obsługuje karty starszej architektury. Jeśli dobrze pamiętam to obsługiwany Kepler (czyli np. GTX 650, nie jestem pewien czy wszystkie keplery są obsługiwane) i Tesla (czyli np.: GeForce 9500).  // Edycja: Internet mówi, że twoja karta GT 730 nie jest obsługiwana, chociaż to Kepler.

Tak więc zostaje ci jakaś starsza karta Nvidia, albo przesiadka na AMD. RX560 jest natywnie obsługiwany (jest na liście obsługiwanych kart na stronie apple.com). Odpalisz też 570, 580 i ich starsze wersje czyli 470 i 480. Ale skoro chodzi ci tylko o obsługę wielu monitorów, to nie ma sensu inwestować w szybszą kartę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, wujek_bogdan napisał:

eśli składasz nowy komputer, to raczej bierz takie podzespoły, które występują w makach (interesują nas oczywiście iMaki). Widziałem, że ludzie stawiają hacki na Z370, ale raczej brałbym taką płytę, której chipset był w makach montowany. Popularnym wyborem są płyty oparte na Z170 - ale to niestety starsza generacja.

Lista którą dałeś obejmuje iMaki tylko do 2017 roku. Pogrzebałem trochę i wygląda na to, że najnowsze Maki z 2019 roku mają inny chipset Q370  https://hamac.pl/topic/15668-imac-2019/ , a nie ma do kupienia dużo płyt z tym chipsetem i w gruncie rzeczy ciężko znaleźć informacji na temat kompatybilności z Hackintoshem takich płyt. Jest np. Asus PRIME Q370M-C/CSM czy też Asus PRIME Q370M-C ale jednak jak patrzy się współcześnie na listy sprzętu i polecane zestawy to raczej polecane są płyty z Z370 współcześnie. Może słyszeliście coś o tych płytach opartych o Q370? Teoretyczxnie chipset zgodny z iMacami z 2019 roku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie siedzę tak bardzo w sprzęcie, ale sądzę, że nasz admin @314TeR będzie w stanie się tutaj wypowiedzieć. Na pewno nie brałbym żadnej egzotyki w stylu Q370 jeśli nie masz pewności, że będziesz potrafił dla niej zbudować poprawny konfig. Widzę, że jest na forum kilka osób, które testowały te płyty - zapytałbym ich przed zakupem czy udało im się postawić w pełni poprawnie działający system.

Jeśli nie masz doświadczenia, to raczej bierz popularne konfiguracje, takie, które występują tutaj na forum albo na Insanelymac. Wiem, że ludzie stawiają hacki na Z370, ale ja jestem zdania, że najlepszy hack to taki, który ma podzespoły jak najbardziej zbliżone do maka - nawet jeśli dzieje się to kosztem nieco starszej generacji. To, że coś działa teraz niekoniecznie znaczy, że będzie równie dobrze działać po aktualizacji systemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasugerowałem się https://www.hackintosh.com.pl/baza-sprzetu że tam polecają płyty oparte o Z370 i Z390, a przeglądając ofertę sklepów internetowych nie widzę zbyt dużo płyt głównych na chipsecie Z170 i też mam jakieś obawy, że to sprzęt po prostu stary. Zgodnie z listą sprzętu te chipsety miały już IMaki Late 2015, więc 4-letni sprzęt. Na InsanelyMac też w dyskusjach dużo się mówi o płytach opartych o Z370 i Z390. Na Wiki OSX86 Project w sekcji hardware compatibility przy nowszych systemach nic nie jest uzupełnione, są konfiguracje dla starszych wersji. Oczywiście, jeżeli coś ma działać lepiej, jakiś chipset, to warto wybrać taką płytę główną, tylko właśnie problem jest w tym, że obawiam się, że o taki płyty będzie trudno. Jednak w tej chwili na rynku najwięcej jest płyt Z370 i Z390 i czytam, że może nie akurat ta płyta główna którą podałem, ale np. taka ASUS PRIME Z390-A (PRIMEZ390A) jest bardzo popularną konfiguracją. Myśląc o popularnych konfiguracjach właśnie widzę Z390 i Z370. Z Z170 ciekawe też jak długo będzie wsparcie skoro ten chipset już w tym momencie ma swoje lata. Inne chipsety oryginalnie montowane w Macach wydają się jeszcze starsze. A czy jest jakiś chipset nowy i kompatybilny? Z jednej strony mam świadomość, że sprzęt powinien być jak najbliższy oryginalnemu Macowi, z drugiej zniechęca mnie wiek tego sprzętu i małe możliwości wyboru tak naprawdę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aktualnie iMaci są właśnie na Q370 - najbliższym szerzej dostępnym chipsetem jest właśnie Z370. W Z390 bym się nie pchał jak chcesz mieć na nim macOS, nikomu nie udało się uruchomić na Z390 zapisu do NVRAM, a może być ona w przyszłości wręcz kluczowy przy stawianiu macOS, np OpenCore wręcz wymaga jego poprawnego działania.

A płyta - co kto lubi - Reyder nie lubi ASUSa - bo oszczędza w tanich konstrukcjach na sekcjach zasilania, droższe są już OK, ale są droższe i to czasami sporo od innych marek. Za to z doświadczenia wiem, że z ASUSami poza specyficznymi modelami jest najmniej dziwnych kwiatków. Stabilnie działają porty USB (nie plują urządzeniami w sleep), sleep działa, większość płyt ma świetne zarządzanie wentylatorami - szukaj konstrukcji z Fan Expert - jak skonfigurujesz poprawnie profile to poznasz co to znaczy mieć cichy komputer. Warto poszukać czy w zasięgu finansowym masz konstrukcję z USB Flash Back - w przypadku konieczności modyfikacji BIOSu np o jakieś patche pod macOS, będziesz mógł prosto wgrać potem taki BIOS, a taka potrzeba jest np z BIOSami do płyt z chipsetami Z87/Z97 aby odblokować przyblokowany NVRAM.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wszelkie porady. Mam nadzieję, że złożę dobrego Hackintosha. :)

 

Patrzyłem, że jest w przykładowym zestawie polecany ASUS PRIME Z370-A. Czy nie ma z nią jakichś problemów, NVRAM działa? W sumie takie funkcje jak sleep przydadzą się na pewno. Cichy komputer to dla mnie bajer. Może być, może nie być.

Edytowane przez kzez1986
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystanie z tej witryny, wymaga zakceptowanie naszych warunków Warunki użytkowania.