Skocz do zawartości

sprzęt który powinien pójść bez bólu?


lipa
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Poproszę o podpowiedz w kwestii sprzęt który powinien pójść bez bólu. 
W przyszłym tygodniu są czarne piątki może coś upoluję :)

MB: GIGABYTE H370N/Gigabyte Z390 GAMING X/ASROCK jakiś?
- dwa porty M2 NVMe i 4 na kości pamięci to priorytet w tej konfiguracji. czy da radę puścić instalację osx na tych płytach po NVMe M2? 
CPU: jak dam radę to i5-9400F
RAM - czy ma jakieś znaczenie do instalacji czy tylko MHz do pogonienia chcę 32GB jak sie wyrobię z kasą
może być wolniejszy ale by było go więcej często uruchamiam maszyny wirtualne z Linux`ami. 

Resztę gratów mam:
Dyski mam M2.NVMe i SATA 
Grafika jest ASUS Radeon RX 580 Dual OC 8GB GDDR5
Obudowa/zasilacze też mam.

Edytowane przez lipa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z390 musisz pominąć, jeśli poważnie myślisz o macOS - są problemy z NVRAM na tej generacji chipsetu. Apple używa w iMacach Q370, nie jest zbyt popularny, najbliższy popularny to Z370.

Procesor - praktycznie dowolny - zadbaj o dobre chłodzenie, coffee lake nie należą do "chłodnych" cpu.

RAM - to już kwestia techniczna - ja preferuję pamięci 3200@CL14 - ponieważ są to pamięci szybkie na tę platformę, z jeszcze małymi opóźnieniami i działające synchronicznie z resztą komponentów przy zegarze 3200. Niestety są droższe niż np 3000 czy 2666 etc. To już musisz sobie wyważyć, czy opłaca Ci się dokładać więcej $$$$. Warto też sprawdzić czy pamięć wybrana przez Ciebie będzie działać z płytą. Producenci płyt publikują tzw QVL z kompatybilnymi i przetestowanymi RAMami. Polecam skorzystać z tej listy, mi się nigdy nie zdarzyło aby ram obecny na tej liście nie chciał działać.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z Z390 wcale nie jest tak źle, mam Z390 Gaming X i w zasadzie nie ma z nią problemów. Nie używam ani skryptów do emulacji NVRAM, ani innej metody, jedynie aptiomemoryfix i emuvariableuefi. Działa wszystko bez zająknięcia, nie ma pomieszanych języków, działa iMessage i FaceTime itd. Problemy z alokacją pamięci owszem są, ale slide=0 załatwia sprawę. Wg mnie to kosmetyka, nie ma co demonizować.

Edytowane przez danielosx86
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację, jednak bałbym się o to gdybym składał kompa na Ryzenie, a nie Intelu. Cały czas mam w pamięci jak bardzo polecane były na tym forum Asusy z Z97, których też Apple nie montowało, trzeba było popychać kextami i też nie miały NVRAM bez modów biosu, które pojawiły się kilka lat później. Autor tematu kupi co uzna za stosowne, jednak odpowiadając na pytanie o Gaming X - działa spoko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różnica między Z87 a Z97 jest o wiele mniejsza niż w przypadku Z370 i Z390. Na Z97 problem z zapisem do NVRAM pojawił się na konstrukcjach ASUSa w późniejszych wersjach BIOS. To nie było tak, że ten NVRAM nie działał, on przestał działać w późniejszych wersjach BIOSów. To dzięki śledztwu m.in vit9696 i naszego forumowego @reyder ten zapis do NVRAM dało się odzyskać poprzez prostą modyfikację BIOS. Z Z390 tak pięknie nie jest, do dziś nie ma sposobu na odblokowanie i nie wiadomo ile to potrwa. Do tego czas leci i jeszcze parę lat temu zapis do NVRAM był dla wielu bardziej sztuką do sztuki, kiedy od wersji 10.13 zaczyna być coraz bardziej wręcz wymagany. Obecnie za dużo rzeczy w macOS dzieje się w oparciu o zawartość NVRAM aby sobie strzelać już na dzień dobry w stopę i wybierać konstrukcję, która od startu ma z nim problemy. Ty jak i wielu z Z390 przecieraliście szlaki wierząc, że początkowe problemy da się szybko rozwiązać, niestety okazało się inaczej. Obecnie już możemy być pewni, że nie będzie żadnej modernizacji iMaców i niemal jest pewne, że do maczków nie trafi ekwiwalent Z390 bo i po co... Prędzej trafi następca z serii 4xx i nowe CPU za parę/naście miesięcy.

Ryzen - Świetna platforma, ale nie pod macOS. Ktoś kto ma w ramach zabawy może się w domu pobawić i poeksperymentować, ale jak myślimy o używaniu cpu AMD do pracy/zarobku pod macOS to proszenie się o problemy non-stop.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwracam honor odnośnie Z97 - zapomniałem, że na starych biosach zapis działał. Co do nowych chipsetów, bardzo prawdopodobne, że Z370 to ostatni bezproblemowy w temacie zapisu do NVRAM. Jest najstarszy z serii 300, wszystkie następujące po nim Z/H/B/Q (ze stosowanym przez Apple Q370 włącznie) zapis mają już zablokowany, więc wygląda to na uszczelnienie firmware’u Intela. Jeśli seria 400 nic nie zmieni, to deweloperzy będą zmuszeni do zajęcia się tematem lub emulacja stanie się standardem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystanie z tej witryny, wymaga zakceptowanie naszych warunków Warunki użytkowania.