Skocz do zawartości

Pytanie laika - jaki firmowy komputer pod haMaka ?


rafikings
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

na początku witam wszystkich serdecznie. jestem tutaj nowy ;). Wiem że moje pytanie pewnie wzbudzi uśmiech ale chciałbym zakupić firmowy komputer (najlepiej stacjonarny ale w ostateczności może być też laptop), na którym w możliwie jak najprostszy sposób da się zainstalować macOS, a następnie go samodzielnie AKTUALIZOWAĆ. Pisząc "firmowy komputer" mam tutaj na myśli produkty takich firm jak IBM, Lenovo, DELL (na przykład DELL Optiplex  link ).
Della podałem oczywiście jako przykład. Oczywiście wiem że instalacja macOS na PC to i tak gimnastyka ze względu na BIOS, lecz na pewno jest chociaż jeden jakiś model peceta, który w podzespołach jest zbliżony do jakiegoś "prawdziwego maka".

Komputer ten będzie użytkowany głównie do zabawy ze zdjęciami , internetu oraz prostej obróbki filmów wideo w HD. Zależy mi na tym, aby była to maszyna z i7 na pokładzie ze wsparciem USB 3.0, no i ze zintegrowaną grafiką (czyli HD 4000 , 4600), i pracująca bezproblemowo z MacOS 10.15 i wyższym.

Z góry dziękuję za wszelkie odpowiedzi, no i oczywiście... wyrozumiałość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie polecę ci konkretnego modelu, bo nie wiem co wkłada do swoich komputerów Dell/IBM/Lenovo, ale w zasadzie jedyna rzecz, na którą musisz zwrócić uwagę to płyta główna. Najlepiej jeśli znajdziesz komputer z chipsetami: Z77, Z87, Z97, Z170, Z370, 

Interesuje ci alternatywa dla iMac albo Mac Pro. Rzuć okiem tutaj: http://wiki.osx86project.org/wiki/index.php/Apple_hardware Lista nie jest w pełni kompletna,  bo nie zawiera najnowszych maków ale da ci obraz czego szukać.

Największym problemem jest to, że "firmowe" komputery mają swoje dedykowane płyty główne, które pomimo chipsetu, który w teorii powinien działać, mogą sprawiać problemy np. ze względu na nietypowy BIOS. O ile w przypadku znanych modeli płyt głównych rozwiązania problemów specyficznych dla danego modelu czy producenta, znajdziesz na forach, tak w przypadku "firmówych" komputerów, może się to okazać zbytnią egzotyką. Kolejny problem to to, że w tych "firmowych" komputerach często używane są bardziej "egzotyczne" chipsety.

Np. proponowany przez ciebie model działa na chipsecie Q87 Express. Jest duża szansa, że uda się na nim zainstalować macOS (być może nawet bez żadnych problemów), ale niewykluczone jest, że konieczne będą jakieś niestandardowe patche DSDT - a więc potrzebna jest już mocno specjalistyczna wiedza. Tak jak pisałem wcześniej - to jest ta wspomniana egzotyka. Nie ma w sieci zbyt wielu opisów jak sobie radzić z tym chipsetem.

---

A tak swoją drogą, to czemu to musi być firmowy komputer?

Edytowane przez wujek_bogdan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem. W sumie racja, bios w tych komputerach jest mocno zmodyfikowany. 

12 godzin temu, wujek_bogdan napisał:

A tak swoją drogą, to czemu to musi być firmowy komputer?

Kierowałem się opinią że firmowe komputery są dużo bardziej stabilne od "składaków" z uwagi na dopasowanie podzespołów. Mam znajomego który posiada hackintosha i ma on problem z USB 3.0. niby chipset na płycie wspiera macOS ale wbudowany na niej kontroler USB 3.0 już nie. 

 

To może inaczej spytam. Jaka płyta główna i procesor jest najbardziej przyjazna do instalacji macOS, a następnie później do jego aktualizacji ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, taki komputery produkuje Apple.

Wybacz lekki sarkazm, ale haMac to przystosowanie komputera do postawienia systemu który na niego nie jest przystosowany. Musisz mieć bootloader, aktualne kexty, poustawiać bios, niekiedy poprawić tabele acpi. Aktualizacje do nowszych wersji macOS zawsze wymagają aby zaktualizować bootloader, kexty czasami coś się innego zmieni, jakiś sprzęt przestanie działać a sprzęt niedziałający w poprzedniej wersji systemu zacznie działać w pełni poprawnie.

Tak naprawdę wszystko sprowadza się do nauczenia się jak serwisować i obsługiwać haMaca. Jak się tego nauczysz nie ma problemu z aktualizacjami. Jeśli tego nie chcesz z jakiegoś powodu się nauczyć, lub zwyczajnie nie potrafisz, to niestety nie ma idealnego rozwiązania poza kupnem oryginału Apple.

Wracając do maszyny jaką podałeś, jest do ogarnięcia, mi na komplementarnym modelu (w mniejsze obudowie) udało się odpalić macOS w zadowalający sposób, a jedynymi problemami jakie są to brak sleep - resetuje sie sprzęt przy wybudzeniu oraz nie w pełni działający układ audio na pokładzie - coś mikrofony nie chcą działać, podejrzewam brak prawidłowego Layouts i Platforms w AppleALC. Audio można doszlifować, ale na reset po sleep nie mam pomysłu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, rafikings napisał:

Kierowałem się opinią że firmowe komputery są dużo bardziej stabilne od "składaków" z uwagi na dopasowanie podzespołów.

Nie kierowałbym się tym. To prawda, że Dell nie używa tanich podzespołów, ale profesjonalnie złożony "składak" nie będzie w niczym gorszy. Ba, będzie nawet lepszy, bo sam decydujesz jakiej klasy zasilacz, płytę główną, czy chłodzenie montujesz. Dodatkowo, w przypadku awarii płyty nie jesteś skazany na dedykowane Dellowskie podzespoły, które ciężko dostać poza oficjalną (i drogą) dystrybucją. Na rzecz Della przemawia w zasadzie tylko serwis - bo ten mają na bardzo wysokim poziomie.

Jeśli chcesz dobrego hackintosha, to składak to dużo lepsza opcja. Kluczowe obecnie są w zasadzie tylko 2 komponenty: płyta główna i karta graficzna. Skoro chcesz używać zintegrowanej, to jedyne co musisz zrobić to dobrać dobrą płytę. a będziesz miał idealnego hackintosha. Najlepiej brać coś popularnego, wtedy jest większa szansa, że w razie problemów znajdziesz kogoś na naszym forum, albo na insanelymac, kto boryka się z tym samym problemem. Sprawdź też gotowe konfiguracje w dziale UnibootX. Jeśli masz małe doświadczenie, to biorąc popularną płytę główną, oszczędzisz sobie dużo pracy.

Odnośnie doboru płyty, rzuć okiem na te tematy:

8 minut temu, 314TeR napisał:

Wracając do maszyny jaką podałeś, jest do ogarnięcia, mi na komplementarnym modelu (w mniejsze obudowie) udało się odpalić macOS w zadowalający sposób, a jedynymi problemami jakie są to brak sleep - resetuje sie sprzęt przy wybudzeniu oraz nie w pełni działający układ audio na pokładzie

Sytuacja daleka od ideału ;)  Dla mnie na przykład poprawnie działający sleep i audio to podstawa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, wujek_bogdan napisał:

Sytuacja daleka od ideału ;)  Dla mnie na przykład poprawnie działający sleep i audio to podstawa.

Kwestia oczekiwań - z usypiania nie wszyscy korzystają, a nędzne pokładowe audio nawet lepiej zastąpić jakimś kompatybilnym i bezproblemowym urządzeniem na USB.

 

Z markowymi komputerami jest tak, że są skrojone na miarę biurową, więc i cena podzespołów jest biurowa. Faktem jest, że w cenie używanego markowego komputera ciężko złożyć coś porządnego, ale jak się myśli o macOS to lepiej złożyć coś sobie samemu. Wyjdzie drożej, ale będzie to z reguły lepszy sprzęt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystanie z tej witryny, wymaga zakceptowanie naszych warunków Warunki użytkowania.