Skocz do zawartości

Poszukiwana duża obudowa pod minimum 2 nitki chłodzenia wodnego.


Estrax
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Kompletuję powoli podzespoły pod sprzęt, który z założenia ma wciągać nosem nowego MacPro. Kompatybilność z macOS jest dla mnie bez większego znaczenia, sprzęt ten pracować będzie pod linuxem.

 

Aktualna lista podzespołów:

CPU: Ryzen Threadripper 3970X (32/64x 3.7-4.5 GHz, 128 MB L3) - tymczasowo, potem przeskok na 3990X gdy ten tylko będzie już dostępny

MOBO: Asus ROG Zenith II Extreme (E-ATX, sTRX40, 8x DIMM, 4x PCIe 4.0 w konfiguracji x16/x16 lub x16/x16/x8/x8, 4x M.2 NVMe, 8x SATA3, I211-AT GbE + Aquantia AQC-107 10GbE, WiFi 6 AX200 + BT5.0, SupremeFX S1220, 10x USB 3.2 gen2 + 8x USB 3.2 gen1)

RAM: 8x 32 GB DDR4 3200 MHz CL14 ECC

GPU: 2x Titan RTX

SSD M.2: 2x Samsung 970 Pro 1 TB

SSD SATA3: 8x Samsung 860 QVO 4 TB

PSU: Corsair AX1600i (1600W, 80 Plus Titanium)

 

Do tego dwie (optymalnie trzy) nitki chłodzenia wodnego. Idealnie dwie chłodnice 560mm do zamontowania z przodu obudowy, do tego po jednej minimum 360mm na górze i dole, oraz dobrze by było, by jeszcze jedną minimum 360mm wrzucić z tyłu.

 

Procesor i płyta główna już w drodze, reszta czeka na złożenie. Pozostaje mi kwestia obudowy - gabarytowo, to szukam czegoś pokroju Corsair Obsidian 1000D, a najlepiej ciut większego. Warunki konieczne:

możliwość instalacji dwóch chłodnic 560mm na przodzie

- możliwość instalacji co najmniej po jednej 360mm (optymalnie to również 560mm) na górze i dole

- możliwość instalacji co najmniej 2-3 wentylatorów z tyłu, a najlepiej chłodnicy co najmniej 360mm.

Kwestie pokroju szyb na bokach czy przodzie nie mają żadnego znaczenia.

 

Znajdzie się coś już dostępnego na rynku pod te wymagania, czy będę musiał rzeźbić tę obudowę samemu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może Phanteks Enthoo Elite: http://www.phanteks.com/Enthoo-Elite.html

Na tyle nie dawał bym żadnych chłodnic, natomiast obudowa ma na tyle ciekawą konstrukcję, że możesz posadzić chłodnice w różnych miejscach i różne wielkości.

Znam osobę która w PL posadziła taki układ w tej budzie:

Cytat

480x65 mm na dół (push-pull)
480x38 mm na górę (push)
360x65 mm na front (push-pull)

 

PS Ciekaw jestem wyników benchamrków tego potwora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda nieźle, wezmę ją też pod uwagę.

A co do benchmarków, mogę wstępnie powiedzieć, że na fabrycznych zegarach i z kiepskim RAMem jest to jakieś 62-63k pkt w geekbenchu 4 na multi-core i 5.1-5.2k na single-core. Niestety, ten sprzęt nie nadaje się do poważniejszego OC - proces technologiczny 7nm jest młody i przez to strasznie niedojrzały. Po pierwszych testach widzę, że ta moja sztuka raczej nie poleci wyżej niż 4.6 GHz na wszystkich rdzeniach/wątkach, jednakże nie testowałem jeszcze sprzętu pod długotrwałym obciążeniem. Na ten moment mam jakieś 77k pkt w GB4 na multi-core i 6.2k na single-core. 3990x powinien mieć pewnie jakieś 120k pkt w multi-core. Pokuszę się o bardziej kompleksowe testy, gdy będę miał już wszystko złożone w docelowej obudowie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz zdradzić do jakich zastosowań chcesz użyć budowanej maszyny?

Ciężko mieć pretensje do AMD/TSMC za 7nm i maksymalne zegary że nie są na poziomie wyżyłowywanych 5GHz intela. Pytanie czy dla Ciebie istotna jest wydajność pojedynczych wątków czy ogólna wielowątkowa. Grać zapewne nie będziesz na tej maszynie, aczkolwiek Crysis powinna łyknąć. ;)

LC Będziesz chciał składać customowe, czy chcesz się oprzeć od jakieś gotowe rozwiązania AiO/semi-AiO?

Wrzuć jakieś zdjęcia jak już złożysz.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pod żadnym pozorem nie mam tu pretensji ani do AMD, ani do TSMC, bardziej już miałbym takowe do Intela za kilkuletnią stagnację. Ryzeny na Zen 2 to już kawał porządnego sprzętu, który pod wieloma względami CPU Intela zostawia daleko z tyłu. Podejrzewam, że najpóźniej Zen 4 będzie architekturą, która wyprzedzi Intela w wydajności pojedynczych wątków.

Co do sprzętu, leci on pod symulacje małych układów kwantowych, tak do 38-40 qubitów. Niestety, powyżej tego będzie ciężko wskoczyć własnym sumptem, gdyż w przypadku kwantów wymagana ilość RAMu jest ogromna i rośnie wykładniczo (38 qubitów wymaga 256 GB RAM, 40 qubitów już 1 TB). Niestety, nie wszystko przy tych obliczeniach da się ładnie zrównoleglić (przynajmniej na razie), stąd wyłącznie dwie GPU i wielowątkowy CPU do obliczeń sekwencyjnych.

W kwestii LC, AiO tu nie widzę, bardziej celuję w coś customowego. Wydajniej, a jednocześnie też sumarycznie ciut ciszej niż na AiO, a przy okazji też większe pole do modernizacji pojedynczych elementów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystanie z tej witryny, wymaga zakceptowanie naszych warunków Warunki użytkowania.