Skocz do zawartości

Zacinające się iGPU UHD630


chief
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, 

Mam problem z iGPU. Po prostu się ścina np. proste zaznaczanie na biurku. Nie jest to jakieś mocne, ale jest.
Próbowałem zmienić płytę na porządną - Asus Z370, ale nic z tego - problem narósł do tego stopnia, że chwytając okienko jedno jest w porządku, ale jak chwycę inne, to się zacina przez 5-10 sekund i dopiero wraca płynność. 
Próbowałem wielu metod i nic z tego - kłopot zawsze ten sam. 

Moja specyfikacja: 

Stare mobo: MSI B360m bazooka
Nowe mobo: Asus Prime Z370m-Plus II
CPU: i5-8400
iGPU: UHD630
RAM: 2x8GB 2666 MHz
SSD: Crucial MX500
 

Ogólnie wiem, że zarówno płyty od MSI, jak i chip B360 mają problemy z macOS, więc uznałem, że wymienię mobo i będzie w porządku - nic z tego. Grafika ma większe problemy niż miała i nie mam pojęcia, jak już to naprawić...
Oczywiście używam najnowsze sterowniki i kexty

image.png.da4d45a610e69fa3db83539cfd438d61.pngimage.png.8d09aed3d348ebafccba5849b97a0108.png

Config jest czyściutki. Grafikę mam ustawioną tak: 
image.png.da0abdf5df45aa27bd7e31a7a64b22e5.png

unified mem na zmianę z 1.5gb na 4gb pamięci grafiki. To i tak nic nie pomogło.

Może @oswaldini miałbyś pomysł na to dziadostwo? 
Obecnie myślę, żeby zwrócić tę nieszczęsną płytę Asusa i zostać przy MSI dokupując jakiegoś RX580 i wtedy może nie byłoby już problemów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są kompatybilne. Inaczej nie naprawiłby mi się NVRAM na B360 :) Sam FwRuntimeServices by nie ruszył, ale mam go razem z innym sterownikiem, specjalnie robione pod Clovera. Kwestia tylko tego iGPU, z którym problem jest od dawna, jeszcze jak korzystałem ze zwykłych aptio fixów.

Grafika powinna chodzić, ale z jakiegoś względu nie chodzi. Zwykły troubleshooting bym potrafił ogarnąć, ale to już wykracza poza granice wszystkiego, co próbowałem.

Edytowane przez chief
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie będę generował jakimś biednym toolem, skoro to się samemu robi, a ten tool tylko masę zbędnych linijek dorzuci. A z resztą ten tool robiony jest przez jakiegoś dzieciaka, co ma ciągle ból pośladków o innych deweloperów ?

Próbowałem różnych kombinacji w biosie też i bez znaczenia czy mam multimonitor włączony, czy nie, i też bez znaczenia na ile ustawię pre-alloc DVMT, może być 64mb, może być 1024 - bez różnicy. 

Kwestia jest też taka, że to powinno działać dobrze, nic więcej nie jest wymagane do dobrego działania. Znajomy ma podobny sprzęt, no i mu lata ta sama Integra na 4k

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest całkowicie czysta instalacja, nie używam żadnych innych metod niż czysty Clover. 

Inny monitor? To monitor odpowiadałby za coś takiego, że jedno okienko śmiga, a drugie się zacina przez 5-10 sekund przy czym mysz chodzi sprawnie? Tak nie do końca to pasuje jakoś. 

A jaką jeszcze opcję powinienem sprawdzić z GPU w biosie? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się też czy w ogóle warto mi się z tym bawić. Spędziłem wiele godzin przy tym na b360 i bez skutku. 

Płynnie jest jedynie podczas zmieniania rozdzielczości i włączania aplikacji. Gdy apka się wczytuje, nagle wszystkie jest płynne. 

Za jakiś czas włożę RX'a i powinno śmigać, więc ten iGPU to chyba taki szczegół. Tylko bardzo dziwne, że po zmianie mobo nic to nie dało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, reyder napisał:

Poradnik tutaj i jedziesz: https://www.tonymacx86.com/threads/guide-general-framebuffer-patching-guide-hdmi-black-screen-problem.269149/

Jest jeszcze ważna jakaś opcja dotycząca DVMT, nie pamiętam na ile trzeba to ustawiać. ig-platfor-id można też zobaczyć inne.

Próbowałem inne platformy - wszystko to samo niestety, a na jedną trafiłem, co daje KP. DVMT ustawia się na max, a DVMT pre-alloc na 64 MB lub lekko wyżej. Ja próbowałem ustawić na 64 MB i na 1024 MB i bez różnicy.
 

 

9 minut temu, danielosx86 napisał:

Z tych wszystkich zbędnych linijek dorzuciłbym patch "enable-hdmi20" na początek.

Próbowałem -cdfon, który praktycznie robi to samo, ale w samego enable-hdmi20 się nie bawiłem, bo trzeba konfigurować go bardziej niż sam tylko ten parametr. Ale jutro sobota, mogę spróbować podziałać z enable-hdmi20

Edytowane przez chief
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możliwe, że będziesz musiał skonfigurować wyjścia pod swoje mobo. Tu jest w pełni działający przykład, puszczający sygnał po HDMI jako connector 3.

<key>PciRoot(0x0)/Pci(0x2,0x0)</key>
			<dict>
				<key>AAPL,ig-platform-id</key>
				<data>
				BwCbPg==
				</data>
				<key>AAPL,slot-name</key>
				<string>Internal@0,2,0</string>
				<key>device_type</key>
				<string>VGA compatible controller</string>
				<key>enable-hdmi20</key>
				<data>
				AQAAAA==
				</data>
				<key>framebuffer-con0-busid</key>
				<data>
				BQAAAA==
				</data>
				<key>framebuffer-con0-enable</key>
				<data>
				AQAAAA==
				</data>
				<key>framebuffer-con0-flags</key>
				<data>
				xwMAAA==
				</data>
				<key>framebuffer-con0-index</key>
				<data>
				AQAAAA==
				</data>
				<key>framebuffer-con0-pipe</key>
				<data>
				CQAAAA==
				</data>
				<key>framebuffer-con0-type</key>
				<data>
				AAQAAA==
				</data>
				<key>framebuffer-con1-busid</key>
				<data>
				BgAAAA==
				</data>
				<key>framebuffer-con1-enable</key>
				<data>
				AQAAAA==
				</data>
				<key>framebuffer-con1-flags</key>
				<data>
				xwMAAA==
				</data>
				<key>framebuffer-con1-index</key>
				<data>
				AgAAAA==
				</data>
				<key>framebuffer-con1-pipe</key>
				<data>
				CAAAAA==
				</data>
				<key>framebuffer-con1-type</key>
				<data>
				AAgAAA==
				</data>
				<key>framebuffer-con2-busid</key>
				<data>
				BAAAAA==
				</data>
				<key>framebuffer-con2-enable</key>
				<data>
				AQAAAA==
				</data>
				<key>framebuffer-con2-flags</key>
				<data>
				xwMAAA==
				</data>
				<key>framebuffer-con2-index</key>
				<data>
				AwAAAA==
				</data>
				<key>framebuffer-con2-pipe</key>
				<data>
				CgAAAA==
				</data>
				<key>framebuffer-con2-type</key>
				<data>
				AAgAAA==
				</data>
				<key>framebuffer-con3-busid</key>
				<data>
				AAAAAA==
				</data>
				<key>framebuffer-con3-enable</key>
				<data>
				AQAAAA==
				</data>
				<key>framebuffer-con3-flags</key>
				<data>
				IAAAAA==
				</data>
				<key>framebuffer-con3-index</key>
				<data>
				/////w==
				</data>
				<key>framebuffer-con3-pipe</key>
				<data>
				AAAAAA==
				</data>
				<key>framebuffer-con3-type</key>
				<data>
				AQAAAA==
				</data>
				<key>framebuffer-patch-enable</key>
				<data>
				AQAAAA==
				</data>
				<key>hda-gfx</key>
				<string>onboard-2</string>
				<key>model</key>
				<string>Intel UHD Graphics 630 (Desktop)</string>
			</dict>

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@danielosx86

o jaa, ale rozbite te patche connectorów :D zamiast alldata wykorzystać i zawrzeć wszystko w jednym.

A enable-hdmi20 wrzucę pod connector, pod który się podpinam. Ale kwestia właśnie - robić sam enable-hdmi20 czy dodać też, że używany connector jest na HDMI? Bo używam go na HDMI i działa z marszu, ale oryginalnie nie wiem, jak jest w Macach, czy nie ma samych DP czasem :D 

Edytowane przez chief
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystanie z tej witryny, wymaga zakceptowanie naszych warunków Warunki użytkowania.