Jump to content
danielosx86

Monitor 27 4K z HDR - warto?

Recommended Posts

Zastanawiam się nad zakupem nowego monitora, ok. 27 cali i wstępnie wpadły mi w oko dość atrakcyjnie wycenione modele od LG: 27UK550 / 27UK650 / 27UL650. Każdy z nich ma matrycę IPS i wsparcie dla HDR i tu rodzi się pytanie - czy warto sobie zawracać głowę HDR w monitorach z tej półki cenowej? Miał ktoś z nimi styczność? Nie chcę wydawać więcej niż 1600 zł, obraz ma po prostu cieszyć oko.

To zależy do czego chcesz używać. Ja kupiłem taki do produkcji muzyki i montowania teledysków w FCX ale okazało się że wszystko było za małe na dodatek przy 4K moja karta graficzna przy montowaniu nie wyrabiała.

Wymieniłem go na dużo tańszy 2K i jest git ok 900 zł dałem. Przy 4k to monitor musi być co najmniej 32 cale takie moje zdanie piszę z doświadczenia.

Jeśli chcesz obrabiać kolory profesjonalnie to musisz dołozyć kasy. Jak piszę, zależy co będziesz robił na kompie.

Przepraszam ale musiałem edytować wymieniłem monitor 32 cale 4k  teraz mam 32 cale i 2k. Tak czy siak 27" do 4k to tylko do oglądania filmów.

Edited by Ratio

Również zastanawiałem się nad 4K i 32", ale zrezygnowałem na rzecz 2K i 32", co jak dla mnie jest wyborem optymalnym. Daje to wielkość plamki na niemal identycznym poziomie co FHD i 24", na czym pracuje mi się idealnie. W pracy mam 2x 21.5" FHD i wszystko jest lekko za małe, natomiast u kolegi przy 24" już wielkość jest idealna. Nie muszę skupiać specjalnie wzroku, mogę siedzieć troszkę dalej. Przy pracy z tekstem takie coś jest chyba najlepszym kompromisem, bo masz większy obszar roboczy, ale jednocześnie nie męczysz oczu tak dużą szczegółowością. W moim przypadku czasem muszę używać go z firmowym laptopem z Windows 10, gdzie skalowanie elementów UI stoi na tragicznym poziomie, więc przy takich parametrach ekranu jak mój, da się jeszcze pracować.

Polecam tę stronkę https://www.sven.de/dpi/ Poużywaj gdzieś w sklepie, firmie, u znajomych nawet mniejszego monitora, sprawdź jaka rodzielczość przy ilu calach Ci odpowiada, dobierz sobie kalkulatorem coś podobnego i takiego monitora szukaj. Ja tak zrobiłem i jestem zadowolony (mój monitor w stopce - IPS i pełna regulacja pochylenie/wysokość/obrót).

1 godzinę temu, Ratio napisał:

To zależy do czego chcesz używać. Ja kupiłem taki do produkcji muzyki i montowania teledysków w FCX ale okazało się że wszystko było za małe na dodatek przy 4K moja karta graficzna przy montowaniu nie wyrabiała.

Wszystko za małe? Od tego jest przecież skalowanie, które w macOS (w przeciwieństwie do Windowsa czy Linuksa) działa doskonale. Nikt normalny przecież nie pracuje na 27 czy 28 calowym monitorze w 4K bez skalowania. Z resztą to samo dotyczy ekranów tzw. retina - one też pracują w skalowanej rozdzielczości.

Tak więc jeśli chodzi o 4K to zdecydowanie polecam bo ostrość obrazu jest nieporównywalnie lepsza od monitorów o niższej rozdzielczości. Odnośnie HDR się nie wypowiem, bo nie miałem okazji korzystać. Brzmi mi to raczej jak bajer. 

skalowanie.png.e86a76a6bf748e5838902a6b0ea21d83.png

Jeśli będziesz grał czy oglądał filmy to pewnie tak, wtedy też warto dopłacić do matrycy z szybszym odświeżaniem, ale do pracy z tekstem moim zdaniem nie warto. Wbrew pozorom 32" nie jest taki duży. Pierwszy miesiąc to walka z przyzwyczajeniem. Chodzi o to, żeby ruszać samymi oczami przy przemieszczaniu wzroku z jednej połówki ekranu na drugą, na początku bezwiednie rusza się całą głową, co wygląda z zewnętrz komicznie. Potem zacząłem zadawać sobie pytanie - jak mogłem używać wcześniej tak małych monitorów (22").

55 minut temu, danielosx86 napisał:

Ok, coraz bardziej skłaniam się do 2560x1440 na 27-32 cale.

Ja zamówiłem sobie ostatnio do pracy ASUS Designo MZ27AQ. Mam starszy model w domu i sprawuje się elegancko. No i ten wygląd 😍

5 godzin temu, wujek_bogdan napisał:

Wszystko za małe? Od tego jest przecież skalowanie, które w macOS (w przeciwieństwie do Windowsa czy Linuksa) działa doskonale. Nikt normalny przecież nie pracuje na 27 czy 28 calowym monitorze w 4K bez skalowania. Z resztą to samo dotyczy ekranów tzw. retina - one też pracują w skalowanej rozdzielczości.

Tak więc jeśli chodzi o 4K to zdecydowanie polecam bo ostrość obrazu jest nieporównywalnie lepsza od monitorów o niższej rozdzielczości. Odnośnie HDR się nie wypowiem, bo nie miałem okazji korzystać. Brzmi mi to raczej jak bajer. 

skalowanie.png.e86a76a6bf748e5838902a6b0ea21d83.png

Po to jest 4 k żeby mieć więkrzą przestrzeń roboczą, to tak jak bym miał 4 monitory ful hd jak ze skaluje to zmniejszam przestrzeń.

11 godzin temu, Ratio napisał:

po to jest 4 k żeby mieć więkrzą przestrzeń roboczą, to tak jak bym miał 4 monitory ful hd jak ze skaluje to zmniejszam przestrzeń.

Oczywiście, że zmniejsza się przestrzeń robocza, ale 4k bez skalowania w 27 calach nie ma sensu. Plamka jest zbyt mała do komfortowej pracy. Windows 10 również zaleca takie właśnie skalowanie przy monitorze 4K o 27 calach.

4K to nie tylko przestrzeń robocza - to też gęstość pikseli. Przy takim skalowaniu jak pokazałem na obrazku (które odpowiada rozdzielczości 3008x1692) przestrzeń robocza i tak jest bardzo duża, a rozmiar elementów jest odpowiedni. Zyskujesz natomiast większą gęstość pikseli, dzięki temu obraz jest wyraźniejszy, a przede wszystkim tekst (na jedną literkę przypada więcej pikseli).

Zauważ, że makowe monitory tzw. Retina, również nie używają skalowania 1:1 - stąd właśnie ta ich mityczna ostrość obrazu. Na jeden piksel logiczny przypada kilka pikseli fizycznych. Np. w MacBooku Pro 2016 natywna rozdzielczość to 2880×1800 podczas gdy domyślne ustawienie skalowania dla tych monitorów to odpowiadające rozdzielczości 1680×1050. Czy w takim razie uważasz, że powinny być ustawione domyślnie w skalę 1:1? Przypominam, że te matryce mają 15".

Myślę, że dopiero przy około 32" można by było pracować w 4K w ustawieniach 1:1.

Edited by wujek_bogdan

Gdy się kliknie opcję "Skalowana" z wciśniętym ⌘ to pokazuje się lista rozdzielczości, wśród nich jest też 2560x1440, czyli tzw 1440p, ale moim zdaniem 3008x1692 to optymalny wybór. Obszar roboczy jest wtedy nieco większy niż w 1440p, a interfejs jest nadal w rozmiarze pozwalającym na komfortową pracę.

Zrzut ekranu 2019-12-8 o 10.39.40.png

Zrzut ekranu 2019-12-8 o 10.40.15.png

Edited by wujek_bogdan

Okej, czyli przewaga jednak po stronie 4K. Różnice cen monitorów IPS 1440p a 4K nie są zbyt duże, a w niektórych przypadkach 4K wychodzi nawet korzystniej, więc pewnie wezmę któryś ze wspomnianych wyżej LG. Przestrzeń robocza na 27-calach może być taka jak na iMac 27, a dodatkowo dostaję wsparcie dla HDR, FreeSync, regulację wysokości i atrakcyjny wygląd. Dzięki wszystkim za pomoc!

Edited by danielosx86

Tak a propos HDR - wpierw polecam dokładnie poczytać do czego służy, w jakich materiałach i jak jest wykorzystywany, a potem polecam zestawić z matrycami IPS/VA/TV których natywny kontrast najczęściej zawiera się od kilkuset do paru tysięcy do 1. W każdym razie, HDRu (porządnego) nie da się uzyskać na matrycy IPS - nie wyjdziesz z kontrastem ponad to co potrafi matryca. Jak na IPS standardem jest 1000:1 to i HDR ma max 1000:! inaczej mówiąc każdy obraz jaki widzisz jest HDRem. HDR ma sens wg mnie tylko na matrycach emisyjnych, gdzie punkt obrazu świeci a nie transmisyjnych (TFT) gdzie podświetlany jest cały lub część obrazu. W praktyce porządny HDR można podziwiać tylko na matrycach OLED, następnie HDR wykorzystywany jest przede wszystkim w materiałach Video (Filmy/seriale), gry to parę może paręnaście tytułów. Do tego HDR łączy się z 4k a to wymaga HDMI 2.0x a najlepiej HDMI 2.1... tak czy siak jest wiele zależności i czynników wpływających na jego użyteczność.

Wybierając monitor w tej chwili zwracał bym uwagę przede wszystkim do czego ma służyć, a potem wybierał priorytety parametrów, jak rozdzielczość, wielkość, rodzaj matrycy... w każdych z wypadków jednym z najwazniejszych parametrów jest wierność odwzorowania kolorów w przestrzeni barw jaką wspiera monitor. Także bym szukał konstrukcji potrafiącej wyświeci DCI-P3, a poprawne - 100% pokrycie sRGB jest absolutnym minimum.

Jeżeli chodzi o monitory z HDR to musisz na nie wydać trochę ponad 2 tyś złotych. Zaletą jest bardzo szeroki gamut kolorów.135% srgb 99% dci-p3 16 strefowe wygaszenie diod w trybie hdr dla poprawienia kontrastu oraz jasnosc na poziomie 723 cd/m²

Są to te dwa modele które prawie nieczym się nie różnią poza obudową.
https://www.morele.net/monitor-philips-326m6vjrmb-6045371/

https://www.morele.net/monitor-philips-328p6vubreb-00-4142296/

Następnie jest monitor za 2 tysiace tez dosc szeroki gamut 120% sRGB 4k 32 cale zakrzywiony bez HDR

https://www.morele.net/monitor-philips-328e1ca-00-6116999/

Następnie jest za 1700zł Philips 4k 32 calowy tez z dosc szerokim gamutem 100%sRGB i 95% NTSC 85% Adobe RGB
https://www.morele.net/monitor-philips-328p6vjeb-00-1071915/

Następnie za ok 1000zl Polecam 32 calowego zakrzywionego philipsa 2k z tez szerokim gamutem 120%sRGB
https://www.morele.net/monitor-philips-328e9fjab-4764342/?fbclid=IwAR3zcxBRdjQ3VeGeaEJN-tXVlIQf7LDPLX-nIXFEltXlKObhVtNJpQfeoYc

Oraz za 1150zł jest ciekawy 27 calowy philips tez z szerogim gamutem 132% sRGB na IPS
https://www.morele.net/monitor-philips-276e8fjab-00-1329097/?fbclid=IwAR0lkRWSrgeu42KEHngQlt9UjpoSwNPEKdFU-KjNIfcPbByljc0EASzXPvc

Za 500zl polecam tego philipsa 24 cale i bardzo dobre kolory 129% sRGB
https://www.morele.net/monitor-philips-246e9qjab-4608410/

Dlaczego polecam philipsy. Dlatego że mają szerokogamutowe podswietlenie "Utra Wide Color" poprzez pokrycie diod specjalnym zielonym i czerwonym luminoforem zamiast zółtym jak w monitorach "zwykłych". To daje lepsze kolory.

Czyli masz paramery EIZO za cenę o wiele niższą :)

Paremetry monitorów polecam sprawdzać na tej stronie. Wystarczy w wyszukiwarke wpisac model monitora. 

https://www.displayspecifications.com/

Teraz jeżeli chodzi o HDR . To w HDR wchodzi wlasnie lepszy kolor, oraz wieksza jasność plus np wygaszanie diod tak zwane direct led.
Jeżeli chodzi o jasnosc to mialem telewizor ktory mial jasnosc w trybie hdr na poziomie 600 cd/m2 i nie robiło to duzego wrazenia moze wydawalo sie to ciut jasniej niz na zwyklym monitorze ale szczeki nie urywa :). Jeżeli chodzi o teraz kolor .
To nie widziałem różnicy pomiedzy filmem w HDR na tv TCL z szerokogmatuowym podswietleniem "PFS" LED  (filmy puszczane w dci-p3 lub rec2020) a tym samym filmem ale puszczonym np w sRGB (rec709) na szerokogamutowym moniotorze philipsa. Wiec moim zdaniem dobrze miec szerokogamutowy monitor philipsa nawet bez funkcji hdr i w zasadzie sa te same kolory co na telewizorze czy monitorze z HDR :). Ten sam efekt dla oka. Bogate kolory super zielien i czerwien itp

Teraz jeżeli chodzi o wielkość monitora to nie polecam monitora powyzej 24 cali "do internetu", bo bedzie oslepial i meczyl. Duzy monitor 32 cale to tylko do gier oraz do edycji video itp sie nadaje. do internetu jest przy duzy
Miałem monitor 2k 32cale plaski AOC i czytelnosc na krawedziach ekranu jest juz slaba. dlatego Teraz mam chec na tego zakrzywionego philipsa 2k 32 cale za 1000zl. Posiadalem tez tego philipsa za 500zl 24cale i kolory sa naprawde mega. 

Edited by radek97