Skocz do zawartości

Macbook Pro late 2011, Thunderbolt 1 <-> Thunderbolt 3 żeński dock/adapter?


Kosma
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Robi mi się coraz więcej peryferiów, które są na TB3, poza tym przydałoby się kilka portów USB 3.0, jakiś hdmi czy DVI do podłączania zewnętrznego monitora (obecnie monitor podłączam adapterem TB1-HDMI). Szukam jakiegoś rozwiązania żeby wyposażyć mojego leciwego MBP w port TB3. Jest przejściówka Appla TB2 żeńska <-> TB3 męska ale to nie załatwia sprawy, bo służy to do podłączania peryferiów z TB1/TB2 do kompów z portem TB3, a mi chodzi o coś odwrotnego, żeby peryferia z TB3 podłączać do kompa z portem TB1. Jestem świadom, że prędkość będzie ograniczona do 10 Gb/s (TB1 standard), ale to nie problem. 

Przewertowałem cały internet ;) i nie znalazłem prostego rozwiązania typu adapter żeński TB3 - męski TB1/2 tak żeby do tego np podłączyć jakąś pierwszą lepszą z brzegu stację dokująca na TB3. Musiałaby taka stacja nie mieć wbudowanego przewodu TB3 tylko port, wtedy mógłbym ją podłączać przez adapter do mojego MBP 2011. Może są też jakieś stacje dokujące, posiadające port TB1/TB2 i jednocześnie TB3 i żeby przesył działał w nich w obie strony?

Edytowane przez Kosma
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak zgadza się, ten adapter TB2-TB3 od Appla działa w obie strony, sam Apple tak twierdzi, ale mi chodzi o fizyczne połączenie tego. Nie znalazłem do tej pory żadnej stacji dokującej (w normalnych pieniądzach przy okazji), która miałaby tylko port TB3 a nie wystający z docka przewód z końcówka TB3, bo fizycznie w obecnej konfiguracji da sie zrobić tylko tak, że od strony MBP wpinam się kablem TB2/1 a z drugiej strony mam wtyczkę TB3, którą musze w coś wpiąć. To dziła okej o ile wpinam się w jedno urządzenie TB3 (np interfejs audio), ale jak chcę mieć dock żeby mieć więcej portów np USB 3.0, HDMI (lub DVI), i może ze dwa porty USB 3.1 To nie mam takiej fizycznej możliwości, bo z docka wystaje przewód z męską wtyczką TB3 i z MBP też wystaje męska wtyczka TB3, nie ma jak tego spiąć.

Edytowane przez Kosma
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adapter TB1/2 <-> TB3 możesz podłączyć zarówno do komputera jak i urządzenia z TB3. Jeśli w urządzeniu masz kabelek TB3 na stałe to musiałbyś to urządzenie podpiąć przez inne urządzenie z gniazdami TB3.

BTW adaptery które nazywasz TB1->HDMI to wcale nie jest TB tylko mini Display Port do HDMI.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takich docków, o których piszesz, w zasadzie nie ma (w zasadzie poza tymi DIY), głównie ze względu na to, że byłoby z nimi więcej problemów niż pożytku. Problemem nie tyle jest przepustowość, a to, co faktycznie znajduje się wewnątrz TB1/TB2 i TB3. TB1 i TB2 zawierają w sobie wyłącznie nitki PCIe i DP, w przypadku TB3 masz też dodatkowo zasilanie (do 20V/5A, sterowane przez kontroler TB3) i USB (zawierające w sobie również HDMI). Wrzucenie do takiego docka stosownych kontrolerów wyłącznie podbiłoby cenę, a przez to zmniejszyło konkurencyjność tegoż produktu w stosunku do dostępnego sprzętu z TB3.

 

Robiłem już takie podejścia korzystając z rMBP15 mid 2015. Nie jest to warte zachodu. Na dłuższą metę, znacznie lepszą (tańszą - m.in. z racji kosztów dodatkowych akcesoriów, ale i też korzystniejszą emocjonalnie, uwzględniając nerwy z powodu takiego, że nagle coś przestaje Ci działać w momencie, gdy jest Ci to faktycznie potrzebne) opcją jest po prostu przeskok na nowszy sprzęt, najlepiej na minimum Kaby Lake Refresh (i5/i7 8xxx) - nawet w wariancie 13" różnica w wydajności jest znaczna (zegar w zegar jakieś 30-40%, a przy okazji masz 4 fizyczne rdzenie zamiast dwóch, stąd wydajnościowo wypada on podobnie do czterordzeniowych i7 z 15"), a i używany sprzęt jest do wyrwania już w dość przyzwoitych pieniądzach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam takich dokładnie trzy na biurku ;) aż z ciekawości sprawdziłem przy urządzeniu z samym USB-C, jak i bez USB-C. Mając urządzenie bez TB3, nie będzie to stabilnie (lub wcale) działać z urządzeniami TB3 - nie ma tam kontrolera TB3, wszystko leci via nitki TB3 z urządzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okej czyli jak mam np taki dock Belkina na TB1:

https://imagazine.pl/2013/12/26/belkin-thunderbolt-express-dock/

I podepnę do niego taki zestaw - przewód TB1/2 -> adapter apple TB2 -> TB3, to do sprzętu typu interfejs audio TB3. To będzie działać i interfejs będzie zasilany z TB?

Edytowane przez Kosma
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, w sumie to te interfejsy, którymi jestem zainteresowany, mają zewnętrzne zasilanie dodatkowo. A jak z przesyłem danych, czy poza zasilaniem wszystko będzie działać okej?

 

I jeszcze jedno a propos tego docka. Podłączyłem go przez port firewire do moich dwóch macbooków ze stopki, w żadnym wypadku nie działał, nie dawał zasilania ani na urządzenia podpięte pod dock ani mac os nie widziała tych urządzeń. Czyli na to wychodzi, że żeby dock działał to musi być podpięty przez gniazdo TB(swoje). A co jeżeli podepnę się adapterem FW-TB do gniazda TB tego docka, to da zasilanie na urządzenia i mac os będzie je widzieć, jak się do macbooka podepnie pod FW?

Edytowane przez Kosma
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystanie z tej witryny, wymaga zakceptowanie naszych warunków Warunki użytkowania.