Skocz do zawartości

(Już nie) budżetowy haMac na Z390


Estrax
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Wróciłem na święta do Polski i zacząłem aktywnie przeglądać popularny portal aukcyjny. W kilka dni udało mi się kupić w dość atrakcyjnych cenach trochę "elektrośmieci" (;)), które wykorzystam do zbudowania budżetowego haMaca. Na potrzeby tego projektu narzuciłem sobie górne ograniczenie budżetu, które wynosi 3k pln - ot chcę sprawdzić, co da się zbudować w tej kwocie na ten moment - stąd cały projekt będę starał się zamknąć poniżej tej kwoty. Z tego również powodu w zestawie znajduje się kilka bardzo tanich podzespołów od SilentiumPC, zamiast czegoś bardziej sensownego/wydajnego od firm takich, jak np. Fractal czy Noctua). Wszystkie części nowe, fabrycznie zapakowane - oczywiście z wyłączeniem dysku SSD na M.2 i GPU. Poniżej zakupione części wraz z ich cenami (nie uwzględniam tu kosztów przesyłek).

 

CPU: i5 9400F (6x 2.9-4.1 GHz, 9 MB L3) - czyli podstawowy, sześciordzeniowy i5 Coffee Lake z dziewiątej generacji, bez iGPU - 299 pln

MOBO: Gigabyte Z390 Gaming X (ATX, 4x DIMM, 2x M.2, 6x SATA3, ALC892, LAN od Intela) - niestety, nie pamiętam modelu LANu na tej mobo, sprawdzę od razu, gdy złożę ten sprzęt - 329 pln

RAM: 4x Apacer Panther Rage (16 GB DDR4 3000 MHz CL16, 16-18-18-38) - 200 pln za kostkę, sumarycznie 800 pln za zestaw 64 GB w czterech kościach

GPU: Gigabyte RX460 Windforce OC 2G (2 GB DDR5 128-bit, 14 CU/896 rdzeni) - 139 pln Gigabyte Gigabyte RX5500XT OC (8 GB DDR6 128-bit, 22 CU/1408 rdzeni, 32 ROP, 88 TU) - 449 pln

SSD M.2: Toshiba KBG30ZMT256G, prawdopodobnie pochodząca z demontażu z jakiegoś ThinkPada (model ten był bardzo często montowany w E480 i E490) - parametry nie powalają, 1000/300 R/W - 99 pln
- Silicon Power A80 NVMe 512 GB (280 pln)
- Silicon Power A80 NVMe 1 TB (420 pln)
- radiatory EKWB EK-M.2 w kolorze złotym (98 pln za oba)

SSD SATA3: Crucial MX500 250 GB (560/510 R/W, 2.5", TLC) - 99 pln
- Crucial MX500 1 TB (560/510 R/W, 2.5, TLC) - 400 pln
- 2x Crucial BX500 960 GB (540/500 R/W, 2.5", TLC) - 309 pln/szt, sumarycznie 618 pln

PSU: SilentiumPC Supremo M2 550 (550W, wentylator 120mm, 80 Plus Gold, niestety tylko pół-modularny) - 149 pln

CASE: SilentiumPC Signum SG1 TG (mid tower, max 8 wentylatorów - 2 w zestawie, jeden boczny panel ze szkła hartowanego, największy plus tej budy to w zasadzie tylko i wyłącznie cena) - 99 pln

COOLER: SilentiumPC Navis Evo ARGB 240 (chłodzenie wodne AiO z chłodnicą 240mm i dwoma wentylatorami 120mm) - 220 pln

FAN: 6x SilentiumPC Zephyr 120 (120mm, 1100 rpm) - 8 pln sztuka, sumarycznie 48 pln 10x SilentiumPC Stella HP ARGB 120 PWM (120 mm, 800-2300 rpm) - 425 pln za komplet

 

Suma: 2281 4685 pln (+ przesyłki). Składając to w jakimś sklepie, bez szukania okazji, pewnie wyszłoby jakieś 4k 6-7k pln.

 

Powinna wyjść z tego niezła platforma do pracy. Pewnie dla większości osób 64 GB RAM to za dużo, ale tutaj trafiły się te kości w dość dobrej cenie, to i wziąłem od razu cały komplet. Z minusów, na pewno mamy tu CPU bez iGPU, przeciętny/kiepski RAM, beznadziejny SSD na M.2, kiepski zasilacz, obudowę i wentylatory. Na plus dość spore możliwości rozbudowy, 64 GB RAM i upchnięcie tego dość przyzwoitego chłodzenia wodnego AiO.

 

Temat ten w najbliższej przyszłości zostanie zaktualizowany o info co udało mi się z nim zrobić, jak i o wyniki z benchmarków.

Edytowane przez Estrax
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwszy update co do tego sprzętu: GPU (RX460) okazała się być trupem, stąd ją zwróciłem. Tymczasowo w budzie wylądowała R9 270 od Asusa, którą udało mi się wygrzebać w trzymanych w domu starociach. Do rysowania interfejsu wystarczy.

Zauważyłem też pierwsze problemy z obudową - nawet przy niskoprofilowych kościach RAM były problemy z zamontowaniem chłodnicy 240mm wraz z wentylatorami na górze obudowy, dlatego pokusiłem się o zrobienie push-pull na froncie. Niestety, nie ma tam wystarczającej ilości miejsca na zamontowanie chłodnicy i wentylatorów, stąd poszły w ruch narzędzia do metalu, z pomocą których "dorzeźbiłem" sobie trochę dodatkowego miejsca, kosztem długości blachy maskującej piwnicę. Mam już w zasadzie wszystko złożone, pozostaje mi tylko odszperać zestaw okablowania pod wentylatory (lub jakiś kontroler), gdyż niestety na ten moment 4 z nich nie są podpięte. Po tej delikatnej modyfikacji w obudowie mieści się 10 wentylatorów.

 

@wujek_bogdan ten wspomniany egzemplarz, jak na oferowane wyposażenie, był po prostu w dobrej cenie (329 pln) - dlatego go kupiłem. Nie planowałem ani Z390, ani też produktów Gigabyte, gdyż nie należę do fanów tejże firmy. Problemami z NVRAM się nie przejmuję, jestem gotów nawet na oranie UEFI do zera, aby to poprawić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będę śledził temat jako user Z390 Gaming X. Płyta bezproblemowa, nie licząc NVRAM. Chętnie przyłączę się do poszukiwań przyczyn jego braku.

Kolejne doniesienie, że przez fix DSDT da się uzyskać natywny NVRAM na Z390: https://github.com/khronokernel/Opencore-Vanilla-Desktop-Guide/issues/17

Edytowane przez danielosx86
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

System postawiony, poszło szybko i sprawnie. Pozostaje do ogarnięcia tylko i wyłącznie NVRAM. Jestem bardzo pozytywnie zaskoczony temperaturami - podsumowując stress test trwający 24h, maksymalna temperatura osiągnięta na CPU to 45 stopni, przez większość czasu oscylowała na poziomie 30-32 stopni (temperatura pomieszczenia: 21 stopni) - ten Navis Evo 240 (AiO) sobie całkiem przyzwoicie radzi, po części to też zasługa 10 wentylatorów aktualnie obecnych w obudowie.

 

Co do benchmarków, mamy tu w zasadzie standard, jak dla tego modelu CPU:

GB4: 5359 (singlecore) / 23061 (multicore)

https://browser.geekbench.com/v4/cpu/15064345

GB5: 973 (singlecore) / 4956 (multicore)

https://browser.geekbench.com/v5/cpu/856803

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry za offtopic ale zaciekawił mnie wynik 5359/23061 w Geekbench. Mam i7-4790K, gdy porównuję ten procesor z twoim i5-9400F, to większość stron, takich jak cpu.userbenchmark.com pokazuje, że te procesory są bardzo zbliżone do siebie wydajnością. W Geekbench natomiast mój wynik różni się znacznie od twojego. Mam 1003/3739. Z ciekawości sprawdziłem czy tylko ja taki mam, ale okazuje się, że ten procesor po prostu ma taki wynik, więc z moim systemem wszystko OK. Skąd więc taka różnica w Geekbench? Czyżby Geekbench przeprowadzał jakieś testy, które wykorzystują instrukcje niedostępne w mojej generacji CPU?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź wersję geekbencha, gdyż tam zmieniły się metryki i zasady punktacji (a i też punkt wyjścia jest inny: dla GB4 jest to i7 6600u z 4k pkt dla singlecore, dla GB5 jest to bodajże i3 8100 dający 1k pkt na singlecore).

5359/23061 to wynik z GeekBench4, 973/4956 to wynik z GeekBench5.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, Estrax napisał:

Sprawdź wersję geekbencha, gdyż tam zmieniły się metryki i zasady punktacji (...) to wynik z GeekBench4, 973/4956 to wynik z GeekBench5.

To wszystko wyjaśnia. Testowałem w Geekbench 5. Teraz ten wynik ma sens - singlecore masz zbliżony do mojego, natomiast multicore wyższy, bo twój proc ma o 2 rdzenie więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 20.12.2019 o 18:36, danielosx86 napisał:

Będę śledził temat jako user Z390 Gaming X. Płyta bezproblemowa, nie licząc NVRAM. Chętnie przyłączę się do poszukiwań przyczyn jego braku.

Kolejne doniesienie, że przez fix DSDT da się uzyskać natywny NVRAM na Z390: https://github.com/khronokernel/Opencore-Vanilla-Desktop-Guide/issues/17

Problem z DSDT od Mald0na jest tylko taki, że podczas pracy grafika intela jest przytkana, pracuje na 1/3 mocy podczas kodowania, a bez DSDT hula na 100%. Pisałem mu o tym, ale stwierdził, że nie wie dlaczego. Jego sprzęt chodzi jako iMacPro, więc iGPU ma wyłączone. Ja naromiast uparcie trzymam się iMac 19.1 czyli "po Bożemu" więc uzywam emulacji i czekam, aż coś się zmieni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja dla porównania - mój poprzedni i7-4790K miał tak na Impact VII:

Innych testów dla 4790K już nie zrobię, bo siedzę obecnie na Broadwellu i7-5775C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Estrax używasz OC czy Clovera? Masz problemy z alokacją pamięci? Testowo wyrzuciłem AptioMemoryFix i zastąpiłem go OcQuirks + FwRuntimeServices. Okazało się, że spokojnie można bootować z włączonym KASLR. Problemów z NVRAM dalej nie rozwiązuje oraz nadal bez EmuVariableUEFI jest KP przy wyłączaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aktualnie siedzi tam Clover, OC będę stawiać tam jakoś w nadchodzącym tygodniu. Brak problemów z alokacją pamięci, przy czym siedzę na BIOSie F08 - takowe problemy zauważyłem przy BIOSie F09 i F10a. Jeszcze nie rozgrzebywałem ich, by sprawdzić co faktycznie powoduje ten problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Update: RDNA atakuje ;) w sprzęcie wylądowało nowe GPU: RX5500XT 8 GB produkcji Gigabyte (GV-R55XTOC-8GD), kupione po okazyjnej cenie 449 pln w jednym z popularnych sklepów internetowych. Działa stabilnie bez Lilu i WhateverGreen. Jeśli jednak używacie tych kextów (np. ze względu na odpaloną iGPU), to potrzebna jest ich aktualna wersja wraz z flagą agdpmod=pikera.

209219760_Screenshot2020-01-07at11_46_22.png.8bbeae01eb3c5fab68281381d929b29b.png

Wydajność w benchmarkach... no cóż, pewnej części ciała nie urywa, ale w praktyce działa znacznie lepiej. Jest ciut szybciej, niż przy RX580, jednocześnie też mamy znacznie niższe zużycie energii (prawie o połowę), stąd też jest chłodniej.

Geekbench 4, openCL: 93249 https://browser.geekbench.com/v4/compute/4691999

Geekbench 5, metal: 28421 https://browser.geekbench.com/v5/compute/409135

Geekbench 5, openCL: 30820 https://browser.geekbench.com/v5/compute/409144

LuxMark 3.1, LuxBall: 13365

160910195_Screenshot2020-01-07at12_46_22.png.4c449e3a3c208d2e14cfdde671ae3818.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Estrax

Może Ty mi wyjaśnisz... do czego tak naprawdę ten WhateverGreen jest niezbędny? W moim przypadku ( komp ze stopki na Z390) po użyciu parametru -wegoff iGPU dostało kopa podczas pracy w FCPX. fakt odcięło mi porty DP przy botowaniu, ale HDMI i DVI działają. 

Cytat

Jeśli jednak używacie tych kextów (np. ze względu na odpaloną iGPU), to potrzebna jest ich aktualna wersja wraz z flagą agdpmod=pikera.

 U mnie z WEG iGPU pracuje na 1/4 mocy a na 100% dopiero przy kodowaniu, natomiast jak wyłączę WEG to już podczas montażu filmu iGPU pracuje płynnie i w zakresie 0-100%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest niezbędny. Po prostu poprawia kilka kwestii, m.in. mapowanie wyjść, eliminuje również kilka problemów z Metalem na niektórych iGPU - kompletną listę możesz znaleźć w README wewnątrz repozytorium WEG na githubie. Jeśli Cię one nie dotyczą, to nie ma potrzeby, by tego kexta używać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zazwyczaj poluję na okazje na allegro, ale przeglądam również sklepy typu xkom, morele czy komputronik, gdyż od czasu do czasu pojawiają się tam konkretne rzeczy w przyzwoitych cenach. Tym razem jakimś cudem znalazłem się na morelach w odpowiednim czasie. Gdy zobaczyłem tę kartę w tych pieniądzach (i to nie w sekcji outlet czy wyprzedaże), nawet się nie zastanawiałem nad zakupem. Osobiście uważam, że 900-1000 pln za nią to zdecydowanie za dużo - powinna ona być wyceniona na jakieś 700 pln, szczególnie uwzględniając aktualne ceny Polarisów. Zawsze też staram się kontaktować ze sprzedawcami i próbuję negocjować cenę w dół - uważam, że każda cena jest do negocjacji - czasami się udaje, czasami nie - ale miałbym sobie za złe, gdybym nie spróbował. W przypadku takich firm jak te wspomniane wyżej, negocjować jest łatwiej, gdyż zależy im na tym, by towar zjechał im z magazynu - czasami schodzą nieco z ceny, czasem zaś są w stanie dorzucić coś konkretnego w gratisie. Tu urwę 20 pln, tam 50, jeszcze w innym przypadku 100-200 pln przy ciut większym zamówieniu i na koniec roku wychodzi taki sprzęt za 3-3.5k pln niemalże gratis. :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejna aktualizacja: w sprzęcie wylądowały nowe SSD: Silicon Power A80 NVMe 512 GB (280 pln) oraz 1 TB (420 pln), oba z założonymi radiatorami EKWB EK-M.2 w kolorze złotym (49 pln/sztuka). Tamta Toshiba powędrowała do zewnętrznej obudowy. Na SATA3 dorzucony został Crucial MX500 1 TB (400 pln) wraz z dwoma Crucial BX500 960 GB (309 pln/sztuka). Wymieniłem również wszystkie wentylatory, czyli w sumie 10, na SilentiumPC Stella HP ARGB 120 PWM (425 pln w sumie za komplet). Wszystko tym razem pochodzi z alledrogo.

Fotki wrzucę, gdy skończę kompletowanie sprzętu - jeszcze tylko obudowę chcę zmienić na coś większego (a przede wszystkim wyższego), opcjonalnie też CPU - aktualnie siedzi tam i5 9400f, będę chciał wrzucić tam na stałe i9 9900k (póki co był on w tym komputerze na chwilę do testów; aktualnie siedzi w innym), chyba, że wyjdzie Comet Lake, to wtedy wymienię mobo+CPU na coś kompatybilnego z i9 10900k.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ano zgadza się, już nie taki budżetowy, ale od takiego wyszliśmy ;) zaktualizowałem tytuł tematu. Pokazuje to jednak jak niewielki dystans potrafi dzielić przyzwoity sprzęt budżetowy i przyzwoitą średnią półkę. W planach jeszcze do poskładania mały NAS (mATX lub mITX), zobaczymy, co może tu być ciekawszym wyborem niż pentium/i3/ryzen 3.

 

Przy okazji, jakieś rekomendacje co do obudowy? Do tej jednostki szukam modelu, który zmieści powyżej płyty głównej chłodzenie o wysokości 80-90mm (radiator+wentylatory). Znajdzie się coś takiego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystanie z tej witryny, wymaga zakceptowanie naszych warunków Warunki użytkowania.