Skocz do zawartości

(Już nie) budżetowy haMac na Z390


Estrax
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 10.01.2020 o 00:30, Estrax napisał:

W planach jeszcze do poskładania mały NAS (mATX lub mITX)

Rozważ HPE ProLiant MicroServer Gen8: https://support.hpe.com/hpsc/doc/public/display?docId=emr_na-c03793258

Jeszcze niedawno nówki leżały na allegro po ~1000PLN brutto. Sprzęt o tyle ciekawy, że można z niego zrobić ciekawe rzeczy. Poza tym chyba najpopularniejszy barematela pod XPEnology. Niestety Synology deko pozmieniało DSM i nie da się postawić "prosto" najnowszego DSM, ale 6.1.x siada i działa stabilnie. Sprzęt działa prawie bezgłośnie, z gniazdka ciągnie ~40W, masz 4 kieszenie na dyski 3,5" dodatkowy port wewnątrz, np na Cache na SSD. CPU możesz wsadzić nawet odpowiednik i7-3770, RAM maks niestety tylko 16GB, więc przy ESXi dużo nie zaszalejesz, ale do domowego zastosowania? Chyba jedna z najfajniejszych tanich a jednocześnie wciąż mocnych i funkcjonalnych zabawek.

BTW - Jak będziesz rozpoznawał temat jaki alternatywny soft pod NASa - to chętie włączę się w dyskusje, potrzebuję sam zbudować NASa właściwie wyłącznie do magazynowania danych. Resztę bardziej wyrafinowanych rzeczy i tak mi załatwia NAS Synology.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, HPE microserver g8 jest jedną z opcji, które rozważam. Powinien być w zupełności wystarczający - ta jednostka ma służyć głównie jako magazyn danych, a najbardziej wymagającym zadaniem dla niej będzie stream 1080p w ilości max 2-3 sztuk. Po głowie chodzi mi również zbudowanie małej jednostki w obudowie Phanteks Enthoo Evolv mITX, w której pojawiłaby się mobo B450 i Ryzen 2600 (którego idzie wyrwać w okolicach 400-450 pln) wraz z jakimś AiO 240/280mm i 32 GB RAM (2x16).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początku też myślałem o składaniu do póki nie wpadł mi w łapki ten HPE G8. Z składaniem jest ten problem, że cenowo nie zamkniesz się aby uzyskać tę samą funkcjonalność co masz w Gen8. Jak policzysz nawet obudowę, płytę, cpu, pamięć, chłodzenie to wyjdzie dobrze ponad 1k PLN, a gdzie takie funkcje jak podwójny LAN + iLO do zarządzania sprzętem. Gdzie kieszenie na 4xHD. Do tego masz opcję rozbudowy o np HPE Smart Array P222 - 4 x internal SAS + 4 x External SAS - spinasz to z wbudowanym backplate, a pełne zarządzanie masz w iLO, do którego w razie potrzeby dostajesz się np z aplikacji na komórce i widzisz nawet ekran i co się na nim dzieje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Kolejna aktualizacja: do tegoż sprzętu, po dość długim oczekiwaniu na dostawę, trafiła karta Gigabyte GC-Titan-Ridge https://www.gigabyte.com/Motherboard/GC-TITAN-RIDGE-rev-10 - nie pojawia się ona w raporcie systemowym ani w zakładce Thunderbolt, ani też w zakładce PCI; można wręcz powiedzieć, że macOS nie pokazuje jej nigdzie (poza lspci), nawet w przypadku podpiętych urządzeń - będę sprawdzał ten temat w nadchodzących dniach, mimo, iż jest to sprawa wyłącznie kosmetyczna - w praktyce, karta ta działa w stu procentach OOTB, włącznie z hot swapem.

Szukam też cały czas nowej obudowy - najchętniej z dwiema dużymi komorami, optymalnie coś pokroju Corsair 680X, IN WIN 8.O.S.S, lub Lian Li PC-O8SWX / PC-O8WX, tyle, że nie chcę na nią wydawać więcej, niż jakieś 700 pln. Jakieś rekomendacje? W ostateczności zbuduję od zera jakąś samodzielnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

R6C (czyli R6 z USB-C na panelu) jest super, tyle tylko, że praktycznie wszystko, co tylko się do niej zmieści, składam wlaśnie w tej budzie - dlatego szukam czegoś innego, aby przełamać trochę ten trend, nie chcę dokładać kolejnej R6 do tych kilku stojących w domu. ;)

Chcę przede wszystkim wyrzucić zasilacz do drugiej komory, aby w głównej komorze posadzić na dole co najmniej 2 wentylatory 120/140mm doprowadzające więcej zimnego powietrza do obudowy. Wprawdzie już teraz nie jest źle, bo max temperatura wewnątrz obudowy to ta notowana na CPU - jest to max 45 stopni w stresie (przy 23 stopniach w pomieszczeniu), ale może da się ten wynik poprawić, przy okazji testując coś nowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 10.01.2020 o 00:30, Estrax napisał:

Przy okazji, jakieś rekomendacje co do obudowy? Do tej jednostki szukam modelu, który zmieści powyżej płyty głównej chłodzenie o wysokości 80-90mm (radiator+wentylatory). Znajdzie się coś takiego?

Spoko wykonanie ma In-Win 101. Dobry stosunek cena - jakość. (z grubej blachy)

Nie są najładniejsze, ale wykonanie super.

Myślałem by ją wrzucić do G5.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystanie z tej witryny, wymaga zakceptowanie naszych warunków Warunki użytkowania.