Jump to content
Najrad

WhateverGreen używać czy nie?

Recommended Posts

Po aktualizacji Mojave do Cataliny borykam się z odczuwalnym spadkiem wydajności FCPX. Pomimo przyzwoitej maszyny widać gołym okiem, że coś jest nie tak, multicamy 50p tną się niemiłosiernie ( nie optymalizowane), pliki 4k z Mavica też nie działają płynnie, natomiast kodowanie do pliku wynikowego jest szybkie i tu nie mam zastrzeżeń. Zauważyłem, że podczas pracy w programie, iGPU pracuje maksymalnie z 1/4 mocy ok 0,35GHz, a podczas kodowania osiąga pełną moc 1,2 GHz. Trafiłem gdzieś w necie na opinie, że FCPX przyspiesza znacznie po pozbyciu się WhateverGreen. No to się pozbyłem i ... program odżył. 4k z Mavica śmigają swobodnie nawet z podwójna prędkością odtwarzania i z nałożoną korekcją kolorów, multicamy już mi się nie tną :) a obciążenie iGPU podczas odtwarzania timeline znów osiąga 1.2GHz ( czyli pełną moc). Jedynym minusem jest czarny ekran na obu złączach DP w moim RX580, ale za to obraz jest na HDMI oraz DVI. Ponieważ WhateverGreen używam od bardzo dawna, już mi z głowy wyleciało jakie będą konsekwencje pozbycia się go z systemu - poza black screen na DP i tymi śmiesznymi różowymi kreskami podczas botowania. Mogę się go pozbyć, czy lepiej jednak zostawić?

Edited by Najrad

Apple coś pogrzebało w driverach AMD w 10.15.2, m.in. usuwając wsparcie dla HEVC ze sterowników dla Polarisów. Miałeś to samo na 10.15.1?

Tu opis problemu: https://github.com/acidanthera/bugtracker/issues/613

W środku jest też link do dummy kexta, który ponoć pomaga, o ile Twoje problemy są związane z tym tematem.

Edited by danielosx86

Problemy zaczęły się od 10.15.1 ( wersji 10.15.0 nie instalowałem) co zbiegło się z uaktualnieniem WEG do wyższej wersji, bo na starym występował black screen . Coś  kodowałem do h265, ale były to krótkie klipy i tylko testowo, więc nie zwróciłem uwagi na konsekwencje, ale pliki wynikowe były OK. Jeszcze potestuje system bez WEG i zobaczę jak to chodzi podczas pracy, a później spróbuję z nowszym - jak wyjdzie - WEG. Poza tym mój problem polega na... mizernym wykorzystywaniu iGPU podczas pracy w programie FCPX - ok 30% mocy - co skutkuje tym, że podgląd z 2 kamer 1080 50p w multicamie mi się strasznie tnie, a zwykły plik 4k z drona również nie odtwarza się płynnie. Po usunięciu WEG wszystko wraca do normy... iGPU przy pracy na timeline śmiga na 100% w  trudnych momentach montażowych, wspomniane klipy się nie tną. Jest jeszcze jeden problem który nie występuje na Mojave i którego nie jestem w stanie w ogarnąć. To pliki z kamery Canon C100 mik, ale to nie temat na dziś i na pewno nie jest temu winien WEG, bo bez niego też zjawisko występuje.

Edited by Najrad

Nie. Nie używam DSDT Mald0na. Na nim iGPU jest "zatkana" nawet przy kodowaniu. NVRAM odpalam przez Kext Emuvariable. Teraz składam film bez WEG i wszystko działa jak pod Mojave, szybko, sprawnie, bez zacięć, iGPU działa płynnie w zakresie od 0 do 1.20GHz . Zaczekam na następną wersję WEG i zobaczymy co będzie. Co tracę nie uzywając WEG?

Mam bardzo podobny temat. Moja konfiguracja to Z390 Aorus Master + i9-9900k + RX 5700 XT i 64GB RAM. Z uwagi na posiadaną kartę graficzną mogę używać tylko Cataliny. Gdy mam aktywny WEG z atrybutami agdpmod=pikera wydajność w FCPX kuleje. iGPU podczas podglądu z timeline pracuję max z prędkością 0,35GHz. Gdy pozbędę się WEG iGPU rozkręca się do 1,2GHz, a podgląd jest znacznie płynniejszy (pracuję na plikach z Phantoma 4 PRO - 4k, 50 fps, 100 Mbps) ale nie działają wyjścia DP z karty graficznej. Czy istnieje jakiś sposób na uruchomienie wszystkich wyjść z grafiki bez WEG?

tak, jak się poprawnie zrobi, czyli co mamy poprawić/zrobić? ten screen to podczas pracy FCPX? Ja już przywykłem do pracy bez WEG, jest płynnie i z pełnym wykorzystaniem iGPU.

Wysłałem Ci swoje EFI, więc mógłbyś wskazać nam drogę...

Edited by Najrad

Ja bym zaczął od zmiany wielkości alokowanej pamięci w biosie i sprawdził jakie ma to przełożenie na wydajność, np. 32MB vs 128MB. W przypadku Z390 im więcej pamięci przydzielisz, tym większe problemy ze startem systemu, możliwe, że trzeba będzie użyć slide=0 lub obliczyć własną wartość.

Zawsze to jakiś trop :) slide=0 już było i zarówno z nim jak i bez niego... nie ma różnicy. W bios mam 128MB, wie posprawdzam mniejsze wartości, a później większe. Zobaczymy.

Edited by Najrad