Jump to content
Ian

CPU czy Motherboard ?

Recommended Posts

Prośba o poradę do bardziej zaawansowanych.

Jeden z komputerów (hack2 ze stopki) przestał działać z dnia na dzień. Mam różne zasilacze, karty graficzne i kości pamięci, więc mogę wykluczyć RAM, PSU i grafikę. Pozostają jak w tytule tematu. Jak to sprawdzić? Objawy:

Komputer załącza się i wiatrak(i) pracuje ale ekran jest czarny i BIOS nieosiągalny (lub niewidoczny). Jakichkolwiek dźwięków brak.

Obstawiam CPU, ale jak uzyskać pewność? Czy płyta (w przypadku walniętego CPU) nie powinna sygnalizować dźwiękowo?

Za rady dziękuję.

Edited by Ian

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zarówno padnięta płyta jak i padnięty proc może powodować taki właśnie efekt. Płyta bez CPU (albo z zepsutym CPU) nie wystartuje i nie da komunikatów beeperem. Stawiam jednak na płytę, bo te padają dużo częściej niż CPU. Procesory, jeśli ich nie podkręcamy, są najmniej awaryjnymi podzespołami w PC. Tak więc moja diagnoza oparta jest na doświadczeniu/statystyce a nie na objawach.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@wujek_bogdan

Bez wątpienia na statystyce. A teraz dodatkowe pytanko: Co to znaczy: "nie wystartuje"? W tym przypadku bez procesora zachowuje się dokładnie tak , jak z tym procesorem, co opisałem wyżej. I dlatego ja obstawiałbym CPU. Chodzi o zdobycie pewności.
O dźwięku możemy nie rozmawiać już - płyta nie ma beepera.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bez CPU, jak i z ubitym CPU, płyta czy to sprawna, czy niesprawna, zachowują się w dużej mierze tak samo (acz są wyjątki, jednakże nie w dolnym progu cenowym) - nie przechodzi POST, stąd o czymkolwiek dalej nie ma co marzyć. CPU i RAM padają statystycznie znacznie rzadziej, niż mobo, stąd osobiście bym podejrzewał, że problem jest z mobo. Bez stosownych pomiarów nie da się jednak tego potwierdzić, ani też wykluczyć.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Estrax
Szkoda. Miałem nadzieję, że istnieje jakiś stosunkowo prosty sposób wskazania "winowajcy". O statystykach naturalnie wiedziałem. "Kilka" komputerów udało mi się zmontować przez te... no kilkadziesiąt już lat. :)
To chipny sprzęt i dlatego nie będę zabiegał o testowanie CPU w sprawnej MB, ani sprawnego CPU w tej MB, a widzę, że to jedyny sposób na sprawdzenie.

Jeszcze jedno. Po odpaleniu procesor robi się ciepły. A ja podejrzewam CPU ponieważ on zachowywał się dość dziwnie gdy jeszcze żył. Ale to nieco dłuższa historia..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ha! Niewątpliwie. Jak się wie, gdzie mierzyć. No ale to nie jest sprzęt z wysokiej półki, w dodatku mocno przestarzały więc... nie ma o czym mowić. Taka ciekawostka raczej...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Masz podpięty PC Speaker czy nie?

Są jeszcze karty diagnostyczne wtykane w slot ISA/PCI/PCI-E - tylko to Ci pokaże np problem z jakimś etapem np postu - gdzie utyka, ale nie koniecznie który komponent jest walnięty.

A czy jak masz wyjęty RAM i włączasz (jeśli masz pc speaker) to piszczy płyta?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie mam beepera, dlatego dźwięku nie będzie i, jak sobie przypominam, nigdy nie było. Test z wyjętym RAMem spróbowałem jako jeden z pierwszych i jest tak samo. Z ilości beepów można by wiele się dowiedzieć. Inny objaw: USB świeci bardzo slabym, stałym światlem, co jednak sugerowałoby uwaloną płytę. Power Sw działa poprawnie - włącza i wyłącza po kilkusekundowym przytrzymaniu, co jest poprawnym objawem MB+PSU. CPU Fan zaczyna się obracać przy włączeniu i już nie zmienia obrotów. To MSI. Kolejny raz przekonuję się, że tylko ASUS i żadne tam inne wynalazki. To już druga uwalona płyta w tej konfiguracji. Wcześniej padła Gigabyte, a konkretnie jej BIOS. 

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 godzinę temu, Ian napisał:

To już druga uwalona płyta w tej konfiguracji. Wcześniej padła Gigabyte, a konkretnie jej BIOS. 

Zainteresuj się w takim razie wymianą zasilacza, bo być może to on ci ubija płyty. 

// Edycja:

Rzuć też okiem na kondensatory - te na płycie i te w zasilaczu. Sprawdź czy nie są spuchnięte. Ale to pewnie już zrobiłeś.

Edited by wujek_bogdan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.