Skocz do zawartości

CPU czy Motherboard ?


Ian
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Prośba o poradę do bardziej zaawansowanych.

Jeden z komputerów (hack2 ze stopki) przestał działać z dnia na dzień. Mam różne zasilacze, karty graficzne i kości pamięci, więc mogę wykluczyć RAM, PSU i grafikę. Pozostają jak w tytule tematu. Jak to sprawdzić? Objawy:

Komputer załącza się i wiatrak(i) pracuje ale ekran jest czarny i BIOS nieosiągalny (lub niewidoczny). Jakichkolwiek dźwięków brak.

Obstawiam CPU, ale jak uzyskać pewność? Czy płyta (w przypadku walniętego CPU) nie powinna sygnalizować dźwiękowo?

Za rady dziękuję.

Edytowane przez Ian
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarówno padnięta płyta jak i padnięty proc może powodować taki właśnie efekt. Płyta bez CPU (albo z zepsutym CPU) nie wystartuje i nie da komunikatów beeperem. Stawiam jednak na płytę, bo te padają dużo częściej niż CPU. Procesory, jeśli ich nie podkręcamy, są najmniej awaryjnymi podzespołami w PC. Tak więc moja diagnoza oparta jest na doświadczeniu/statystyce a nie na objawach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@wujek_bogdan

Bez wątpienia na statystyce. A teraz dodatkowe pytanko: Co to znaczy: "nie wystartuje"? W tym przypadku bez procesora zachowuje się dokładnie tak , jak z tym procesorem, co opisałem wyżej. I dlatego ja obstawiałbym CPU. Chodzi o zdobycie pewności.
O dźwięku możemy nie rozmawiać już - płyta nie ma beepera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez CPU, jak i z ubitym CPU, płyta czy to sprawna, czy niesprawna, zachowują się w dużej mierze tak samo (acz są wyjątki, jednakże nie w dolnym progu cenowym) - nie przechodzi POST, stąd o czymkolwiek dalej nie ma co marzyć. CPU i RAM padają statystycznie znacznie rzadziej, niż mobo, stąd osobiście bym podejrzewał, że problem jest z mobo. Bez stosownych pomiarów nie da się jednak tego potwierdzić, ani też wykluczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Estrax
Szkoda. Miałem nadzieję, że istnieje jakiś stosunkowo prosty sposób wskazania "winowajcy". O statystykach naturalnie wiedziałem. "Kilka" komputerów udało mi się zmontować przez te... no kilkadziesiąt już lat. :)
To chipny sprzęt i dlatego nie będę zabiegał o testowanie CPU w sprawnej MB, ani sprawnego CPU w tej MB, a widzę, że to jedyny sposób na sprawdzenie.

Jeszcze jedno. Po odpaleniu procesor robi się ciepły. A ja podejrzewam CPU ponieważ on zachowywał się dość dziwnie gdy jeszcze żył. Ale to nieco dłuższa historia..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz podpięty PC Speaker czy nie?

Są jeszcze karty diagnostyczne wtykane w slot ISA/PCI/PCI-E - tylko to Ci pokaże np problem z jakimś etapem np postu - gdzie utyka, ale nie koniecznie który komponent jest walnięty.

A czy jak masz wyjęty RAM i włączasz (jeśli masz pc speaker) to piszczy płyta?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam beepera, dlatego dźwięku nie będzie i, jak sobie przypominam, nigdy nie było. Test z wyjętym RAMem spróbowałem jako jeden z pierwszych i jest tak samo. Z ilości beepów można by wiele się dowiedzieć. Inny objaw: USB świeci bardzo slabym, stałym światlem, co jednak sugerowałoby uwaloną płytę. Power Sw działa poprawnie - włącza i wyłącza po kilkusekundowym przytrzymaniu, co jest poprawnym objawem MB+PSU. CPU Fan zaczyna się obracać przy włączeniu i już nie zmienia obrotów. To MSI. Kolejny raz przekonuję się, że tylko ASUS i żadne tam inne wynalazki. To już druga uwalona płyta w tej konfiguracji. Wcześniej padła Gigabyte, a konkretnie jej BIOS. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Ian napisał:

To już druga uwalona płyta w tej konfiguracji. Wcześniej padła Gigabyte, a konkretnie jej BIOS. 

Zainteresuj się w takim razie wymianą zasilacza, bo być może to on ci ubija płyty. 

// Edycja:

Rzuć też okiem na kondensatory - te na płycie i te w zasilaczu. Sprawdź czy nie są spuchnięte. Ale to pewnie już zrobiłeś.

Edytowane przez wujek_bogdan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystanie z tej witryny, wymaga zakceptowanie naszych warunków Warunki użytkowania.