Skocz do zawartości

NVRAM na Z390 - jak uruchomić


Rekomendowane odpowiedzi

Jeden z userów Tonymac - CODYQX4 - odkrył, że natywne działanie NVRAM na Z390 Designare jest zależne od obecności urządzenia PMCR w DSDT (w oryginalnym DSDT go nie ma):

Device (PMCR)
{
    Name (_HID, EisaId ("APP9876"))  // _HID: Hardware ID
    Name (_STA, 0x0B)  // _STA: Status
    Name (_CRS, ResourceTemplate ()  // _CRS: Current Resource Settings
    {
        Memory32Fixed (ReadWrite,
            0xFE000000,         // Address Base
            0x00010000,         // Address Length
            )
    })
}

Próby wstrzykiwania go przez SSDT podobno nie działają, ale wklejenie urządzenia bezpośrednio do DSDT już tak.

Nie mam przez weekend dostępu do swojej Z390, ale może ktoś będzie chętny przetestować?

Załączam też niedziałające (podobno) SSDT, może ktoś znajdzie przyczynę dlaczego się nie ładuje.

SSDT-NVRAM.aml.zip

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wróciłem dzisiaj na chwilę do domu, więc nie miałem dużo czasu na testy, aleee...

PANOWIE, DZIAŁA!!!! :D 

Wrzuciłem do DSDT kod z załączonego SSDT, usunąłem EmuVariableUEFI, skryptów nigdy nie instalowałem, więc było czysto w systemie. Driver AptioMemoryFix. Zmienna w NVRAM przetrwała zarówno restart jak i shutdown. Dodatkowo rozwiązuje to problem z restartem przy próbie wyłączenia bez EmuVariableUEFI.

Urządzenie PMCR sprawia, że jest wczytywany kext AppleIntelPCHPMC.

@Estrax przetestuj proszę u siebie, załączam moje zmodyfikowane DSDT z Z390 Gaming X.

Jeśli ktoś z Was jeszcze potwierdzi działanie, to możemy mówić o przełomie w Z390!

EDIT: dodanie samego załączonego wyżej NVRAM-SSDT.aml też robi robotę.

ioreg.png.1fc1b44b26d67218496d51335f1f9c68.pngappleintelpchpmc.thumb.png.ce5aa417c646c13aeee69b3c8a794d0b.png

DSDT.aml.zip

Edytowane przez danielosx86
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ta tabela jest tylko dla Gigabyte? Wyciągnąłem z archiwum DSDT od Mald0na... i rzeczywiście ta poprawka tam jest zawarta. Sama łatka SSDT niestety u mnie ( AsusPrimeZ390-A)  nie działa. Zrobiłem DSDT w Cloverze, ale ma 2 errory i ponad 90 warningsów, a sam nie wiem jak to poprawić, wie na razie czekam co napiszecie dalej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, danielosx86 napisał:

Taki sam kod jest w DSDT iMac19,1. Sprawdź czy PMCR jest widoczny w IOreg i czy AppleIntelPCHPMC.kext jest załadowany. NVRAM odpala zarówno na AptioMemoryFix jak i OsxAptioDrv3.

W IOreg go nie ma, tak samo AppleIntelPCHPMC.kext - jest widoczny w raporcie systemowym, ale nie załadowany. Uzywałbym tego DSDT od Mald0na, ale ono powoduje ( podobnie jak WEG) przytkanie iGPU.

Edytowane przez Najrad
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Estrax napisał:

Potwierdzam, działa na Z390 Gaming X. Po weekendzie sprawdzę na kilku jeszcze innych mobo.

Pięknie! Czyli mamy rozwiązanie przynajmniej dla kilku Gigabyte Z390, duży krok naprzód!

Użyłeś SSDT czy doklejałeś do DSDT?

Edytowane przez danielosx86
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj teraz usunąć DSDT i wrzucić samo SSDT, możesz też w Cloverze wymusić ładowanie w/w kexta (musisz mieć do tego FSInject.efi). Ja też najpierw wrzucałem zmodowane DSDT (bo wg autorów tabelki PMCR w SSDT nie działa), później samo SSDT i jednak poszło. Może jak kext trafia raz do kextcache, to wystarczy już samo SSDT? Byłoby to dziwne, ale nic mnie już nie zaskoczy. Przez wiele miesięcy brak NVRAM na nowych płytach uznawano za błąd po stronie AMI, a nie brak w tabelkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, danielosx86 napisał:

Spróbuj teraz usunąć DSDT i wrzucić samo SSDT, możesz też w Cloverze wymusić ładowanie w/w kexta (musisz mieć do tego FSInject.efi). Ja też najpierw wrzucałem zmodowane DSDT (bo wg autorów tabelki PMCR w SSDT nie działa), później samo SSDT i jednak poszło. Może jak kext trafia raz do kextcache, to wystarczy już samo SSDT? Byłoby to dziwne, ale nic mnie już nie zaskoczy. Przez wiele miesięcy brak NVRAM na nowych płytach uznawano za błąd po stronie AMI, a nie brak w tabelkach.

U mnie tak nie działa :(  Musi być DSDT, wtedy jest OK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próbowałem. Nie poszło.

Próbowałeś zapisać coś nowego do NVRAM? 

U mnie z SSDT po dopisaniu zmiennej do NVRAM system nie chce się zamknąć - zatrzymuje się w pewnym momencie i NIC. Po usunięciu SSDT i dodaniu przez DSDT jest ok. System się resetuje - zmienna przetrwała reset :)

Sprawdziłem jeszcze na najnowszych kextach + najnowszy Clover z samym SSDT działa, ale jak tylko dodam zmienną to zawiesza się przy restarcie jak na fotce.

Przy dodaniu wpisu przez DSDT jest wszystko ok. 

 

IMG_0016.JPG

Edytowane przez mosquito
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzę dokładnie u siebie ten przypadek, ale wcześniej nie zauważyłem takiej prawidłowości. Miałem KP przy restarcie/shutdownie tylko wtedy, gdy kombinowałem z różnymi driverami do alokacji pamięci (OCQuirks/FwRuntimeServices/MemoryAllocation). Teraz leci na SSDT+OsxAptioDrv3.

EDIT: Potwierdzam, dodanie zmiennej w przy samym SSDT powoduje zwiechę przy restarcie.

Może @reyder albo @314TeR rzucą eksperckim okiem dlaczego wszystko gra kiedy PMCR jest wrzucone bezpośrednio w DSDT, a w SSDT różnie?

Edytowane przez danielosx86
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłem jeszcze na na AptioDrv3, wyczyściłem całkiem NVRAM - i jak dotąd wniosek - działa dobrze tylko na wpisania do DSDT. Może znawcy rzucą okiem.

P.S. Proponuję założyć nowy temat i przenieść do niego posty dotyczące NVRAM na Z390.

EDIT: Taka ciekawostka - sprawdziłem jak to wygląda na Z370. Nie ma wcale PMCR ale AppleIntelPCHPMC.kext ładuje się. NVRAM oczywiście działał i działa ?

Edytowane przez mosquito
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PMCR wygląda inaczej w dumpach z iMac18,3 i iMac19,1, więc to może być przyczyną:

iMac18,3 / iMacPro1,1

   Device (PMCR)
            {
                Name (_ADR, 0x001F0002)  // _ADR: Address
            }

iMac19,1

Device (PMCR)
            {
                Name (_HID, EisaId ("APP9876"))  // _HID: Hardware ID
                Name (_STA, 0x0B)  // _STA: Status
                Name (_CRS, ResourceTemplate ()  // _CRS: Current Resource Settings
                {
                    Memory32Fixed (ReadWrite,
                        0xFE000000,         // Address Base
                        0x00010000,         // Address Length
                        )
                })
            }

W info.plist w kexcie są wymienione identyfikatory chipsetów serii 100, 200 (w tym też 370, który mimo nazwy należy do serii 200) oraz nazwa urządzenia "APP9876", która widnieje PMCR w iMac19,1 (Q370), dlatego tylko Z390 potrzebuje patcha.

Pozostaje kwestia przygotowania SSDT, który nie będzie wywalał restartu i shutdown, bo trzymanie w całości zmodyfikowanego DSDT trochę kłóci mi się z konfiguracją vanilla ; ) Chyba, że da się stworzyć dummy kext dodając identyfikator Z390?

Edytowane przez danielosx86
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Witajcie.

Mam OC z FwRuntimeServices.efi
Z  SSDT-NVRAM nie działa.
SSDT-PM jest lepiej.

Test:
sudo nvram TestVar=JestemWPamieci 
sudo nvram -p | grep 'TestVar'

Po restarcie i całkowitym wyłączeniu
TestVar JestemWPamieci%c2%a0
Czy te krzaczki mają znaczenie?

Gdy daje mu sleep to się wybudza i restartuje:( Kiedyś mi się tak robiło na emulacji nvram na biosie F8, ale po wgraniu najnowszego biosu F9 się uspokoiło.
Czasami się uruchamia i brak sygnału na wyjściu monitora. To może mieć znaczenie?

 

Na emulacji nie mam tych problemów.

Coś zmieniać w ustawieniach OC?

Dzięki.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 314TeR przypiął/eła ten temat

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystanie z tej witryny, wymaga zakceptowanie naszych warunków Warunki użytkowania.