Skocz do zawartości

Catalina, Lenovo U430p/HM87(Cherry 4a)/i5 4200u


Kosma
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

No to zaczynam.

Cytat

 

Lenovo Ideapad U430p,

CPU: i5 4200U

Mobo: Lenovo Cherry 4a

Chipset: HM87

iGPU: Intel HD 4400, 1366x768

dGPU: Nvidia GeForce GT 730M

audio
HDAUDIO\FUNC_01&CTLR_VEN_8086&CTLR_DEV_9C20&VEN_10EC&DEV_0283&REV_1000

Wifi Atheros AR946x

Bluetooth Atheros AR3012 4.0 + HS

 

 

To pierwsze na czym staję, to mobo Lenovo Cherry 4a czego jets odpowiednikiem. Jako że to Haswell, to rozumiem, że mam podstawić moją nazwę w folderze OEM na Cherry 4a pod Haswell z87 lub z97?

Edytowane przez Kosma
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instalacja poszła bezproblemowo z dołączonym config.plist. 

Zaczyna się szukanie kextów. Nie ma klawiatury wbudowanej. Nie mam klawiatury na usb więc instalacja, wpisanie nazwy użytkownika zrobiłem myszką usb metodą kopiuj wklej. Bluetooth niby działa ale nie znajduje urządzeń. Wiem, na razie tak sobie mogę popróbować bo nie mam jeszcze wifi ale popróbuje na ile się da bez tej karty na razie.

20200122_193925.jpg

20200122_194016.jpg

20200122_193827.jpg

config.plist

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Użyłem forumowego UniBootX. Skopiowałem katalog EFI z pendrajwa na partycję EFI na SSD. Teraz bootuje się bez pena.

Dalej średnio wiem co robić. Podstawowe pytanie to skąd wczytuje się config.plist i kexty, czy z EFI/CLOVER czy z EFI/CLOVER/OEM/katalog z moją mobo?

Jakie kexty będę potrzebować i skąd można je ściągnąć? Bo z tego co rozumiem to w forumowym UniBootX wszystko jest wczytywane z partycji EFI z katalogu OEM mojej mobo. Chciałbym też na wstępie odpalić klawiaturę wbudowaną na ps2 bo ciężko się bez niej pracuje.

Czy ktoś mógłby sprawdzić mi config.plist z załącznika?

Edit: screenshot - takie kexty mam na partycji EFI z katalogu OEM mojej mobo.

config.plist

Zrzut ekranu 2020-01-23 o 20.12.23.png

Edytowane przez Kosma
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Podstawowe pytanie to skąd wczytuje się config.plist i kexty, czy z EFI/CLOVER czy z EFI/CLOVER/OEM/katalog z moją mobo?

Jeśli masz katalog EFI/CLOVER/OEM/KATALOG_Z_NAZWĄ_MOBO i nazwałeś go dokładnie tak jak nazywa się twoja płyta (wg zrzutu, który wykonałeś), to ładuje ci się ten właśnie konfig. Pozostałe konfigi są pomijane - możesz je śmiało usunąć. Jeśli natomiast katalog ma złą nazwę, albo nie istnieje, to wczytywany jest konfig z /EFI/CLOVER. Możesz też po prostu wrzucić swój konfig do takalogu /EFI/CLOVER i usunąć EFI/CLOVER/OEM/KATALOG_Z_NAZWĄ_MOBO. Wyjdzie na jedno. Osobne katalogi są przydatne gdy bootujesz różne komputery z jednego pena.

Cytat

I skąd i jakie kexty wziąć. 

Skąd: najlepiej ze źródła. Większość kextów ma swoje projekty na Githubie/Gitlabie/Bitbucket. Większość ma też swoje wątki na forum insanelymac.
Jakie: to jest najtrudniejsze pytanie, bo jest specyficzne dla twojej platformy. Szukaj w sieci, najlepiej na Insanelymac, postów osób, którzy mają ten sam chipset. Raczej szukałbym właśnie po chipsecie a nie po modelu laptopa. Zacząłbym od odpalenia karty sieciowej i klawiatury, bez tego się zamęczysz stawiając ten system :)

Cytat

Czy używanie Clover Configuratora oraz kext updatera jest okej i jakie kexty będę potrzebować i skąd można je ściągnąć?

To kwestia preferencji. Ja wolę edytować konfig jakimś edytorem tekstowym, który poprawnie formatuje pliki XML np. VisualStudioCode. CloverConfigurator potrafi dodać niepotrzebne wpisy do konfigu. Przydatnym narzędziem do pracy z konfigiem jest też diff, np. Diffchecker online - możesz nim porównać 2 wersje pliki i szybko odnaleźć różnice między nimi.

Kexty też instaluję ręcznie - instalacja to przecież nic innego jak skopiowanie pliku do odpowiedniego katalogu. Wspomagam się CloverConfiguratorem tylko do montowania partycji EFI. Do sprawdzania aktualizacji polecam Hackintool.

Cytat

Chciałbym też na wstępie odpalić klawiaturę wbudowaną na ps2 bo ciężko się bez niej pracuje.

https://github.com/RehabMan/OS-X-Voodoo-PS2-Controller - w menu "releases" masz do pobrania skompilowane kexty.
Niestety nie wiem jak dobrym i jak uniwersalnym rozwiązaniem jest Voodoo-PS2-Controller. Ostatnio instalowałem to lata temu. Nie wiem też czy instalacja w /System/Library/Extensions to konieczność. Na początek próbowałbym instalować w katalogu Clovera - tam gdzie pozostałe kexty. Modyfikacja katalogów systemowych to ostateczność ponieważ przy każdej aktualizacji wszystkie zmiany zostaną nadpisane.

Edytowane przez wujek_bogdan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Kosma napisał:

Super, to bardzo cenne informacje. dzięki. Tylko nie widzę tam na github skompilowanych kextów, tylko pliki zip z zawartością do kompilacji.

Ups. Z rozpędu napisałem, że w "releases" są skompilowane kexty, bo tak zazwyczaj ludzie robią. Tutaj rzeczywiście w releases mamy spakowane w zip źródła. Bez sensu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, już mam. Wczoraj wieczorem znalazłem kext do ps2. Później uporządkuję temat i w pierwszym poście dodam listę rozwiązań. Niestety touchpad nie jest wykrywany jako gładzik, dokładnie tak samo jak wtedy gdy postawiłem Catalinę na niewspieranym Macbooku. Gładzik działał ale nie było ustawień w menu i nie było możliwości ustawienia funkcji prawego przycisku myszy np stuknięcie dwoma palcami. Się zastanawiam czy w Mojave by też tak było albo czy warto poszukać jakiegoś innego rozwiązania.

 

Inna sprawa, jaki kodek audio gdy mam VEN_10EC&DEV_0283? 10EC to wiem, że Realtek, ale 0283 już nie nie wiem jak rozszyfrować.

Edytowane przez Kosma
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 24.01.2020 o 12:23, Kosma napisał:

Ok, już mam. Wczoraj wieczorem znalazłem kext do ps2. Później uporządkuję temat i w pierwszym poście dodam listę rozwiązań. Niestety touchpad nie jest wykrywany jako gładzik, dokładnie tak samo jak wtedy gdy postawiłem Catalinę na niewspieranym Macbooku. Gładzik działał ale nie było ustawień w menu i nie było możliwości ustawienia funkcji prawego przycisku myszy np stuknięcie dwoma palcami. Się zastanawiam czy w Mojave by też tak było albo czy warto poszukać jakiegoś innego rozwiązania.

RehabMan już nie rozwija VoodooPS2, warto sprawdzić co oferuje Acidanthera: https://github.com/acidanthera/VoodooPS2/releases

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. Właśnie popróbowałem jego Voodoops2 ale niedość że caps lock nie świeci, to tapnięcie dwoma palcami całkiem zawiesza działanie trackpada. Póki co VoodooPS2 RehabMana i jego repozytorium są najbardziej stabilne w temacie Lenovo U430p i HM87. W sumie to trochę się spodziewałem, że będzie bieda ze wsparciem dla laptopowych trackpadów. U mnie jest Synaptics TM2334 jakby co. W sumie to jedna rzecz (podwójna) by mi wystarczyła a propos tego trackpada - żeby obsługiwał tapnięcie jednym i dwoma palcami jako odpowiednik lewego i prawego przycisku myszy, bo bez tego to jest niefunkcjonalny i trzeba korzystać z myszki. Jeżeli ktoś ma na to jakieś działające rozwiązanie to będę wdzięczny, bo to ostatnia rzecz która mi nie działa a laptopik ma być dla córki do robienia muzyki, więc bez touchpada to słabo...

Edytowane przez Kosma
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystanie z tej witryny, wymaga zakceptowanie naszych warunków Warunki użytkowania.