Jump to content
Sign in to follow this  
DawidXT

Nieoficjalne web drivery dla GTX 970

Recommended Posts

Ostatnio wymieniłem swojego GTX 650 Ti 2GB, na GTX 970 4GB. 650 Ti blokowała mnie i musiałem pozostać przez długie lata z systemem Sierra. Każdy nowszy przysparzał mi problemów z artefaktami. 

Podjarany, że nowa karta działa na web driverach bez problemu, zrobiłem aktualizację do najnowszego OS'a nie sprawdzając uprzednio, czy nvidia wydała sterowniki dla Cataliny. Jak się okazuje, nie zrobiła tego jeszcze dla Mojave? .... 

Jako, że nie siedzę w temacie, dopiero pożegnałem się, ze Sierrą - chcę zapytać czy jest na to jakieś rozwiązanie. Czy istnieją jakieś nieoficjalne sterowniki, haki, aby odpalić to gpu z tym systemem? 

Jeżeli nie, co teraz, downgrade to jakiego OS'a ma sens?

W skrócie - ostatni system, do którego nvidia wydała i wydaje sterowniki to 10.13.6. Do 10.14 i 10.15 niestety nie ma i chyba bym się nie spodziewał. Może w końcu nowy Mac Pro coś zmieni.

to jednym słowem wiedziałem kiedy zaktualizować system... 
No cóź, jak nie glitche, to brak sterów.

Jak sądzę, nie ma żadnego manualnego uruchomienia tych kart? pozostaje tylko nowy usb z 10.13.6 - masakra.

edit: na kiedy przewidywana jest premiera wspomnianego Mac Pro?

Edited by DawidXT

2 godziny temu, 314TeR napisał:

W skrócie - ostatni system, do którego nvidia wydała i wydaje sterowniki to 10.13.6. Do 10.14 i 10.15 niestety nie ma i chyba bym się nie spodziewał. Może w końcu nowy Mac Pro coś zmieni.

Wojna między Apple a NVidią nie toczy się tylko o sterowniki, a o możliwość korzystania z CUDA. Apple nakazało NVidii przejście na Metal, który według mnie na razie nie dorasta do pięt temu, co potrafiły zdziałać CUDA.

1 godzinę temu, HIDEE napisał:

Apple nakazało NVidii przejście na Metal, który według mnie na razie nie dorasta do pięt temu, co potrafiły zdziałać CUDA.

Metal i CUDA to są zupełnie różne rzeczy. CUDA to własnościowa technologia Nvidia. To architektura ich procesorów graficznych pozwalająca na korzystanie z karty graficznej jak z procesora "ogólnego użytku". Dzięki czemu można kartę graficzną wykorzystywać do wykonywania "niegraficznych" operacji (np. do obliczeń fizyki, czy do rozwiązywania dowolnego zagadnienia matematycznego).

Metal z kolei to niskopoziomowe API opracowane przez macOS - czyli taki pośrednik między jeszcze bardziej niskopoziomowym API karty graficznej a programistą. Metal, jeśli miałbym go do czegoś porównać to jest to konkurent dla OpenGL, Vulkan czy DirectX, a nie konkurencją dla CUDA.

16 godzin temu, DawidXT napisał:

edit: na kiedy przewidywana jest premiera wspomnianego Mac Pro?

Mac Pro już jest na rynku i jakoś do tej pory Nvidia nie wykazała zainteresowania nową platformą, a wręcz przeciwnie - zapowiedziała koniec wsparcia CUDA dla Maków, co można niejako tłumaczyć, że nie ma zamiaru kontynuować współpracy z Apple.

Co za kicha z tym wszystkim... więc albo Radeon, albo pomału trzeba pozostać tylko na Windowsie... Niedługo coraz więcej aplikacji przestanie działać na 10.13.6. Producenci narzucą tym sposobem upgrade systemu, który z kolei nie ruszy karty Nvidia... 

Osobiście nie mam zamiaru przerzucać się na Radeony. Nie hejtuję, nie zabraniam innym. U mnie utarło się, że ta sama wydajność radeona = 2x większe zapotrzebowanie na cenny prąd w porównaniu do Nvidii.
Szkoda, bo obecnie nie wyobrażam sobie pracować/robić to co robię na innym systemie niż MacOS. 

W dniu 1.02.2020 o 11:15, danielosx86 napisał:

Mac Pro już jest na rynku i jakoś do tej pory Nvidia nie wykazała zainteresowania nową platformą, a wręcz przeciwnie - zapowiedziała koniec wsparcia CUDA dla Maków, co można niejako tłumaczyć, że nie ma zamiaru kontynuować współpracy z Apple.

Z dyskusji na forach wyraźnie wynika, że to Apple szantażuje NVidię. Sterowniki już od dawna przygotowali, ale nie dostali certyfikatu od Apple.
Webdrivery warunkowo były dopuszczane, ale po nawet drobnym updacie wymagana była nowa wersja i wyłączana poprzednia. Cały czas Apple trzymało ich na dystans. Aż w końcu NVidia odpuściła. Uważam, że to było chore, żeby za każdym razem zmieniać sterownik. A one różnie się zachowywały.

Na forach dyskutują osoby, które nie są związane ani z Apple ani z Nvidią, także nie traktowałbym ich jako pewne źródło informacji. Kiedy pojawił się Mojave, obsługiwany był jeden komputer, do którego można było dołożyć kartę Nvidii - Mac Pro 5,1. Czy był sens wydawać dla garstki użytkowników dedykowaną Makom wersję GTX10XX albo RTX20XX? Catalina nie obsługuje już Maca Pro 5,1, tym samym z punktu widzenia biznesowego, wydawanie nowych driverów nie ma sensu. Jedyna opcja to projekt karty dla Maca Pro 7,1, ale na razie cisza w obozie Nvidii.

Także web drivery do Cataliny to pobożne życzenie społeczności hackintoshowej, bo Nvidia ani Apple nie mają w tym żadnego interesu.

Edited by danielosx86

Nie taki znowu margines. Dużo ludzi pracuje na Premiere, czy ogólnie pakiecie Adobe, a ten bardziej się lubi z nVidią niż AMD. Mac Mini plus GTX w obudowie - sporo osób by się skusiło.

Gdyby tylko nVidia się złamała i zrobiła sterowniki obsługujące Metal...

W dniu 27.03.2020 o 19:42, piker napisał:

Nie taki znowu margines. Dużo ludzi pracuje na Premiere, czy ogólnie pakiecie Adobe, a ten bardziej się lubi z nVidią niż AMD. Mac Mini plus GTX w obudowie - sporo osób by się skusiło.

Gdyby tylko nVidia się złamała i zrobiła sterowniki obsługujące Metal...

Niestety ostatni pakiet ADOBE pod macOS oficjalnie już przestał wspierać CUDA.

Serio? To się porobiło... Ja generalnie nie lubię ani Adobe, ani nVidii, więc dla mnie żadna strata, ale dla tych co lubią to byłoby miło gdyby porządnie wspierali OpenCL. Samo wyrzucenie wsparcia CUDA to żadne rozwiązanie.

Edited by piker