Skocz do zawartości

Konfiguracja dla kodowania + edycji video/audio


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

chciałbym się poradzić szanownych kolegów jako speców w temacie czy poniższa konfiguracja będzie ze sobą gadać bez wielu godzin siedzenia nad kextami i będzie to działało stabilnie i wydajnie:

  • Płyta: Gigabyte Z370 AORUS Gaming 7
  • Procesor: INTEL CORE I9-9900K 3,6GHZ BOX
  • Pamięć: G.Skill Aegis DDR4 16GB (2x8GB) 3200MHz CL16 XMP2 F4-3200C16D-16GIS
  • Grafika: ASUS Radeon RX Vega 56 STRIX GAMING 8G OC
  • SSD Sys: Samsung 970 Evo 500GB M.2
  • SSD Data: Crucial P1 M.2 1TB
  • Zasilacz: be quiet! Straight Power 11 750W
  • Obudowa: NZXT H510
  • Bluetooth - tu poproszę o podpowiedź gdzie i co kupić aby działało z AirPods, MagicMouse + MagicKeyboard

Generalne przeznaczenie to stacja robocza do programowania - otwartych kilka różnych projektów z transpilacją w trybie watch, docker itd. Plus Photoshop, InDesign, PremierePro i AutoCAD często na szybko z doskoku. Obsługa dwóch ekranów w 4K/60fps.

Chciałem początkowo płytę Gigabyte Z390 AORUS PRO ale przeczytałem kilka wątków tutaj na forum i widzę że jest odradzana. Z drugiej strony na hackintosh.com.pl w bazie sprzętu jest przy niej dopisek: W połowie 2019 płyta ta jest jedną z najlepszych dla hackintosha.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do i9-9900K powinna być płyta Z390, Z370 może nie udźwignąć tego potworka. Ostatni miesiąc przyniósł przełom w Z390 - płyty uchodziły za problematyczne, ze względu na niedziałający natywny NVRAM, jednak problem został niedawno rozwiązany (na forum znajdziesz osobny wątek na ten temat). Obecnie brak przeciwskazań co do Z390, także kupuj śmiało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@danielosx86 dziękuje -  to bardzo pomocne, rozwiało moje wątpliwości.

Zastanawiam się jeszcze nad inną grafiką - Sapphire Radeon RX 5700 XT NITRO+ 8GB GDDR6

Z tego co widziałem na tonyosx86 - to działa bez większych problemów od 10.15.2. Zgadza się?

Drugi element to RAM, zastanawiam czy nie szarpnąć się na 64GB - w takiej wersji: Crucial Ballistix Sport LT (64GB) 3200MHz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, mgostanski napisał:

Sapphire Radeon RX 5700 XT NITRO+ 8GB GDDR6

Każdą kartę RX 5700 (tak samo jak RX Vega 56) odpalisz pod macos dzięki WhateverGreen. To jaki model wybierzesz to tylko kwestia osobistych preferencji. Ja na przykład uważam, że MSI z serii Gaming X to bardzo dobry wybór ze względu na temperatury i kulturę pracy. Asusy z serii Strix cieszą się też dobrą renomą. Safire z kolei, przynajmniej te z serii RX 570/580 (nie wiem jak jest w przypadku nowszych modeli), słynęły z tego, że nie były ani zbyt ciche ani zbyt chłodne. Są popularne w makach, bo macos ma dla nich natywne wsparcie. Tutaj masz listę oficjalnie wspieranych kart graficznych (czyli takich, które powinny działać bez dodatkowych kextów): https://support.apple.com/en-us/HT208544

4 godziny temu, mgostanski napisał:

Drugi element to RAM, zastanawiam czy nie szarpnąć się na 64GB - w takiej wersji: Crucial Ballistix Sport LT (64GB) 3200MHz?

Przy edycji multimediów, a wiesz to zapewne z własnego doświadczenia, żadna ilość ramu nie jest wystarczająca, więc im więcej tym lepiej. Taktowanie i opóźnienia nie mają aż tak dużego znaczenia jak w grach, gdzie pamięć musi być szybko wypełniana i opróżniana. W pracy z multimediami raz zapisane dane "siedzą" tam dużo dłużej. Jeśli chodzi o samą kompatybilność, to producent nie ma żadnego znaczenia dla macos. Każda kość będzie działać. Duże znaczenie ma za to dysk, bo on jest tutaj wąskim gardłem i to z niego wczytywane są dane do pamięci, a w przypadku za małej ilości pamięci to dysk robi za pamięć wirtualną. Więc jeśli zastanawiasz się w co zainwestować pieniądze, a ramu masz już wystarczająco dużo, to pomyślałbym o szybszym SSD. OK doczcytałem że masz już na liście Samsung 970 EVO.

Edytowane przez wujek_bogdan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RX5700XT działa, tak jak i reszta układów Navi/RDNA - układ ten jest też trochę szybszy niż Vega 56, o jakieś 20-25%. WhateverGreen do Navi nie jest potrzebny, ale i też nie przeszkadza.

Tak jak już zostało wspomniane, warto pomyśleć o z390, jeśli chcesz brać i9 9900k. W kwestii RAMu, jego nigdy za wiele, do Twoich zastosowań nie schodziłbym na dzień dzisiejszy poniżej 32 GB; jeśli finanse pozwalają Ci na 64 GB, to będzie to dobra opcja, zawsze ciut większa "poduszka" pamięciowa ;)

Co do SSD na system, bierz Samsunga 970, ale Evo Plus, kosztuje w zasadzie tyle samo co zwykły Evo, a jest przy tym szybszy, szczególnie w zapisie. W temacie SSD na dane, zdecydowanie pomyśl o SiliconPower A80, jest wyraźnie szybszy (o ponad 50%) i bardziej wytrzymały od Cruciala P1.

Pomyśl też o jakimś przyzwoitym chłodzeniu na CPU, gdyż i9 9900k BOX takowego nie posiada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystanie z tej witryny, wymaga zakceptowanie naszych warunków Warunki użytkowania.